ΜΑΓΕΙΑ

Αναζητώντας απαντήσεις
Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 01 Δεκ 2004 22:38

Καλα feanor δεν τους ξερεις καλα μου φαινεται.... :D
Ρε kotso η φοβασαι κατι θα κανει ο figolfin.Αν δεν κανει νομιζω πως τα μαγικα χερακια μου.
Λοιπον εγω θελω να ρωτησω σχετικα με την μαγεια...Τι πιστυευετε για την μαγεια της μουσικης?Εγω νομιζω πως πως σε καθηλωνει και σε αναγκαζει να την ακουσεις...Πως γινεται αυτο???

Blind_but_not_dead
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Blind_but_not_dead » 02 Δεκ 2004 15:25

Η μουσηκή έχει μια δικιά της μορφή μαγείας.Κατά τη γνώμη η μουσική είναι μια υπέρτατη μορφή τέχνης που ισοροπεί κάπου ενδιάμεσα από την απλή και την μαγεική ανθρώπινη έμπνευση και όρεξη για δημιουργία του ωραίου.
Για να κάνω την φυλακή μου ομρφότερη έγραψα στους τοίχους το όνομα σου όλοι με ρώτησαν που βρήκα την μπογιά κανείς δεν πρόσεξε τις φλέβες μου

Άβαταρ μέλους
Figolfin
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Figolfin » 02 Δεκ 2004 15:59

Παρατηρησα οτι καποιοι απο εσας μιλατε για την μανουλα μου! Μαγεια λοιπον κυριε kotso ειναι να γραφεις και αλλες τετοιες πιπ................ες και να μην σε διωξει ο administrator :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Παντως εγω επειδη ειμαι ΚΑΙ πνευματικα πολυ ανωτερος σου δεν θα δωσω συνεχεια!(Οσο για το βαθμο υπεγραψες την καταδικη σου!) :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Τωρα σοβαρα!Λοιπον την μαγεια επειδη μπορουμε να την ορισουμε ο καθενας με τον τροπο του συμφωνα με καποιο βιβλιο που διαβασα μπορουμε να την χωρισουμε σε 1)τεχνολογικη 2)νοητικη και 3)ενεργο μαγεια!Εχει επικρατησει ομως οταν μιλαμε για μαγεια να μιλαμε για την ενεργο μαγεια για αυτο σας εκανε τοσο εντυπωση οταν μιλησα για διαλογισμο=μαγεια γιατι ο διαλογισμος καθως και οι προφητειες κ.τ.λ ανηκουν στο δευτερο ειδος μαγειας!Οσο αναφορα την ενεργο μαγεια δυστυχως δεν ξερω πολλα!Φαινεται να ειναι μια ιδιοτητα που δεν ειναι εντελως περα απο τις δυναμεις του ανθρωπου!Παρ'ολα αυτα μοιαζει να ασκειται περιορισμενα λογο της ψυχικης δυναμης που απαιτει!
Elen Sila Lumenn Omontielvo.

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 04 Δεκ 2004 12:59

Figolfin επειδη με ενδιαφερει αρκετα το θεμα της μαγειας και οτι ξερω για αυτη ειναι περισσοτερο φιλοσοφικα θα ηθελα να μας πεις το βιβλιο.Αν γινεται βεβαια.
Θα συμφωνησω με τον Blind και η μουσικη ειναι ενα ειδος μαγειας.Καποιες φορες νομιζω πως μπορει να παρει "μορφη" στον χωρο.

Άβαταρ μέλους
Intergalactic Swordsman
Νέο Μέλος

Μαγεία

Δημοσίευση από Intergalactic Swordsman » 06 Δεκ 2004 11:51

Γεια σας παδιά, είμαι ένα νέο μέλος. Οι πληροφορίες και οι απόψεις σας για την μαγεία είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Αλλά θα ήθελα να σας πω τι νομίζω εγω πως είναι μαγεία.Μαγεία είναι να ξυπνάς κάθε πρωί και να νοιώθεις οραία. Μαγεία είναι η ηλιαχτίδα η οποία φαίνεται πίσω από ένα βουνό. Μαγεία είναι η ζωή η οποία εχεια αρχή και τέλος. Μαγεία είανι η ψυχή η οποία συνεχίζει να υπάρχει και μετά το θάνατο. Μπορείτε να πείτε πως η άποψή μου για την μαγεία είναι μια συνιθησμένη άποψη των ρομαντικών.Πειτε την και μια βλακεία. Όμως εγώ θα συνεχίζω να πιστεύω σε αυτή την άποψη γιατί είναι η καθημερινότητά μου, όλων μας
:D :D :D :D :wink: :wink:

Blind_but_not_dead
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Blind_but_not_dead » 06 Δεκ 2004 15:39

Φίλε swordman, νομίζω ότι έθεσες την πιο ωραία άποψη και την πιο κοντινη στον σημερινό άνθρωπο που απλά ζει τη ζωή του, και νιάζεται μόνο για την μαγεία της καθημερηνότητας και της χαράς της ζωής και της φύσης.
Για να κάνω την φυλακή μου ομρφότερη έγραψα στους τοίχους το όνομα σου όλοι με ρώτησαν που βρήκα την μπογιά κανείς δεν πρόσεξε τις φλέβες μου

Άβαταρ μέλους
kotso
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από kotso » 06 Δεκ 2004 18:17

Εμενα φιλε swordman Μου αρεσε πανω απο ολα ........... η υπογραφη σου.
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Αν δεν παίξεις δεν θα χαρείς και Αν δεν ρισκάρεις δεν θα κερδίσεις ! Απλα...

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 07 Δεκ 2004 20:17

Παιδια και εγω ειμαι ρομαντικος τυπος και συμφωνω με ολα αυτα αλλα δεν εχουμε καταληξει σε κατι και αυτο με ανησυχει......
Welcome the forum friend swordman....

Άβαταρ μέλους
Figolfin
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Figolfin » 07 Δεκ 2004 23:48

Welcome my friend swordman!Φιλε rico το βιβλιο που διαβασα τα συγκεκριμενα θεματα για την μαγεια ειναι βιβλιο που μιλαει για την Μεση Γη και νομιζω πως δεν φαινονται καθαρα τα κοινα στοιχεια που εχει με τον σημερινο μας κοσμο γι αυτο απεφυγα να το δωσω απο την αρχη!Παρολα αυτα το βιβλιο λεγετε ''Τα πλασματα κ οι μυθοι της Μεσης Γης'' και το εχει γραψει ο Μανωλης Παρουσης!
Elen Sila Lumenn Omontielvo.

Blind_but_not_dead
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Blind_but_not_dead » 09 Δεκ 2004 12:17

Έχεις δίκιο figolfin, είναι δύσκολο να βρεις σε ένα βιβλιό που μηλάει για φανταστικούς κόσμους, πράγματα που αφορούν τον δικό μας πραγματικό κόσμο. :lol:

Απάντηση