Το φαινόμενο Λιακόπουλος!

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από maximos » 29 Δεκ 2006 21:43

Επισης ετσι που παει αυτο το κομματι συζητησης θα το ονομασουμε....

ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ Ε-TELESCOPE!!!....
Αντε ...καλη χρονια!
με... πολλες κοντρες... επι πιστας e-telescope

Άβαταρ μέλους
kotso
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από kotso » 31 Δεκ 2006 14:15

Εγώ παιδιά αυτό που εχώ να πω για τον γεωργιάδη κυρίως και λιγότερο για τον λιακόπουλο είναι οτι το παλικάρι έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ!!!

Δεν μιλάω για ιδέες και πεποιθήσεις αλλά απλά για γνώσεις...και ειλικρινά όποτε τον πετυχαίνω στην ΤV τους βουλώνει ολους με επιχειρήματα και οχί με αερολογίες οπως οι περισσότεροι!!!

Τέλος δεν με ενδιαφέρει ποιοί ειναι υπέρ και κατά αυτών (βλ λιακό, γεωργιαδή, κεραμυδά κτλ) εγώ ξερω οτι ειναι καλό να υπαρχει σε καθε θέμα και μια άλλη αποψη, σε οποιοδηποτε θεμα
( πολιτικο κοινωνικο πολιτισμικό κτλ) ασχετα αν αυτη η γνώμη ειναι παλαιομοδιτικη , υπερβολικη μπορεί και λάθος....
Για τον απλο λογο ότι σε κανεί να σκεφτεσαι και απο αλλη μερίά.
Σε κανει να βλέπεις τα πράγματα πολυδιαστατα.
Αλλωστε αύτο είναι και το νόημα της δημοκράτιας....πολυφωνία αποψεων!

Αυτός ειναι και ο λόγος για τον οποιο δεν θα με χαλαγε να δω καποιον από αυτους στην βουλη!!!

Υ.Γ. Α!!!! καπου στο θεμα διαβασα οτι ο λιακόπουλος ειναι βλάκας !!!!
Παιδια ΕΛΕΟΣ πραγματικα πιστευετε οτι ενας βλακας θα μπορουσε να κανει τετοια επιτυχια ?
( μην ξεχναμε σε 2 χρονια μεσα τον εχει μάθει σχεδον ολη η ελλάδα....ασχέτως θετικού η αρνητικού σχολιασμού )

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :!: :!:

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ( ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΦΥΣΙΚΑ)
Αν δεν παίξεις δεν θα χαρείς και Αν δεν ρισκάρεις δεν θα κερδίσεις ! Απλα...

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 31 Δεκ 2006 16:00

Και εγώ με την σειρά μου να πώ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ στο νέο έτος που έρχεται σήμερα τα μεσάνυχτα σε όλους και όλες.
Θα συμφωνήσω στα περισσότερα απο αυτά που έγραψε παραπάνω ο kotso.
Επικεντρώνομαι περισσότερο στο ότι άσχετα άν δέν συμφωνούμε με κάποια άποψη πρέπει να την ακούμε χωρίς να ανταποδίδουμε με χλευασμούς ή επιθετικούς χαρακτηρισμούς. Διαφορετικά δέν αξίζει τον κόπο να αυτοονομαζόμαστε δημοκράτες.
Το άν πάρει κάποια ψηλή θέση όπως βουλευτική εξαρτάται απο την προτίμηση μόνο του λαού. Ακόμα και άν το ποσοστό του όμως είναι ένα τοις χιλίοις σάν πολίτης και μόνο μπορεί να λέει ελεύθερα την άποψη του.
Το μόνο επιτρεπόμενο μέσο απέναντι σε τέτοιου είδους απόψεις είναι η απάντηση με επιχειρήματα, οι υπόλοιπες αρνητικές αντιδράσεις δείχνουν κάποιο αδιέξοδο.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Άβαταρ μέλους
c7ow90
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από c7ow90 » 10 Ιαν 2007 16:47

