UFOΛΟΓΙΑ & ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟΣ

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 10 Ιουν 2004 19:01

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΣ ALEX. ΕΣΥ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙΣ ΣΤΟ "ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΗΤΑΝ, ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ", ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΨΑΞΩ ΚΑΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΣΟ ΑΠΙΘΑΝΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ.
Αναζητητής της Αλήθειας

Arroway
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Arroway » 11 Ιουν 2004 21:32

Φιλοι γεια σας.Καποιες απαντησεις και καποιες αποριες προς το smartboy.Λαθος εικονα αποκομισες απο τις ιστοσελιδες που επισκεπτηκες.Δεν λειτουργουν σε "στυλ ραδιο-αρβυλας" οπως γραφεις.Ειναι επισημες ιστοσελιδες των Ουφο-αιρεσεων οι οποιες αριθμουν εκατονταδες χιλιαδες φανατικα μελη.Οι αρχηγοι αυτων των οργανωσεων ελεγχουν σε τετοιο βαθμο τα μελη ωστε τους εχουν αναπτυξει μια προσωπικοτητα με παθητικη σταση απεναντι στα γεγονοτα που λαμβανουν χωρα στον πλανητη μας,περιμενοντας τους "θεους-εξωγηινους" απο αλλα αστρικα συστηματα να φερουν λυσεις.Τωρα οσο αφορα τον Σειριο εχω να κανω τις εξης ερωτησεις.Αυτα τα στοιχεια που γραφεις λες οτι τα βρηκες με λιγο ψαξιμο.Μηπως τα στοιχεια για τον Σειριο ειναι ελλιπεστατα και σε οδηγουν σε λαθος συμπερασματα για το "ζωηφορο" αστρο?Μηπως οι "συνδυασμοι" θερμοκρασια αστερος,ταχυτητα διαφυγης,αποστασεις πυραμιδων-Μεξικου ειναι σαν τη ρηση "απο τη πολη ερχομαι και στην κορφη κανελλα"?Μηπως τα στοιχεια και τις συσχετισεις τις αντλεις απο συγγραφεις-ερευνητες του "γλυκου νερου"?Για μενα ειναι εκπληκτικο και συναμα απογοητευτικο,ανθρωποι υποτιθεται με ανωτερη μορφωση και τεχνολογικη καταρτιση,να σχηματιζουν απλοικα και αυθορμητα διαφορες ιδεες και συνδυασμους τοσο σε φαινομενα πανω στον πλανητη μας οσο και εξω απο αυτον.Ειναι οφθαλμοφανες οτι πολλοι ανθρωποι θελουν να πιστευουν και οχι να γνωριζουν.Θα παρακαλουσα οπως εγραψε ο Alex,οποιος εχει στοιχεια για την "ζωηφορο"δραση του Σειριου στον πλανητη μας αλλα και στον γυρω διαστρικο χωρο ας ανοιξει θεμα στην αναλογη θεματικη κατηγορια της Αστρονομιας.Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 14 Ιουν 2004 20:26

Arroway, νομίζω πώς το θέμα των ufoαιρέσεων που έθιξες είναι πολύ σημαντικό και αποτελεί σίγουρα την πιο ακραία εκδήλωση του φαινομένου της ufoλαγνείας, αλλά σίγουρα και την πιο επικίνδυνη.
Αγαπητέ Phantom, το σχόλιο σου είναι μάλλον απλουστευτικό της θέσης την οποία έχω εκφράσει.

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 16 Ιουν 2004 15:38

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ UFO ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΕΜΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΝΑΤΑΡΑΧΕΣ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ 2ΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΠΙΛΟΤΟΙ ΒΛΕΠΑΝΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΩΤΑ ΚΑΙ ΜΠΑΛΕΣ ΦΩΤΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥ ΨΥΧΡΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ, ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΤΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΗ ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΝΑΤΑΡΑΧΩΝ. ΜΗΠΩΣ ΜΑΣ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝ Η ΜΑΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ?
Αναζητητής της Αλήθειας

Arroway
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Arroway » 16 Ιουν 2004 18:16

Αναρωτιεμαι Phantom εαν τελικα εισαι "αναζητητης της αληθειας" η δεχεσαι ως αληθεια αυτο που σου αρεσει.Δεχεσαι ως καταστασεις πραγματικων γεγονοτων αυτα που πληροφορησε διαβαζοντας εντυπα η βιβλια και τα αναμεταδιδεις.Κατοπιν θετεις ερωτημα εαν συμβαινει το ενα η το αλλο λες και εχουμε δεχτει ως πραγματικα γεγονοτα αυτα που γραφεις.Αληθεια ποιες ειναι οι πηγες απο τις οποιες αντλεις αυτες τις "πληροφοριες"?

