Το φαινόμενο Λιακόπουλος!

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 10 Νοέμ 2006 12:46

Το ότι ο Λιακόπουλος λέει κάποιες αλήθειες σχετικά με ευρύματα του ελληνικού πολιτισμού σε άλλες χώρες, είναι αληθές.. Μπορώ να σας πω ότι μπορεί και να λέει και λίγα..

Το ότι έχει πει όμως και τις απίστευτες πίπες για να μπορέσει να πουλήσει βιβλία (βλ κένταυρους, κοσμοσφαίρες κτλ!!) είναι επίσης αληθές..

Το ζήτημα είναι ότι και να θέλει να προσφέρει στον ελληνισμό και στην ελληνοκεντρική θεώρηση, καταλήγει να γίνεται θέμα στα διάφορα fora και όχι για τους καλλίτερους λόγους..

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 10 Νοέμ 2006 13:06

Λοιπόν, για να βάζουμε τη συζήτηση σε μια σειρά. Συζητάμε στην ενότητα ΜΥΣΤΗΡΙΟ & ΠΑΡΑΞΕΝΟ για το αν ο Λιακόπουλος είναι ή δεν είναι φασίστας. Δεν έχει καμία σχέση, να συμφωνήσω με όσους λένε ότι δεν είναι, καμία αντίρρηση. Είναι αξιόπιστος σε ότι αφορά αυτά που λέει;

Σε προηγούμενες σελίδες ο Κώστας Δελήμπασης και ο Chameleons έδωσαν κάποιες απτές αποδείξεις και παραδείγματα ότι κάποια από αυτά που λέει, και προφανώς γράφει στα βιβλία του, είναι ανακριβή. Λέει ψέματα, ή οι έρευνες του είναι τόσο πρόχειρες; Δεν ξέρω τί ισχύει, αλλά διαφωνείτε ότι επισημάνθηκαν αναφορές του που είναι ανακριβείς;

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 10 Νοέμ 2006 13:18

Spacelord έγραψε: Αγαπητέ Κώστα δεν μου λένε τίποτα τα όσα μου λές.Δεν είναι αυτα επιχειρήματα για να στηρίξεις τις κατηγορίες περι φασίστα Λιακόπουλου.Ισα ισα μου φαίνεται πως συκοφαντείς παρα δικαιολογείς τα λεγόμενα σου.Αυτήν την καραμέλα ξέρεις την ακούω απο πολλούς αλλά επι της ουσίας αποτελούν αβάσημες κατηγορίες που σε μερικές περιπτώσεις προκαλούν γέλια.Βέβαια σέβομαι την άποψη σου αλλα δεν συμφωνώ....
Αγαπητέ Spacelord, ευχαριστώ καταρχήν που σέβεσαι την αποψή μου.
Αλλά πως θα μπορούσα να σε πείσω ότι έχω δει ρατσιστικές συμπεριφορες ατόμων ορμόμενοι από αυτά που λέει και ο Λιακό αλλά και διάφοροι άλλοι?
Πως θα μπορούσα να σου αποδείξω ότι ρωτώντας κάποιον γιατί τον λες μογγόλο και υπάνθρωπο μου απάντησε ότι δεν βλέπω τον Λιακό και τι λένε τα βιβλία του?
Ο Λιακό απευθύνετε σε όσους βλέπουν τηλεόραση.
Σίγουρα δεν ευθυνετε για το τι καταλαβαίνουν αυτοί που τον βλέπουν και αν σκέφτονται αυτά που λέει.
Αλλά τον βλέπουν πάρα πολλοί που για Χ λόγους αντιδρούν ρατσιστικά.

Το αν μπορεί να χαραχτηριστεί ηθικός αυτουργός για ρατσιστικές εξάρσεις δεν είμαι αρμόδιος να το κρίνω.

Επίσης δεν τον χαραχτήρισα φασίστα εκτός αν ρατσισμός και φασισμός είναι ταυτόσημες έννοιες που πιστεύω πως δεν είναι.

