Το Πείραμα της Philadelphia: Ιστορία & Μύθος

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση

Τελικά τί πιστεύετε για την ιστορία που έγινε γνωστή ώς "Πείραμα της Φιλαδέλφεια";

Είναι εντελώς φανταστική ιστορία
226
12%
Πρόκειται για ιστορία η οποία δημιουργήθηκε από την παρερμηνεία συμβατικών διαδικασιών, όπως ο απομαγνητισμός των πλοίων
601
32%
Κάτι πρέπει να έγινε αλλά όχι τόσο εντυπωσιακό όσο το θέλει ο μύθος
197
11%
Συνέβη και ήταν ένα εντυπωσιακό πείραμα στο οποίο χάθηκαν άνθρωποι και το οποίο συγκαλύπτεται από τις υπηρεσίες των ΗΠΑ
846
45%

Σύνολο ψήφων: 1870

Αιρετικός
Επισκέπτης

Re: Το Πείραμα της Philadelphia: Ιστορία & Μύθος

Δημοσίευση από Αιρετικός » 13 Μάιος 2010 20:30

Υπηρέτησα στο ναυτικό στα μέσα της δεκαετίας του 80 σε μια κανονιοφόρο και όταν περνούσα μπροστά από το Λέων που έδενε σε μια προβλήτα λίγο πιο δίπλα στη Σαλαμίνα πάντα σκεφτόμουν "αυτό είναι το πλοίο του πειράματος". Η αλήθεια είναι πώς σχεδόν κάθε πλοίο του στόλου ιδιαίτερα τα πιο παλία είχαν και μια παράξενη ιστορία την οποία έλεγαν οι παλιοί στους νέους για να τους ψαρώσουν.

Εικόνα
Το σχόλιο κατατέθηκε στο σύστημα σχολιασμού άρθρων του e-telescope.gr κατά την περίοδο που το forum ήταν εκτός λειτουργίας.
Με την επανέναρξη της λειτουργίας του forum τα σχόλια μεταφέρθηκαν στα αντίστοιχα θέματα

ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΣΟΦΙΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ » 20 Μάιος 2010 21:54

Κώστα πολύ καλό το άρθρο σου. Εμπεριστατωμένο και αποστασιοποιημένο. Εγώ θα σε ρωτήσω; Το Πείραμα της Νέας Ορλεάνης το γνωρίζεις; Φυσικά όχι . Ούτε κι εγώ. Η κοινή λογική λοιπόν λέει ότι δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά. Το Πείραμα της Φιλαδέλφειας πιστεύω ακράδαντα ότι έγινε. Όμως κι εδώ συμβαίνει η γνωστή Αμερικανιά. Διαδώστε εξώφθαλμες και τραβηγμένες θεωρίες, για να απαξιώσουμε τελείως τους αυτόπτες μάρτυρες. Έτσι λοιπόν και έγινε. Όσο για το ΛΕΩΝ που υποτίθεται ότι διαλύθηκε στν Αμφιάλη, εγώ έχω ακούσει και την εξής άποψη, την οποία επίσης θεωρώ πάρα πολύ πιθανή:

Oι πράκτορες του FBI και της CIA είχαν έρθει στην Ελλάδα το 1993. Θυμάμαι ότι το ανέφερεαν αυτόπτες μάρτυρες για κάτι περίεργους τύπους στην Αμφιάλη που δήθεν δούλευαν. Εν μία νυκτί λοιπόν άλλαξαν τη ταμπέλα στο ΛΕΩΝ με το ΑΕΤΟΣ. Έτσι το USS ELDRIDGE γύρισε σαν ΑΕΤΟΣ στην Αμερική και ο υποτιθέμενος ΛΕΩΝ το USS Slater έγινε scrap. Έτσι και οι Αμερικάνοι πήραν ξανά μετά από 50 χρόνια το πρωτότυπο σκάφος του Πειράματος της Φιλαδέλφειας, αλλά και οι περίεργοι σταμάτησαν οριστικά το ψάξιμο, αφού θεωρητικά ο ΛΕΩΝ-ΕLDRIDGE διαλύθηκε . Κι εμένα φίλε αν με λέγανε Moore και μου σκάγανε 10 εκ. δολλάρια, θα τον έβγαζα τον Berlidge θεότρελλο!!! Εντάξει με τη συνομωσιολογία βγάζετε σπυριά, μην πιστεύετε όμως ότι σας σερβίρουνχωρίς να το αναλύσετε και λίγο.

