ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ

Αναζητώντας απαντήσεις
Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 04 Νοέμ 2005 13:30

Εγω πιστευω πως υπαρχουν περιπτωσεις που τα φαντασματα μπορουν πραγματικα να εμφανιστουν σε καποιον. Ισως πρκειται για καποια ανωμαλια, για καποιο μπερδεμα των διαστασεων που αναφερεις ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ.

STELLA
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από STELLA » 04 Νοέμ 2005 17:18

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.
ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΝΔΙΑΣΜΟΥΣ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΟΡΙΠΤΩ, ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 05 Νοέμ 2005 08:45

Demon έγραψε:Εγω πιστευω πως υπαρχουν περιπτωσεις που τα φαντασματα μπορουν πραγματικα να εμφανιστουν σε καποιον. Ισως πρκειται για καποια ανωμαλια, για καποιο μπερδεμα των διαστασεων που αναφερεις ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ
Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν εμπειρίες απο φαντάσματα (αναφέρομαι και στην STELLA) και ΕΓΩ ανάμεσα τους :lol: σε μικρή ηλικία βέβαια.
Είναι πραγματικά μπέρδεμα των διαστάσεων που το προκαλεί ο φόβος και το πελαγωμένο μυαλό γι'αυτό πιστεύω και το ξαναλέω οτι εμφανίζονται σε συγκεκριμένα άτομα κάποια στιγμή και δέν είναι ορατά απο όλους. Ορατά απο όλους θα ήταν άν αποτελούνταν απο υλικά σωματίδια, αλλά είναι κάτι σάν όραμα ή φαντασία (απ'όπου βγήκε και η λέξη)

STELLA
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από STELLA » 09 Νοέμ 2005 15:08

ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ???
ΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ(ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ), ΝΑ ΕΜΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ.ΔΗΛΑΔΗ <<ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ>> ΤΟΥΣ ΘΕΑΤΕΣ ΤΟΥΣ..... ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ.
ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ.....ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ ΤΗΝ................ ΦΑΝΤΑΣΙΑ!

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 09 Νοέμ 2005 15:29

Δέν μου έχει ξανασυμβεί απο τότε, αλλά ήταν κάτι που μου είχε μείνει έντονα για πολλά χρόνια.
Εμείς οι άνθρωποι έχουμε πραγματικά την φαντασία όπως τα λές είναι, και ανάλογα με την ψυχολογική μας κατάσταση φέρνουμε και τα φαντάσματα μπροστά μας, δέν διαλέγουν αυτά τους θεατές τους, οι ίδιοι οι θεατές τους τα διαλέγουν.
Υ.Γ. Τα διπλά μυνήματα μπορείς να τα σβήνεις επιλέγοντας το κουμπί ΔΙΑΓΡΑΦΗ, αρκεί να μήν έχουν απαντηθεί.

STELLA
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από STELLA » 13 Νοέμ 2005 16:17

ΓΝΩΡΙΣΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΧΘΕΣ, ΕΜΟΙΑΖΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΝΟRMAL...
ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΔΕΙΧΝΕ ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΚΤΗ ΚΑΙ ΜΥΘΟΜΑΝΗΣ...
ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΧΝΑ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΑΠΟ "ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ",ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ...
ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΠΕΡΙΕΓΡΑΦΕ ΤΙ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ, ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ ... ΒΕΒΑΙΑ ΑΚΟΜΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ... ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΟΒΙΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 14 Νοέμ 2005 15:24

Νομίζω πώς είναι χρήσιμο να γράψω σε ποιές κατηγορίες χωρίζονται αυτό που γενικά λέμε φαντάσματα.

Πνεύματα των νεκρών: πρόκειται για τις εκδηλώσεις που προέρχονται από τα πνεύματα νεκρών ανθρώπων τα οποία για κάποιο λόγο δε μπορεσαν να σπάσουν τους δεσμούς τους με άλλους ανθρώπους, τοποθεσίες ή αντικείμενα του υλικού κόσμου.

Πνευματικά υπολείμματα: είναι μια μορφή ολογραφικών εικόνων που δημιουργείται από την αποτύπωση στο περιβάλλον ισχυρών συναισθημάτων όπως μίσος, αγάπη, φόβος, πόνος. Ουσιαστικά είναι ένα πνευματικό υπόλειμμα το οποίο μπορεί να γίνει αντιληπτό από άτομα με ιδιαίτερη ψυχική ευαισθησία.

Πόλτεργκάιστς: είναι η εκδήλωση βίαιων ξεσπασμάτων και φαινομένων που προκαλούνται από τον ψυχικό κόσμο ενός ζωντανού ανθρώπου, συνήθως στην εφηβεία ή κατά τη διάρκεια σημαντικών ψυχολογικών διαταραχών.

Στοιχεία: οι μορφές φαντασμάτων που επί σειρά ετών εμφανίζονται στον ίδιο χώρο και τα βλέπουν πολύ διαφορετικοί άνθρωποι. Αποτελούν τμήμα των τόπων στους οποίους εμφανίζονται και διεγείρονται από την κατάσταση ττων ανθρώπων που κινούντα σε αυτούς τους χώρους.

Πνεύματα ζώων: είναι η πνευματική υπόσταση ενός αγαπημένου κατοικιδίου του οποίου η ψυχική προσκόληση με ένα πρόσωπο ή ένα μέρος συνεχίζεται και μετά το θάνατο του.

Στοιχεία της φύσης: πρόκειται για τις οντότητες που είναι γνωστές για χιλιάδες χρόνια, όπως ξωτικά, νεράιδες καλλικάντζαροι κλπ.

Πνευματικά παράσιτα: όπως στις περιπτώσεις των δαιμονισμώ, κάποιο πνεύμα καταλαμβάνει το σώμα ενός φυσιολογικού ανθρώπου και τον οδηγεί σε παράλογες πράξεις.
Αναζητητής της Αλήθειας

nadis
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από nadis » 14 Νοέμ 2005 16:08

Γεια σας! Διάβαζα τη συζήτησή σας και αποφάσισα να συμμετάσχω κι εγώ!
Δεν ξέρω πόσο παράξενο ή απίστευτο θα φανεί σε κάποιους αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς είχα αρκετές τέτοιες εμπειρίες από πολύ μικρή ηλικία....

nadis
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από nadis » 14 Νοέμ 2005 16:11

Στην όλη υπόθεση, βοήθεια δέχτηκα από τη μητέρα μου και κάποιον ιερέα ο οποίος δεν είχε καμία σχέση με τους παππάδες που όλοι γνωρίζουμε....

STELLA
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από STELLA » 14 Νοέμ 2005 17:44

NADIS,Ο ΙΕΡΕΑΣ ΣΕ ΤΙ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ?

Απάντηση