Το φαινόμενο Λιακόπουλος!

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 23 Μαρ 2006 02:10

MARD! έγραψε:
Spacelord έγραψε:Διαφωνώ σε θέματα που δεν έχουν σχέση με τα βιβλία που παρουσιάζει.Είναι σε άλλο επίπεδο,αλλά άφησέ το τώρα αυτό.Μπορείς στα αλήθεια να καταλάβεις απο τα μάτια του Δημοσθένη ότι μας δουλεύει :?: Πώς το καταλαβαίνεις :?: Έχω αυτήν την καλοπροαίρετη αποριά αγαπητη MARD.
Είναι η εντύπωση που σχηματίζω από τον τρόπο που μας "κοιτά" μέσω του φακού. Δεν παίρνω όρκο ότι έχω πέσει μέσα, αλλά έχω ακούσει κι άλλους να σχηματίζουν την ίδια εντύπωση.
Πώς λέμε "χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει";
Αλλά το σημαντικό δεν είναι οι προσωπικές εντυπώσεις του καθενός, που μπορεί ασφαλώς να είναι υποκειμενικές. Εϊναι το ότι αυτά που λέει, γράφει και εκδίδει είναι γεμάτα διαστρεβλώσεις.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 23 Μαρ 2006 02:10

siva έγραψε:Δηλαδή εσύ καταλαβαίνεις αν κάποιος σε δουλεύει μόνο από τα μάτια...?
Στον Spacelord αναφέρομαι

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 23 Μαρ 2006 02:12

siva έγραψε:Δηλαδή εσύ καταλαβαίνεις αν κάποιος σε δουλεύει μόνο από τα μάτια...?
Μόνο από τα μάτια, όχι, συνήθως φαίνεται και από αλλού. Δεν είναι όμως τυχαίο, το ότι τα μάτια αποκαλούνται "καθρέφτης της ψυχής".
Μέχρι στιγμής δεν έχω πέσει έξω, σε ανθρώπους που έχω συναντήσει προσωπικά. (πώς μου αρέσει να περιαυτολογώ, χε χε :lol: :lol: :lol: )
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 23 Μαρ 2006 11:36

1τον το Τηλεκοντρόλ είναι στα χέρια σας, όποιος δεν θέλει το κλείνει το ρημάδη ή αλλάζει το κανάλι να μην βλέπει Λιάκο
2ον Όλοι έχουμε μία τεράστια δύναμη μέσα απο το φόρουμ να διαβάζουμε και να ασχολούμαστε με αυτά που θέλουμε και με αυτά που δεν θέλουμε δεν ασχολούμαστε, γιατί κάποιοι ασχολούντε με κάτι που δεν θέλουνε ???
3ον Ο Λιακόπουλος μας μάρανε όταν δίπλα πάνε να κάνουνε την εκπαίδευση ιδιωτική υπόθεση...
4ον Μιά χαρά τα λέει ο Λιακόπουλος, αν και έκανε τερατώδη λάθη σχετικά με κάποια πράγματα που παρουσιάζει ότι ξέρει ενώ στην ουσία δεν ξέρει...
5ον Το σλάβικο που λέτε είναι ένα παιδί Ελλήνων, ή Βυζαντινών αν ενοχλούνται κάποιοι κάποιοι, άρα δεν βλέπω που είναι η διαφορά και η φοβία
6ον Τι Σλάβοι, τι αμερικανοί τα ίδια σκατά, αντί να κάνουμε εμείς κάτ μαλώνουμε σε ποιόν θα πρέπει να δώσουμε την κηδεμονία μας... ΕΛΕΟΣ
7ον Απ'αυτόν έχουν αγωράσει βιβλία, ιατροί, δηκηγόροι, ηθοποιοί, πολιτικοί, βιομήχανοι, τραπεζίτες και ακόμα διάφοροι άλλοι και απο την αφρόκρεμα και απο το κύριος μήγμα τάξεις άνθρωποι... Τα συμπεράσματα βγάλτε μόνοι σας...
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 23 Μαρ 2006 19:26

o astral έγραψε

1τον το Τηλεκοντρόλ είναι στα χέρια σας, όποιος δεν θέλει το κλείνει το ρημάδη ή αλλάζει το κανάλι να μην βλέπει Λιάκο

