Εξορκισμοι

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 07 Μαρ 2007 21:47

Ας δούμε τη συνέχεια και όλοι εδώ είμαστε. Πίσω στη συζήτηση σας/μας.

Άβαταρ μέλους
Mike-P
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Mike-P » 21 Σεπ 2007 13:09

Καλησπέρα και από μένα,
Νομίζω πως κάποιοι από δω μέσα θέλουν εξορκισμό.. :) :lol:

Εγώ είχα μια φίλη παλιά, που ήταν πολύ της εκκλησίας και μου έλεγε ότι είχε δει μερικούς εξόρκισμούς πολύ σόκιν, με μουγκρίσματα, φωνές, βρισιές, ξύλό όλα. Αφου δε ξέρασαν και πράσινο χυλό όπως στη ταινία, πάλι καλά... :)

Τώρα εγώ τι να σας πω, δεν αποκλείω ότι μπορεί να είναι κάποια ψυχική ασθένεια όλο αυτό το σόου, άλλα ούτε και αποκλείω ότι μπορεί όντως κάτι μεταφυσικό να συμβαίνει.(πρωσωπικά δεν έχω δει, πέρα απτη τηλεόραση) Ίσως και η αυθυποβολή να λειτουργεί πολύ έντονα σε τέτοιες καταστάσεις απαυτόν που νομίζει ότι εχει δαιμονιστεί, αλλά και απτους τριγύρω που είναι σίγουροι οτι ειναι δαιμονισμένος.
Διάλεξα το δρόμο το λιγότερο ταξιδεμένο και αυτό έκανε όλη τη διαφορά..

Άβαταρ μέλους
Badgirl
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Badgirl » 22 Σεπ 2007 12:34

Καλημερα....ολα αυτα που διαβασα θα μου φαινοτουσταν παραμυθακια της γιαγιας αν τυχαια δεν ειχα μια παρομοια εμπειρια...Απο καθαρα περιεργεια και αφελεια πριν 4χρονια εγω και κολλητη μου ακουσαμε οτι στη καισαριανη ενας παπας τελουσε εξορκισμους,αποφασισαμε να παμε πιο πολυ για να αποδειξουμε στον εαυτο μας οτι αυτα ολα ειναι βλακειεις.Ετσι δε χασαμε τη ευκαιρια και μια κυριακη πρωι μετα τη λειτουργεια φθασαμε στη καισαριανη.Μας συτησαν να γονατισουμε και να μη φωναξουμε οι αντιδρεσουμε μα φωνες και αλλα τετοια οτι και αν συμβει..μας εδωσαν και ενα σαν τενεκεδακι να κραταμε,εμεις βρηκαμε τη φαση γελοια και μαλιστα θελαμε να το καλυψουμε με το κινητο για να γελασει και η παρεα μας..Ο πατερ γεωργιος αρχισε να ψελνει και ξαφνικα καποιοι ανθρωποι που μας φαινοταν περα για περα φυσιολογικοι σαν και εμας απχισαν να χτυπιουνται να βριζουν υπερβολικα χυδαια και το καλυτερο μια γυναικα να μιλαει με ανδρικη φωνη και να λεει /με καις πουστη παπα τραγο με το δηλητηριο σου ]εννοουσε τη θεια κοινωνια που προσπαθουσε ο πατερ να τις δωσει,αλλοι εκαναν εμετο και μιλουσαν σε μια ακαταλαβιστικη γλωσσα...οι συγγενειςπροσπαθουσαν να τους συκρατησουν οταν τελειωσε η λειτουργια επανηλθαν τωρα τι θυμοτουσταν και τι οχι δεν ξερω εμγω και η φιλη μου τα ειχαμε παιξει...τρεμιντας φυγαμε και ακομα και τωρα τπομαζω στη αναμνηση αυτης της εμπειριας...Γι οποιον δε πιστευει να πω οτι η εκκλησια δε ειναι αιρετικη η επισημη ελληνικη εκκλησια τη αποδεχεται πληρως καθως και τις ενεργειες του εξορκισμου μπορει να πατε και οι ιδιοι να το δειτε...οποιος ενδιαφερεται να μου πει να σασ γραψω πως θα φθασετε εκει :!: :!: :!: :!:

