ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ

Αναζητώντας απαντήσεις
Άβαταρ μέλους
Παναγιωτης
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Παναγιωτης » 12 Ιούλ 2004 01:54

WOULF έγραψε:Αν ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να ανεβασω απ το p.c. ενα αρχειο εδω με φωτογραφιες πουτραβηξα περυσι το καλοκαιρι
Αν εχει σχεση με φαντασματα παρακαλω πολυ στηλτες μου στο soler@acn.gr

ευχαριστω
UFOs erxomai.... Mono peste mou pou eiste :P

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 12 Ιούλ 2004 11:48

Αγαπητέ Woulf, για την ερώτησή σου σχετικά με την παρουσίαση φωτογραφιών, σε παραπέμπω στη σχετική παράγραφο των FAQ του forum: http://www.e-telescope.gr/forum/faq.php#24

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 13 Ιούλ 2004 00:07

Η πιο γνωστή ιστορία με φαντάσματα έιναι οι Δροσουλίτες στην Κρήτη. Πολλοι ισχυρίζονται ότι τους έχουν δει. Απογοητεύτικα βέβαια όταν διάβασα σε ένα βιβλίο ότι για να τους δεις πρέπει να έχεις πίστη. Και μια βιντεοκάμερα είναι μάλλον άπιστη.

Άβαταρ μέλους
kotso
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από kotso » 18 Νοέμ 2004 15:55

Ολα οσα εχουν να κανουν με φαντασματα,UFO κ.τ.λ.αυτοι που πιστευουν σε αυτα τα βλεπουν Η νομιζουν οτι τα βλεπουν πιο συχνα.
Γενικα πιστευω οτι αθελα μας αντιμετωπιζουμε τα ζητηματα τετοιου ειδους με προκαταλυψη.Δηλαδα π.χ. αν δει καποιος που πιστευει στα UFO ενα φως στο ουρανο αμεσως θα πιστεψει οτι ειναι UFO.Επειδη θελει να πιστεψει οτι υπαρχουν .Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι ολοι κανουν λαθος....
Η διαφορα του φαντασματος και της μεταθανατιας ζωης ποια ειναι??
Αν δεν παίξεις δεν θα χαρείς και Αν δεν ρισκάρεις δεν θα κερδίσεις ! Απλα...

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 19 Νοέμ 2004 11:14

kotso έγραψε: Η διαφορα του φαντασματος και της μεταθανατιας ζωης ποια ειναι??
Θεωρητικά; Ότι η ψυχή του πεθαμένου για κάποιον λόγο δεν μπόρεσε να απεγκλωβιστεί και τριγυρνάει ακόμη στη γη. Γι' αυτό και τα περισσότερα φαντάσματα είναι θλιμμένα ή οργισμένα.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχουν φαντάσματα. Παρόλα αυτά τα φοβάμαι πολύ!! :shock:
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Άβαταρ μέλους
Figolfin
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Figolfin » 24 Νοέμ 2004 16:08

Εγω παιδια θα σας πω τι μου εχει συμβει και μαλλον εχει συμβει και σε πολλους απο εσας! Πριν απο καμποσα χρονια ειχα αραξει στο κρεβατι μου αλλα δεν ειχα υπνο!Σε καποια φαση το αιμα μου παγωσε καθως μια τεραστια σκια ηταν πανω απο το κρεβατι μου!Δεν μπορουσα ουτε να φωναξω ουτε να κουνηθω καθολου!Εψαξα και βρηκα δυο εκδοχες πανω στο θεμα!1)Καποιοι πιστευουν οτι ειναι δαιμονας που που πρωτα στην κινα ονομασαν κιντοφ και2) Οι επιστημονες το εχουν εξηγησει ως παραλυση ολου του νευρικου συστηματος του ανθρωπου. Προσωπικα αν και μου ετυχε αυτο το γεγονος δεν πιστευω στα φαντασματα!
Elen Sila Lumenn Omontielvo.

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 24 Νοέμ 2004 20:56

Μμμμ φιλε Figolfin νομιζω πως 8α ειχες μια τρομακτικη εμπειρια.Αν και πιστευω πως τωρα το εχεις ξεπερασει για τα καλα.Λοιπον εγω δεν εχω δει ποτε μου φαντασμα αν και πολλες φορες εχουν γινει πολλα τρομακτικα γεγονοτα ενω ημουν μονος ή με παρεα αλλα τελικα δεν ηταν τιποτα.Ο θειος μου παλι μου εχει πει μια αληθινη ιστορια (λεω αληθινη διοτι ηταν πρωι οταν μου την ειπε και πολυ απλα δεν ηθελε να μετρομαξει ουτε να με κοροιδεψει).Ενα βραδυ στην επαρχια καθως οδηγουσε σε μια στροφη του δρομου εμφανισητκε ενα μικρο συνταγμα απο γερμανους στρατωτες.Η περιοχη εκεινη ειχε δοκιμαστει απο τον Γερμανο κατακτητη. Λοιπον ειχε φτασει στο σημειο να ακουει και τον θορυβο απο τις μποτες τους. Αμεσως φρεναρε και ανοιξε τα μεγαλα φωτα.Δεν ειδε τιποτα. Ολα ειχαν εξαφανιστει. Παιδια δεν ξερω αν ειχε πιει τιποτα πιο πριν παντως αν και δεν πιστευω στα φαντασματα αυτη του η ιστορια με εβαλε σε σκεψεις.

