Ίδρυση νέας βιομηχανική επιχείρηση

Επιχειρηματικό περιβάλλον, προγράμματα επιδοτήσεων, ίδρυση εγκατάσταση και λειτουργία επιχειρήσεων
Απάντηση
ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Ίδρυση νέας βιομηχανική επιχείρηση

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 24 Αύγ 2004 23:44

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να βρω κάπου ποιά είναι τα απαραίτητα βήματα για να ξεκινήσει η λειτουργία μιας νέας επιχείρησης στο χώρο της βιομηχανίας. Πραγματικά έχω μπλέξει σε ένα αδιέξοδο με ένα σωρό υπηρεσίες και διαδικασίες.
Σας ευχαριστώ.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 25 Αύγ 2004 11:10

Αυτό που αρχικά σου χρειάζεται είναι η δημιουργία της εταιρείας, άρα καταστατικό, έναρξη δραστηριότητας στην εφορία κλπ, διαδικασίες που θα πρέπει να τις διεκπεραιώσεις με την υποστήριξη ενός δικηγόρου ή συμβολαιογράφου και ενός λογιστή.
Στη συνέχεια, ειδικά εφόσον πρόκειται για βιομηχανική επιχείρηση πρέπει να μπείς στη διαδικασία να βρείς χώρο για να στεγάσεις τη δραστηριότητα, δηλαδή να νοικιάσεις ή να κτίσεις βιομηχανοστάσιο σύμφωνα με τις απαιτήσεις και προδιαγραφές της βιομηχανικής νομοθεσίας. Εδω σίγουρα θα χρειαστείς τις υπηρεσίες ενός μηχανικού ή ομάδας μηχανικών.

Άβαταρ μέλους
vivident
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από vivident » 25 Αύγ 2004 14:37

Και περιβαλλοντολόγο γιατί θα χρειαστείς και έγκριση περιβαλλοντικών όρων.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 25 Αύγ 2004 23:31

Σωστά τα γράψανε οι προλαλλήσαντες, να συμπληρώσω μόνο πώς από ότι άκουσα σήμερα στις ειδήσεις κατατίθεται νέο νομοσχέδιο για τα περί ίδρυσης και λειτουργίας μεταποιητικών επιχειρήσεων το οποίο θα απλοποιεί σημαντικά τις διαδικασίες. Δεν ξέρω σε ποιά φάση βρίσκεσαι και σε ποιά φάση βρίσκεται η νέα νομοθεσία, αλλά ίσως αξίζει να περιμένεις για να δεις τα νέα δεδομένα.

Άβαταρ μέλους
vivident
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από vivident » 26 Αύγ 2004 02:48

Alex αν αναφέρεσαι στον νέο 2601 άστο, θα κάνει λίγο καιρό. Και αν θέλει ο φίλος μας ίδρυση στην Αττική δεν θα πάρει τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 26 Αύγ 2004 11:30

Ο νέος αναπτυξιακός δε νομίζω ότι θα κάνει πολύ χρόνο να ισχύσει, μάλλον θα ψηφιστεί μέσα στον Οκτώβριο, αλλά σίγουρα δεν επιδοτεί επιχειρήσεις στην Αττική. Πάντως δεν αναφερόμουν σε αυτόν αλλά στο καινούριο νομοσχέδιο σε αντικατάσταση ή συμπλήρωση του 2516/97 για την έκδοση αδειών λειτουργίας και εγκατάστασης μεταποιητικών επιχειρήσεων. Ακουσα χθές στις ειδήσεις και το διάβασα και σήμερα στις εφημερίδες ότι απλοιποιείται η διαδικασία έκδοσης άδειας έγκατάστασης και λειτουργίας.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 26 Αύγ 2004 11:55

