Δάνεια και μισθοί

Επιχειρηματικό περιβάλλον, προγράμματα επιδοτήσεων, ίδρυση εγκατάσταση και λειτουργία επιχειρήσεων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δάνεια και μισθοί

Δημοσίευση από Alex » 13 Νοέμ 2012 13:52

Η συντριπτική πλειοψηφία των ελληνικών νοικοκυριών είναι επιβαρυμένα με δανειακές υποχρεώσεις (στεγαστικά, καταναλωτικά, κάρτες) τα οποία ελήφθησαν και διαμορφώθηκαν σε άλλες συνθήκες μισθών και αμοιβών. Σήμερα τα ίδια νοικοκυριά έχουν στην καλύτερη περίπτωση χάσει το μισό τους εισόδημα, ενώ δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις μηδενισμού του εισοδήματος, είτε λόγω ανεργίας, είτε λόγω μείωσης του αντικειμένου εργασίας. Το αποτέλεσμα είναι τα έσοδα να μη φτάνουν για να καλύψουν όχι το σύνολο των αναγκών, αλλά ούτε καν τις δανειακές υποχρεώσεις. Ο νόμος για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά έχει πολλές δυσκολίες στην εφαρμογή και επιπλέον ουσιαστικά ισχύει στις περιπτώσεις σχεδόν απόλυτης ανέχειας. Τα 25 δισ της κεφαλαιοποίησης θα μπορούσαν να αποτελέσουν ένα εργαλείο ανακούφισης, φτάνει να υπάρξει φαντασία και δημιουργικότητα.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Re: Δάνεια και μισθοί

Δημοσίευση από feanor » 13 Νοέμ 2012 15:14

Alex έγραψε:Τα 25 δισ της κεφαλαιοποίησης θα μπορούσαν να αποτελέσουν ένα εργαλείο ανακούφισης, φτάνει να υπάρξει φαντασία και δημιουργικότητα.
Ό,τι ακριβώς δεν δείξαμε τα τελευταία 2,5 χρόνια.

Αν και όχι ίδιας έντασης με τα παραπάνω, λυπηρό είναι ότι νέα ζευγάρια διστάζουν να κάνουν παιδιά ή να προχωρήσουν σε 2ο ή 3ο παιδί. Είμαι νέος γονιός και πραγματικά με στενοχωρεί (για να μην πω κάτι χειρότερο) η ιδέα ότι δεν θα μπορέσω να προσφέρω στην κόρη μου ό,τι είχα εγώ ως παιδί.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 13 Νοέμ 2012 19:57

Alex θα σε μαλώσω, υπονοείς αυτό που φαντάζομαι?

Να ξοφλήσουν με τα λεφτά αυτά τα χρέη μας έναντι των τραπεζών?

Φωτιά θα πέσει να σε κάψει :twisted: :twisted:

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 20 Νοέμ 2012 00:00

feanor έγραψε: Είμαι νέος γονιός και πραγματικά με στενοχωρεί (για να μην πω κάτι χειρότερο) η ιδέα ότι δεν θα μπορέσω να προσφέρω στην κόρη μου ό,τι είχα εγώ ως παιδί.
Στην ίδια κατάσταση και εγώ... Αλλά έχω πάρει την απόφασή μου, αν δεν μπορεί αυτή η χώρα να με θρέψει εμένα και την οικογένειά μου θα βρω μια άλλη!

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 22 Νοέμ 2012 14:56

Κάτι τέτοιο υποννοώ Κακέ αλλά δυστυχώς δε νομίζω ότι υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να συμβεί.

Απάντηση