Άβαταρ μέλους
Intergalactic Swordsman
Νέο Μέλος

Φαντάσματα

Δημοσίευση από Intergalactic Swordsman » 09 Δεκ 2004 00:50

Αγαπητοί φίλοι,
εγώ πιστεύω πως τα φαντάσματα υπάρχουν. Αλλά οχι με την έννοια που θέλουν να μας μεταδώσουν(που μάλλον το έχουν κάνει) οι Δυτικοί αλλά ορισμένες ψυχές, με τον προσδιορισμο που έδωσε ο φιλος παραπάνω, οι οποίες δεν προσπαθούν να μας τρομάξουν και να μας διώξου από κάπου αλλά προσπαθούν να μας βοηθήσουν, να μας παροστατέξουν απο καταστάσεις αλλά μερικές φορες και από προσωπα. Οπως και από κακόβουλες ψυχές (αν υπαρχουν). Αυτό το λεω γιατί πόσες φορες έχουμε ακούσει για συνανθρώπους μας οι οποίοι εχουν σωθέι από θαυμα, γιατί λοιπόν αθτό το θάυμα να μην είαναι ένα φαντασμα :) :) :) :)

Nuclear
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από Nuclear » 30 Οκτ 2005 20:20

Γεια σας κι απο μενα. Η ιστορια μου εχει ως εξης.
Πριν καποια χρονια. Στο εξωχικο μας και σε ηλικια γυρω στα 12.
Ενω κοιμομουν, ξυπνησα χωρις να υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος.
Απεναντι μου ειδα δυο παιδια στην ηλικια μου τοτε, που μοιαζαν αδελφια.
Τρομαξα στην αρχη αλλα δεν φοβηθηκα γιατι δειχναν πολυ φιλικα και μου χαμογελουσαν. Εκλεισα τα ματια μου και προσπαθησα να ξανακοιμηθω.
Οταν ανοιξα τα ματια μου δεν τα ειδα μπροστα μου, αλλα γυρνωντας το κεφαλι τα ειδα να καθονται διπλα απο το κρεβατι. Ταραχτηκα παρα πολυ αλλα και παλι εδειχναν πολυ ηρεμα και φιλικα. Ξαναεκλεισα αμεσως τα ματια μου.

Τα παιδια δεν φαινοντουσαν πολυ καθαρα αλλα σαν φως. Οπως τα ολογραμματα στις ταινιες. Φορουσαν παλια ρουχα και τα δοντια τους ηταν λιγο σαπια.

Δεν εχω δει τιποτα παρομοιο ουτε τα παιδια μου θυμισαν τιποτα ποτε.
Δεν εχω ακουσει ποτε αν εμεναν παιδια στο σπιτι η σε ολο το συγκροτημα, χωρις να αποκλειεται τιποτα τετοιο.

Απλα γραφω την ιστορια για να μου πει κανεις τιποτα παραπανω.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 31 Οκτ 2005 17:06

Το μόνο σίγουρο για τα φαντάσματα είναι οτι δέν είναι ύλη. Βρίσκονται σε άλλες διαστάσεις διαφορετικές απο την δική μας, των ζωντανών οργανισμών. Την εμφάνιση τους την προκαλεί ο ίδιος ο φόβος των φαντασιώσεων μας. Εξαρτάται απο το μήκος κύματος που βρίσκεται συντονισμένο την κάθε στιγμή του μυαλό μας και μόνοι μας θα προκαλέσουμε την εμφάνιση τους.
Γι'αυτό και ο διπλανός μας την ίδια στιγμή δέν το παίρνει συνήθως χαμπάρι την στιγμή που εμείς αισθανόμαστε τρομοκρατημένοι. Το υποσυνείδητο μας τα προκαλεί που δέν συνεργάζεται καθόλου με το ασυνείδητο που είναι υπεύθυνο για την επαφή μας με τον εξωτερικό κόσμο. Γι'αυτό και σχεδόν πάντα τα βλέπουμε εκεί που δέν τα περιμένουμε ιδιαίτερα τις βραδυνές - μεταμεσονύχτιες ώρες που ο φόβος μας πολλαπλασιάζεται.

Απάντηση