UFOΛΟΓΙΑ & ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟΣ

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
Arroway
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Arroway » 19 Ιουν 2004 17:45

Γεια σου smartboy.Πρωτον θα ηθελα να πω οτι δεν δημιουργω λαθεμενες εντυπωσεις,ουτε καν εντυπωσεις.Θα δανειστω τα λογια του Puskin"σκοπος της επιστημης ειναι να αποκαταστησει τα φαινομενα με γεγονοτα και τις εντυπωσεις με αποδειξεις".Αλλοι ειναι αυτοι που προσπαθουν να εντυπωσιασουν χωρις να εχουν μια στοιχειωδη αποδειξη.Στις 9 Ιουνιου ειχες γραψει, οτι λεει καποιος μια μπαρουφα και στην συνεχεια διαδιδεται,μαθαινεται,αφομοιωνεται.Φοβαμαι οτι κατι τετοιο γινεται και με σενα.Αφομοιωσες αυτο που διαβασες σου εκανε εντυπωση και χωρις να το διασταυρωσεις και να το περασεις απο το μικροσκοπιο της επιστημης του Διαστηματος το αναμεταδοσες πιστα.Οπως βλεπεις μαλλον λαθος εντυπωσεις περασες εσυ.Πολυ πιθανον καποιοι που το διαβασαν να εντυπωσιαστηκαν να το "αφομοιωσαν" και να το δεχτηκαν ως πραγματικοτητα.Στη συνεχεια και αυτοι με τη σειρα τους να το μετεδοσαν σε αλλους.Ειναι σοβαρη αντιμετωπιση τετοιων θεματων?Σε κανενα σημειο με τρεις ολιγολεπτες και συνεχεις παρεμβασεις στις 9 Ιουνιου δεν εκανες νυξη οτι δεν ειναι δικη σου αποψη.Αναρωτιεμαι ως φοιτητης ηλεκτρονικης σχολης δεν αναρωτηθηκες τι σχεση μπορει να εχει η επιφανειακη θερμοκρασια ενος αστρου με τις αποστασης καποιων σημειων της Γης και με την ταχυτητα διαφυγης?Ο dottore ανακατεψε ενα καθαρως αστρονομικο θεμα με την χριστιανικη θρησκεια.Εσυ τοσο αβιαστα δεχτηκες αυτο τον "συσχετισμο"?

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 19 Ιουν 2004 18:13

Με λιγο ψαξιμο βρηκα τα εξης για τον Σειριο και τα παραθετω:

Είναι ένα πολύ λαμπερό αστέρι. Έχει ακτίνα 1,5 φορά μεγαλύτερη από τον ήλιο, η μάζα του είναι 2,5 φορές μεγαλύτερη από τη μάζα του ήλιου και είναι 35,5 φορές φωτεινότερος από αυτόν. Έχει θερμοκρασία επιφάνειας 11.200C , τόση όση είναι σε χιλιόμετρα η απόσταση μεταξύ Πυραμίδων Χέοπος και Γιουκατάν Μεξικού, αλλά τόση είναι σε μέτρα ανά δευτερόλεπτο και η ταχύτητα διαφυγής των σωμάτων από την έλξη της γης.

Ο Σείριος αναφέρεται σε όλες τις θρησκείες του κόσμου με τα ονόματα Σείριος, Ζούρια, Σουρ, Σηειρ, Όσιρις κλπ. Αλλά η πανίσχυρη χριστιανική θρησκεία, για να σβήσει κάθε συσχετισμό της γης με το ζωοφόρο άστρο, προσπάθησε να αφανίσει κάθε στοιχείο, καταστρέφοντας τις βιβλιοθήκες (Αλεξάνδρειας). Επίσης, ονόμασε το αστέρι διάβολο και απαγόρευε ακόμα και τη προφορά του ονόματος Εωσφόρος, χωρίς καν να ξέρει τι σημαίνει( αυτός που φέρνει το φως). Εισήγαγε Επίσης μέσα στο δόγμα της πίστεως, την Αποκάλυψη, αιρετικό βιβλίο μη αποδεκτό αρχικά ως κανονικό, μέσα στο οποίο ο Χριστός αποκαλεί τον εαυτό του «Πρωινό αστέρι », έτσι όπως αποκαλείται εδώ και 22.000 χρόνια ο Σείριος!!

Tι λετε?