Freud
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Freud » 22 Σεπ 2007 14:19

Αγαπητη μου (θα ειμαι καλος σημερα..) ενδιαφερουσα η εμπειρια σου αλλα τα συμπερασματα που εβγαλες απο την εμπειρια μονο ενδιαφεροντα δεν θα τα χαρακτηριζα!! Αρχικα χρειαζοταν να αποδειξετε στον εαυτο σας οτι αυτα δε υπαρχουν, συνεπως, πιστευατε και πιο πριν οτι υπαρχουν... Θελοντας να ενισχυσετε την πιστη σας λοιπον (και να ανεβασετε την αδρεναλινη σας...) πηγατε σ αυτο το μερος. Και οταν ειδατε 5 - 10 ατομα να συμπεριφερονται ετσι , και δεδομενης της πιστης σας σε δαιμονες αλλα και της αγνοιας σας πανω στις ψυχιατρικες ασθενειες, καταληξατε οτι καλα κανατε και τα πιστευατε... Οι θεσεις της επισημης εκκλησιας ειναι λογικα τεκμηριωμενες οσο και ο χαρι ποτερ, αρα ουτε το οτι τους δεχεται μας λεει κατι. Οσο για την ακαταλαβιστικη γλωσσα που λες, αρχικα πρεπει να βεβαιωθουμε οτι προκειται για γλωσσα, κατοπιν οτι το ατομο δεν εχει ερθει παλιοτερα σε επαφη μ αυτη τη γλωσσα και μετα να το ερευνησουμε επιστημονικα.. Ναι, αυτο το κομματι αποτελει μυστηριο και αξιζει να ερευνηθει, ομως, οπως και τοσα πραγματα που εχουμε ερευνησει μεχρι τωρα η πιθανοτητα η γενεσιουργος αιτια να ακουει στο ονομα σατανας ειναι πρακτικα 0. Μια θεωρια ειναι οτι οι γλωσσες εχουν γενετικη βαση και συνεπως ειναι δυνητικα προσβασιμες απ ολους.., βεβαια αυτα ειναι θεωριες και το θεμα σηκωνει πολλη ερευνα...

:D

Άβαταρ μέλους
Badgirl
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Badgirl » 22 Σεπ 2007 22:33

Αγαπητε μου [θα ειμαι συγκαταβατικη σημερα ] στη καισαριανη δε πηγαμε γιατι πιστευαμε οτι υπαρχουν δαιμονες η κατι παρομοιο απλα πηγαμε να δουμε κατα ποσο οι εμπειριες που μασ περιεγραψε ενας φιλος ειχαν βαση....διπλα μας ακριβως ηταν ενας καθηγητης ψυχολογιας του πανεπιστημιου αθηνων.ουτε αυτος μπορεσε να δωσει μια εξηγηση....αντε να δεχτω αυτο που λες για τις γλωσσες,το γεγονος οτι η γυναικα μιλουσε με ανδρικη φωνη;οτι ολοι εκαναν σα ανημερα θηρια στη θεα της αγιας κοινωνιας΄;και αντε να πασχουν απο καποια ψυχιατρικη ασθενεια οπως λες αναρωτιεμαι τι ειδους αςθενεια ειναι αυτη που κανει διακρισεις και οι κρισεις τις εκδηλωνοται στη θεα ενος σταυπου η της θειας κοινωνιας;μακαρι η ψυχιατρικη να μπορουσε να κατανοησει και να προσφερει λυσεις σε καθε τι παραδοξο και παραφυσικο,αρκειται μονο να διατυπωνει καποιες θεωριες καποιες θεραπειες και αυτο ειναι ολο.Δεν ομως λιγες οι φορες που διασημοι ψυχολογοι και ψυχιατποι ηρθαν σε δυσκολη θεση γιατι δε μπορουσαν να ενταξουν καποια φαινομενα και ενεργειες στις θεωριες τους....ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΕ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ

Freud
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Freud » 23 Σεπ 2007 15:27

