ΜΑΓΕΙΑ

Αναζητώντας απαντήσεις
Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 24 Ιουν 2004 17:13

ΦΙΛΕ NIKO_FT ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΚΕΦΑΛΑΙΑ.SORRY ΑΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ.ΤΟΥΛΑΧΗΣΤΟΝ ΕΒΓΑΛΕΣ ΚΑΝΑ ΝΟΗΜΑ??
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
WOULF
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από WOULF » 24 Ιουν 2004 18:37

ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΥΠΟΨΗΝ ΤΟΥ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟΚΡΙΦΙΣΜΟΥ ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ.
Για το ματεννσαρκωση του ας μη το σχολιασω... γιατι τι εγινε? τελειωσαν οι ψυχες και κανουμε ανακύκλωση??? Κατα τα αλλα ηταν μια καλή ανάλυση με καπως υλιστικά δεδομένα υπάρχουν κι αλλων ειδων λιγωτερα υλιστικές...Εχετε ακούσει π.χ. μαγεία για να μην υπάρχει πείνα στον κόσμο, η να νικηθή ο Θάνατος κι η δυστυχία της ανθρωπότητος???? Τι καλή και κακή λοιπον μιλάμε? Μόνο κακή υπαρχει λοιπόν.Εκτος κι αν πάμε στο δόγμα οτι "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" οπότε ο Μπους ειναι ενας αγγελος αφου θελει να εκδημοκρατήση το ΙΡΑΚ...
"ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ..."

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 24 Οκτ 2004 22:51

ok παιδια ηρεμιστε λιγο. δεν διαφωνω οτι η μαγεια ειναι κατι ευκολο να την προσδιορισεις αλλα αντιθετα ειναι πολυ δυσκολο να την προσδιορισουμε πολυπλευρα. ετσι θα πω οτι ας αφησουμε την μαγεια εφοσον οσες φορες εχει αναφερθει δημοσια μονο για κακο υπηρξε. οποτε τη να την κανεισ την μαγεια για κακο σκοπο??

αλωστε ο ορος μαγεια ανθισε κατα τον μεσαιωνα οπου η περιφημη Ιερα εξεταση τα βαπτιζε ολα τα αντιθετα σε αυτην μαγεια και σατανα.μη ξεχναμε πως ο σατανας τον καθολικων κατα τον μεσαιωνα ηταν η θεοτητα αυτη που λατρευονταν απο τουσ παγανιστες.

Blind_but_not_dead
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Blind_but_not_dead » 23 Νοέμ 2004 14:51

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΟΡΙΣΤΟ, ΚΑΤΙ ΤΟ ΩΡΑΙΟ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ, ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ. ΑΛΛΑ ΜΑΓΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΟΥ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΕ ΤΟΥΣ ΕΥΚΟΛΟΠΙΣΤΟΥΣ. :D
Για να κάνω την φυλακή μου ομρφότερη έγραψα στους τοίχους το όνομα σου όλοι με ρώτησαν που βρήκα την μπογιά κανείς δεν πρόσεξε τις φλέβες μου

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 24 Νοέμ 2004 21:01

Καλως ηλθες στο forum φιλε blind_but_not_dead.
Οντως η μαγεια εχει πολλες εννοιες.Και εγω μαζι με σενα θα προτιμησω την ομορφη και φανταστικη πλευρα της.Ελπιζω παλι εσυ να μη την χρησιμοποιησεις για να φερεις ποιο κοντα την μαριαννα σου.(Rico knows that you think i dont know) :wink:

Άβαταρ μέλους
Figolfin
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Figolfin » 25 Νοέμ 2004 00:46

Εγω παιδια πιστευω στη μαγεια αλλα οχι οπως εχει επικρατησει σημερα!Πιστευω οτι ο καθε ανθρωπος κρυβει μαγεια μεσα του αλλα δεν ξερει πως να την χρησιμοποιησει!Ποσες φορες σκεφτομαστε κατι εντονα και υστερα απο λιγο γινετε?Εμενα παντως μου εχει τυχει πολλες φορες!Αυτο πιστευω δεν ειναι τυχαιο και με λιγη εξασκηση θα μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε!Αμα δεν σας πυθει το παραδειγμα μπορω να σας θυμισω οτι οι αλχιμιστες ειναι πραγματικα προσωπα και καταφερνουν με την δυναμη που κρυβουν μεσα τους να μετατρεψουν το μολυβι σε χρυσαφι!Και αυτοι γενηθηκαν σαν εμας αλλα με την συγκεντροση εφτασαν εκει που η επιστημη συκωνει τα χερια ψηλα!
Υ.Γ Πιστευω να αξiζει αυτη η μαριαννα για να την αναφερεται στο site :wink:
Elen Sila Lumenn Omontielvo.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 25 Νοέμ 2004 09:59

Οι αλχημιστές ΔΕΝ κατάφεραν ποτέ να μεταστοιχειώσουν κάτι σε χρυσάφι, δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο. Ωστόσο μέσα από τις εμπειρικές τους αναζητήσεις έθεσαν τα θεμέλια για τους αναγεννησιακούς επιστήμονες που θα ακολουθούσαν.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
Figolfin
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Figolfin » 25 Νοέμ 2004 17:02

Εστω και ας ειναι οπως λες(my dear brother) αλλα εισαι αντιθετος της γνωμης οτι ο καθενας μας κρυβει μεσα του ενα ειδος ενεργειας?Πιστευεις οτι δεν μπορουμε με αυτοσυγκεντωση ο καθενας μας να επηρεασει τις σκεψεις του αλλου?

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 25 Νοέμ 2004 21:39

Βασικα πιστευω πως αυτο που λες εσυ μαγεια εγω θα το ελεγα διαλογισμο και τηλεπαθεια φιλε Figolfin.Μαγεια ειναι κατι διαφορετικο που δεν αξιζει να ξανα αναφερθω εφοσον πολυ σωστα εχουν γραψει παραπανω.Οποτε θα σου απαντησω για αυτο που ανεφερες σχετικα με τον επιρεασμο των σκεψεων.Ο καθηγητης Αθανασιος Οικονομυ αναφερει πως καθε εγκεφαλος 'εκπεμπεί' κυματα.Ατυα επιρρεαζουν τους αλλους εγκεφαλους-δεκτες.Στον μεσο ανθρωπο αυτα τα κυματα ειναι χαμηλης συχνοτητας.Οταν με το διαλογισμο καταφερεις να αυξησεις αυτα τα κυματα τοτε μαλλον θα μπορεσεις να επιρρεασεις τους αλλους.

Άβαταρ μέλους
Figolfin
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Figolfin » 25 Νοέμ 2004 23:17

Δεν ηξερα αυτον τον καθηγητη!Μηπως θα μπορουσες να μου στειλεις και αλλες πληροφοριες η να μου πεις το συγκεκριμενο site που εχει και αλλες θεωριες αυτου του καθηγητη οικονομυ?Παντως οπως και να εχει πιστευω οτι ενα απο τα πολλα σταδια της μαγειας ειναι και αυτο!

Απάντηση