Το φαινόμενο Λιακόπουλος!

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 08 Νοέμ 2006 00:33

Αγαπητοί φίλοι μια εκπομπή που στόχο έχει να πουλήσει ένα προϊόν εκ των πραγμάτων δεν είναι ούτε αντικειμενική, ούτε ενημερωτική. Θα θεωρούσαμε, για παράδειγμα, ενημερωτική και παιδευτική μια διαφήμιση; Μάλλον όχι.

Παράλληλα ας μην ξεχνάμε και τη ρήση του Γουόρχολ (αν θυμάμαι καλά): "Γράψτε ότι θέλετε για μένα, φτάνει να γράφετε σωστά το όνομα μου".

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 08 Νοέμ 2006 10:49

Spacelord σου απαντώ εδώ για αυτά που έγραψες στο θέμα με τον βιασμό γιατί εκεί όντως έχουμε ξεφύγει και φταίω και εγώ για αυτό.

Λοιπόν φωνάζει ο κ. λιακό ότι είμαστε ανώτεροι των άλλων?
Λέει για το DNA μας κλπ.. περί Σείριου και καταγωγής των Ελλήνων?

Λέει για το ότι μας κυνηγάνε (Εβραίοι, σιωνιστές κλπ) να μας εξαφανίσουν?
Τον έχεις ακούσει να μιλάει για υπάνθρωπους και μογγόλους?
Αν δεν είναι ρατσισμός τα παραπάνω, τότε τι είναι?

Και λέω πως ΜΙΛΑΕΙ για αυτά και δεν τα πουλάει απλά.
Βλέποντάς τον καταλαβαίνεις πως αν και είναι ξένα κείμενα τα νιώθει σαν δικά του.
Βέβαια την δουλειά του κάνει.

υ.γ. Μην περιμένεις να σου πω πότε τα λέει τα παραπάνω. Δεν κρατάω και αρχείο για το τι και πότε λέει κάτι.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 08 Νοέμ 2006 15:54

Τάσος Χαρτάς έγραψε:
lakedaimonios έγραψε:.Ισως του δίνω ελαφρυντικά λόγω της αγάπης που παρουσιάζει για τον αρχαίο πολιτισμό και την Ελλάδα γενικώς.
lakedaimonios αγάπης είπες για τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό;
Μήπως, λέω μήπως, κάποιες πράξεις του, προσβάλουν αυτόν τον πολιτισμό ανεπανόρθωτα;
Έριξες μια ματιά στα links που αναφέρωνται στο http://www.blogme.gr/ ;[/dd4e5928f1]

Δεν βρήκα πουθενά το όνομα Λιακόπουλος ούτε κάτι που να υποννοεί την ανάμιξη του σε αυτά που αναφέρονται.Αν θες γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 08 Νοέμ 2006 18:22

Τα έγραψε και παραπάνω ο Τάσος
http://funel.blogspot.com/
http://monitor.vrypan.net/search?q=blogme.gr
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 09 Νοέμ 2006 09:44

fluke έγραψε:Τα έγραψε και παραπάνω ο Τάσος
http://funel.blogspot.com/
http://monitor.vrypan.net/search?q=blogme.gr
Στο funel.blogspot.com όντως υπάρχει ο Λιακόπουλος!!!
Από κει και πέρα είναι ένα σάιτ που σατυρίζει τις όποιες θεωρίες του βιβλιοπώλη όπως λέτε.
Όμως αγαπητοί συνομιλητές έχω δύο μικρές ενστάσεις
1.μαζί με τα ξηρά καίγονται και τα χλωρά,κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι όλες οι θεωρίες του Λιακόπουλου λάθος, διότι αν όντως έχετε ασχοληθεί με αυτό που, κατακρίνετε κάποιους άλλους ,όταν υποστηρίζουν ότι είναι μεγαλειώδες και δείχνει ανωτερώτητα, δηλαδή τον πολιτισμό που έχουμε από αρχαιοτάτων χρόνων,αν λοιπόν όντως έχετε μελετήσει ή έστω έχετε παρατηρήσει κάποια σημεία της ιστορίας θα ξέρετε ότι αυτά που σατυρίζει το συγκεκριμένο σάιτ περί Περού και Ηρακλή είναι αλήθεια και σύμφωνα πάντα με ανασκαφές και μελέτες.
2.Συμφωνώ μαζί σας ότι τα περισότερρα από αυτά που λέει είναι ασυναρτησίες και γίνεται τουλάχιστον γραφικός ώστε να πουλήσει,κάνοντας κακό μάλιστα στα οποια λίγα σημαντικά και σωστά πράγματα αναφέρει .Το ερώτημα είναι πως κάνει κακό στον πολιτισμο?????
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 09 Νοέμ 2006 10:32

lakedaimonios έγραψε:Συμφωνώ μαζί σας ότι τα περισότερρα από αυτά που λέει είναι ασυναρτησίες και γίνεται τουλάχιστον γραφικός ώστε να πουλήσει,κάνοντας κακό μάλιστα στα οποια λίγα σημαντικά και σωστά πράγματα αναφέρει .
Όταν κάποιος λέει ασυναρτησίες, γίνεται γραφικός, έχει αγωνία μόνο για να πουλήσει... ε αυτό είναι νομίζω κατακριτέο.. αυτό λέμε τόσο καιρό