υ.γ. Ας ξεφύγουμε από τον βιασμό. Σε παρακαλώ. Δεν αισθάνομαι καλά μιας και από λάθος μου τσίμπησα σε εκείνο το θέμα και μίλησα για ρατσισμό.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 10 Νοέμ 2006 17:18

Alex έγραψε: Σε προηγούμενες σελίδες ο Κώστας Δελήμπασης και ο Chameleons έδωσαν κάποιες απτές αποδείξεις και παραδείγματα ότι κάποια από αυτά που λέει, και προφανώς γράφει στα βιβλία του, είναι ανακριβή. Λέει ψέματα, ή οι έρευνες του είναι τόσο πρόχειρες; Δεν ξέρω τί ισχύει, αλλά διαφωνείτε ότι επισημάνθηκαν αναφορές του που είναι ανακριβείς;
Αγαπητε ALEX έχεις δίκιο, όντως τα ποστ των Κώστας Δελήμπασης και Chameleons, σε αυτό το συμπέρασμα οδηγούν..
Αλλά πιστευω ότι δεν είναι όλα μα όλα λάθος από όσα λέει.
Νομίζω ότι ο Μιχάλης είναι απόλυτα εύστοχος στο τελευταίο ποστ του σχετικά με τον Λιακόπουλο.
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 11 Νοέμ 2006 01:15

Kostas έγραψε:Σίγουρα δεν ευθυνετε για το τι καταλαβαίνουν αυτοί που τον βλέπουν και αν σκέφτονται αυτά που λέει.
[/quote:9334ad163a] Πολλοί που τον παρακολουθούν δεν γνωρίζουν την τύφλα τους.Απο εκεί ξεκινάει η σύγχηση.Ακού τι έχω ακούσει να λένε κάποιοι και βγάλε τα συμπεράσματα σου για το τι βλακεία υπάρχει στον κόσμο.Εγώ λέει τον παρακολουθώ γιατί είναι ''IN'' και είναι και της μόδας :!: :!:

[quote"Kostas"]Επίσης δεν τον χαραχτήρισα φασίστα εκτός αν ρατσισμός και φασισμός είναι ταυτόσημες έννοιες που πιστεύω πως δεν είναι.
Ναι σου ζητώ συγνώμη,εγώ μπερδεύτηκα.Πάντως δεν ξέρω αν έχω δίκιο ή άδικο αλλά πιστεύω πως κατα κάποιο τρόπο οι 2 αυτές έννοιες έχουν κάποια σχέση.Ένας ρατσιστής μπορεί ταυτόχρονα να χαρακτηριστεί φασίστας και αντίστροφα.Ενα παραδειγματάκι.Ο φασίστας Αδόλφος Χίτλερ διακατεχόταν απο φυλετικό ρατσισμό απέναντι στους νέγρους και στους εβραίους.Αν το καλοσκεφτείς μπορεί να υπάρχει σχέση.Δεν ξέρω αν κάνω λάθος,εσείς θα με κρίνετε.Εγώ απλά μια σκέψη έκανα.

[quote"Kostas"]υ.γ. Ας ξεφύγουμε από τον βιασμό. Σε παρακαλώ. Δεν αισθάνομαι καλά μιας και από λάθος μου τσίμπησα σε εκείνο το θέμα και μίλησα για ρατσισμό.[/quote] Εντάξει...

Μιχάλης έγραψε:Το ότι ο Λιακόπουλος λέει κάποιες αλήθειες σχετικά με ευρύματα του ελληνικού πολιτισμού σε άλλες χώρες, είναι αληθές.. Μπορώ να σας πω ότι μπορεί και να λέει και λίγα..

Το ότι έχει πει όμως και τις απίστευτες πίπες για να μπορέσει να πουλήσει βιβλία (βλ κένταυρους, κοσμοσφαίρες κτλ!!) είναι επίσης αληθές..

Το ζήτημα είναι ότι και να θέλει να προσφέρει στον ελληνισμό και στην ελληνοκεντρική θεώρηση, καταλήγει να γίνεται θέμα στα διάφορα fora και όχι για τους καλλίτερους λόγους..
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Αλκιβιάβη(lakedaimonios).
Και ένας λόγος που χαρακτηρίζεται γραφικός είναι και η καθημερινή μετάδοση των εκπομπών του,πότε καινούργιες και πότε επαναλήψεις.Χαλάνε την εικόνα του και υποβαθμίζονται τα όσα σοβαρά θέλει να πεί και να προσφέρει στην γνώση.Κάπου κουράζει τους τηλεθεατές και τότε η κατάσταση περνάει αρχικά στην πλάκα και μετά στην αηδία.Κατ την άποψη μου θα ήταν σοφότερο να σταματούσε τις τηλεπωλήσεις και να αξιοποιήσει τις γνώσεις του με άλλο τρόπο ωστε να προσφέρει πραγματικά στην γνώση.Γνωρίζει πολλά πράγματα και απο την ενασχόληση του στο τμήμα της προστασίας και αποκρυπτογράφησης των πληροφοριών στο ΝΑΤΟ,έχει σπουδάσει φυσική και μαθηματικά,γνωρίζει απο αστροφυσικη.Δεν μπορεί να πετάει αυτα τα εφόδια στα σκουπίδια τσαλακώνοντας το προφίλ του στις τηλεπωλήσεις.Του το έχω πεί προσωπικά και ο ίδιος όταν τον πέτηχα στο βιβλιοπωλείο του στο κέντρο των Αθηνών.Του τα είπα και ξέρετε ποια ήταν η αντίδραση του?Είπε στην ταμία να μου κόψει 20 ευρώ απο το βιβλίο που διάλεξα :!: Το Εξωγήινη Αρχαιολογία του Γεώργιου Θ. Κασιμάτη απο εκδόσεις ΕΣΟΠΤΡΟΝ.Ισως μέσα του να κατάλαβε οτι είχα δίκιο...τι να πώ :?
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 12 Νοέμ 2006 21:15

