Ανεργία, επιχειρηματικότητα και Ελληνική νοοτροπία

Επιχειρηματικό περιβάλλον, προγράμματα επιδοτήσεων, ίδρυση εγκατάσταση και λειτουργία επιχειρήσεων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
e-lithios
Νέο Μέλος

Ανεργία, επιχειρηματικότητα και Ελληνική νοοτροπία

Δημοσίευση από e-lithios » 24 Σεπ 2004 18:42

Μιας και οι σελίδες αυτές προσφέρουν απίστευτη ευκολία ανταλλαγής απόψεων, θα ήθελα να προβληματιστούμε για το εξής θέμα:

Πολλοί από εμάς αντιμετωπίζουμε οικονομικά προβλήματα που σχετίζονται άμεσα με την ανεργία, την επαγγελματική κατάρτισή μας, αλλά και με τη δομή της οικονομίας και τη νοοτροπία του λαού (που τα τελευταία χρόνια ταυτοποιείται με την κοινωνική καταξίωση και την προσωπική ικανοποίηση μέσω των υλικών αγαθών). Πως μπορεί να αντιμετωπιστεί μια τέτοια κατάσταση, είτε άμεσα, είτε μακροχρόνια, ώστε να αποκτήσουμε επιτέλους ποιότητα ζωής; Που μπορεί να οδεύουμε με τις υπάρχουσες συνθήκες; Το θέμα είναι πολυσύνθετο για ανάλυση, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο αφού αφορά άμεσα το μέλλον μας και το μέλλον των επόμενων γενεών. Αν η αλλαγή δε μπορεί να έρθει από την πολιτική, ίσως να μπορεί να έρθει από τον καθένα μας ξεχωριστά

Άβαταρ μέλους
e-lithios
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από e-lithios » 24 Σεπ 2004 19:17

Το ότι δεν έχουμε ποιότητα ζωής είναι πασίγνωστο και το ζούμε στο πετσί μας. Κάνουμε τίποτα γι'αυτό?
Και πρώτα απ'όλα τι θεωρούμε "ποιότητα ζωής"?Ισως από εκεί να ξεκινούν όλα...
Π.χ. για τους περισσότερους ποιότητα ζωής είναι 5 μέρες σε ένα πολυτελές ξενοδοχείο, με πισίνες, στο οποίο θα φτάσουν αεροπορικώς, αράζοντας σε ξαπλώστρες με ένα φραπέ στο χέρι, και όχι 5 μέρες κατασκήνωση με τα απαραίτητα εφόδια, στις οποίες θα εφαρμόσουν τις τεχνικές επιβίωσης που διάβασαν, ή να επιδοθούν σε κάποιο σπορ. Ποιότητα ζωής θα είναι ένας φραπές αξίας 4 € σε μια καφετέρια το απόγευμα και όχι ένα παγωτό από το περίπτερο και περατζάδα στην ακτή, ή μια συγκέντρωση φίλων στο σπίτι για καφέ. Ποιότητα ζωής είναι ένα φούτερ αξίας 100 € αντί για ένα των 10 € τα οποία μπορεί να έχουν και τον ίδιο βαθμό ποιότητας και λειτουργικότητας.
Πως φτάσαμε σε αυτά?

Μήπως αρχικά θα πρέπει να φιλοσοφήσουμε τι είναι τελικά η ποιότητα ζωής?

θυμάμαι τα λόγια του πατέρα μου όταν τέλειωσα το γυμνάσιο...
"Τώρα που τελείωσες, ή θα πάς να μάθεις μια τέχνη και θα σε έχουν του μπάτσου και του κλώτσου τα αφεντικά, ή θα πάς να σπουδάσεις να βρείς μια δουλειά της προκοπής και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..."

Και να μαστε τώρα, απόφοιτοι, με αφεντικά, με μισθούς πείνας, με τον τεχνίτη να σπανίζει, να καλοπληρώνεται, να έχει ελέυθερο χρόνο όταν το επιθυμεί...
Πόσοι από μας είμαστε σε αυτή τη θέση?Δεν κατηγορώ τον πατέρα μου, αυτά ήξερε αυτά έλεγε... (καθηγητής μαθηματικών)
Νομίζω πως η κοινωνία μας πλέον έχει δυτικά πρότυπα.
Δουλεύω σε εργαστήριο πληροφορικής, τα δίδακτρα είναι αρκετά χαμηλά για να μάθει κάποιος κάτι που θα του κρατήσει σε όλη του τη ζωή (εφόσον το επιλέγει και δεν υποχρεώνεται). Παρόλα αυτά ξοδεύει τουλάχιστο 500 € το χρόνο σε καφετέριες μόνο...
Γιατί ένας σιδεράς θεωρείται κατώτερος από έναν μαθηματικό?Τι διαφορές έχουν? Στη μόρφωση?Όταν κάποιος σπουδάζει τουλάχιστο 4 χρόνια σημαίνει ότι είναι πιο μορφωμένος?ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ?Απο τη στιγμή που ο "μορφωμένος" θα υποτιμήσει την προσωπικότητα του "αμόρφωτου" δε μπορεί να θεωρηθεί μορφωμένος...
Η μόρφωση έρχεται επειδή τη δέχεσαι και όχι επειδή την ανέχεσαι...
Τι σχέση έχουν όλα αυτά? Μια υγιής οικονομία τρέφεται με καρπούς του πρωτογενούς τομέα.Όταν αυτός υστερεί και αναγκάζεται η οικονομία να τραφεί με εισαγόμενα τρόφιμα και πρώτες ύλες, με τι θα τα πληρώσει?
Ο πρωτογενής τομέας είναι η βάση κάθε οικονομίας και υστερεί λόγω των πεποιθήσεών μας για την ποιότητα ζωής και την κοινωνική καταξίωση...
Ο αγρότης κοιτάει το μαθηματικό και τον θαυμάζει γιατί ξέρει τα μυστικά των αριθμών.Ο μαθηματικός γιατί δε θαυμάζει τον αγρότη?Αν του δώσουν ένα χωράφι για να ζήσει τι θα κάνει? Θα το υψώσει στο τετράγωνο για να φύγουν οι ρίζες από τα ζιζάνια και μετά θα το σπείρει δημιουργώντας μια γεννήτρια τυχαίων αριθμών?