Αν βλεπεις και μπορεις να διαβασεις αυτα που γραφω......ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ :?: :?: Απο εκει που λεω το παραθετω αν ησουν πιο παρατηρητικος θα εβλεπες οτι εχει τονους...που εγω δεν χρησιμοποιω.Απλα οπως σου ειπα και πριν....το εβαλα για να ξεκινησουμε να συζηταμε για τον Σειριο.Αν βλεπεις στο τελος ρωταω και ''Τι λετε?'',για να αρχισουμε να λεμε και να μπορεσουμε να ξεκινησουμε απο κατι.Αν και παλι δεν πειστηκες για αυτα που σου λεω δυστηχως δεν μπορω να στο εξηγησω περισσοτερο φιλε μου.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 19 Ιουν 2004 18:30

Αγαπητοί Arroway και Smartboy, θα σας παρακαλούσα την ενδιαφέρουσα συζήτηση για το Σείριο να την προχωρήσετε ανοίγοντας ξεχωριστό θέμα συζήτησης, μάλλον στην κατηγορία ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ & ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 20 Ιουν 2004 15:06

Φιλε admin,προσωπικα δεν γνωριζω κατι για τον Σειριο,και δεν εχω κατι παραπανω να πω τουλαχιστον για την ωρα..οποτε οποιος γνωριζει κατι παραπανω ας ανοιξει ενα topic σχετικα με τον Σειριο.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 29 Ιουν 2004 00:10

Για να ξαναγυρισουμε στο θεμα της συζητησης γραψατε πως πολλα απο τα περιστατικα μπορουν να εξηγηθουν και μενουν λιγα πραγματικα ανεξηγητα. Εχω 2 ερωτησεις. Η 1η ειναι πως εξηγουνται αυτα που λετε πως εξηγουνται. Η 2η τί γινεται με αυτα που μενουν ανεξηγητα?

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 30 Ιουν 2004 01:22

οποιος πηστευει οτι δεν υπαρχουν τα ΑΤΙΑ και οτι δεν εχουν επισκευτει την γη ειναι τρελος και καλα θα κανει να παψει να ασχολειται με τα μυστηρια γενικοτερα και να ασχοληθει με την κυπουρικη η΄να με το ψαρεμα :) :) εχω δει ΑΤΙΑ και μη μου πει κανεις οτι ειμαι τρελος!ουτε οτι περνω ληγμενα!εχω δει και συγουρα ηταν ΑΤΙΑ.ειμαι 100% σηγουρος!
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 30 Ιουν 2004 12:25

Spacelord δεν έχω καμία αντίρρηση για το ότι υπάρχουν ΑΤΙΑ και για το ότι είναι αυτό ακριβώς που σημαίνει ο όρος. Άλλωστε ΑΤΙΑ, με την αυστηρή έννοια του όρου, έχω δει και εγώ αρκετές φορές, όπως και οι περισσότεροι άνθρωποι.
Ίσως θα ήταν ενδιαφέρον εσύ και όποιοι άλλοι φίλοι είχαν τέτοιες εμπειρίες να ξεκινήσουν ένα ή περισσότερα καινούρια θέματα συζήτησης για να κουβεντιάσουμε αυτές τις εμπειρίες.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 30 Ιουν 2004 15:58

επιτελους να και σε κατι που συμφωνουμε :) ειναι πραγματικα ενα τεραστιο θεμα και πολυ ανθρωποι που εχουν δει ΑΤΙΑ φοβουνται να το πουν σε αλλους μηπως τους πουν τρελους!θα ηταν εξαιρετικα ενδιαφερον να πουμε τις εμπειριες μας για αυτο το θεμα.ποιος θα κανει την αρχη ομως?
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 07 Ιούλ 2004 01:33

Alex με εκπλησεις :!: :!: :!: Εχεις δει UFO :?: Μηπως τελικα κρυβεις ενα ουφολογο μεσα σου?
Αναζητητής της Αλήθειας

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 09 Ιούλ 2004 13:46

Υπενθυμιζω πως UFO ή ΑΤΙΑ επι το ελληνικοτερο σημαινει ιπταμενα αντικειμενα αγνωστης ταυτοτητας, δηλ. ο,τι βλεπουμε στον ουρανο και δεν μπορουμε βασει των γνωσεων μας να το αναγνωρισουμε.
Ετσι για την κυρα-Κατινα απο την Ανω Ποταμια το stealth ειναι ενα ΑΤΙΑ αλλα για τον υποσμηναγο Ταδε δεν ειναι.
Αλλο πραγμα τα ΑΤΙΑ και αλλο εξωγηινες ιπταμενες μηχανες
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Απάντηση