Επιδότηση νέας βιομηχανικής επιχείρησης

Επιχειρηματικό περιβάλλον, προγράμματα επιδοτήσεων, ίδρυση εγκατάσταση και λειτουργία επιχειρήσεων
Απάντηση
ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Επιδότηση νέας βιομηχανικής επιχείρησης

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 24 Αύγ 2004 23:47

Δεν ξέρω αν κάνω καλά που το ανοίγω σαν καινούριο θέμα, μετά από εκείνο για τις διαδικασίες για την ίδρυση, αλλά το κάνω επειδή είναι δύο διαφορετικά πράγματα, τουλάχιστο όπως τα έχω αντιμετωπίσει μέχρι τώρα.
Προσπαθώ να βρω αν, πώς και από πού μπορώ να επιδοτηθώ για την ίδρυση μιας νέας βιομηχανικής επιχείρησης.
Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Άβαταρ μέλους
vivident
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από vivident » 25 Αύγ 2004 14:45

Από το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Ανταγωνιστικότητα http://www.antagonistikotita.gr/ αλλά νομίζω ότι τώρα δεν είναι ανοιχτή κάποια σχετική προκήρυξη. Πήγαινε στις προκηρύξεις τις βιομηχανίας του ίδιου site και θα δεις. Αν χρειαστείς κάτι πες μου γιατί με τέτοια ασχολούμαι και τα έχω κάνει

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 25 Αύγ 2004 23:27

Σωστά τα λέει ο vivident, να συμπληρώσω πάντως ότι μέχρι το τέλος του χρόνου αναμένονται αρκετές προκυρήξεις προγραμμάτων. Καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιο από τα Κέντρα Ενίσχυσης Επιχειρηματικότητας για να σε κατευθύνει, καθώς τις περισσότερες φορές και ειδικά για τις νέες επιχειρήσεις, αν δεν έχεις κάποια εξοικείωση με το θέμα των επιδοτήσεων θα δυσκολευτείς να βρείς άκρη.

Άβαταρ μέλους
vivident
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από vivident » 26 Αύγ 2004 02:58

Ο Alex έχει δίκιο, ίσως τα βρείς λίγο σκούρα. Βασικά για την επιδότηση το θέμα είναι να ξέρεις τι θες να κάνεις, να έχεις βρεί χώρο, και να έχεις προσφορές για τα μηχανήματα. Να ξέρεις όμως οτι επιδοτούν το 40-60% του συνόλου της επένδυσης και τα υπόλοιπα είναι δικά σου.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 26 Αύγ 2004 11:58

Σας ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση σας, όπως έγραψα και στο άλλο σχετικό topic.
Αγαπητέ Vivident έχω υπ' όψιν μου αυτά που λές, απλά δεν έχω βρει το κατάλληλο πρόγραμμα. Πάντως τα διάφορα κέντρα όπως αυτά που αναφέρεις Alex, μάλλον με μπέρδεψαν παρά με βοήθησαν και εκτός αυτού υπήρξαν κάποιες πλάγιες αλλά σαφείς νύξεις για δωράκια και λαδώματα. Δε θα ήθελα να ξεκινήσω έτσι.
Έχω επισκεφτεί αρκετές φορές το antagonistikotita.gr και έχω πάρει και έντυπο υλικό για το πρόγραμμα, αλλά και πάλι δε μπορώ να πώ πώς διαφωτίστηκα ιδιαιτέρως.

Απάντηση