Σοφιάς Σωτήρης

Εικόνα
Το σχόλιο κατατέθηκε στο σύστημα σχολιασμού άρθρων του e-telescope.gr κατά την περίοδο που το forum ήταν εκτός λειτουργίας.
Με την επανέναρξη της λειτουργίας του forum τα σχόλια μεταφέρθηκαν στα αντίστοιχα θέματα

Kostas Bergos
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Kostas Bergos » 25 Μάιος 2010 12:03

Κύριε Δελήμπαση, κατ' αρχή οφείλω να σας αποδώσω τα εύσημα για την σοβαρή παρουσίαση και ανάλυση του περίφημου πειράματος. Όλα αυτά τα θέματα του "μυστηρίου" είναι πρόσφορο πεδίο για κάθε είδους αερολογία και ανοησία. Μπορεί να μη συμφωνώ με όλα σας τα συμπεράσματα, όμως αναγνωρίζω την έντιμη και αξιόπιστη οπτική γωνία από την οποία το προσεγγίσατε.
Κύριε Σοφιά, θα μου επιτρέψετε να παρατηρήσω ότι το περιστατικό που αναφέρετε με την "αλλαγή" των δύο πλοίων είναι κομμάτι της παραφιλολογίας που κυκλοφορεί. Δεν αρκούσε η αλλαγή μιας "ταμπέλας" στο σκάφος για να μεταμφιεστεί. Όποιος έχει επισκεφθεί πλοία του Π.Ν. μπορεί να επιβεβαιώσει ότι το όνομα και τα λοιπά διακριτικά ενός πλοίου (π.χ. το D-54 για το Λέων, ή D-01 για τον Αετό) βρίσκονται σε πολλά διάσπαρτα σημεία ενός σκάφους. Όμως το σημαντικότερο, το οποίο μπορεί να επιβεβαιώσει οποιοσδήποτε είχε δει από κοντά το Λέων, είναι πώς το αρχικό του όνομα (Eldridge) ήταν γραμμένο και ανάγλυφα στο σκαρί του πλοίου.

Εικόνα

erevnitis1995
Επισκέπτης

Δημοσίευση από erevnitis1995 » 01 Ιούλ 2010 05:41

σεπτέμβριο του 92 "υπερετισε" στο '' leon'' πολύ καλός μου φίλος . η ειδικότητα του ήταν και αυτή που σπούδασε τρίτος μηχανικός , η γνώσης του και ο χαρακτήρας του [χαμηλών τόνων] δε μου άφησαν καμια αμφιβολία ότι κάτι πολύ σοβαρό συνέβη στο πλοίο. συνεχεια μας χαιρέταγε ότι θα πάει ταξίδι και ποτε δε γινότανε , την άλλη μέρα τον βλέπαμε ξανά στην παρέα. όταν έπαθε κάποια ζημια η μηχανή δε μπορούσαν να τι φτιάξουν γιατί η πόρτα σε εκείνο το σημείο ήταν κλειστή με ηλεκτροκόλληση.ήρθαν από αμερική για να τι "φιαχουν" τι μηχανή. και φυσικά δεν ήταν η μοναδική πόρτα σφραγισμένη. ας μη πούμε για τα όργανα και για το ρεύμα οποτε θέλαν δούλευαν . μη σας κουράσω άλλο το πλοίο είναι στην αμερική γιατί πέρασαν ακριβώς τα 50 χρονια που περίμεναν οι αμερικανοι, ευχαριστώ [το όνομα του φίλου μου είναι γεράσιμος μπουγιούρης τώρα πρώτος μηχανικός].....

Εικόνα

fanisatt
Επισκέπτης

Δημοσίευση από fanisatt » 15 Σεπ 2010 08:44

Βρέθηκε πράγματι το πραγματικό πλοίο του πειράματος ή μήπως δεν βρέθηκε ποτέ ;