φιλε kotso

ο λιακοπουλος δεν ειναι βλακας αλλα αυτα που λεει ειναι βλακειες διοτι μπερδευει ιστορικα δεδομενα με βλακειες και φαντασιωσεις κατα τα αλλα
μαλλον πολυ εξυπνος ειναι και τα αρπαζει τα φραγκα με τις παπαριες του

eloxim
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από eloxim » 14 Ιαν 2007 21:53

Καλά όλα αυτά που λέτε, αποδείξεις ότι μας δουλεύει δεν βλέπω...Προτείνετε βιβλία που να αποδεικνύουν ότι αυτά που λέει ο Λιακόπουλος είναι παραμύθια...

Άβαταρ μέλους
Δρακοντας
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Δρακοντας » 15 Ιαν 2007 16:30

Ο καθενας με την νοητικη του κριση βλεπει τη σοβαροτητα η οχι του λιακοπουλου,αποδειξεις για το αν ναι η οχι δεν υπαρχουνε, ο καθενας ειναι ελευθερος να υσχιριζεται οτι θελει,μεχρι που...θα φαει τοματες και γιαουρτια η θα του δωσουν βραβειο.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 17 Ιαν 2007 13:23

eloxim έγραψε:Καλά όλα αυτά που λέτε, αποδείξεις ότι μας δουλεύει δεν βλέπω...Προτείνετε βιβλία που να αποδεικνύουν ότι αυτά που λέει ο Λιακόπουλος είναι παραμύθια...
Γύρνα στις προηγούμενες σελίδες της συζήτησης και θα βρεις πολλές αποδείξεις για αυτό που ρωτάς.

Άβαταρ μέλους
kotso
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από kotso » 23 Ιαν 2007 18:28

Φίλε c7ow90.Μορει να έχις και δικιο αλλα το γεγονός ότι για σένα τα λεγόμενα του λιακόπουλου είναι βλακείες δεν σημαίνει οτι ειναι πράγματι...χωρίς να θελω να σου πω ότι συμφωνώ με αυτά που λέει.

Απλά σκέφτομαι μερικα πράγματα και αφήνω ένα παραθυράκι οχι για το αν τα λεγομενα του ειναι αληθη αλλα για την χρησιμότητα αυτων στην συνειδηση μαςΕξηγω τι εννοω...

1)Τώρα τελευταια αρχιζω και συνειδητοποιω την προπαγανδα που δεχεται η αρχαια αλλα και η νεότερη ελληνική ιστορία.
Θα σας αναφέρω το κλασσικο παράδειγμα με τον Μεγα Αλεξανδρο.
Ολοκληρος ο κοσμος εχει βαλθει( ακομη και Ελληνες) να τον βγαλουν gay και μέθυσο.
([uc6b29afe]κατα την αποψή μου δεν τους ενδιαφέρει καθολου οι σεξουαλικες του επιθυμιες απλα θελουν να μειωσουν αυτα που εχει κανει ωστε να μην αισθανόμαστε δεος και υπερηφάνια για τις πραξεις του!
Λες και αν ηταν θα αλλαζε το γεγονός ότι διεδωσε τα αρχαία ελληνικά ήθη και εθίμα καθώς και την ελληνική γλωσσα στην μιση Ασια.)[/u]
Ετσι πιστευω οτι ο καθε λιακοπουλος "εξισσοροπει" την "κατασταση" ασκώντας την δικια του προπαγανδα και μαλιστα με παράθεση στοιχειων που για μερικους ειναι χειροπιαστα και για αλλους οχι.(σεβαστα και τα δυο)