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 24 Σεπ 2004 20:47

Βαθιές πληγές ξύνεις φίλε. Έτσι μου λέγανε κι εμένα, και λίγο-πολύ τα ίδια έπαθα. Και τώρα που προσπαθώ να ξεκινήσω μια δική μου δουλειά και μάλιστα στη μεταποίηση του πρωτογενούς τομέα που πολύ σωστά αναφέρεις μου ζητάει το κράτος τον ουρανό με τα άστρα για να καταφέρω να ξεκινήσω.

Άβαταρ μέλους
e-lithios
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από e-lithios » 25 Σεπ 2004 04:27

Αλλο και αυτό το ζήτημα... Αλλά και πάλι πιστεύω ότι και εκεί το κακό ξεκινάει από μας.Εμείς δεν τους εκλέγουμε?..
Ένα άλλο θέμα είναι το τι προσδοκούν οι επιχειρηματίες από τα κεφάλαια που διαθέτουν. "Η επιχείρηση έχει σκοπό τη μεγιστοποίηση του κέρδους"... Έτσι δε μας μαθαίνανε?Πρέπει όμως να είναι έτσι?Αυτή η λογική τελικά γυρίζει εις βάρος των επιχειρήσεων. Ο πρώτος και κυριότερος πελάτης μιας επιχείρησης είναι ο εργαζόμενος σε αυτήν. Όταν βλέπει περικοπές ποιότητας στο προϊόν της με σκοπό το κέρδος, δε θα το αγοράσει ούτε αυτός ούτε και οι άμεσα γνωστοί του.Όταν αμοίβεται με μισθό που ίσα να του καλύψει τις βασικές του ανάγκες, δε θα έχει χρήματα για να αγοράσει το προϊόν αυτό.. Γνωστό μου παράδειγμα η επιχείρηση στην οποία δουλεύω εγώ. Τόσο καιρό δεν έχω ακούσει το αφεντικό να μιλά για την ποιότητα των υπηρεσιών μας (εκτός από την καθαριότητα). Όταν μου πρότεινε να γίνω συναίτεροςμου ζητούσε 1000 € το μήνα σαν αμοιβή του, χωρίς να δουλέυει, με αρχικό κεφάλαιο της εταιρίας 25000€ πριν 4 χρόνια, με ετήσιο τζίρο της εταιρίας 40000 €! Που σημαίνει 50% απόδοση επί του αρχικού του κεφαλαίου το χρόνο (έλεος!) ή περίπου 30% του τζίρου το χρόνο... Ξανά έλεος... Όταν λοιπόν υπάρχει αυτή η νοοτροπία "βγάζω από τη μύγα ξύγκι" ούτε η επιχείρηση θα πάει μπροστά, ούτε ο εργαζόμενος...

Το τι ζητάει το κράτος από την επιχείρηση και τον εργαζόμενο είναι άλλο θέμα... ΙΚΑ? Εισπράττει τρελά λεφτά για τους κινδύνους που ασφαλίζει (αποφοιτος στατιστικής) και είναι πάντα χρεωμένη.Τι γίνονται όλα αυτά τα λεφτά?40% φορολογία?Μαζι τη φτιάξαμε ρε φιλε τη δουλειά?Μετά αναρωτιούνται γιατί υπάρχει παραοικονομία.Ε βέβαια όμως, πως θα παίρνουν αυτοί 6 χιλιάρικα καθαρά (χωρίς τις μίζες) και πολυτελή αυτοκίνητα των οποίων τις βόλτες πληρώνουμε εμείς στα ταμεία(και μάλιστα υποχρεωτικά)?Στο εξωτερικό τι ασφαλιστικά συστήματα έχουν?Έχουν ελευθερία επιλογής ασφαλιστικού φορέα?Ξερει κανένας μήπως?

Απάντηση