Πολλοί που τον παρακολουθούν δεν γνωρίζουν την τύφλα τους.Απο εκεί ξεκινάει η σύγχηση.Ακού τι έχω ακούσει να λένε κάποιοι και βγάλε τα συμπεράσματα σου για το τι βλακεία υπάρχει στον κόσμο.Εγώ λέει τον παρακολουθώ γιατί είναι ''IN'' και είναι και της μόδας
Εγώ θα σου έλεγα καλύτερα φίλε Spacelord οτι ο πολύς κόσμος δέν τον ξέρει καθόλου. Ο κόσμος έχει τόσα πολλά προβλήματα προπαντώς οικονομικά ώστε το τελευταίο που θα μπορούσε να τον ενδιαφέρει είναι το τί λέει ο αλφα - βήτα γραφικός στο Χ άσημο κανάλι που δέν το ξέρει ούτε η μάνα του. Τώρα άν του δίνουμε εμείς συνέχεια απο δώ και σε όλα τα υπόλοιπα παραφυσικά forum τόση αξία αναφερόμενοι συνέχεια στο όνομα του είναι άλλο θέμα.
Αυτός δέν ενοχλεί κανέναν την δουλειά του ... ΕΜΠΟΡΙΟ ΒΙΒΛΙΩΝ ... κάνει όποιος θέλει τον ακούει, όποιος δέν θέλει πατάει το κουμπάκι και γυρίζει άλλο κανάλι. Δέν θα χάσει τίποτα.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 21 Νοέμ 2006 17:17

lakedaimonios έγραψε: Δεν βρήκα πουθενά το όνομα Λιακόπουλος ούτε κάτι που να υποννοεί την ανάμιξη του σε αυτά που αναφέρονται.Αν θες γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος
Τάσο Χαρτά, fluke είχατε δίκιο για την μα......α που έκανε ο Λιακό.Απλά επειδή στα σάιτ που παραθέσατε δεν μπόρεσα να καταλάβω τι και πως ώστε να έχω καθαρή εικόνα, αλλά έπεσε το μάτι μου σε ένα θέμα που έχει ανοίξει η Ευα και περιγράφει λεπτομερώς την λογοκρισία που άσκησε ο Λιακό
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 23 Νοέμ 2006 16:12

Το κομμάτι της συζήτησης που αναφέρεται στο Φασισμό και τον Εθνικοσοσιαλισμό αποκόπηκε και μεταφέρθηκε στο: viewtopic.php?t=641

Άβαταρ μέλους
MiB III X-RQz IV
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από MiB III X-RQz IV » 04 Δεκ 2006 15:56

Δεν εκατσα να διαβασω ολες τις απαντησεις... Ουτε καν τις μισες, διοτι συνςχως τσακωνεστε με το ποιος γνωριζει τι και ποιος γνωριζει παραπανω, ή την αληθεια ή οτι αλλο λετε τελος παντων... Ετσι βαρεθηκα και πηγα απευθειας στο τελος και πατησα απαντηση. Ακουστε λοιπον τη δικη μου αποψη.

Ο τυπος ειανι ή καλος βιβλιοπωλης ή ξερει πολλα.

Για το πρωτο αμφιβαλω, διοτι δινει 15 βιβλια (καποιες χιλιαδες εγχρωμες τις περισσοτερες φορες σελιδες) και 2 dvd (ή οτι αλλο δινει) με 20Ε , τιμη δηλαδη που και βλακας να εισαι, βλεπεις οτι ειναι κατω του κοστους. Θα μπορουσε να πει καποιος οτι το κανει για να δειξει οτι ειναι ανιδιοτελης και να παρει ψηφους για βουλευτης. Καταρχην απο οσο γνωριζω δεν εχει κατεβει ως τωρα σε καμια εκλογικη περιοδο. Επισης, αν ειχε τετοιο κεφαλαιο ωστε να μπορει να στηριξει τοσες εκπομπες και τοσα βιβλια, τοτε δεν πιστευω οτι θα καιγοταν να εκλεγει. Τελος ο τυπος δεν ξερω κατα ποσο ειναι φασιστας τελικα, διοτι το καλοκαιρι, κατεβαινε σε πορειες με την ΚΝΕ. Αλλωστε εχει κοντρα με τον Γεωργειαδη (που ειναι του ΛΑ.Ο.Σ.). Αν ηταν απο το ιδιο κομμα γιατι να θαβονται? Αφου ο ενας ειναι Αθηνα και ο αλλος θεσ/νικη...

