Οι εκπομπές του Χαρδαβέλα

Αναζητώντας απαντήσεις
Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 12 Μαρ 2005 22:04

Α και κατι ακομα δεν θα το βρισκατε λογικο ο κ.Χαρδαβελας να επισκεπται καμια φορα το forum.Οποτε καπου εδω θα ειναι.χεχεχεχε :lol:

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 17 Μαρ 2005 12:32

Χαρδαβέλα, αν είσαι εδώ και με ακούς, πάρε με στην εκπομπή (και κόψε μου κι ένα κονδύλι για έξοδα παραστάσεως) και σου εγγυώμαι ότι θα γίνει της Τατιάνας. Και τότε να δείς τηλεθέαση.

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 18 Μαρ 2005 10:17

phantom έγραψε:
ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΑΣ ΜΗΝ ΤΗ ΒΛΕΠΟΥΝ !!!

Σωστός !!! Έλα όμως που αυτοί στους οποίους αρέσει την άλλη μέρα κυκλοφορούν ανάμεσα μας. Αυτό με τρομάζει λιγάκι.
Χαρδαβέλα, αν είσαι εδώ και με ακούς, πάρε με στην εκπομπή (και κόψε μου κι ένα κονδύλι για έξοδα παραστάσεως) και σου εγγυώμαι ότι θα γίνει της Τατιάνας. Και τότε να δείς τηλεθέαση.
Μάλιστα.

Η αλήθεια είναι ότι κάπου είχε βαλτώσει το forum αφού λίγοι γράφουν και ακόμα λιγότεροι διαφωνούν.

Ευτυχώς που το κατάλαβες και ήρθες, με άποψη και ισχυρά επιχειρήματα, για να μας βγάλεις από το τέλμα.

Άλλα forum προσανατολισμένα για jokers της τράπουλας δεν υπάρχουν για να κάνετε το χαβαλέ σας;

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 19 Μαρ 2005 19:22

Φιλε PUCK δεν καταλαβαινω τον υπαινιγμο σου.Θες να πεις πως σε αυτο το orum δεν εχουν γινει σοβαρες συζητησεις :?:

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 21 Μαρ 2005 09:56

Ο υπαινιγμός δεν είναι για σένα φίλε Rico.

Kαι βέβαια έχουν γίνει και θα συνεχίσουν να γίνονται καλές συζητήσεις στο παρόν forum.

Απλώς, δεν μου αρέσει η ειρωνία μερικών, που στην τελική αφού δεν γουστάρουν τον συγκεκριμένο χώρο γιατί ασχολούνται;

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 28 Μαρ 2005 19:14

Αγαπητέ Puck δεν ξέρω αν το σχόλιο σου αναφέρεται σε εμένα, αλλά σε ότι με αφορά έχω να πώ πώς, ναί με ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος χώρος (του μυστηρίου και του παράξενου), αλλά με ενδιαφέρει με μια ψύχραιμη και κριτική ματιά, με ενδιαφέρουν οι γνώμες όσων έχουν κάποια τεχνική και επιστημονική κατάρτιση σχετική με τα θέματα στα οποία αναφέρονται. Εσύ κι εγώ είναι απόλυτα θεμιτό να λέμε την άποψη μας σαν απλοί άνθρωποι, όμως όταν κάποιος αποφασίζει να κάνει μια ενημερωτική εκπομπή οφείλει (υποτίθεται ότι ασκεί λειτούργημα) να παρουσιάσει το θέμα που πραγματεύεται με τρόπο αντικειμενικό και πλήρη. Σε αυτά τα σημεία έρχονται οι ενστάσεις μου για το Χαρδαβέλα και την εκπομπή του.

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 29 Μαρ 2005 09:31

Αγαπητέ Μιχάλη, δεν καταλαβαίνω πως σου ήρθε η ιδέα ότι αναφέρομαι σε εσένα. Και οι δύο παραθέσεις που έχω βάλει είναι γραμμένες από το μέλος "Κακός".
έχω να πώ πώς, ναί με ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος χώρος (του μυστηρίου και του παράξενου), αλλά με ενδιαφέρει με μια ψύχραιμη και κριτική ματιά, με ενδιαφέρουν οι γνώμες όσων έχουν κάποια τεχνική και επιστημονική κατάρτιση σχετική με τα θέματα στα οποία αναφέρονται.
Σ' αυτό συμφωνούμε απόλυτα.