Τώρα αν υπάρχουν κάποποιες βάσεις σε θέσεις όπως η ιστορική πλευρά της μυθολογίας ή άλλες θεωρίες ναι αυτά μπορεί να υπάρχουν (βλ. αν θές κάποια από τα posts σχετικά με τον κατακλυσμό)... Όπως επίσης κανείς δεν είπε ότι η Ελληνική γλώσσα, ο πολιτισμός, η φιλοσοφία και η επιστήμη δεν έθεσε τις βάσεις για το σημερινό πολιτισμό.. αλλά ο τρόπος που τα παρουσιάζει και το πως βγάζει τα συμπεράσματα και τα προωθεί είναι για γέλια και ενδύκνειται για σάτυρα...(τουλάχιστον)

Αυτά συνδυάζονται με την μήνυση, τη σύλληψη και την διαπόμπευση του blogger (βλ. ελευθερία έκφρασης) ???
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 09 Νοέμ 2006 14:01

fluke έγραψε: Όταν κάποιος λέει ασυναρτησίες, γίνεται γραφικός, έχει αγωνία μόνο για να πουλήσει... ε αυτό είναι νομίζω κατακριτέο.. αυτό λέμε τόσο καιρό
Δεν λέω κάτι διαφορετικό

fluke έγραψε: Όπως επίσης κανείς δεν είπε ότι η Ελληνική γλώσσα, ο πολιτισμός, η φιλοσοφία και η επιστήμη δεν έθεσε τις βάσεις για το σημερινό πολιτισμό..
Ίσως δεν είπες ακριβώς αυτό αλλά εμένα μου φάνηκε ότι μόλις πηγαινε να ειπωθεί οποιαδήποτε θεωρία ''ανωτερότητας'' ή αν θέλεις διαφορετικότητας και μεγαλείου του αρχαίου πολιτισμού..αντιδρούσες τουλάχιστον καχύποπτα.. (βλέπε ποστ φυλετικής καθαρότητας Ελλήνων) πράγμα που δεν σου κρύβω ότι με ενοχλεί.

Επίσης έγραψες
αλλά ο τρόπος που τα παρουσιάζει και το πως βγάζει τα συμπεράσματα και τα προωθεί είναι για γέλια και ενδύκνειται για σάτυρα...(τουλάχιστον)
Εν μέρει έχεις δίκιο αλλά όλα είναι υποκειμενικά ,πόσο μάλλον το πότε θα γελάσει θα σατυρίσει ή θα πάρει στα σοβαρά κάτι..
Εξάλλου υπάγεται και στην ελευθερία λόγου που ανέφερες.
Τέλος σχετικά με το ερώτημα μου απαντήθηκε και ευχαριστώ.
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 09 Νοέμ 2006 15:03

lakedaimonie μην παραποιείς σε παρακαλώ αυτά που λέω:
Το ότι είχαμε τον πολιτισμό που είχαμε και ότι αποτέλεσε τη βάση πολλών επιστημών δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είμασταν και ανώτερη σαν φυλή..Αλλο μεγαλοπρέπεια και άλλο γονιδιακή ανωτερότητα.
Επίσης οφείλω να σου υπενθιμίσω ότι και άλλοι λαοί / έθνη συνεισέφεραν άλλοι πολλοί άλλοι λιγότερο στην εξέλιξη του πολιτισμού και της τεχνολογίας. Επίσης ότι υπήρξαν άλλοι πολιτισμοί που μεγαλούργησαν πολύ πριν από εμάς (τουλάχιστον αυτό είναι αποδεδειγμένο μέχρι στιγμής) και ότι και εμείς χρησιμοποιήσαμε έτοιμη γνώση για να πάμε παρακάτω.

Όσον αφορά τα περί Λιακό νομίζω ότι έστω και επιφανειακά όντως συμφωνούμε

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 09 Νοέμ 2006 15:19

fluke έγραψε:lakedaimonie μην παραποιείς σε παρακαλώ αυτά που λέω:
Το ότι είχαμε τον πολιτισμό που είχαμε και ότι αποτέλεσε τη βάση πολλών επιστημών δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είμασταν και ανώτερη σαν φυλή..Αλλο μεγαλοπρέπεια και άλλο γονιδιακή ανωτερότητα.
Επίσης οφείλω να σου υπενθιμίσω ότι και άλλοι λαοί / έθνη συνεισέφεραν άλλοι πολλοί άλλοι λιγότερο στην εξέλιξη του πολιτισμού και της τεχνολογίας. Επίσης ότι υπήρξαν άλλοι πολιτισμοί που μεγαλούργησαν πολύ πριν από εμάς (τουλάχιστον αυτό είναι αποδεδειγμένο μέχρι στιγμής) και ότι και εμείς χρησιμοποιήσαμε έτοιμη γνώση για να πάμε παρακάτω.

