UFOΛΟΓΙΑ & ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟΣ

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 12 Σεπ 2004 11:39

Η εύρεση του συγκεκριμένου κρανίου είχε "παίξει" πολύ στις εφημερίδες και την τηλεόραση την εποχή εκείνη. Δεν παρουσιάστηκε με αντίστοιχη σπουδή στα ελληνικά μέσα η ανακοίνωση της ομάδας που μελέτησε το κρανίο η οποία δόθηκε στη δημοσιότητα μερικούς μήνες αργότερα. Προσωπικά έτυχε να τη διαβάσω σε βουλγάρικη εφημερίδα επειδή εκείνη την περίοδο εργαζόμουν σε εργοστάσιο της εταιρείας μου στη Βουλγαρία. Το κρανίο ανήκε σε ον της οικογένειας των αιγοπροβάτων και είχαν κοπεί με τροχό τα οστά της μύτης και του πάνω μέρους του κρανίου, αν θυμάμαι καλά. Μάλιστα περίπου 1 χρόνο μετά ο ίδιος άνθρωπος "βρήκε" ένα ακόμα όμοιο κρανίο στο οποίο δεν έδωσε πια κανείς σημασία, εκτός από τους μανιακούς των UFO και των εξωγήινων.

Πάντως η συζήτηση για την ύπαρξη ή όχι εξωγήινων και τις επισκέψεις τους στη γη, προσωπικά πιστεύω ότι λίγο έως καθόλου συνδέεται με όσα έχουμε συνηθίσει να ονομάζουμε ΑΤΙΑ. Η εξωγήινη ζωή και η πιθανότητα επαφής μαζί της είναι ένα άλλο τεράστιο θέμα που ίσως πρέπει να το συζητήσουμε ξεχωριστά. Το ότι δεν πιστεύω ότι τα ΑΤΙΑ είναι εξωγήινα, δε σημαίνει απαραίτητα πώς δεν πιστεύω πώς υπάρχει ζωή σε άλλους πλανήτες ή ότι δεν υπήρξε στο παρελθόν ή και το παρόν επαφή με εξωγήινους πολιτισμούς ή όντα.

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 27 Σεπ 2004 21:37

Τωρα Alex με εχεις μπλεξει για τα καλα. Αλλο ΑΤΙΑ αλλο εξωγηινοι, ναι στην εξωγηινη ζωη οχι στα UFO, μου φαινεται πως θελεις να τα εχεις καλα με ολους.
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 01 Οκτ 2004 13:03

Αποκλείεται να υπάρχουν νοήμονα όντα σε άλλους πλανήτες που απλά δεν ενδιαφέρονται ή δεν έχουν τη δυνατότητα να φτάσουν στο δικό μας ηλιακό σύστημα ή στον δικό μας γαλαξία;

Αν είναι πραγματικά νοήμονα τότε σίγουρα δεν θα θέλουν να μας ψάξουν. Αλλά αγνοήστε αυτό το κακεντρεχές σχόλιό μου.
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 01 Οκτ 2004 16:48

Αγαπητέ Phantom γιατί σε έχω μπλέξει; Απλά ισχυρίζομαι πώς:
1. Είναι εξαιρετικά πιθανό να υπάρχουν πολιτισμοί σε άλλους πλανήτες του σύμπαντος.
2. Είναι λιγότερο πιθανό, αλλά πάντως όχι αδύνατο, να έχουν επισκεφθεί τη Γη όντα από άλλους πλανήτες
3. Σαφώς και υπάρχουν Αγνωστης Ταυτότητας Ιπτάμενα Αντικείμενα, όμως από πουθενά δεν προκύπτει ότι αυτά είναι εξωγήινης προέλευσης.

Για τα τελευταία επιμένω ότι ο επιθετικός προσδιορισμός Αγνωστης Προέλευσης, είναι εντελώς υποκειμενικός, μια και κάτι που είναι άγνωστο σε μένα μπορεί να είναι απόλυτα αναγνωρίσιμο από εσένα, ή να ερμηνεύεται από κάποιο επιστήμονα άλλης ειδικότητας, ή κάποιον άλλον με ειδικές συγκεκριμένες γνώσεις. Επιπλέον είναι λάθος το Αγνωστο να ταυτίζεται σχεδόν αξιωματικά με το εξωγήινο, ή σε άλλες περιπτώσεις με το υπερφυσικό.