Έτσι ακριβώς είναι δάσκαλε χαμελέοντα και φίλτατε κακέ που εσύ έθεσες και πολιτικό θέμα.Και τα κομματικά θέματα πάντα προκαλούν εντάσεις!Ετσι?
Και για να χρησιμοποιήσω τα λόγια του Λιακόπουλου.Αλλος τα ακούει και τα δέχετε,άλλος τ'ακούει και τα απορρίπτει και άλλος τ'ακούει και τα ερευνά.Ο άνθρωπος δεν πάει να μας πήσει με το έτσι θέλω για κάποιες απόψεις.Δεν πάει να προσανατολίσει κανέναν.Ο καθένας εχει μυαλό και σκέψη να κρίνει.
Τον Λιακόπουλο ποιός τον γνώριζε πριν αρχίσει να παρουσιάζει βιβλια στην τηλεόραση?Λίγοι προφανώς.Μέχρι που έγηνε φίρμα ας το πω έτσι μέσω μητσικώστα.Εκει τον έμαθε μέχρι και η γιαγιά μου και καθώς ο αξιαγάπητος μιμιτής τον έκανε αρκετά καλά στο ευρύ κοινό που δεν τον ήξερε καλα πέρασε μια άστεια εικόνα του εν λόγω παρουσιαστή και μια ταμπέλα γραφικότητας που του κρέμασαν μερικοί.Εγώ τον Δημοσθένη τον πρωτοείδα στις παλιές του εκπομπές σε ένα στούντιο στην Θεσσαλονίκη μέσω του τηλεοπτικού σταθμού telecity τότε,τηλεάστυ τώρα όπου εβγαινέ ένας φωνακλάς τύπος,γεμάτος αγανάκτης να τα χώνει στην παγκοσμιοτποίηση και στο κατεστημένο.Τότε που η αποχώρηση απο το γραφειο των απορρήτων πληροφοριών του ΝΑΤΟ ήταν φρέσκια και ήξερε καλά τι έλεγε αλλα και τότε οι ποιο πολλοί έλεγαν.Για πρίν 6-7 χρόνια μηλαμε.Έλεγαν.Ποιός είναι αυτός ο απίθανος φωνακλάς που μας ξεσηκώνει για κάποια δήθεν παγκοσμιοποίηση και νέα τάξη πραγμάτων??Ποιά παγκοσμοιοποίηση.Όλα καλα είναι εδω στην πατριδα μας.Αυτα είναι φαντασιώσεις κάποιου γραφικού.Το άκουγα τότε απο πολλους και εγω ομολογώ οτι ήμουν δύσπιστος.Αλλα επειδη κάτι είχα πάρει γραμμη περι παγκοσμιοποιησης που μέχρι τότε δεν είχα ιδέα τι πραγματικα ήταν άρχισα να τον ακούω.Έτσι και τον σύμπάθισα αυτον τον τύπο και έτσι τον γουστάρω!μια διαφωνία που έχω με τον Δημοσθένη είναι ότι τον προτυμό όπως παλιά και όχι όπως τώρα.
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 23 Μαρ 2006 19:48

Και ρε παιδιά μόνο εγώ είμαι υπέρ του Λιακόπουλυ εδώ μέσα.Όλοι σας είστε κατά.Τότε μάλλον 2 πράγματ συμβαίνουν.
1)Εγώ είμαι λάθος και εσείς σωστοί.
2)Όλοι εσείς ζήτε στην πραγματικότητα και εγώ έχω έρθει απο άλλον κόσμο(Πράγμα διόλου παράξενο )
Έτσι κι αλλίως όλοι μας είμαστε επισκέπτες σε αυτον τον κόσμο εδώ :!:

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 23 Μαρ 2006 22:03

ΜARD! έγραψε:Για το αν παραπλανά ή όχι, τα βιβλία του μιλάνε μόνα τους.
ΜARD! έγραψε:Αλλά το σημαντικό δεν είναι οι προσωπικές εντυπώσεις του καθενός, που μπορεί ασφαλώς να είναι υποκειμενικές. Εϊναι το ότι αυτά που λέει, γράφει και εκδίδει είναι γεμάτα διαστρεβλώσεις.

Περι τίνος θέματος παραπλανά και διαστρεβλώνει ο Λιακόπουλος??Θα διαβάσω με προσοχή τι έχεις να μου πείς χωρις παροπίδες ακόμα και αν διαφωνώ μαζί σου.Δεν θα προκαλέσω και ούτε θα πω τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 24 Μαρ 2006 13:51

Ο φίλος σου ο "Δημοσθένης" και η παρέα του (Βελόπουλος, Γεωργιάδης) ξέρουν καλή ιστορία. Αλλωστε για να γράψεις ψεύτικη ιστορία πρέπει να ξέρεις την πραγματική ώστε να γνωρίζεις τί πρέπει να αλλάξεις. Επίσης για να μπορούν να ντύνουν τις ανοησίες τους με αληθοφανή στοιχεία.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 24 Μαρ 2006 20:30

Άποψη σου φίλτατε κακέ.Δεν στην στερεί κανένας.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 24 Μαρ 2006 20:56

Spacelord έγραψε:Και ρε παιδιά μόνο εγώ είμαι υπέρ του Λιακόπουλυ εδώ μέσα.Όλοι σας είστε κατά.Τότε μάλλον 2 πράγματ συμβαίνουν.
1)Εγώ είμαι λάθος και εσείς σωστοί.
2)Όλοι εσείς ζήτε στην πραγματικότητα και εγώ έχω έρθει απο άλλον κόσμο(Πράγμα διόλου παράξενο)
Έτσι κι αλλίως όλοι μας είμαστε επισκέπτες σε αυτον τον κόσμο εδώ :!:
Το να λες 'Εγώ είμαι λάθος και εσείς σωστοί" δίνει τη ρίζα των προβλημάτων, που ανακύπτουν όταν υπάρχουν διαφωνίες. Δεν ΕΙΣΑΙ λάθος! Ούτε οι άλλοι είναι "σωστοί". Ο καθένας μας μπορεί να κάνει ή να μην κάνει λάθος ανάλογα μ' αυτά που ξέρει κάθε φορά. Ανθρώπινο είναι! Το κακό αρχίζει όταν δεν θέλει με κανένα τρόπο να προβληματιστεί, όχι για το αν ΕΙΝΑΙ αλλά για το αν ΚΑΝΕΙ λάθος.

Απάντηση