Κοιτα, αρχικα ολη η επιστημη ειναι θεωριες οι οποιες καταριπτωνται συνεχως απο αλλες καλυτερα προσαρμοσμενες στα πειραματικα αποτελεσματα θεωριες. Οποτε, οι θεωριες που λες ειναι αυτες που σου χουν δωσει το κινητο, τον υπολογιστη, τα ψυχοφαρμακα και καλο θα ηταν να τις εκτιμησεις λιγο παραπανω. Δεν ειναι λιγες οι φορες στην ιστορια που δεν μπορουσαμε να εξηγησουμε κατι (απ τη φωτια μεχρι τη σκοτεινη υλη) ποτε ομως δεν σκεφτηκαμε οτι καποια πραγματα ειναι πανω απο μας και να τα φησουμε ησυχα. Ετσι λειτουργουσε η θεοκρατουμενη κοινωνια του μεσαιωνα με τραγικα αποτελεσματα για την επιστημονικη προοδο. Στον παρων αιωνα οτι δεν ξερουμε το ψαχνουμε. Επισης τα τελευταια 3000 χρονια δεν εχουμε βρει κατι το οποιο να ξεφευγει απ τους νομους της φυσης δηλαδη κατι "μεταφυσικο". Σε πολλες περιπτωσεις δεν γνωριζαμε αυτους τους νομους τοτε αλλα τους ψαξαμε και τους βρηκαμε. Οποτε η πιθανοτητα να οφειλεται αυτη η συμπεριφορα σε δαιμονες πρακτικα ειναι 0!! Εσυ ομως δινεις μεγαλυτερο ποσοστο στο να ισχυει για πρωτη φορα στην ιστορια το μεταφυσικο παρα σε εναν ολοκληρο κλαδο της ιατρικης που εχει απτα αποτελεσματα καθημερινα!!! Αυτο θα πρεπει να σε προβληματισει λιγο... Οσο για τον καθηγητη που λες θα μου φαινοταν πολυ περιεργο αν μπορουσε να δωσει ετσι απλα σαφη εξηγηση. Οι εξηγησεις δινονται μετα απο χρονια συλλογικων ερευνων και οχι απο καποια θρησκεια η τις πεποιθησεις καποιου ατομου. Ακομα ειναι απιστευτο πως η αγνοια σε σπρωχνει προς το μεταφυσικο!! Πως γινεται αυτο? δεν ξερω. Θαυμα!! Αν λοιπον αντι να εψαχνες μεταφυσικες θεωριες ειχες χαλασει το εν δεκατο του χρονου σου να κοιταξεις το τι λεει η επιστημη θα ειχες δει οτι ασθενειες με τετοια συμπτωματα υπαρχουν και ειναι και πολλες μαλιστα!! Παρανοια, φοβια, ψυχωση... Αλλα απ οτι φαινεται δεν ψαχνεις να βρεις απαντησεις αλλα συνοδοιπορους στο μαγικο ταξιδι της χωρας του πητερ παν. Προσωπικα ομως δεν μπορω να κανω κατι αλλο, καποιος που απλα πιστευει εχει ηδη κλεισει τα αυτια του στη λογικη και η λογικη ειναι το μονο μου οπλο. Επι της ευκαιριας ψαξε αμα θες ποσοι θανατοι εχουν καταγραφει ατομων με ψυχικες διαταραχες που υπεστησαν το μεσαιωνικο βασανιστηριο του εξορκισμου.. ψαξε ποσα παιδακια εχουν πεθανει απ αυτη την αγνοια... και ψαξε και τις αποφασεις των δικαστηριων για τους γονεις η τους παπαδες. Προσπαθουμε (ως γιατρος μιλαω) να βελτιωσουμε την υγεια του πλυθησμου με χρονια επιπονων μελετων και πανε και αυτοκτονουνε λογο καποιας πιστης και οχι μονο αυτο, αλλα εχουν και μια μαζα ασχετων που πιστευοντας και αυτοι τους δινουν υποβαθρο! Απογοητευομαι καθε μερα και περισσοτερο....

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 23 Σεπ 2007 22:35

Καταγωγή από την Ζάκυνθο το ξέρετε.
Ορθόδοξος αλλά στις μεγάλες θρησκευτικές γιορτές στο νησί, εκτός από ορθόδοξους επισκόπους φιλοξενούμε και καθολικούς.