2)Σε αυτο το θέμα εχει ακουστει πολυ οτι ο λιακοπουλος βγαζει χρήματα απο ολη αυτην την υπόθεση.
Πριν βιαστειτε και με θεωρήσετε ευπιστο ακουστε
( η μαλλον διαβάστε )...
Αρχικα πιστευω οτι πληρώνει για να βγει σε όλα αυτα τα καναλια( δεν ξερω αν ειναι λιγα η πολλα) και επιπλεον οσο τον παρακολουθουσα το καναλι δεν εβαζε διαφημισεις (συνεχομενη ροη προγραμματος) και δεν ειχει και κανεναν χορηγο( ο λιακο).Ετσι συμπεραινω οτι το καναλι εχει μοναδικο κερδος τα χρήματα που του δινει αυτος.
Ακομα κατα την προσωπική μου αποψη δεν νομίζω οτι κάποιος μπορεί να βγάλει κερδος πουλωντας 15 βιβλια 50 ευρω διοτι σκεφτομαι πως καθε βιβλιο που πουλαει εχει μεσο ορο 250-300 σελιδες.
Αρα πουλαει 275*15=3000 περιπου 50 ευρω.

Οι περισσοτεροι λενε βεβαια οτι η ποιότητα του χαρτιου, βιβλιοδεσια κ.τ.λ ειναι ασχημης ποιοτητας ( που προσωπικα διαφωνω) και εγω λέω οτι πραγματι μπορει να ειναι ετσι αλλα σκεφτειτε και το μελανι( πολλες φορες εγχρωμο) που χρεαιζονται αυτα τα βιβλια για να γραφτουν.(την "ποιοτητα" οσων γράφονται μεδα στα βιβλια την αφήνουν στην άκρη)

Μαλιστα επειδη μου κινησε το ενδιαφερον πηγα και ρωτησα σε μερικα τυπογραφια ποια ειναι η τιμη ανα σελιδα για ενα εκδοτικο οικο( μου ειπε βεβαια οτι ποικιλει αναλογα την ποιοτητα και το πληθος των αντιτυπων) και η απαντηση ηταν πραγματικα "περιεργη" διοτι ηταν μεγαλύτερη απο αυτην που τα πουλαει ο λιακο.

Καλα ολα αυτα αλλα...
αν με ρωτήσετε που βρίσκει κατα την γνώμη μου τα λεφτα
....θα σας πω δεν ξερω.(δυσκολευομαι να πιστεψω απο τα ιδιαιτερα φυσικης που κάνει)
Αν μου πειτε για ποιον λόγο τα κανει ολα αυτά
...θα σας πω παλι δεν ξερω.(δυσκολευομαι να πιστεψω απο την καλή του την καρδια)
Μονο υποθέσεις μπορω να κάνω...και ειναι κατι που δεν μου αρέσει καθόλου!

ΓΕΑΙ ΧΑΡΑ
Razz

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 23 Ιαν 2007 20:09

Για την ιστορία:
Για ένα βιβλίο 200 σελίδων το οποίο πωλείται στο βιβλιοπωλείο 20 ευρώ το κόστος ανά αντίτυπο (για έκδοση 1.000 τεμαχίων) είναι περίπου 1,5 ευρώ για να βγει από το τυπογραφείο (επιμέλεια, διόρθωση, χαρτί, μελάνι, εκτύπωση, βιβλιοδεσία). Αν κρίνω από ένα βιβλίο του Λιακόπουλου που έπεσε στα χέρια μου το κόστος είναι σίγουρα κάτω του 1,5 ευρώ. Επιπλέον στις επόμενες ανατυπώσεις χιλιάδας το κόστος πέφτει κάτω του 1 ευρώ.

Το υπόλοιπο μέχρι τα 20 ευρώ που φτάνει το βιβλίο "στο ράφι" είναι τα κέρδη του εκδοτικού οίκου, του βιβλιοπώλη συν τα διάφορα έξοδα (διαφημιστική προβολή κλπ). Τα συγγραφικά δικαιώματα συνήθως δεν ξεπερνούν το 8-10%. Δηλαδή 1,6-2 ευρώ ανά αντίτυπο.

