Ίδρυση νέας βιομηχανική επιχείρηση

Επιχειρηματικό περιβάλλον, προγράμματα επιδοτήσεων, ίδρυση εγκατάσταση και λειτουργία επιχειρήσεων
Απάντηση
Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από Κώστας Δελήμπασης » 12 Σεπ 2004 18:16

Στην πράξη γίνονται πολλά αγαπητέ freespirit. Οι μεγάλες γαλακτοβιομηχανίες έχουν κατασκευάσει και λειτουργούν μονάδες επεξεργασίας υγρών αποβλήτων με συνδυασμένη επεξεργασία τυρόγαλου οι οποίες επιτυγχάνουν μια ικανοποιητική επεξεργασία χάρις και στις δυνατότητες που έχουν, λόγω δυναμικότητας, για ανάμιξη με "ελαφρά" ρεύματα, όπως νερά ψύξης κλπ. Πολλοί μικροί παραγωγοί έχουν συνάψει συμφωνίες με αυτές τις βιομηχανίες και τους μεταφέρουν και το δικό τους τυρόγαλο (ή ορρό λακτόζης).

Δεν είναι λίγες και οι περιπτώσεις κτηνοτρόφων που παραλαμβάνουν τον ορρό λακτόζης και τον προσθέτουν σε μικρές αναλογίες με τις άλλες ζωοτροφές που χρησιμοποιούν, παρά τη θεωρητική ακαταλληλότητά του.

Υπάρχουν και οι μονάδες εκείνες που απλά απορρίπτουν κατά διαστήματα ποσότητες ορρού λακτόζης στον αποδέκτη των υγρών αποβλήτων τους, ή σε άλλα σημεία, οπότε δημιουργούνται και τα προβλήματα που διαβάζουμε κατά καιρούς στις εφημερίδες και ακούμε στην τηλεόραση.

Τέλος υπάρχουν και οι περιπτώσεις, και δεν είναι λίγες, μικρών μονάδων που μπήκαν στον κόπο και τα έξοδα να κατασκευάσουν μονάδες επεξεργασίας για το ορρό οι οποίες όμως δεν έχουν τα επιθυμητά αποτελέσματα και αναγκάζονται να καταφύγουν τελικά σε μία από τις παραπάνω λύσεις.

Αν δεν κάνω λάθος πριν από μερικά χρόνια κάποιος ιδιώτης είχε κατασκευάσει, ή είχε σκεφτεί να κατασκευάσει, μια μονάδα ειδικά για το σκοπό αυτό, κάπου στην περιοχή των Τρικάλων, με σκοπό να παραλαμβάνει, έναντι κάποιου ποσού, τον ορρό λακτόζης από τυροκομεία της περιοχής, όμως δεν ξέρω τί έγινε τελικά με αυτή την περίπτωση.

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 13 Σεπ 2004 14:32

Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ Κώστα. Η απάντηση σου ήταν ιδιαιτέρως κατατοπιστική. Η αλήθεια είναι ότι η διαχείρηση των υγρών αποβλήτων γενικότερα είναι ένα πονεμένο θέμα στη χώρα μας.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 15 Σεπ 2004 12:03

Πολύ σημαντικό θέμα όντως freespirit και χαίρομαι που βλέπω να υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον και στη συζήτηση. Ίσως θα ήταν σκόπιμο να κάνουμε και μια αυτόνομη συζήτηση για το θέμα.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 17 Σεπ 2004 20:03

Πάντως εγώ σκοπεύω να παράγω μυζήθρα και κάποιες συζητήσεις που έκανα με ντόπιους χοιροτρόφους μου είπαν πώς θα το πάρουν το τυρόγαλο που μένει. Πάντως εξακολουθούν να μου ζητούν να κάνω κάτι για τα υπόλοιπα απόβλητα.

Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από Κώστας Δελήμπασης » 23 Σεπ 2004 19:07

Αρα χρειάζεσαι μια εγκατάσταση για την επεξεργασία των λοιπών αποβλήτων. Αυτό βέβαια έχει και κάποιο νόημα αν σκεφτείς το πολύ υψηλό οργανικό φορτίο που θα έχουν τα νερά πλύσης των καζανιών σου καθώς θα περιέχουν και μια μικρή ποσότητα γάλακτος. Δυστυχώς αν και πρόκειται για μικρή εγκατάσταση σε ότι αφορά την υδραυλική παροχή, θα έχεις σχετικά υψηλά φορτία, άρα θα χρειαστεί να πληρώσεις ένα σεβαστό ποσό για την εγκατάσταση επεξεργασίας. Πάντως νομίζω ότι έχουμε αρχίσει να ξεφεύγουμε αρκετά σε εξειδικευμένα θέματα της επεξεργασίας αποβλήτων που ίσως ταιριάζουν καλύτερα στην κατηγορία Τεχνολογία κλπ.

Απάντηση