ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ

Απάντηση

Τί πιστεύετε για τη Ατλαντίδα;

Είναι μια επινόηση του Πλάτωνα μέσω της οποίας προσπάθησε να περάσει κάποια νοήματα
292
13%
Η Ατλαντίδα είναι αποτέλεσμα του συνδυασμού των χαρακτηριστικών και της ανάμνησης περισσότερων του ενός αρχαίων πολιτισμών (Θήρα, Μινωϊκή Κρήτη κλπ)
174
8%
Υπήρξε στην πραγματικότητα, δεν ήταν όμως πιο προηγμένη από τους άλλους πολιτισμούς της εποχής
950
42%
Υπήρξε στην πραγματικότητα και ήταν ένας σημαντικός, πολύ προηγμένος πολιτισμός του οποίου έχουν χαθεί τα ίχνη
865
38%

Σύνολο ψήφων: 2281

e-telescope.gr
Άτυπος Χρήστης
Επικοινωνία:

Ο μύθος της αρχαίας Ατλαντίδας στο επίκεντρο έρευνας στο Α.Π

Δημοσίευση από e-telescope.gr » 01 Μαρ 2010 03:00

ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ ΣΤΟ e-telescope.gr:

Ο μύθος της αρχαίας Ατλαντίδας στο επίκεντρο έρευνας στο Α.Π.Θ.

Το μύθο της χαμένης Ατλαντίδας διερευνά η Αν. Καθηγήτρια του Τμήματος Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ., Θεόπη Παρισάκη υπό το πρίσμα μιας πρωτότυπης αισθητικής θεώρησης με κεντρικό άξονα την έννοια της μίμησης.

Σύμφωνα με την έρευνα, εφόσον η μόνη πληροφόρησή μας για την Ατλαντίδα προέρχεται από τον Πλάτωνα και δεν επιδέχεται ιστορική τεκμηρίωση και εφόσον ανάγεται σε πολύ μακρινό τόπο και χρόνο, κρίνεται αναγκαίο να διαλευκανθεί η γνωσιολογική προφάνεια της ιστορίας της Ατλαντίδας. Αυτό γίνεται με βάση τους χαρακτηρισμούς που δίνει ο Πλάτων για την Ατλαντίδα στον πρόλογο του Τίμαιου και του Κριτία και με αναφορές στο σύνολο του πλατωνικού έργου πάνω στην έννοια της μίμησης και άλλες συναφείς, που αποκτούν για τη διήγηση καίρια σημασία.

Διαβάστε τη συνέχεια του άρθρου στο e-telescope.gr

Ο μύθος της αρχαίας Ατλαντίδας στο επίκεντρο έρευνας στο Α.Π

Sponsor

Sponsor

e-telescope.gr
Άτυπος Χρήστης
Επικοινωνία:

Η χαμένη Ατλαντίδα: Ιστορία, όχι μύθος

Δημοσίευση από e-telescope.gr » 07 Μάιος 2010 03:00

ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ ΣΤΟ e-telescope.gr:

Η χαμένη Ατλαντίδα: Ιστορία, όχι μύθος.

Στις 20 Φεβρουαρίου του 2009, ο Bernie Bamford, ένας Βρετανός μηχανικός αεροναυπηγικής κάνοντας τυχαία περιήγηση στο Google earth, διέκρινε υποθαλάσσιους σχηματισμούς, που θύμιζαν οικοδομικά τετράγωνα, σε απόσταση περίπου 600 χιλιομέτρων Β.-ΒΔ της νήσου Λα Παλμα των Καναρίων νήσων ή 400 χιλιόμετρα Ν.-ΝΔ της νήσου Μαδέρας της Πορτογαλίας. Η είδηση έκανε το γύρο του κόσμου, προκαλώντας την περιέργεια πολλών ερευνητών και εμού προσωπικά.

Φυσικά από περιέργεια έψαξα και βρήκα τη περιοχή του Ατλαντικού με τον παράξενο πυθμένα, μου έκανε τρομερή εντύπωση, αλλά λόγω ανειλημμένων συγγραφικών υποχρεώσεων, άφησα την έρευνα για το τέλος του χρόνου.

Διαβάστε τη συνέχεια του άρθρου στο e-telescope.gr

Εικόνα

Γιάννης
Επισκέπτης

Re: Η χαμένη Ατλαντίδα: Ιστορία, όχι μύθος

Δημοσίευση από Γιάννης » 08 Μάιος 2010 03:00

Ενδιαφέρον μεν, όμως πολύ απέχει η ανακάλυψη αυτών των γραμμών από το να θεωρηθεί επιβεβαίωση της Ατλαντίδας. Πιο λογική ακούγεται η εξήγηση των σόναρ.
Με μια πρόχειρη αναζήτηση αυτά τα μοτίβα είναι αρκετά συχνά στις θάλασσες:
1. 52 54'20.35" N, 16 13'04.29" W (στα ανοιχτά της Ιρλανδίας)
2. 48°15'43.24"S 104°42'39.62"E (νοτιοδυτικά της Αυστραλίας)
3. 24°50'10.56"N 162°32'37.79"W (στο Ειρηνικό, κοντά στο Μίντγουει)

Επιπλέον μια "πόλη" με τις διαστάσεις που αναφέρονται στο κείμενο, εκτείνεται από τον Ισθμό της Κορίνθου μέχρι το Βόλο και από το Λαύριο μέχρι την Άμφισσα!!!