Εξορκισμοί; Το σκήνωμα του Αγίου Διονυσίου θα σας πεί περισσότερα όχι εγώ. Ακόμα και Ασιάτες (ναι αυτούς με τα σχιστά μάτια) έχω δεί να έρχονται με πρόβλημα και να φεύγουν καλά.

Όσο για την επιστήμη και την λογική δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείτε με αυτές τις δύο λέξεις.
Είναι λογικό να "μιλάμε" χτυπώντας κουμπάκια σε ένα μαύρο ή άσπρο πληκτρολόγιο;
Ας ζωντανέψουμε έναν μεγάλο επιστήμονα του παρελθόντος, τον Νεύτονα ίσως, τον Αρχιμήδη, τον Κοπέρνικο, τον Αριστοτέλη, δείξε του μια τηλεόραση ένα αυτοκίνητο, ένα κινητό και μετά έλα να μου πείς τι σημαίνει επιστήμη και λογική.
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Badgirl
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Badgirl » 30 Σεπ 2007 01:04

Απιστευτα πραγματικα αυτα που διαβαζω τελειως αλοιωμενα τα λογια μου προσαρμοσμενα στ δικο σου πιστευω φιλε FREUD
:o :o :o :o :o :o :o :o :o Τι λες ,ποιος μιλησε οτι δε πρεπει να εμπιστευομαστε τη επιστημη; φυσικα και εχει βρει σημαντικα βοηθηματα στ ανθρωπο και καθε μερα αναθεωρει πολλες θεωριες που πριν υποστηριζε...Ομως υπαρχουν και καποια θεματα και αναμεσα τους και οι εξορκισμοι που πιστευω πως η επιστημη δε μπορει να δωσει λογικη εξηγηση γιατι ισως να μη εχει τις πληροφοριες που χρειαζεται ακομα, ιςως στο μελλον...Το να πουμε οτι καποιος εχει ψυχικη διαταραχη ειναι το πιο ευκολο αλλα εξηγησε μου πως αυτη η διαταραχη περναει με τη αναγνωση καποιων ευχων και οχι με τη χρηση ψυχοφαρμακων;και ολους τους δαιμονισμενους πως τους εμφανιζεται η παρανοια συχρονισμενα στ θεα του ευαγγελιου και της θειας κοινωνιας;Αληθεια πρεπει να ειναι μια πολυ προτυπη ψυχιατρικη διαταραχη και επιλεκτικη......και ναι παραδεχομαι τ αισχη και τα εγκληματα που στ ονομα της θρησκειας εχουν γινει αλλα αυτο εγινε γιατι καποιοι ανθρωποι χρησιμοποιησαν το ονομα της εκκλησιας για να καλυψουν και να νομιμοποιουσουν τις αυθαιρεσιες τους .Τελος τα οποια λαθη που ισως εγιναν απο τη κακη ερμηνεια των θεσεων της εκκλησιας οφειλεται σε θνητους και ανηκουν στ παρελθον,και φυσικα ειναι καταδικαστεα αλλα τι να πει κανεις γιατι τη ακρως εγωστικη θεση ολων των εκπρωσωπων της επιστημης που χαρις στ εγωκεντρικη τους συμπεριφορα ειμαστε στ χειλος της καταστροφης;να σου θυμισω το φαινομενο του θερμοκηπιου η το τσερνομπιλ η την αυθαιρετη χρηση της κλωνοποιησης;.Ειμαι ενας συχρονος ανθρωπος και οι αποφασεις μου δε δεσμευονται απο θρησκευτικες προκαταληψεις αλλα πρεπει να παραδεχτουμε οτι η επιστημη δε μπορει να δωσει απαντησεις για ολα ισως γιατι δε εχει ακομα τις πληροφοριες που χρειαζεται,ισως γιατι καποια πραγματα απλα ανηκουν σε δυναμεις που δε γνωριζουμε [πχ θεος]και για να μιλαμε αντικειμενικα πηγαινε δες πρωτα ενα εξορκισμο και μετα τα ξαναλεμε, αν ειναι ψυχικα αρρωστοι η οχι και δε μιλαω γι περιπτωσεις που ισως η περιπτωση τους εντασεται στ πλαισια καποιας ψυχικης διαταραχης αλλα γι πραγματικα δαιμονισμενους

Freud
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Freud » 30 Σεπ 2007 23:34

Οκ αφου παραποιω τα λογια σου, θα κανω παραθεσεις
η επιστημη δε μπορει να δωσει λογικη εξηγηση
Ωραια, το ακουσα κι αυτο. Περα απ τις λογικες εξηγησεις εχουμε και τις παραλογες εξηγησεις!!! Η εξηγηση αγαπητη μου ειναι εκ φυσεως λογικη.

