ΜΑΓΕΙΑ

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PRINCESS_SCORPION
Νέο Μέλος

ΜΑΓΕΙΑ

Δημοσίευση από PRINCESS_SCORPION » 11 Μάιος 2004 16:04

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ...??????????

ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΑΦΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΕΙΘΕΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ''ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΑ'' ΠΡΑΓΜΑΤΑ....

ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΑΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΘΩ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΕΝΙΩΘΑ ΝΑ ΜΕ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΔΙΑΦΟΡΑ..
ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΗΘΕΝ ΚΑΛΟΙ ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ...
ΣΕ ΟΣΑ SITE ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΤΑΓΟΝΤΑΙ ΚΑΤΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΜΑΓΕΙΑ =ΣΑΤΑΝΑΣ ΟΚ
ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ Τα είδη της μαγείας είναι πάρα πολλά και το καθένα έχει τον αντικειμενικό σκοπό του. Τα βασικά όμως είδη είναι η λευκή μαγεία και η μαύρη μαγεία. Τα παρακλάδια των βασικών ειδών της μαγείας είναι πολλά και το κάθε ένα κάνει κάτι το διαφορετικό. Τα κυριότερα παρακλάδια της μαγείας είναι: 1. Γητεία, 2. Μελλοντολογία, 3. Επαοιδία, 4. Γοητεία, 5. Οιωνοσκοπεία, 6.Φαρμακεία, 7. Δαιμονικά Φυλακτά, 8. Νεφοδιωκτική, 9. Νεκρομαντεία, 10. Υποχθονιωτική ή Αντικειμενοποιητική. Το χειρότερο από τα ανωτέρω είδη είναι αυτό της αντικειμενοποιητικής το οποίο είναι ευρέως διαδεδομένο στην Ελλάδα.

ΕΓΩ ΟΣΟΥΣ ΜΑΓΟΥΣ ΞΕΡΩ .. ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ :P
ΕΙΝΑΙ :?:

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 13 Μάιος 2004 14:24

Αν θές την εντελως προσωπική μου άποψη η μαγεία είναι μάλλον ένα παραμύθι. Οι ιστορίες που ξεκίνησαν κυρίως το μεσαίωνα έχουν τις ρίζες τους σε κάποιους ανθρώπους που γνωρίζοντας λίγο περισσότερα από τον απλό λαό, αλλά και τους κατά κανόνα αμόρφωτους αρχόντους, κατόρθωναν να εντυπωσιάζουν με τις γνώσεις τους και τις πρακτικές εφαρμογές τους.

Άβαταρ μέλους
PRINCESS_SCORPION
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από PRINCESS_SCORPION » 14 Μάιος 2004 18:38

ΑΝ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ..
ΤΟΤΕ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΥΤΑΠΑΤΗ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΜΑΣ???ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ..
ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ????

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 17 Μάιος 2004 23:54

Καλή μου Πριγκίπισσα δυστυχώς δεν κατάλαβα το σχολιο σου. Από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι αν η μαγεία είναι παραμύθι τότε ζούμε μια αυταπάτη?

Όσο για τη 2η παρατήρηση σου:
ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ????
Δέ σημαίνει όμως και ότι δεν είναι, σωστά? Και μάλιστα αφού τα βλέπουμε έχουν περισσότερες πιθανότητες να είναι αλήθεια από ότι να είναι ψέματα.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 17 Μάιος 2004 23:58

Kate έγραψε:Δέ σημαίνει όμως και ότι δεν είναι, σωστά? Και μάλιστα αφού τα βλέπουμε έχουν περισσότερες πιθανότητες να είναι αλήθεια από ότι να είναι ψέματα.
Mια συμπληρωση σε αυτο το σχολιο σου Kate....οτι δεν βλεπουμε δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει...πχ και τα μικροκυματα δεν τα βλεπουμε αλλα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν.....το ματι και το αυτι βλεπουν και ακουνε σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα....αυτο πρεπει να μας λεει πολλα.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
PRINCESS_SCORPION
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από PRINCESS_SCORPION » 18 Μάιος 2004 11:45

ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΣΕΙ...
ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΑΠΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΦΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ..
ΕΧΕΙ ΖΩΗ ΑΣΧΕΤΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΝ, ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΨ\ΧΕΙ ΜΑΓΕΙΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΔΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΤ ΑΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΜΑΓΕΙΑ..

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 18 Μάιος 2004 12:22

Δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε ακόμα Princess, όπως κάποτε δε μπορούσαν να εξηγήσουν τους κεραυνούς και τους ονόμασαν οργή των θεών. Προτιμώ να πιστεύω πώς ότι δε μπορούμε να εξηγήσουμε είναι κάτι που περιμένει την επιστημονική του ερμηνεία και όχι κάτι που πρέπει να αποδωθεί στη μαγεία.

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 24 Μάιος 2004 20:00

Αν μιλάμε για τη μαγεία της ζωής, καμία αντίρρηση, κι εγώ μαζί σας, αν μιλάμε για τη μαγεία του υπερφυσικού έχω τους ενδοιασμούς μου.

Άβαταρ μέλους
Νεφέλη
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Νεφέλη » 24 Μάιος 2004 23:33

Kate,
η ζωή είναι μαγεία και το υπερφυσικό είναι μέρος της φύσης.

Φιλικά,
Νεφέλη

Υ.Γ. Καλωσήρθα 8)
Η φαντασία είναι σημαντικότερη της γνώσης - A. Einstein

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 25 Μάιος 2004 18:48

Πράγματι καλωσήρθες Νεφέλη. Χωρίς το υπερφυσικό ή έστω το ανεξήγητο η ζωή θα ήταν βασανιστικά ανιαρή.

Απάντηση