Εικόνα

fanisatt
Επισκέπτης

Δημοσίευση από fanisatt » 23 Σεπ 2010 23:33

Αν όμως το πείραμα αυτό έγινε και είχε ως αποτέλεσμα την μεταφορά της ύλης στο χώρο με αυτόν τον τόσο ιδιαίτερο τρόπο, τότε οι Αμερικανοί θα έχουν ψάξει πολλά πράγματα μέσα σε τόσα χρόνια..... Αποκλείεται να κάθησαν με σταυρωμένα τα χέρια.....
Προφανώς τους συνέφερε να απομυθοποιήσουν το όλο εγχείρημα διότι, μια τέτοια ανακάλυψη θα ήταν ίσως το μεγαλύτερο μυστικό όπλο όλων των εποχών.
Παρά το γεγονός ότι, κατά βάθος θα ήθελα να έχουν ανακαλύψει πολλά μέχρι σήμερα σε ότι αφορά τη μεταφορά της ύλης στο χώρο με τρόπο ανάλογο με αυτόν του πειράματος, έχω την γνώμη ότι, κάποιες ενδείξεις θα είχαμε περί αυτού, τις οποίες όμως μάλλον δεν έχουμε. Προσωπικά δεν γνωρίζω κάτι. Αν όμως κάποιος γνωρίζει, ας καταθέσει την άποψή του.

Εικόνα

aris peratikos
Επισκέπτης

Δημοσίευση από aris peratikos » 14 Ιαν 2011 23:23

όλα τόσο αληθινά. αδύνατον να είναι προϊόν φαντασίας. τόσο χειροπιαστά παραδείγματα. γιατί να αρνηθούμε την πραγματικότητα. η αλήθεια είναι εκεί και μας προκαλεί να προχωρήσουμε.

Εικόνα

BASILIS
Επισκέπτης

Δημοσίευση από BASILIS » 28 Μαρ 2011 18:57

ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΕΙΤΕ ΕΓΙΝΕ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΕΙΝΑΙ 50-50. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΕΙΤΕ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΤΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΟΝΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΑ Η ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ
ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ (ΛΕΩΝ) ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ Η ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΣΥΣΤΑΘΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΥΣΕΙΑ ΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΡΜΑΤΑΓΩΓΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΗΤΝ 65-70ΑΡΙΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΝΑΥΣΤΑΘΜΟ ΚΡΗΤΗΣ ΤΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΕΓΙΝΕ. ΤΟ ΛΕΩΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΧΕ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΗΣ ΚΛΑΣΗΣ "ΚΑΝΝΟΝ" ΚΑΙ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ. ΤΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ. ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΥΨΗΛΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΣΥΓΚΑΛΗΨΗ, ΣΤΗ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ, ΣΤΙΣ ΚΑΛΑ ΣΤΙΜΕΝΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ, ΣΤΗ ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΧΕΙΡΙΖΟΝΤΕΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.. ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΥΤΟ. H ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΑΥΤΟ :)
ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΡΘΡΟ

Εικόνα

Fotis
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Fotis » 05 Απρ 2011 01:14

ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΡΘΡΟ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ.ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΜΟΝΟ(ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ..) Ο ΝΙΚΟΛΑ ΤΕΣΛΑ ΠΕΘΑΝΕ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ ΤΟΥ 1943,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ.

Εικόνα

Mike
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Mike » 12 Ιούλ 2011 01:02

Ειναι γελοιο να πιστευει κανεις τετοιες θεωριες. Η απλη λογικη αρκει. Ειναι δυνατον οι ενδειξεις αυτες να μας κανουν να πιστευουμε πως υπηρξε ρωγμη στο χωροχρονο. Οι ανθρωποι ειναι λογικο να εντυπωιαζονται απο τετοιες ιστοριες αλλα δεν ειναι παρα μυθοπλασιες. Η μαρτυρια ενος ανθρωπου ο οποιος θα μπορουσε να αντιμετωπιζει καποιο ψυχολογικο προβλημα δεν αρκει. Οσο για τους υπολοιπους υποτιθεμενους μαρτυρες δεν ειναι λιγο υπερβολικο οτι θυμηθηκαν την ιστορια μολις ειδαν την ταινια. Και το τελευταιο και σημαντικοτερο το οποιο ειναι η μεγαλυτερη αποδειξη οτι τετοιο γεγονος δεν συνεβη ποτε. Η αμερικανικη κυβερνηση θα ηθελε να εξαφανισει ενα τετοιο πειραμα και θα αφηνε τετοια ιχνη. Δεν θελω να πεισω τους αλλους οτι δε συνεβη αφου ο καθενας πιστευει ο,τι θελει απλα γραφω αυτο ππου πιστευω οπως ολοι. Σας παρακαλω να αναρτηθει το σχολιο μου. Ευχαριστω.

Εικόνα

Απάντηση