Πιστωτικές κάρτες και καταναλωτισμός

Επιχειρηματικό περιβάλλον, προγράμματα επιδοτήσεων, ίδρυση εγκατάσταση και λειτουργία επιχειρήσεων
Απάντηση
Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Πιστωτικές κάρτες και καταναλωτισμός

Δημοσίευση από Master Yoda » 07 Απρ 2007 09:16

Με αφορμή τη συζήτηση viewtopic.php?t=695 ξεκινάω συζήτηση για πιστωτικές κάρτες.

Προχθές, είχα συνδεθεί στην τράπεζα μέσω internet (web banking). Έκανα μια μικρή επίδειξη σε ένα συνάδελφο. Του έδειξα κάτι το οποίο θα ζήλευε η μισή Ελλάδα.

Πήγα στη σελίδα των καρτών, ο τελευταίος λογαριασμός της πιστωτικής μου είχε χρεός -89 ευρώ. Όχι, δεν έκανα λάθος στην πληκτρολόγηση. Υπάρχει μπροστά αρνητικό πρόσημο (χθες πήγα να το κάνω θετικό με μια αγορά αλλά μου κόπηκε το γέλιο στο ταμείο, δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι είχε λήξει η κάρτα και πρέπει να πάρω την καινούργια. Ναι είναι άσχετο, το ξέρω).

Νομίζετε ότι έχω έρθει από άλλο πλανήτη; Όχι, στην ελλάδα μεγάλωσα και ζω. Όπως όλοι οι άλλοι έτσι και εγώ επιθυμώ. Θέλω να αγοράσω, να ψωνίσω, να αποκτήσω όλα αυτά τα καταναλωτικά αγαθά τα οποία μου προσφέρουν απλόχερα χαμογελαστοί πωλητές και ομορφούλες πωλήτριες στα μαγαζιά και στις διαφημίσεις.

Βλέπω τον κόσμο να χρωστάει σε 2-3 κάρτες και σκέφτομαι: είναι τόσο μα τόσο μαλα..... μαλα...... μαλαματένιοι; Όταν τη γέμιζαν ήταν καλά. Η τράπεζα φταίει τώρα που τους έχει υπόδουλους;
...fear is the path to the dark side of force...

Απάντηση