ΜΑΓΕΙΑ

Αναζητώντας απαντήσεις
feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 26 Νοέμ 2004 10:13

Εντάξει δεν θα αρνηθώ ότι κι εγώ κάποια στιγμή προσπάθησα με αυτοσγκέντρωση να μετακινήσω αντικείμενα κτλ, αλλά όπως λένε οι Κατσιμιχαίοι αυτά είναι κόλπα ζορικα που κάνουν στην Ινδία.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καθόλου εικόνα για μαγεία, τηλεπάθεια και άλλα παρόμοια.
Αυτό που λες figolfin περι εσωτερικής ενέργειας μου θυμίζει τη διδασκαλία των Τζεντάι, την οποία φυσικά ο Λούκας ξεπατήκωσε από κάποια ανατολίτικη θρησκεία, απόσο έχω διαβάσει.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 26 Νοέμ 2004 14:11

Συμφωνω μαζι σου feanor. Η αλλο εσωτερικη δυναμη και διαλογισμος και αλλο μαγεια.Οχι πως δεν συγγενευουν αλλα οπως και να το κανουμε δεν ειναι το ιδιο.¶ ουτε κι εγω εχω καποια συγκεκριμενη εικονα για την μαγεια απλα αυτου μου φαινεται ποιο οικειο στα ματια.

Blind_but_not_dead
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Blind_but_not_dead » 26 Νοέμ 2004 15:08

Βασικά ο διαλογισμός και η τηλεπάθεια είναι ένα κομμάτι από αυτό που εμείς ονομάζουμε μαγεία, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Ο μέσος άνθρωπος στην ουσία σήμερα ονομάζει μαγεία ότι δεν του στέκει ορθολογικά, όπως οι αρχαίοι ότι δεν το καταλάβεναν το ονόμαζαν θεϊκή δύναμη. :!:
Όμως οι περισσότεροι κυρίως νεαρής ηλικίας που έχουν δει και έχουν ακούσει ιστορίες όπως του άρχοντα των δαχτυλιδιών, νομίζουν ότι η μαγεία είναι η δώναμη του ανθρώπου να μετατρέπεται σε έναν υπεράνθρωπο και να καταφέρνει αλόκοτα πράγματα που δεν μπορούν να τα κάνουν οι απλοί άνθρωποι.
Εγώ όμως μέσα μου έχω δώσει στην μαγεία μια πιο φιλοσοφική και πιο αόριστη ένοια. π.χ. Μαγεία θεωρώ την δύναμη του κάθε ανθρώπου να παλεύει με την ίδια του την ατυχία, την ίδια του την μοίρα και τη ζωή. Μαγεία όμως θεωρώ και τις ιδέες που κατευάζουν οι μεγάλοι καλιτέχνες, επιστήμονες και άλοι. Έτσι λοιπόν έχω συνδέσει πιο πολύ την μαγεία με την θέληση και την εξυπνάδα του ανθρώπου. :shock:

Φίλε Rico και Figolfin, η Μαριάννα είναι όλλα τα λεφτά
Για να κάνω την φυλακή μου ομρφότερη έγραψα στους τοίχους το όνομα σου όλοι με ρώτησαν που βρήκα την μπογιά κανείς δεν πρόσεξε τις φλέβες μου

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 26 Νοέμ 2004 15:33

Πολυ ωραια η φιλοσοφικη σου προσεγγιση.Ετσι οποως ελεγα σε κατι φιλους μου οι λεξεις που χρησιμοποιουμε ειναι 'ζωντανες' καθως μπαινουν σε πολλα καλουπια.Αλλα μη ξεχναμε τι θεωρειται γενικα μαγεια.Ειναι αυτο που χρησιμουποιουνταν αρχικα κατα τον μεσιαωνα...και σημερα θεωρηται κυριως η αυτο που αποκαλειται μαυρη μαγεια...και η λευκη ονομαζεται απο πολλους ως αγιασμος.(οχι το νερακι)...Οποτε τι λες για αυτη την μαγεια :?:

Άβαταρ μέλους
Figolfin
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Figolfin » 26 Νοέμ 2004 15:43

Ας μην προσπαθησουμε να αναλυσουμε το θεμα γιατι πιστευω οτι και εκτος θεματος θα φυγουμε αλλα και οτι ο καθενας μας ξερει τι συμαινει μαγεια σαν ορος!Φιλε feanor μπορεις να μου δωσεις και αλλες πληροφοριες για την διδασκαλια των τζεντα'ι΄γιατι με ενδιαφερει παρα πολυ?
Elen Sila Lumenn Omontielvo.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 26 Νοέμ 2004 16:20

Δεν ξέρω κάτι να σου πω...αλλά αν ρωτήσεις 'Αυτόν που τα ξέρει όλα' (www.google.com) θα σου δώσει απαντήσεις :lol:
Πάντως εγώ προτιμώ τον Gandalf από τον Yoda...

Άβαταρ μέλους
Figolfin
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Figolfin » 26 Νοέμ 2004 19:40

Σιγουρα!Αν ηταν να διαλεξω δαγκωτο στο Γκανταλφ θα πηγαινε και ας ειναι μονο ενας λογοτεχνικος ηρωας!Επειδη παιζει να παρεξηγηθω φιλε blind -but-not-dead μου αρεσε πολυ η φιλοσοφικη σου προσεγκιση της μαγειας αλλα πιστευω οτι το γενικευουμε πολυ!Ε?
Υ.Γ Το προηγουμενο σου στιχακι με την Μαριαννα ελεγε περισσοτερα απο αυτο :wink:
Elen Sila Lumenn Omontielvo.

Blind_but_not_dead
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Blind_but_not_dead » 28 Νοέμ 2004 14:59

Φίλε Figolfin, και εγώ θα συμφωνίσω μαζί σου. 1Προτιμώ κατά πολύ τον Γκάνταλφ. 2Το στιχάκι με τη Μαριάννα το άλλαξα γιατί αρκετά κάναμε πλάκα με το κοριτσάκι, καιρός να σοβαρευτούμε.3Αφού δεν θες να γενικεύσουμε τον όρο μαγεία, πες που θες να επικεντροθείς. :o

Φίλε Rico, νομίζω ότι ο όρος λευκά και μαύρη μαγεία, παραπέμπει περισσότερο σε θρησκευτικά ζητήματα, και στην λατρεία του θεού και του Σατανά. Έτσι νομίζω....... :!: :?:
Για να κάνω την φυλακή μου ομρφότερη έγραψα στους τοίχους το όνομα σου όλοι με ρώτησαν που βρήκα την μπογιά κανείς δεν πρόσεξε τις φλέβες μου

Άβαταρ μέλους
kotso
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από kotso » 01 Δεκ 2004 14:55

Γειας σας παιδια,τωρα θα αναφερω κατι πολυ σημαντικο και γι αυτο παρακαλω δωστε προσοχη.
]Κυριε Figolfin δεν ξερω τι θεωρειται εσεις μαγεια εγω παντως μαγεια θεωρω.....................να μου βαλει η μανα σου κανεναν βαθμο γιατι στο διαγωνισμα εγραψα *******.
Ευχασιστω για την προσοχη σας.Το μνμ αποσταλει επιτυχως :!: :!: :!:
:twisted: :wink: :oops: :P :) :idea: :o :shock: :!: :?:
Αν δεν παίξεις δεν θα χαρείς και Αν δεν ρισκάρεις δεν θα κερδίσεις ! Απλα...

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 01 Δεκ 2004 16:55

Αχααα....έχουμε και τέτοια καφριλίκια εεε?

Απάντηση