UFOΛΟΓΙΑ & ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟΣ

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 08 Απρ 2005 12:08

Αγαπητοί φίλοι θα πρότεινα τη συγκεκριμένη συζήτηση να την κρατήσουμε στα γενικά ζητήματα γιατί αλλιώς θα χαθούμε. Επιμέρους θέματα (όπως τα ΑΤΙΑ στον Β'ΠΠ), ή περιστατικά μάλλον είναι προτιμότερο να τα συζητάμε σε ξεχωριστές, αυτόνομες συζητήσεις.

Αν θέλεις Spacelord μπορείς να ανοίξεις ένα ξεχωριστό θέμα συζήτησης γι αυτά που ανέφερες και εκεί να τα πούμε.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 08 Απρ 2005 23:07

ok alex.μονο που δεν ξερω κατα ποσο μπορει να προχωρησει και να αναλυθει το θεμα μεχρι να εξαντληθει και να καταληξει καπου!!εχουμε αρκετα στοιχεια γι αυτο το θεμα για να συζητησουμε??αν συμφωνουνε κι αλλοι ας το ανοιξουμε και οπου βγει....!!alex εσυ γνωριζεις κατι για το συμβαν της αταλαντης το 1993?οπου επεσε στην περιοχη ενα ΑΤΙΑ.ειναι γεγονος αληθινο.ψαχνω για λεπτομερειες αλλα στο διαδικτυο δεν εχω βρει και πολλα πραγματα.
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 25 Απρ 2005 12:44

Δυστυχώς Spacelord δε γνωρίζω κάτι για το συγκεκριμένο περιστατικό, της Αταλάντης. Κάποια πράγματα για τη φημολογία περί ΑΤΙΑ των Ναζί γνωρίζω, αλλά αν θέλεις να τα κουβεντιάσουμε ας το κάνουμε σε ξεχωριστό θέμα.

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 06 Ιουν 2005 12:53

Μόλις τελείωσα το βιβλίο Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ UFO ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΞΩΓΗΙΝΕΣ ΣΥΝΩΜΟΣΙΕΣ των Παντελή Γιαννουλάκη και Λουκά Καβακόπουλου και το βρήκα πολύ καλό ως πρώτη ανάγνωση.

Βέβαια, ολοκληρωμένη εικόνα με τέτοιο πλήθος στοιχείων και συγκεκριμένη λογική δεν μπορεί να υπάρχει πριν τη δεύτερη και ίσως τρίτη ανάγνωση.

Θέλω κάποια στιγμή να βρω και το EΞΩΓΗΙΝΟΙ του Colin Wilson για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια.

Έχει κάποιος άποψη για τα δύο παραπάνω βιβλία;

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 09 Αύγ 2005 05:27

Εντελώς πληροφοριακά, υπάρχει ένα βιβλίο που λέγεται "Η Ορθοδοξία και η θρησκεία του μέλλοντος" από τις εκδόσεις Εγρήγορση, κι έχει ένα πολύ εκτεταμένο κεφάλαιο με στοιχεία-αναφορές στα ΑΤΙΑ και παραπομπές σε τρία τουλάχιστον βιβλία γνωστών Αμερικανών κι Ευρωπαίων επιστημόνων. Αξίζει να ρίξετε μια ματιά. Ο συγγραφέας λέγεται Seraphim Rose.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
nous
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nous » 26 Οκτ 2005 00:31

Το βιβλίο "Η Ορθοδοξία και η θρησκεία του μέλλοντος" είναι όντως πολύ αξιόλογο και περιέχει ένα συναρπαστικά τεκμηριωμένο κεφάλαιο για το ζήτημα των ούφο.

Για όποιον δυσκολευτεί να το βρει στο βιβλιοπωλείο, υπάρχει διαθέσιμο δωρεάν και on-line.
Λάθε βιώσας

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 06 Ιαν 2006 00:28

Γνώμη μου είναι πως σίγουρα υπάρχει ζωή έξω απο τη γη , αλλά πως είναι αδύνατο να έρθουμε σε επαφή μαζί της , γιατί εγώ πιστεύω πως βρίσκεται εκατομμύρια έτη φωτός μακριά μας . :cry:
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
Ioulios
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Ioulios » 07 Ιουν 2006 13:35

Εγώ νομίζω πώς σίγουρα υπάρχει ζωή και σε άλλους πλανήτες. Από τη στιγμή που οι επιστήμονες λένε πως ο πολιτισμός μας είναι αρκετά νέος δεν είναι λογικό να υποθέσουμε πως υπάρχουν άλλοι πολύ πιο προηγμένοι και άρα οτι έχουν τη δυνατότητα να κάνουν μεγάλα ταξίδια και να επισκέπτονται τη γη;

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 10 Ιουν 2006 22:55

Eγώ δεν πιστεύω ότι μπορούν να έρθουν εδώ , καθώς είναι αδύνατο να ξεπεράσουν την ταχύτητα του φωτός , και είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχουν εξωγήινοι στο ηλιακό μας σύστημα . Πιστεύω ότι υπάρχουν σε άλλα ηλιακά συστήματα , αλλά είναι πολύ μακριά για να έρθουμε σε επαφή .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Απάντηση