ισως να μη εχει τις πληροφοριες που χρειαζεται ακομα, ιςως στο μελλον
Ισως??? τι ειναι πιο πιθανο, να μην εχουμε ακομα το τεχνολογικο επιπεδο κατανοησης ενος απ τα πιο πολυπλοκα βιολογικα συστηματα, του εγκεφαλου, η να γινεται κατι περα απ τη λογικη και τη φυση??!!

Το να πουμε οτι καποιος εχει ψυχικη διαταραχη ειναι το πιο ευκολο
come again?? Ειναι το πιο ευκολο?!?!?! :lol: :lol: :lol: Ε ρε τι μαλακας που μαι και γω και τι μαλακες που ναι τοσοι ερευνητες σ οκο τον κοσμο!! Το ευκολο αγαπητη μου ειναι να πεις κατι τελειος αβασιμο!!

πρεπει να ειναι μια πολυ προτυπη ψυχιατρικη διαταραχη και επιλεκτικη
Καθολου, το αντιθετο μαλιστα. Οι ψυχωσεις λειτουργουν με πολυ παρομοιο τροπο. Οταν εχεις μια ομαδα θρησκοληπτων που πιστευουν οτι ειναι "δαιμονισμενοι" φυσικα και θα αντιδρασουν ετσι!!

και ναι παραδεχομαι τ αισχη και τα εγκληματα που στ ονομα της θρησκειας εχουν γινει
Τα παραδεχεσαι?? δεν εχεις κατι να παραδεχτεις τα γεγονοτα ειναι γεγονοτα δεν περιμενουν την εγκριση σου!!

αλλα αυτο εγινε γιατι καποιοι ανθρωποι χρησιμοποιησαν το ονομα της εκκλησιας για να καλυψουν και να νομιμοποιουσουν τις αυθαιρεσιες τους
Η πιστη εξ ορισμου ειναι αυθαιρεσια. Δεν επιδεχεται λογικης κριτικης! ειναι κατι αυθαιρετο. Αν πω δηλαδη οτι ο θεος μου μου λεει να σε σκοτωσω τι θα μου πεις?? τιποτα! δεν μπορεις να μου πεις τιποτα! Και η δικη σου πιστη τοσο αυθαιρετη και επιφοβη ειναι

φαινομενο του θερμοκηπιου η το τσερνομπιλ η την αυθαιρετη χρηση της κλωνοποιησης
ναι οντως.. τα μαχαιρια φταινε για ολες τις δολοφονιες!

πηγαινε δες πρωτα ενα εξορκισμο και μετα τα ξαναλεμε
Οπα ρε μορτακι!! ελα να δεις σχιζοφρενεις και μετα τα λεμε! πωωω μιλαμε για πληρη, μα πληρη αγνοια!!!!

περιπτωση τους εντασεται στ πλαισια καποιας ψυχικης διαταραχης αλλα γι πραγματικα δαιμονισμενους
Τοσα χρονια δεν εχουμε βρει κατι περα απο ψυχικες διαταραχες.

Αν θες να μου πεις οτι υπαρχουν κι αλλα πραγματα εξω απ αυτο που αντιλαμβανομαστε θα σου πω..., μπορει! Αλλα επειδη ολοι ζουμε σ αυτο που αντιλαμβανομαστε (στο ιδιο ονειρο αν θες) εχουμε κοινο σετ κανονων. Σ αυτη την πραγματικοτητα αν εκραγω θα πεθανω. Δεν θα γινω μαρτυρας!! Αντι λοιπον να τσακωνομαστε ποιανου η θρησκεια ειναι λιγοτερο τρελη μπορουμε απλα να ζησουμε λογικα και να μην ανατιναζουμε ο ενας τον αλλον η να μην βασανιζουμε ψυχικα αρρωστους ανθρωπους...

