A.T.I.A. ΣΤΗ ΓΛΥΦΑΔΑ;

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
Epsilon
Δόκιμο Μέλος

A.T.I.A. ΣΤΗ ΓΛΥΦΑΔΑ;

Δημοσίευση από Epsilon » 19 Οκτ 2006 00:43

Μόλις πρόσφατα με ενημέρωσε ο αδερφός μου για το Forum αυτό και θα ήθελα να μοιραστώ κάτι που έζησα μαζί σας. Όποιος μπορεί να δώσει κάποια εξήγηση, ας το κάνει...
Η ιστορία έχει ως εξής:
Τ' όνομά μου είναι Σπύρος. Τον Ιούνιο του 1997, ίσως και αρχές Ιουλίου, βγήκα το πρώτο ραντεβού μου με μιά, φίλη ως τότε, στη Γλυφάδα, σε καφέ δίπλα στ' Αστέρια, το γνωστό κέντρο διασκέδασης.
Βράδυ, μετά τις 10:00', φεύγουμε από το καφέ και καθόμαστε ακριβώς πάνω από την παραλία, 200 μέτρα από τ' Αστέρια, προς την κατεύθυνση του παλαιού Δημαρχείου. Αρκετή ώρα μετά, και ενώ στην αμμουδιά καθόντουσαν κάποια ζευγάρια και άλλα, μεγαλύτερης ηλικίας περιδιαβαίναν το μέρος, αντιλαμβάνομαι ένα περίεργο θόρυβο από ψηλά προερχόμενο και με κατεύθυνση από αριστερά μας προς τα δεξιά. Να σημειώσω ότι ήμασταν σχετικά μακριά από την παραλιακή λεωφόρο και ο ήχος δεν έμοιαζε με οχήματος. Επίσης ο ήχος δεν είχε σχέση με πλεούμενο σκάφος αλλά ούτε και με αεροσκάφος. Γνωρίζω αρκετά καλά τους ήχους των κινητήρων των αερ/φών καθ' ότι μεγάλωσα κοντά στο παλαιό αεροδρόμιο.
Ήταν ένας βόμβος επαναλαμβανόμενος σαν μηχανής, αρκετά σαφής και έδινε την εντύπωση ότι προέρχεται από "κάτι" που περνούσε σε σχετικά χαμηλό ύψος πάνω από τα κεφάλια μας με χαμηλή σχετικά ταχύτητα και όπως προείπα, από αριστερά προς τα δεξιά η κατεύθυνσή του.
Ταυτοχρόνως σχεδόν όλοι οι παρευρισκόμενοι στην παραλία γυρνάμε το κεφάλι μας στον ουρανό και τι βλέπουμε;...τον ουρανό με τ'άστρα! Τίποτα! Το άκουγα να περνάει από πάνω μας, σαν να το ένιωθα. Και όμως δεν είδα τίποτα!
Στη συνέχεια αυτό που θυμάμαι είναι ότι δεν το συζήτησα καθόλου ή σχεδόν καθόλου με τη φίλη μου!!!

Μετά από δύο χρόνια, περνούσα από το σημείο εκείνο με την ίδια κοπέλα οδηγώντας. Με την κοπέλα δεν είχαμε επαφές για ενάμιση χρόνο.
Τη στιγμή εκείνη θυμάμαι το γεγονός που σας περιέγραψα και τη ρωτάω:"θυμάσαι κάτι παράξενο που έγινε εδώ πριν από 2 χρόνια εκείνο το βράδυ;" Και η απάντησή της: "Πως δε θυμάμαι! Λές για εκείνο το αντικείμενο που πέρασε από πάνω μας με εκείνα τα παράξενα φωτάκια... :shock: φρενάρω το αυτοκίνητο. Ευτυχώς δεν προξένησα ατύχημα..."Τι είπες;" της λέω. " Είδες κάτι με φωτάκια; Εγώ δεν είχα δεί τίποτα, παρά μόνο άκουσα εκείνο τον ήχο..." "Όχι" μου λέει, "εγώ δεν άκουσα τίποτα. Είδα μόνο εκείνο το τεράστιο πράμα με τα φώτα..."
Είχα μείνει αποσβολομένος και προσπαθούσα να συνέλθω. Μετά από 2 χρόνια καταλαβαίνω ότι κάτι περίεργο είχε συμβεί εκείνο το βράδυ του 1997...

Απορία πρώτη: γιατί το επίμαχο βράδυ δεν μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση και δεν το συζητήσαμε, ακόμα ακόμα και με τους υπόλοιπους παρευρισκόμενους;
Απορία δεύτερη: γιατί εγώ μόνο άκουσα και η φίλη μου μόνο είδε;

Ευχαριστώ που ακούσατε την ιστορία μου. Είναι πέρα για πέρα αληθινή. Στην ερώτηση "πιστεύεις ότι υπάρχουν εξωγήινοι ή άλλοι πολιτισμοί εκτός του ανθρώπινου;"
Εγώ θα απαντούσα: "γιατί όχι;" (ούτε θετικά ούτε αρνητικά)
Η φίλη μου θα γελούσε και θα έλεγε" δεν πας να σε δεί γιατρός;"
Αυτό για το προφίλ μας επί του θέματος.

Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από maximos » 19 Οκτ 2006 19:52

Ελληνικο ...
Ειναι Παρασκευη αργα το απογευμα , λιγακι κρυο αλλα ξαστερια!!!
Η ορατοτητα ειναι παρα πολυ καλη,τα φωτα της Αιγινας φαινονται στον οριζοντα , προς την μερια της θαλασσας με μετωπο προς την Αιγινα απο το position που ειναι το α/φ ,ειναι σχεδον ολα ετοιμα και το αεροσκαφος για chockoff και μετα τροχοδρομηση.
Με φωναζει ο μηχανικος εδαφους.
Ελα γρηγορα εξω.ι( ειμαι στο πιλοτηριο και συζητω με το πληρωμα).
Εγω ,ειχα την εντυπωση οτι ειναι καποιος απο Υ.Π.Α και εχει ερθει για ελεγχο.Συνηθισμενο φαινομενο, θα μας καθυστερησουν σκεφτηκα.
Συνεχιζει να μου φωναζει, λιγο... αναστατωμενος , κοιτα ...κοιτα , εγω ψαχνω κατω απο την πιεση του χρονου,μηπως εγινε κατι στραβο, οπως,ξεχασαμε καποιον επιβατη,καποιος κτυπησε η και να κτυπησαν την ατρακτο του α/φ, κατι εσπασε η τελος παντων ΤΙ εγινε.....
Ψαχνω ???...αλλα ...ματαια.Που κοιτας???
Μου φωναζει γυρω γυρω!!???Πανω στον ουρανο κοιτα ...
Κοιτω εκει που επειμενει να μου λεει.... και στην συνεχεια να μου δειχνει...επιμονα!!!
Ν-ΝΔ Βλεπω ενα φωτεινο ιπταμενο αντικειμενο σαν μπαλα, η φωτεινοτητα του ειναι οπως ειναι η αφροδιτη διπλα απο την σεληνη!!! να πετα με τετοιο γρηγορο και ακατανοητο τροπο και αποτομο...
(καντε αυτο τον τροπο πτησης που εχω σχεδιασει παρακατω , με το δακτυλο σας και θα καταλαβαιτε οτι ενα τετοιος τυπος α/φ η και δορυφορου σε τετοιο υψος να πετα ετσι!!!!δεν πρεπει να υπαρχει!!!!)

_Π_Π_Π_Π_Π_Π_

οπως αυτο που βλεπεται στο σχεδιαγραμμα σαν αναποδα Π ενωμενα μεταξυ τους, σε υψος που υπολογιζω θα ηταν σαν και αυτο που ειναι οι δορυφοροι ....που περνουν κατα διαστηματα και εαν εχει καταλληλες συνθηκες φαινονται και με γυμνο ματι.
Ετσι σκεφτηκα οτι , αεροστατο δεν ηταν, αντανακλαση απο φωτα της πολης? ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ , πολιτικο η πολεμικο αεροσκαφος 100% ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ, κανενας τυπος δεν πετα ετσι και με αυτον τον τροπο ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ.
Στην συνεχεια γελα και μου λεει...λες? να ηρθαν επισκεπτες???
Τα συμπερασματα δικα σας....

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 24 Οκτ 2006 10:30

Πυγολαμπίδα?

Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από maximos » 24 Οκτ 2006 13:18

ειναι λιγο ψηλα
η καποιος τρελος απογειωθηκε απο την παραλιακη?
:lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από maximos » 24 Οκτ 2006 13:27

ΚΑΚΕ εχεις να προτεινεις καλο βιβλιο για διαβασμα. από άλλο ζαχαροπλαστείο?
απο άλλο εκδότη..
.. :D :D :D

Άβαταρ μέλους
Mike-P
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Mike-P » 21 Σεπ 2007 15:17

Epsilon, μήπως αδειάσατε κανά μπουκάλι στα Αστέρια και μετά βλέπατε τα δικά σας? :) (χαριτολογώντας πάντα)

Έχω δει και εγώ με ένα φίλο μου, ένα βράδυ, που είχαμε μπει σε μια περιοχή με αρχαία στο Πειραια. Είχαμε δει ένα οβαλ, ασπρο αντικείμενο να διασίζει τον ουρανό, χωρίς καθόλου θόρυβο. Η κίνηση του μου έδωσε την αίσθηση 'φύλλου που πέφτει'. Δε ξέρω, αλλά αυτό μου ήρθε στο μυαλό εκείνη την ώρα. Απτην άλλη μπορεί όντως να ήταν ένα άσπρο φύλλο που έπεφτε :)
Ο φίλος μου υποστήριξε, ότι ίσως είχε σημασία ο τόπος που ήμασταν και είδαμε κάτι τέτοιο..
Διάλεξα το δρόμο το λιγότερο ταξιδεμένο και αυτό έκανε όλη τη διαφορά..

Άβαταρ μέλους
Badgirl
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Badgirl » 22 Σεπ 2007 00:26

καποια αναλογη εμπειρια ειχα και εγω πριν 9χρονια....Καθομασταν στη αυλη του σπιτιου του σε απομωνομενο χωριο της στερεας ελλεδος και παρατηρουσαμε ενα πεντακαθαρο ουρανο γεματο αστερια...ξαφνικα ειδαμε ενα αντικειμενο να διασχιζει τον ουρανο με υπερβολικη ταχυτητα ειχε σαν δυο πιατα ενωμενα ενω ηταν πολυ φωτεινο βεβαια εδω πρεπει να πω οτι ηταν σε πολυ μεγαλο υψος και σε αρκετη μεγαλη αποσταση απο εμας....μειναμε αναυδοι πηραμε και ενημερωσαμα το τηλεοπτικο σταθμο mega sthn μαλλον μας αγνοησαν αλλα μετα απο κανενα μισαωρο ακουσαμε ενα εκτακτο δελτιο που αναφεροταν οτι δεκαδες ατομα ειδαν αυτο το περιοργο αντικειμενο στο ουρανο...ποτε δε μαθαμε τι ηταν ισως καποιο μυστικο δοκιμαζομενο οπλο ισωςια αποδειξη οτι υπαρχει και κατι αλλο περα απο εμας καπου στο απεραντο συμπαν;

Απάντηση