Όσον αφορά τα περί Λιακό νομίζω ότι έστω και επιφανειακά όντως συμφωνούμε
Δεν ήθελα να παραποιήσω κάτι, απλά αυτήν την εικόνα είχα,και αν πιστεύεις ότι παραποίησα κάτι εσκεμένα κάνεις λάθος αλλά έστω και έτσι σου ζητώ συγνώμη.
Η μεγαλοπρέπεια μπορεί να ωφείλεται σε πολλά, ίσως ένα από αυτά να είναι γονιδιακή ανωτερότητα ίσως όχι, αυτό που με ενδιαφέρει είναι το αν υπάρχει και όχι το που ωφείλεται η μεγαλοπρέπεια.
Συμφωνώ ότι και άλλοι λαοί έχουν συνεισφέρει στην εξέλιξη και στον πολιτισμό, με μια μικρή διαφορά,ΟΧΙ ΟΣΟ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ,για μένα τουλάχιστον..
Επίσης με βάση των δικών μου δεδομένων και ερευνών κατά κάποιο τρόπο αν θέλεις,είναι τεράστιο λάθος να λες ότι οι Ελληνες βρήκαμε έτοιμα πράγματα από κάποιους άλλους(θεωρίες ινδοευρωπαίων και τέτοιες ασάφειες) και πολύ ευχαρίστως αν μου αναφέρεις πηγές που πιστοποιούν αυτές τις ανθελληνικές θεωρίες , να σου απαντήσω λεπτομερώς για το κάθε τι με επιχειρήματα και πηγές.
ΦΙΛΙΚΑ
ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 09 Νοέμ 2006 22:54

Kostas έγραψε:Λοιπόν φωνάζει ο κ. λιακό ότι είμαστε ανώτεροι των άλλων?
Λέει για το DNA μας κλπ.. περί Σείριου και καταγωγής των Ελλήνων?

Λέει για το ότι μας κυνηγάνε (Εβραίοι, σιωνιστές κλπ) να μας εξαφανίσουν?
Τον έχεις ακούσει να μιλάει για υπάνθρωπους και μογγόλους?
Αν δεν είναι ρατσισμός τα παραπάνω, τότε τι είναι?
Αγαπητέ Κώστα δεν μου λένε τίποτα τα όσα μου λές.Δεν είναι αυτα επιχειρήματα για να στηρίξεις τις κατηγορίες περι φασίστα Λιακόπουλου.Ισα ισα μου φαίνεται πως συκοφαντείς παρα δικαιολογείς τα λεγόμενα σου.Αυτήν την καραμέλα ξέρεις την ακούω απο πολλούς αλλά επι της ουσίας αποτελούν αβάσημες κατηγορίες που σε μερικές περιπτώσεις προκαλούν γέλια.Βέβαια σέβομαι την άποψη σου αλλα δεν συμφωνώ.Σε λίγο θα κατηγορήσεις τον Λιακόπουλο ως τον ηθικό αυτουργό του βιασμού της 16χρονής βουλγάρας!!Τι λές ρε Κώστα.Να ρωτήσουμε τους φερόμενους βιαστές εαν είναι φαν του Λιακόπουλου?Εαν έχουν αγοράσει κανένα πακέτο του?Μήπως ο Δημοσθένης έχει εκδόσει κανένα βιβλίοι με τίτλο ''Βιάστε τους ξένους''??Μην τα ισοπεδώνουμε όλα ρε Κώστα,έλεος ποιά.Εσύ είσαι σοβαρό και έξυπνο άτομο.Δεν επιτρέπεται να πέφτεις σε τόσο χαμηλά επίπεδα.Πάντως και μένα δεν μου αρέσουν αυτά που κάνει με τις επαναλήψεις των εκπομπών του και τα ψέματα που λέει για το οτι τα βιβλια εξαντλούνται και οτι τηλεφωνήστε τώρα αλλιως θα τα χάσατε κτλ.Αλλά αυτη είναι η δουλεία του σε τελική ανάλυση.Θα προτημούσα να κάνει μια εβδομαδιαία εκπομπή ενημερωτική με ειδήσεις που δεν λέγονται σε άλλα κανάλια.Με πληροφορίες και γνώσεις που σίγουρα κατέχει με την πολυετή εμπειρία του.Αυτα.... :!:
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Απάντηση