Φίλοι μου σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας. Ήταν μια πραγματικά ευχάριστη έκπληξη, καθώς σε άλλα 2 forum που διατύπωσα τα ερωτήματα μου δεν έχω πάρει απάντηση εδώ και 3 μήνες.
Έχω ήδη συνεργασία με το δικηγόρο μου και ένα λογιστή για τα φορολογικά-νομικά θέματα. Τα προβλήματα μου δημιουργούνται κυρίως με τις υπηρεσίες για την έκδοση των αδειών. Δυστυχώς δε μπορώ να βρώ την απαραίτητη υποστήριξη, τουλάχιστο όπως την καταλαβαίνω εγώ, ενώ παράλληλα αντιμετωπίζω και την αδιαφορία-άγνοια-υπεροψία των αρμόδιων υπηρεσιών. Γι αυτό το λόγο και ψάχνω μόνος μου να βρώ άκρη, τόσο σ' αυτό το θέμα, όσο και στο άλλο των επιδοτήσεων.
Ακουσα κι εγώ αυτές τις ανακοινώσεις Alex αλλά με τρομάζει η δυσκινησία του δημοσίου, φοβάμαι ότι αν περιμένω τις νέες ρυθμίσεις θα χάσω χρόνο για την υλοποίηση της επένδυσης. Από όσα έγραψες καταλαβαίνω ότι ο 2516/97 ρυθμίζει τα θέματα για τις άδειες λειτουργίας. Μπορείτε να μου υποδείξετε κάποιους άλλους νόμους για την έκδοση περιβαλλοντικών όρων, πιστοποιητικού πυρασφάλειας, και ότι άλλο χρειάζεται?
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
vivident
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από vivident » 26 Αύγ 2004 13:48

Από βδομάδα που επιστρέφω στην εργασία μου θα σε ενημερώσω.

Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από Κώστας Δελήμπασης » 31 Αύγ 2004 01:13

Αγαπητέ Μιχάλη, η ακριβής διαδικασία και τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις εξαρτώνται από το είδος της δραστηριότητας που σκοπεύεις να αναπτύξεις, τη δυναμικότητά της και τον τόπο εγκατάστασης. Σίγουρα πάντως θα εμπίπτεις στις διατάξεις των:
- Ν. 3010/2002 ο οποίος τροποποιεί την ΚΥΑ 69269/5387/90 για τις Μελέτες Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων και η συνοδευτική απόφαση 25535/3281/02
- Y.A. 5905/Φ15/839 (ΦΕΚ Β΄611/95) για την υποβολή μελέτης πυρασφάλειας και την έκδοση πιστοποιητικού πυροπροστασίας

Από εκεί και πέρα και ανάλογα με το είδος της δραστηριότητας μπορεί να σε αφορούν οι διατάξεις περί Διάθεσης Υγρών Αποβλήτων, Λεβητοστασίων και Δοχείων Πιέσεως, του Κώδικα Τροφίμων και Ποτών σε ότι αφορά τις κατασκευαστικές προδιαγραφές, και άλλες πολλές.

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και το γήπεδο στο οποίο πρόκειται να εγκαταστήσεις τη δραστηριότητά σου ανάλογαμε τις χρήσεις γης της περιοχής, το αν είναι σε ΒΙΠΕ κλπ.

Όπως καταλαβαίνεις η υπόθεση μπορεί να είναι αρκετά πολυσύνθετη, ανάλογα και με το είδος και τη δυναμικότητα της δραστηριότητας. Από την εμπειρία μου θα σου πώ ότι αν προσπαθήσεις να κινηθείς μόνος σου θα το πληρώσεις πολύ ακριβά, σε χρόνο, χρήμα και ψυχολογική φθορά.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 02 Σεπ 2004 12:21

Ειλικρινά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες που μου έχετε δώσει. Θα προσπαθήσω άμεσα να δώσω περισσότερα στοιχεία αλλά και να αναφέρω τα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει, ελπίζοντας πώς δεν κάνω κατάχρηση του ενδιαφέροντος σας.

Απάντηση