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 17 Ιουν 2004 12:09

xμμμ....
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 18 Ιουν 2004 01:14

ARROWAY ΟΙ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ, ΕΓΙΝΑΝ, ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΙΣ ΕΙΔΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΕΓΡΑΨΑΝ. ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΙΔΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ, ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ. ΑΝ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΔΕ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ.
ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΜΙΛΑΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ:
http://www.mufon.com/
http://www.nuforc.org/
http://ufos.about.com/
ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ?
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 18 Ιουν 2004 11:23

Δε μου λές Phantom, αν η κυρά Κατίνα στην Άνω Ποταμιά έβλεπε ξαφνικά μέσα στη νύχτα το περίγραμμα ενός αεροσκάφους stealth σε χαμηλή πτήση, τί θα έλεγε:
α. Α! ένα stealth
β. Κοίτα πώς μεγάλωσαν φέτος οι νυχτερίδες
γ. Ο εξαποδώ!!!

Την ίδια ερώτηση μπορεί να επαναλάβει κανείς για ένα σωρό αεροσκάφη και ιπτάμενα όπλα. Αν και δεν έχω υπ' όψιν μου σχετικά στοιχεία, είναι όντως πιθανό να αυξάνονται οι θεάσεις ΑΤΙΑ σε τέτοιες περιόδους. Όμως όπως έχει μαλλιάσει το χέρι μου να γράφω πρόκειται για Αγνωστης Ταυτότητας Ιπτάμενα Αντικείμενα, και όχι για εξωγήινα σκάφη. Ακόμη και ο χαρακτηρισμός άγνωστο είναι εντελώς υποκειμενικός. Αυτό που για σένα και για μένα είναι άγνωστο μπορεί να είναι κάτι εντελώς αναγνωρίσιμο και γνωστό για κάποιον άλλο με ειδικές γνώσεις.

Arroway
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Arroway » 18 Ιουν 2004 20:19

Phantom δεν εχω καμμια προθεσει να προσβαλλω η να ειρωνευτω κανεναν.Ομως οταν υποστηριζεις κατι με σθενος θα πρεπει να εχεις ενα μεγαλο αριθμο ισχυρων αποδειξεων.Εαν αυτες οι ιστοσελιδες που αναφερεις αποτελουν τεκμηρια για σενα,για μενα ειναι "παραμυθια χωρις δρακο".Δεν μπορεις να εξακριβωσεις τιποτα απο ολα αυτα,ουτε να τα διασταυρωσεις,ουτε καν να τα θεσεις σε πειραματισμο.Απλως τα δεχεσαι παθητικα γιατι αρεσκεσαι σε αυτα.Τον smartboy τον παρεκαλεσα να φερει περαιτερω αποδειξεις για τον "ζωηφορο" Σειριο ομως "φωνη βοωντος εν τη ερημω".Οπως εσυ ετσι και ο smartboy ανατρεχετε σε ιστοσελιδες και υιοθετειτε τις αποψεις και θεσεις αυτων που γραφουν τα κειμενα.Το κακο ειναι οτι δεν ελεγχετε την αληθεια των κειμενων.Ο smartboy για παραδειγμα υιοθετησε την αποψη του dottore για τον Σειριο.Βρισκομαι σε αναμονη να δω εκεινα τα αδιασειστα στοιχεια που αποδεικνυουν την εξωγηινη προελευση των ΑΤΙΑ και απο την αλλη την υπαρξη πλανητη με νοημονα ζωη γυρω απο τον Σειριο.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 19 Ιουν 2004 11:25

Arroway μαλλον μπερδευεις αυτα που διαβαζεις.Σαν μια πρωτη αναζητηση ανεφερα αυτα που βρηκα ...απλα για να κουβεντιασουμε και να αρχισουμε να λεμε απο κατι.Δεν ειναι η αποψη μου.Αλλα αν εχεις εσυ κατι να μου πεις για τον Σειριο ευχαριστως διοτι δεν γνωριζω και πολλα.Και προσοχη να διαβαζεις καλυτερα διοτι δημιουργεις λαθος εντυπωσεις.Ευχαριστω.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Απάντηση