Αρα όταν ο Λιακόπουλος πουλάει από την τηλεόραση (χωρίς εκδότη, χωρίς βιβλιοπώλη) 15 βιβλία προς 50 ευρώ έχει καθαρό κέρδος 50-15x1,5=27,5, δηλαδή 55%. Καθόλου άσχημα. Επιπλέον, πολλά από τα βιβλία της ομάδας των 15, αν κανείς τα έβλεπε μόνα τους στο ράφι, αν τα έπιανε στα χέρια του και αν τα ξεφύλιζε, ούτε καν θα έμπαινε στη σκέψη να τα αγοράσει.

Άβαταρ μέλους
kotso
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από kotso » 24 Ιαν 2007 14:50

Δεν θα διαφωνήσω με την λογική σου αγαπητέ Alex αλλα επιτρεψέ μου να έχω καποιες αντιρρήσεις ως προς το κόστος παραγωγής ενός βιβλίου διότι 1,5 ευρω ανά αντίτυπο μου φαίνεται αρκετά μικρό ποσό.

Αλλά ας πούμε οτι είναι ετσι όπως τα λες.

1)Πρώτον πιστεύεις οτι έχει την οικονομική ευχέρεια για κάθε βιβλίο που βγάζει ο εκδοτικός του οίκος να τύπωνει 1000 αντίτυπα; εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται και τόσο εφικτό.
Αρα όταν ο Λιακόπουλος πουλάει από την τηλεόραση (χωρίς εκδότη, χωρίς βιβλιοπώλη)
2)Δεν θα διαφωνήσω αλλά δεν συνυπολογίζεις τις δαπάνες για την προβολή του σε ολα αυτα τα κανάλια.(που αντικειμενικά μπορεί να μην ειναι "μεγάλα" αλλα ειναι αρκετά σε αριθμό)
15 βιβλία προς 50 ευρώ έχει καθαρό κέρδος 50-15x1,5=27,5, δηλαδή 55%.
3)Εδώ λες οτι κάθε βιβλιό κοστίζει 1,5 ευρώ όπως είπες προηγουμενως
και αναφέρεσε σε καθαρό κερδος.
Το κέρδος που προκύπτει από αυτόν τον τύπο δεν ειναι καθαρό διότι
αφ΄ενός δεν εχεισ υπολογίσει ορισμένα συγγραφικά δικαιώματα (διότι δεν πουλάει μόνο βιβλία που έχει γραψει ο ίδιος) και αφ΄ετέρου δεν εχεις συνυπολογίσει τα εξοδα τηλεοπτικής προβολής όπως σου είπα.

4) Τέλος δεν υπολογίζουμε καθόλου το γεγονος ότι αρκετές φορες
προβάλλει βιβλία που δεν είναι από τον δικό του εκδοτικό οίκο(η ποιότητα των οποίων ειναι εξακριβωμένα αρκετά καλή) οπότε και το συνολικό του κέρδος λογικά θα πεφτει.

Κοιτάξτε επειδή δεν θέλω να παρεξηγηθώ όλα αυτά δεν τα λέω επειδή υποστηρίζω όσα λέει η όσα κάνει απλά προσπαθώ να παίξω κατα κάποιο τρόπο τον δικηγόρο του διαβόλου :twisted:.
Και ξαναλέω ότι δεν πιστεύω οτι ότι κάνει το κάνει για την καλή του την καρδιά....από κάπου πρέπει να βγαίνει κερδισμένος :!:

Αν θέλετε την προσωπική μου άποψη σίγουρα βγάζει κέρδος απο αυτην την υπόθεση (εννοω οικονομικο) και πιστεύω ακόμα ότι εχει πλάτες.

Α! Sorry ρε Admin για το spam καθαρό λάθος μου.Και επειδη το εγραψα γρήγορα εύχομαι να μου συγχωρειτε τα όποια λάθη! :lol:

Απάντηση