όταν κάποιος αποφασίζει να κάνει μια ενημερωτική εκπομπή οφείλει (υποτίθεται ότι ασκεί λειτούργημα) να παρουσιάσει το θέμα που πραγματεύεται με τρόπο αντικειμενικό και πλήρη.
Και σ' αυτό συμφωνούμε. Ίσως ο Χαρδαβέλλας να χωλαίνει στο συγκεκριμένο σημείο. Κατά τη γνώμη μου κάνει το γνωστό λάθος και καλεί πάρα πολλούς. Ο χρόνος αναλώνεται σε αντιπαραθέσεις που πολλές φορές είναι άσχετες με το θέμα της εκμπομπής.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 29 Μαρ 2005 10:52

Για να επανέλθουμε λίγο στο Χαρδαβέλλα, δεν πιστεύω ότι άτομα σαν τον feanor, τον alex και πολλούς άλλους εδώ μέσα περιμένουν να μάθουν κάτι από τις εκπομπές αυτές.

Κάνουν όμως πολύ καλό να ακούγονται θέματα όπως αυτά στην TV, έστω και σαν τίτλοι για να κεντρίσουν την περιέργεια μιας πιο πλατιάς μάζας ανθρώπων που ίσως αρχίσουν να ενδιαφέρονται και να αμφιβάλλουν.

Άλλωστε 1-2 φορές που την είδα παρατήρησα ότι ουσιαστικά δεν λέει και τίποτα πέρα από τους βασικούς προβληματισμούς γύρω από το κάθε θέμα (σε αντιθέση με κάποιους βιβλιοπώλες της μεσημεριανής TV). Και πάντα ανεξάρτητα από αυτά που ακούγονται από διάφορους, δεν ασπάζεται τίποτα και τα αφήνει μετέωρα για τον καθένα να ψάξει προς τα εκεί που θέλει.

Όταν ξεκινήσαμε κάποιοι να διαβάζουμε Ντένικεν στα 14, δεν ξέραμε ούτε την αξιοπιστία του, ούτε τη γραφικότητά του. Μας έδωσε όμως τροφή για προβληματισμό.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 29 Μαρ 2005 13:24

Για να επανέλθουμε λίγο στο Χαρδαβέλλα, δεν πιστεύω ότι άτομα σαν τον feanor, τον alex και πολλούς άλλους εδώ μέσα περιμένουν να μάθουν κάτι από τις εκπομπές αυτές.
Άλλωστε 1-2 φορές που την είδα παρατήρησα ότι ουσιαστικά δεν λέει και τίποτα πέρα από τους βασικούς προβληματισμούς γύρω από το κάθε θέμα (σε αντιθέση με κάποιους βιβλιοπώλες της μεσημεριανής TV).
Άρα δεν έχει να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο γενικότερα και όχι μόνο σε feanor, Alex και πολλούς άλλους. Τώρα αν έχετε την εντύπωση πως κάποιος θα δει την εκπομπή, θα μάθει για κάτι 'ύποπτο' και θ'αρχίσει να την ψάχνει, νομίζω πως είστε λάθος.
Αλλά ακόμα και στην περίπτωση που ισχύει αυτό το θεωρώ αρκετά επιβλαβές. Ο σημερινός άνθρωπος έχει πολύ σημαντικότερα και αμεσότερα προβλήματα, από την ύπαρξη εξωγήινων UFO κτλ. Μήπως τελικά αυτός είναι ένας τρόπος να μας αποκοιμίζουν ώστε να μην αντιδρούμε όταν πχ ψηφίζονται σκανδαλώδεις διατάξεις στη Βουλή, ή στην ΕΕ λαμβάνονται αποφάσεις για το σύνολο των ευρωπαίων πολιτών χωρίς οι ίδιοι να πάρουν μυρωδιά?
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 30 Μαρ 2005 19:29

PUCK έγραψε:Αγαπητέ Μιχάλη, δεν καταλαβαίνω πως σου ήρθε η ιδέα ότι αναφέρομαι σε εσένα. Και οι δύο παραθέσεις που έχω βάλει είναι γραμμένες από το μέλος "Κακός".
Συγνώμη Puck, εκτός από παραπονιάρης είμαι και απρόσεκτος.

feanor έγραψε:Μήπως τελικά αυτός είναι ένας τρόπος να μας αποκοιμίζουν ώστε να μην αντιδρούμε όταν πχ ψηφίζονται σκανδαλώδεις διατάξεις στη Βουλή, ή στην ΕΕ λαμβάνονται αποφάσεις για το σύνολο των ευρωπαίων πολιτών χωρίς οι ίδιοι να πάρουν μυρωδιά?
Μπά, δε νομίζω ότι είναι κάτι τόσο βαθύ. Μάλλον είναι η βραδυνή έκδοση της μεσημεριανής ζώνης και σε διαφορετικό αντικείμενο. Αλλά η ποιότητα είναι η ίδια και ο στόχος κοινός: ότι πουλάει πιο εύκολα.

Απάντηση