Άβαταρ μέλους
Badgirl
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Badgirl » 01 Οκτ 2007 01:36

kαλα σιγουρα πλακα κανεις,φιλε Freud, δε μπορεις να πιστευεις οσα λες......μιλας λες και εισαι κατι το ιδιαιτερο ,καποιος που εχεις λυσεις για ολα....σιχαινομαι τα κομπιουτερ και γι αυτο ξερω ελαχιστα πραγματα γι το χειρισμο τους γι αυτο δε μπορω να σου απαντησω στ παραθεσεις σου γιατι δε ξερω πως, αλλα θα στ γραψω σα ενιαια μορφη κειμενου....πρωτον εισαι πολυ απολυτος πανω σε αυτα που πιστευεις και θεωρεις το εαυτο σου κατι σε εναν επιγειο superman....συνηθως δε κανω κριτικη σε αλλους και αν σε προσβαλω συγνωμη αλλα κατι σε ολα αυτα που λες δε κολλαει....αν θεωρεις το εαυτο σου ερευνητη δε μπορεις να εισαι τοσο απολυτος και να αποριπτεις χωρις καν να το ψαξεις αποψεις αλλων επειδη δε συμφωνουν με τα [επιστημονικα σου πιστευω].Στη πρωτη σου παραθεση σου απαντω οτι αν αναλυσουμε το ορο 'εξηγηση''ορθολογικα , ναι ,περικλειει μεσα του την ενοια της λογικης αλλα να μη ξεχναμε οτι σημαινει γι εμας λογικη δε ειναι και απαραιτητα αποδεκτο και απο αλλους,η λογικη ειναι μια εννοια καθαρα υποκειμενικη αναλογα με το περιβαλλον και τις επιροες που δεχεται κανεις και φυσικα η νοητικη του κατασταση.Το χαρακτηρισμο που εδωσες στ εαυτο σου και στ αλλους ερευνητες δε θα το σχολιασω[γι να το λες ετσι θα ειναι ]Αυτους που αποκαλω εγω δαιμονισμενους και εσυ ψυχικα αρρωστους σε πληροφορω οτι δε ηταν ουτε θρησκολυπτοι ουτε προσκοπακια του κατηχητικου...ηταν ανθρωποι ολων των ηλικιων και κοινωνικης ταξης μερικοι μαλιστα απ αυτους ειχαν να ασχοληθουν με θεματα περι θρησκειας απ το καιρο της βαφτισης τους αρα δε μιλαμε γι καποια εμμμονη να αποδειξουν οτι υπαρχει αυτο που πιστευουν.....Και ναι ηρθε η ωρα να ανακαλυψεις μια μεγαλη αγηθεια εστω και λιγο αργα,ναι,το πιο πιθανο ειναι να γινεται κατι εξω απο τη φυση και τη λογικη και να μη μπορουμε να το κατανοησουμε ειτε γιατι ακομα δε ειμαστε σε θεση να ερμηνευσουμε πληρως τις συνθηκες κατω απο τις οποιες λειτουργει ο ανθρωπινος εγκεφαλος γιατι οπως πολυ σωστα ειπες ειναι ενα πολυ πολυπλοκο βιολογικο συστημα που δε μπορει ισως να ερμηνευτει απο οντα που χρησιμοποιουν το 10τις εκατο των δυνατοτητων τους.Και γι το τελος κρατησα ενα REVISION στ ιστορια.Αυτοι οι ανθρωποι που υποκλινοτουσταν στ ΄'εξορισμου πιστη ''οπως την ονομαζεις ,δικαιολογουνται περα γι περα...ζουσαν σε μια εποχη τεχνολογικα πρωτογονη αν τη συγκρινουμε με αυτη που ζουμε τωρα ειχαν να αντιμετωπισουν διαφορες δυσαιδεμονιες και σκοταδεισμο γι να μη μιλησω γι κριτικη αποψη και μορφωση.