Εικόνα
Το σχόλιο κατατέθηκε στο σύστημα σχολιασμού άρθρων του e-telescope.gr κατά την περίοδο που το forum ήταν εκτός λειτουργίας.
Με την επανέναρξη της λειτουργίας του forum τα σχόλια μεταφέρθηκαν στα αντίστοιχα θέματα

ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ » 09 Μάιος 2010 03:00

Φίλε Γιάννη,
Εσύ πίστευε την καθηγήτρια του ΑΠΘ που μιλάει για μίμηση. Εμένα σαν τοπογράφο μηχανικό που έχω διδαχθεί αρχές ωκεανογραφίας και μπορώ από φωτοερμηνεία και τηλεπισκόπηση να ερμηνεύσω διάφορα σχήματα που εμφανίζονται σε δορυφορικές φωτογραφίες. Σε πληροφορώ ότι η άποψη σου "Πιο λογική ακούγεται η εξήγηση των σόναρ", εμένα μου φάνηκε εξ αρχής από αστεία μέχρι γελεία. Φυσικά έχω ερευνήσει ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη γη και τους σχηματισμούς που υπάρχουν που μπορεί να είναι sonar ή και να οφείλεται στο φωτομωσαϊκό , όπως συμβαίνει συχνά. Αλλά ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΑ σχήματα ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ, ΟΡΘΟΓΩΝΙΑ ΤΡΙΓΩΝΑ κλπ. σε καμία περίπτωση δεν σχηματίζονται. Έχεις καταλάβει ότι τα σχήματα αυτά βρίσκονται ΣΤΟΝ ΩΚΕΑΝΙΟ ΠΥΘΜΕΝΑ και όχι επιφανειακά; ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ.

Εγώ λοιπόν πιστεύω τον ΠΛΑΤΩΝΑ. Εσύ πίστεψε τα ψέμματα και τις δικαιολογίες της GOOGLE

Σοφιάς Σωτήρης

Εικόνα
Το σχόλιο κατατέθηκε στο σύστημα σχολιασμού άρθρων του e-telescope.gr κατά την περίοδο που το forum ήταν εκτός λειτουργίας.
Με την επανέναρξη της λειτουργίας του forum τα σχόλια μεταφέρθηκαν στα αντίστοιχα θέματα

ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ » 09 Μάιος 2010 19:10

Oi γραμμές είναι ξεκάθαρα σημάδια του ωκεάνιου πυθμένα. Τώρα αν εσένα φίλε Γιάννη σου ακούγεται πιό η εξήγηση των σόναρ, δεν μπορώ να κάνω κάτι για να στην αλλάξω. Σκέψου όμως ότι τα γεωμετρικά σχήματα είαι ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ,ΟΡΘΟΓΩΝΙΑ ΤΡΙΓΩΝΑ, ΤΡΑΠΕΖΙΑ κλπ. Είναι τουλάχιστον αστείο αν όχι γελοίο να ισχυρίζεται η google ότι είναι sonar. Έχοντας γνώσεις ωκεανογραφίας, τηλεπισκόπησης και φωτογραμμετρίας, έλεγξα ολους τους ΩΚΕΑΝΟΥΣ. Δεν υπάρχουν φίλε μου τετράγωνα με διαγραμμίσεις , όπως των οικοδομικών τετραγώνων. Μόνο στον Ατλαντικό. εκεί δηλαδή που ήταν η Ατλαντίδα. Μεταξύ μας εγώ εμπιστεύομαι ΑΠΟΛΥΤΑ τον ΠΛΑΤΩΝΑ , τον γίγαντα του πνεύματος.

Εικόνα

mariner
Επισκέπτης

Δημοσίευση από mariner » 10 Μάιος 2010 11:10

Ας ελπίσουμε πώς θα οργανωθεί κάποια αποστολή για να εξετάσει από κοντά αυτά τα ίχνη. Δεν ξέρω σε τί βάθος βρίσκονται φαντάζομαι όμως πώς θα υπάρχει η δυνατότητα να προσσεγγιστούν με κάποιο ρομποτικό σκάφος.

Εικόνα

Αιρετικός
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Αιρετικός » 13 Μάιος 2010 21:02

Αρχαιολογική ανακάλυψη χωρίς ευρήματα δεν είναι ανακάλυψη είναι υπόθεση. Ας γίνει πρώτα αυτό που έγραψε ο mariner και μετά βλέπουμε.

