Το Πείραμα της Philadelphia: Ιστορία & Μύθος

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση

Τελικά τί πιστεύετε για την ιστορία που έγινε γνωστή ώς "Πείραμα της Φιλαδέλφεια";

Είναι εντελώς φανταστική ιστορία
226
12%
Πρόκειται για ιστορία η οποία δημιουργήθηκε από την παρερμηνεία συμβατικών διαδικασιών, όπως ο απομαγνητισμός των πλοίων
601
32%
Κάτι πρέπει να έγινε αλλά όχι τόσο εντυπωσιακό όσο το θέλει ο μύθος
197
11%
Συνέβη και ήταν ένα εντυπωσιακό πείραμα στο οποίο χάθηκαν άνθρωποι και το οποίο συγκαλύπτεται από τις υπηρεσίες των ΗΠΑ
846
45%

Σύνολο ψήφων: 1870

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 28 Φεβ 2004 02:39

Κι εγώ κάπου διάβασα ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πιστεύουν ότι η γη είναι επιπεδη, όπως το πίστευαν για χιλιάδες χρόνια. Τί σημαίνει αυτό ότι υπάρχει περιπτωση να έχουν δίκιο :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 29 Φεβ 2004 19:37

ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΠΙΣΩ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ. ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΑ
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
Vallon
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Vallon » 02 Μαρ 2004 00:10

Μάχος έγραψε:Κι εγώ κάπου διάβασα ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πιστεύουν ότι η γη είναι επιπεδη, όπως το πίστευαν για χιλιάδες χρόνια. Τί σημαίνει αυτό ότι υπάρχει περιπτωση να έχουν δίκιο :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Να 'σαι σίγουρος πως μερικά εκατοντάδες χρόνια πριν θα υπερασπίζοσουν την αντίθετη άποψη με το ίδιο σθένος. Ποτέ να μην είμαστε απόλυτοι, έχουμε πρόσβαση στον κόσμο μόνο μέσα από πέντε αισθήσεις και δε γίνεται να είμαστε ποτέ σίγουροι. Αρα ναι, υπάρχει περίπτωση να έχουν δίκαιο. Για το πείραμα δεν ξέρω παρά γενικότητες και φήμες, οπότε αφήνω το σχολιασμό του σε σας.

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 02 Μαρ 2004 15:34

Vallon δε με κατάλαβες, εννοώ πώς δε μπορεί ο καθένας να βγαίνει και να λέει ότι θέλει χωρίς να μπορεί να το στηρίξει. Αυτά που αναφέρει ο Demon από ποιά στοιχεία και ποιές μαρτυρίες υποστηρίζονται? Απλά λέω ότι η αυθαίρετη παράθεση μιας ιστοριούλας δε με πείθει.
Όσο για αυτό που λές phantom νομίζω ότι μέσα στο άρθρο λέει πώς το πλοίο που πήραν πίσω οι Αμερικανοί ήταν ο Αετός και όχι ο Λέων. Για διάβασε καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 04 Μαρ 2004 01:57

ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΜΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΦΡΟΝΤΙΣΑΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΑΦΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ :idea:
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 04 Μαρ 2004 02:21

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΕΙ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΦΟΡΤΩΣΑΝΕ ΜΕ ΤΕΣΛΑ,ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΑΥΤΕς ΝΕΚΡΟΙ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟΙ,ΕΠΙΣΗς ΑΠΟ ΣΥΝΤΕΥΞΗ ΕΛΛΗΝΑ ΝΑΥΤΗ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ,ΟΠΟΥ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΛΟΓΩ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΩΝ ΠΕΔΙΩΝ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΕΙ ΓΙΑ 10 ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.Ο ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΟς ΝΑΥΤΗς ΕΙΠΕ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΟΤΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩς ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΦΥΛΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ.....
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 04 Μαρ 2004 13:40

Αυτή την ιστορία δεν την εχω ακουσει smartboy μπορείς να γραψεις περισσοτερα :?:

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 04 Μαρ 2004 20:51

Δεν γνωριζω κατι περισσοτερο απο αυτο που ηδη εγραψα.απλα μετεφερα την συνεντευξη του ελληνα ναυτη,που επεβαινε σαυτο το πλοιο οταν το φεραν για πειραματικους σκοπους στο αιγαιο,χωρις να ειδοποιησουν τους ελληνες ναυτες γαι το τι σκοπο ειχαν οι αμερικανοι κυβερνητες του πλοιου.

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 08 Μαρ 2004 15:56

Τί είναι ρε smpartboy αυτά τα Tesla που φορτώσαν πάνω στο πλοίο? Και για πές μου σε παρακαλώ, από αυτά που διάβασες στο άρθρο του e-telescope κράτησες τίποτε, συμφωνείς, διαφωνείς και με ποιά, με ποιές αποδείξεις και επιχειρήματα?

Μου λές για πλοίο που φέραν οι Αμερικάνοι στο Αιγαίο για πειράματα. Ποιό καράβι είναι αυτό? Πότε ήρθε? Το είδες στον Πειραιά? Σε ποιό σημείο? Διάβασες στο άρθρο το πότε και πώς ήρθε το Λέων στην Ελλάδα και πώς είναι η ιστορία του μέχρι σήμερα?

Εχω ακούσει κι εγώ ένα σωρό ιστορίες, όμως απλά δεν τις πιστεύω γιατί φωνάζουν από μακριά ότι είναι παραμύθια. ΄

Και για να μην είμαι μονόπλευρος, πρέπει να σημειώσω ότι το άρθρο δεν έχει εξετάσει αρκετά το ενδιαφέρον του ONR για την υπόθεση, αν και αναφέρεται μέσα πώς ίσως είναι από τους κυριότερους παράγοντες δημιουργίας του μύθου.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 08 Μαρ 2004 19:27

κοιτα φιλαρακι,αναφερω οτι εχω διαβασει και μεταφερω την συνεντευξη ελληνα ναυτη.τωρα αυτα που μου λες εσυ τα ακουω βερεσε.που θα μου πεις εσυ για αποδειξεις και επιχειρηματα,που στα μισα post που κανεις ειρωνευεσαι τους αλλους.

Απάντηση