Οτι παρασυρθηκαν και εκαναν απανθρωπες πραξεις στ ονομα μιας θρησκειας[πχ χριστιανισμος η οτι αλλη εσυ θρησκεια θες] δε φταιει η δομη και το τι πρεσβευει καθε θρησκεια αλλα πως καποιοι στ ιεραρχια αυτης της θρησκειας το εκμεταλευονται σε οφελους τους.Και αφου μου εδωσες ενα μαθημα αντικειμενικοτητας και πανω απ ολα ουδετεροτητας αφου μου λες οτι τα '''γεγονοτα ειναι γεγονοτα και δε χρειαζονται τη εγκριση μου''να σου υπενθυμησω οτι ενα γεγονος παντα εχει δυο οψεις και γι να βγαλουμε καποια ετιμυγορια και να εχουμε αποψη πρεπει να εξεταζουμε ολους τους παραμετρους και τις συνθηκες που εγινε καθε γεγονος...Εγω δε ειμαι θρησκολυπτη ουτε καν μπορω να ονομασω το εαυτο μου οπαδο καποιας θρησκειας απλα πιστευω σε αυτο που ειδα και δε δεχομαι τις οποιες προτασεις/θεωριες καποιων και καλα ονομαζομενων ειδικων πανω στ θεμα των ψυχικων ασθενειων,και αυτο γιατι;1]ακομα και οι ψυχιατροι και οι νευρολογοι δε μπορουν να συμφωνησουν μεταξυ τους για τη πληρη αντιμετωπιση καποιων ψυχικων διαταραχων,γι να μη πιασω το θεμα θεραπειας,καθε μερα ακουω και μια καινουργια μεθοδο αλλα το αποτελεσμα το ιδιο,οι ανθρωποι υποφερουν και περνουν τη ζωη τους σε καταστολη ενω οι ψυχιατροι διατθπωνουν θεωριες.Και ναι ισως και αυτοι σα γιατροι να προσπαθουν να προσφερουν αλλα τους εμποδιζει το γεγονος οτι δε εχουν σαφη και ολοκληρωμενοι αποψη της λειτουργιας του αντικειμενου τους[ανθρωπινος εγκεφαλος]Αρα ας σεβαστουμε το γεγονος οτι καποιοι ερευνητες προσπαθουν να βοηθησουν κοσμο με τις ανακαλυψεις τους αλλα ας παραδεχτουμε οτι βρισκοται ακομα σε αρχικο σταδιο κ ισως πειραματικο σταδιο και ας αφησουμε το εγωκεντρισμο μας γι λιγο. και να αποριπτουμε οτι εμεις δε μπορουμε να εξηγησουμε ακομα.Και κατι τελευταιο τις θεωριες που εσυ και τοσοι αλλοι ερευνητες προσφερεται στ ανθρωποτητα πριν απ λιγα χρονια θα αντιμετωπιζοτουσταν με μεγαλο σκεπτικισμο ακομα και απο τι ιδια επιστημονικη κοινοτητα αρα η επιστημη εξελισεται αναθεωρει διορθωνει αποριπτει δεχεται πειραματιζεται γι αυτο μη βιαζεσαι να βαλεις ταμπελες για το ποιος ειναι ψυχικα αρρωστ,ος και ποιος οχι...και γι να σου λυσω τη απορια εχω αρκετα στενη σχεση με το χωρο αφου εχω σπουδασει παραλληλα με τη αγγλικη φιλολογια κ ψυχολογια στ αμερικη....αρα εχω δει κ μελετησει ανθρωπους ψιχικα αρρωστους οπως ακομα εχω δει και ανθρωπους φυτα απο τα ηρεμιστικα γιατι ακομα δε μπορουμε να βρουμε το αινιγμα της θεραπειας τους.Απλα ας ειμαστε λιγο πιο ανοιχτομυαλοι λιγοτερο εγωκεντρικοι και ας αποδεχτουμε τ η μερικοι αγνοια μας αν κατι δε ειμαστε σε θεση να το ενταξουμε στ μορφη του επιστημονικου πλαισιου που μελεταμε,και αν ειναι δυνατον ας μη καταφευγουμε στ ορο ψυχκα αρρωστος επειδη δε εχουμε καποια αλλη διαθεσιμη κατηγορια

Απάντηση