Πάντως κοίταξα τις συντεταγμένες που έδωσε ο Γιάννης και έχει δίκιο. Τουλάχιστο στα δύο πρώτα σετ φαίνονται καθαρά γεωμετρικές διαμορφώσεις στον πυθμένα της θάλασσας, όμοιες με αυτές που δείχνουν οι εικόνες.

Εικόνα

ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ » 20 Μάιος 2010 22:11

Φίλε Αιρετικέ,
Μάλλον συντηρητικός είσαι με αυτά που λες. Τι προτείνεις λοιπόν ; Να πας με το σκεπάρνι να ερευνήσεις στα 4.000 μέτρα;Αυτά έκαναν οι αρχαιολόγοι πριν 50 χρόνια. Τώρα με τις δορυφορικές φωτογραφίες , οι αρχαιολογικές έρευνες γίνονται από τους υπολογιστές. Μάθε λοιπόν ότι το μοντέλο της Google , προέρχεται από το δορυφόρο Lansat 7 o οποίος σαρώνει τη γη από ύψος περίπου 300 χιλιομέτρων. Κατόπιν δημιουργούνται στερεομοντέλα από ζεύγη αεροφωτογραφιών και με κατάλληλα φωτοσταθερά γίνονται οι αναγωγές για να μην υπάρχουν παραμορφώσεις. Μπερδεύτηκες; Πριν λοιπόν αρχίσεις να λες διάφορα που δεν στέκουν επιστημονικά, μάθε λοιπόν από κάποιον που λόγω επαγγέλματος τα γνωρίζει και που για 2 χρόνια έχει υπηρετήσει στη ΓΥΣ, ότι αυτά που βλέπεις σαν γεωμετρικά κανονικά σχήματα είναι πτυχώσεις του πυθμένα ή για μένα η Ατλαντίδα 99% . Σε καμμία περίπτωση σόναρ. Είναι η μεγαλύτερη ανοησία που θα μπορούσε να πει η Google. Στο υπογράφω.

Σοφιάς Σωτήρης

Εικόνα

ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ » 20 Μάιος 2010 22:14

ΣΥΝΕΧΙΖΩ:
Όσον αφορά τα γεωμετρικά σχήματα που βρήκες στο Midway και στην Αυστραλία. Αλήθεια τη θεωρία για τις χαμένες ηπείρους Μού και Λαιμουρία τις έχεις ποτέ διαβάσει;Θέλεις λοιπόν τη γνώμη μου; Ειναι τα απομεινάρια της θρυλικής ηπείρου Λαιμουρίας , που υπήρχε στον Ειρηνικό Ωκεανό , και που καταποντίστηκε πριν την Ατλαντίδα., στο τέλος της επόχής των Παγετώνων περί το 12.000 π.Χ. Αν εσύ νομίζεις ότι ο ωκεάνιος πυθμένας δημιουργεί πτυχώσεις που έχουν σχήμα κανονικά οικοδομικά τετράγωνα, πλανάσαι πλάνην οικτρά. Εδώ στο Μπίμινι των Μπαχάμων υπάρχει αρχαίο τείχος , απομεινάρι της Ατλαντίδας που αναδύθηκε την δεκαετία του 1980 και το κάνουν γαργάρα. Ειλικρινά απορώ με όλους εσάς που χωρίς να έχετε διαβάσει, χωρίς να έχετε ασχοληθεί, χωρίς να έχετε εξειδικευμένες γνώσεις , γράφετε ότι σας κατέβει. Έτσι για να γράψετε. Έτσι για να περάσετε την ώρα σας, Αλήθεια με αυτό τι κάνετε;Προσπαθείτε να απαξιώσετε κάποιον που αφιερώνει δεκάδες ώρες για να αποκαλύψει κρυμμένα μυστικά; Ότι και να μου γράψετε φίλοι μου τα προσπερνάω. Γιατί απλούστατα γνωρίζω πολύ περισσότερα σε βάθος απ΄ότι εσείς. Και σας απαντάω με την ελπίδα τουλάχιστον να σας προβληματίσω.

Σοφιάς Σωτήρης

Εικόνα

Πάνος Ιωαννίδης
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Πάνος Ιωαννίδης » 17 Ιουν 2010 11:36

Κύριε Σοφιά επιτρέψτε μου να πώ ότι ευτυχώς το δικαίωμα της γνώμης και της διατύπωσης είναι ακόμα ελεύθερο. Και οποιοδήποτε κείμενο και άποψη διατυπωμένα δημόσια είναι εξ' ορισμού αντικείμενο σχολιασμού και αξιολόγησης.
Γιάννης έγραψε:Επιπλέον μια "πόλη" με τις διαστάσεις που αναφέρονται στο κείμενο εκτείνεται από τον Ισθμό της Κορίνθου μέχρι το Βόλο και από το Λαύριο μέχρι την Άμφισσα!!!
Επίσης, αρκετές φορές η κοινή καθημερινή λογική είναι εξίσου σημαντική με τις εξειδικευμένες επιστημονικές γνώσεις και την πολύχρονη μελέτη.

Εικόνα

Απάντηση