PeTpEt
Νέο Μέλος

....

Δημοσίευση από PeTpEt » 22 Νοέμ 2004 02:58

Το συγκεκριμένο μήνυμα έχει διαγραφεί λόγω ασυμφωνίας με τους κανόνες λειτουργίας του forum. Σημειώνεται ότι δεν είχε καμία σχέση με το θέμα της συζήτησης.
Admin
Eimaste Aytoi Pou Otan Eimastan Mikroi... Oi Goneis Mas Legane Na Mhn Tous Kanoume Parea... Τρέμετε. Όλοι είστε ίδιοι. Δεξιοί, αριστεροί, φασίστες,ανάρχες. Όλο δίποδοι παμφάγοι πήθικοι."

Άβαταρ μέλους
Figolfin
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Figolfin » 24 Νοέμ 2004 16:43

Παληκαρια θα σας πω και εγω την γνωμη οσο αναφορα τα UFO! Συμφωνα με την γνωμη μου λοιπον ολες οι σημερινες αναφορες για UFO ειναι μπαρουφες! Οι αρχαιοι Αιγυπτιοι εχουν κανει τοιχογραφιες με UFO 4000 χρονια πριν την ''εμφανιση'' του χριστου! Πιστευετε οτι οι εξωγηινοι χρειαζονται σημερα 6000 μετα UFO για να παρακολουθησουν τη γη? Δεν το νομιζω! Αορατοι δορυφοροι γυρω απο το ηλιακο συστημα μας ειναι πιο πιστικο απο UFO που κανουν βολτες πανω απο μεγαλουπολεις!
Elen Sila Lumenn Omontielvo.

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 24 Νοέμ 2004 20:46

Kαι εγω φιλε Figolfin το ιδιο πιστευω.Αν υπηρχαν θα ειχαν αναπτυξει τοσα χρονια μια τρεληκαι απιστευτα ασυλειπτη τεχνολογια.Οποτε τι θα οφελουσε να επισκεπτονται την ομορφη Γη μας? Θελουν να μας δουν απο κοντα? Θελουν να μας βοηθησουν? 'Η μηπως θελουν να μας καταστρεψουν? Λοιπον οτι απο τα παραπανω επιθυμουνγιατι δεν το εχουν πραξει? Τα ανεξηγητα κρανια που βρισκουν δε μου λεει τιποτα, αντιθετα υποψιαζομαι μια παγκοσμια προπαγανδα ή μια κινηση για να κεντρισουν το παγκοσμιο ενδιαφερον.Οποτε καλητερα να φανεροθουν αν οντως υπαρχουν.

Άβαταρ μέλους
manos2012
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από manos2012 » 29 Νοέμ 2004 15:27

http://www.tracieaustin.com/viewarticle.asp?ID=12
Paranormal News
PARANORMAL GREECE - Part 1
Let me know your thoughts on this article

Date: 4/16/2004
_
Author: Brian Haughton
_

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 01 Δεκ 2004 13:36

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσες πολλές αναφορές για περιστατικά στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 01 Δεκ 2004 22:49

Οντως παρα πολλες αναφορες....Αλλα ρε παιδια εγω δεν εχω ακουσει απο Εληνες να αναφερουν κατι τετοιο...Ακομα ενα περιστατικο σε ενα χωριο το 1990 που αναφερεται απο τον συγγραφεα λογικα δεν θα επρεπε να ειχε ακουστει και στην τηλεοραση ακομα και απο τον Χαρδαβελα( ακομα και απο αυτον ). Καποια καταγραφη, καποιο ρεπορταζ στην περιοχη.Αν εχει καποιος ακουσει η μαθει καλα ειναι να μας πει.Διοτι ολα τα αλλα περιστατικα δεν ειναι ευκολο να αξιολογηθουν ως ορθα καθως τα περισσοτερα πραγματοποιηθηκαν πολυ παλια.

Απάντηση