Προσωπικη μου αποψη, ειναι οτι ξερει πολλα (υπηρετησε στο ΝΑΤΟ). Ομως τα χει μπλεξει λιγο. Δεν καταλαβαινω πως συνδεει Ατλαντες, Τιτανες, Ελληνες, Εξωγηινους, Α.Τ.Ι.Α., Ρωσσους, Υπερτεχνολογια, Βυζαντιο, Ορθοδοξια, Αγγελους, Δαιμονες, Χριστο και Προφητειες... Ολα μαζι, δεν πανε... Μιλα συνεχως για προφητες, ομως υποτιθετει μετα χριστων θα υπαρξουν 3 και αυτος εβγαλε ως τωρα 40 (που λεει ο λογος)! Ομως οτι λεει γινεται! Ειπε οτι του Αγ. Γεωργιου του Χωσεβιτη (περσυ) θα γινει κατι που θα το νιωσουν απο το Ισραηλ μεχρι την Τσεχια! Εγινε ο σεισμος στα κιθηρα 6,κατι ριχτερ που εγινε αισθητος παντου! Μιλα για τα παιδια του 83 και μετα απο βδομαδες, το ανκαλυπτει Χαρδαβελας και βγαζει στοιχεια. Μιλα για κοσμοσφαιρες και δειχνει βιντεο απο τη ΝΑΣΑ και μετα 2 χρονια τα βρισκει αυτα η Δρουζα και οι οουφολογοι της. Μιλα για το μηχανισμο των αντικηθηρων και τωρα βρηκαν οι αλλοι τι ειναι. Δειχνει φωτος απο οπλα των Αμερικανων-Ρωσσων και οι αλλοι κοιμουνται. Με το που γινεται το τσουναμι, μεσα σε 1 μερα βγαζει 2 βιβλια (τσουναμι η αληθεια, τσουναμι το μεγαλο ψεμα) ποτε προλαβε και βρηκε στοιχεια? μηπως το ηξερε και τα ειχε ετοιμα? Προβλεπει τον Κατρινα και τον Ιβαν. Ξερει ποτε απογειωνονται διαστημοπλοια και ποτε θα γυρισουν, και τα δεδομενα τα λεει μηνες πριν ανακοινωθουν απο τη νασα (πχ ειπε περσυ τον ιανουαριο πως μεχρι υελος ιουνιου δεν σηκωνεται αμερικανικο διαστημοποιο ~ηταν να σηκωθει απριλη. και ετσι και εγινε, οπως επισης ηξερε ποσο θα κατσει παλι με ημερομηνιες). Πιστευω αυτα φτανουν για να αποδειχθει η εγκυροτητα του.

Εγω προσωπικα εχω ενστασεις σε θεματα Ορθοδοξιας (δεν ειμαι ιδιαιτερα πιστος...) και θεματα Ελληνων (οτι και καλα ολα πηγαζουν απο εμας... Ενταξει καναμε πολλα, αλλα οι υπερβολες καλο ειναι να εκλειπουν. Μετρον Αριστον). Ξεκινησα να τον παρακολουθω λογω Μητσικωστα και για ναγελασω, ομως πλεον βλεπω οτι εχει δικιο σε πολλα... Σε παρα πολλα...
Αυτοι που ξερουν δε μιλουν, και αυτοι που μιλουν δεν ξερουν.

Άβαταρ μέλους
MiB III X-RQz IV
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από MiB III X-RQz IV » 04 Δεκ 2006 16:06

Εχω διαβασει μονο ενα βιβλιο του (τεχνολογια των θεων). Στο συγκεκριμενο λοιπον δεν περνοσυσε εθνικιστικα μηνυματα. απλα παραθεται μαρτυριες και γεγονοτα που προσωπικα δεν βρηκα καμια σχεση τους με τον Ελληνισμο.
Αυτοι που ξερουν δε μιλουν, και αυτοι που μιλουν δεν ξερουν.

Απάντηση