Οι εκπομπές του Χαρδαβέλα

Αναζητώντας απαντήσεις
angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 31 Μαρ 2005 02:37

Αν περιμέναμε από το Χαρδαβέλα να ρίξει φως σε ο,τιδήποτε, θα μέναμε μόνιμα στο σκοτάδι.
Μάλλον συμφωνώ με το «ό,τι πουλάει πιο εύκολα» του ΜΙΧΑΛΗ

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 31 Μαρ 2005 09:10

Μιχάλη δεν αναφερόμουνα στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα αλλά στο κλίμα που υπάρχει περί συνωμοσιών με εξωγήινους, MIB κτλ.
Σίγουρα ο Χαρδαβέλλας βλέποντας ότι το συγκεκριμένο θέμα πουλάει το εκμεταλλεύεται, αν και κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο από το να δημιουργεί κάθε Σάββατο χάβρα Ιουδαίων.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 31 Μαρ 2005 16:09

feanor έγραψε:Άρα δεν έχει να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο γενικότερα και όχι μόνο σε feanor, Alex και πολλούς άλλους.[/quote:50eae6e4b0]Κάποιος ο οποίος δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με το χώρο του Μυστηρίου δε νομίζω πως έχει να χάσει κάτι. Ίσως βρει κάτι ενδιαφέρον, ίσως προβληματιστεί και τελικά ίσως "την ψάξει". Η επιλογή της αποδοχής και της απόρριψης διαφόρων θεωριών είναι προσωπική και έρχεται αργότερα.

feanor έγραψε:Ο σημερινός άνθρωπος έχει πολύ σημαντικότερα και αμεσότερα προβλήματα, από την ύπαρξη εξωγήινων UFO κτλ. Μήπως τελικά αυτός είναι ένας τρόπος να μας αποκοιμίζουν ώστε να μην αντιδρούμε όταν πχ ψηφίζονται σκανδαλώδεις διατάξεις στη Βουλή, ή στην ΕΕ λαμβάνονται αποφάσεις για το σύνολο των ευρωπαίων πολιτών χωρίς οι ίδιοι να πάρουν μυρωδιά?
Έχει μεγάλη δόση αλήθειας αυτό που έγραψες, αλλά μήπως είναι λίγο υπερβολικό;

Άλλα πράγματα αποκοιμίζουν. Καθημερινότητες που είμαστε "υποχρεωμένοι" να τις τρώμε στη μάπα. Ποδόσφαιρα, fame story, εκπομπές και δελτία ειδήσεων τύπου Star Channel, συζητήσεις όπου όλοι γυρνούν γύρω-γύρω και για την ταμπακιέρα παίζει τουμπεκί, κλπ.

Δε νομίζω ότι ο χώρος του Μυστηρίου είναι τόσο ανεπτυγμένος για να είναι αξιόλογο όπλο στα χέρια των εξουσιαστών.

Και μην ξεχνάμε κάτι. Είναι στο χέρι μας να είμαστε ενεργοί και συνειδητοποιημένοι πολίτες και να έχουμε ως χόμπι το Μυστήριο, το Ποδόσφαιρο, τη Σταυροβελονιά, τη Γαρδούμπα, κλπ. Το κόλλημα σε ένα πράγμα είναι το άσχημο.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 31 Μαρ 2005 16:51

Είναι στο χέρι μας να είμαστε ενεργοί και συνειδητοποιημένοι πολίτες και να έχουμε ως χόμπι το Μυστήριο, το Ποδόσφαιρο, τη Σταυροβελονιά, τη Γαρδούμπα, κλπ. Το κόλλημα σε ένα πράγμα είναι το άσχημο.
Συμφωνώ απολύτως και ίσως να μην το διατύπωσα σωστά αρχικά. Σαφώς και δεν αποκοιμίζει η ενασχόληση με κάτι...έξω απο τα καθιερωμένα.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 09 Μάιος 2005 23:16

Καλά ρε παιδιά τί το ψάχνετε ακόμα. Ο άνθρωπος κατάλαβε ότι πουλάνε αυτά που βγάζει και τα συνεχίζει. Τί νομίζετε ότι θα πουλούσε καλύτερα αν μαζί με τους γραφικούς έβγαζε και σοβαρούς επιστήμονες που θα μπορούσαν να υποστηρίξουν σοβαρές απόψεις και να στείλουν τους υπόλοιπους σπίτι τους? Αμ δε θα πουλούσε καθόλου, γιατί η κυρά Κατίνα τα θέλει απλά για να τα καταλαβαίνει. Τώρα το ότι δεν είναι δυνατό κάποια πράγματα να εξηγηθούν απλά γιατί υπάρχει και η ρημάδα η επιστήμη που δεν είναι πάντα 1+1=2 έ τί να κάνουμε. Δικό της πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 17 Μάιος 2005 13:01

ΚΑΚΕ ΕΧΕΙΣ ΛΑΘΟΣ. ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ Ο ΧΑΡΔΑΒΕΛΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΕ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΤΟΥΣ.

ΑΝ ΑΥΤΟΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΧΑΡΔΑΒΕΛΑΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΤΗΛΕΘΕΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΠΥΡΗΝΙΚΟΙ ΦΥΣΙΚΟΙ. ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ.
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 25 Μάιος 2005 00:12

Να ξαναρωτήσω, είσαι σίγουρος πώς έχεις τις γνώσεις να καταλάβεις οποιαδήποτε επιστημονική ερμηνεία ενός φαινομένου? Εγώ δεν είμαι σίγουρος για τον εαυτό μου.

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 06 Ιουν 2005 09:02

Έκατσα το Σάββατο και είδα την εκπομπή που είχε θέμα την Ατλαντίδα.

Εντυπωσιάστηκα :!: :!:

Ίσως η καλύτερη εκπομπή που έχει κάνει. Καλεσμένοι που δεν ήταν έτοιμοι να κατασπαράξουν ο ένας τον άλλο, 5 καθηγητές κι 1 δημοσογράφος, με επιχειρήματα, διάλογο ( !! ) και στοιχεία που, εγώ τουλάχιστον που έχω να ασχοληθώ με το θέμα καιρό, δεν είχα ξανακούσει.

Εύγε :!: :!:

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 07 Ιουν 2005 18:54

Ακόμα κι εγώ θα συμφωνήσω, σίγουρα η καλύτερη εκπομπή του, απλά γιατί ήταν η μόνη από όσες έχω δει τουλάχιστο που είχε περισσότερους από ένα σοβαρούς ανθρώπους και τους άφησε να μιλήσουν.

Αυτό για να δείτε πώς δεν είμαι και τόσο κακός τελικά. :twisted:

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 04 Μαρ 2006 01:14

Πάντως εδω και λιγο καιρό έβαλε στην άκρη τα μυστήρια και τα παράξενα και ασχολειται με πιο απλα θέματα. Γιατί άραγε?
Αναζητητής της Αλήθειας

Απάντηση