Σπηλιά Του Νταβέλη - Mύθοι και Αλήθειες

Αναζητώντας απαντήσεις
Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 06 Νοέμ 2004 15:03

Αυτα που εγω γνωριζω ειναι τα εξης.
Η σπηλια του Νταβελη αποτελει εισοδο για το underground μερος της υποθεσης.Δεν ειναι τυχαια η επιλογη του μερους απο τον λησταρχο Νταβελη,γνωριζε αρκετες υπογειες στοες ωστε να την κανει αλα Γαλλικα οταν εβρισκε τα δυσκολα.
Ειναι επισης γνωστο στην περιοχη οτι υπαρχουν ηλεκτρομαγνητικα πεδια,γνωστο και το πειραμα που η ροδα ανεβαινε απο μονη της την ανηφορα,το ειχαν δειξει και οι ειδησεις.
Ειναι γνωστο οτι πολλα περιεργα εχουν ακουστει για την Σπηλια.Ισως τα παραπανω να βοηθουν ωστε να βγαινουν σκορπιες φημες.

Μην ξεχναμε ομως και το Πεντελικο Μαρμαρο,που απο αυτο ειναι κατασκευασμενα πολλα αρχαια σπουδαια μνημεια,οπως η Ακροπολη και ο Παρθενωνας.Μην ξεχναμε και τις ιστορικες αναφορες στον Πεντελικο Μαρμαρο.Δεν ειναι τυχαια η επιλογη αυτου του μερους.
Με δεδομενο οτι η σπηλια κλειστηκε μετα απο ενα βαθος απο τους Αμερικανους...τα πραγματα γινονται ακομα πιο υποπτα.
Εχω διαβασει οτι το πεντελικο μαρμαρο περιεχει κρυσταλικη ουσια.Και ως γνωστον η κρυσταλικη ουσια ειναι υπευθυνη για την συσσωρευση και την διοχετευση Ενεργειας. :arrow: Αυτο ερχεται να δεσει με το κλεισιμο της σπηλιας αλλα και με τις αναφορες αρχαιων ιστορικων στο Πεντελικο μαρμαρο.
Αν θυμαμαι καλα,για το πεντελικο μαρμαρο εχουν γραψει και ξενοι συγγραφεις.Μια ρωσιδα που δεν μου ρχεται το ονομα της ειχε γραψει στα βιβλια της για την σπουδαιοτητα του Πεντελικου μαρμαρου.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Polait
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Polait » 06 Νοέμ 2004 21:39

Μια προσωπική μου εμπειρία:
Ένας θείος μου, που του αρέσουν τα "παράξενα" με είχε παρακαλέσει να πήγαινα μαζί του να του δείξω τα κατατόπια της Σπηλιάς...
Πήγαμε λοιπόν ένα πρωί και αρχίσαμε να κατεβαίνουμε προς την "λιμνούλα". Να σημειώσω εδώ πως η δουλεία του θείου μου είναι φωτογράφος. Φτάνοντας πάνω από το κάθετο πηγάδι που οδηγεί προς τη λιμνούλα-πηγή, εγώ πέρασα από πάνω από το στόμιο του πηγάδιου για να μου δώσει την πανάκριβη επαγγελματική του φωτογραφική και να αρχίσει πρώτος την κατάβαση υπό την καθοδήγησή μου. Όπως λοιπόν μου την δίνει και συναντιώνται τα χέρια μας πάνω από το πηγάδι και πέρνάω τη μηχανή προς τη μεριά μου η μηχανή μέσα στην απόλυτη ησυχία κάνει ένα ηλεκτονικό ήχο τιτ τιτ τιτ και ... σβήνουν όλες οι ενδείξεις της! Φοβούμενος πως στα χέρια μου μπορεί να έπαθε κάτι τον κοιτάω λέγοντάς του -Ωχ, τι έπαθε? Επιστρέφοντάς του την μηχανή με το που ξαναπερνάει πάνω από το πηγάδι κάνει πάλι τον ίδιο ήχο και επανέρχονται όλες οι ενδείξεις τις...Το δοκιμάσαμε άλλη μια φορά με το ίδιο αποτέλεσμα...Ο θείος μου όχι μόνο αποφάσισε να μην κατέβουμε στη λιμνούλα, όχι μόνο βιάστηκε άρων άρων να βγούμε έξω και να φύγουμε αλλά και από τότε δεν επικοινώνησε
μαζί μου ξανά...Any comments?
Φιλικά Polait...
Η υπομονή είναι μια σπουδαία αρετή.

Άβαταρ μέλους
Ostria
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Ostria » 07 Νοέμ 2004 14:14

smartboy υπόγειες στοές υπάρχουν σίγουρα αλλά δεν ξέρουμε αν οδηγούν πολύ μακριά, όπως ισχυρίζονται μερικοί. Πιθανότατα κάποια στοά να οδηγεί μέχρι το μοναστήρι της Πεντέλης. Για την στοά που φτάνει μέχρι το σπίτι της Δούκισσας της Πλακεντίας λένε ότι είναι απλή φήμη αν και δεν αποκλείω να επέκτειναν κάποια στιγμή την στοά από την σπηλιά που φτάνει στο μοναστήρι μέχρι το σπίτι που δεν είναι και πολύ μακριά.

Οσο για τον δρόμο "αντιβαρύτητας" λένε ότι πρόκειται για οπτική απάτη. Αν είναι αλήθεια πρόκειται μάλλον για βαρυτική ανωμαλία και όχι ηλεκτρομαγνητική. Αν ήταν ηλεκτρομαγνητική, θα είχαμε και άλλου είδους φαινόμενα σε εκείνο το σημείο. (πχ θα είχε πρόβλημα η μπαταρία των αυτοκινήτων)

Polait, δεν ξέρω τι να πω για το πρόβλημα με την φωτογραφική μηχανή. Πάντως πολύς κόσμος έχει κατέβει στην λιμνούλα και την έχει φωτογραφήσει (δεν ξέρω με τι μηχανή όμως). Ισως αξίζει να επαναληφθεί το "πείραμα" με παρόμοια μηχανή για να δούμε τι θα γίνει.
Πάντως δεν μου φαίνεται ότι ένα τέτοιο γεγονός θα έκανε τον θείο σου να σε αποφεύγει. Μήπως πρέπει να τον πάρεις ένα τηλέφωνο; :wink:
'' Χρη σιγάν ή κρείσσονα σιγής λέγειν '' Πυθαγόρας-.

Polait
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Polait » 09 Νοέμ 2004 16:06

Ναι Ostria, συμφωνώ πως πολλοί έχουν τραβήξει φωτογραφίες μέσα στην Λιμνούλα όπως και εγώ, αλλά που μία από τις φορές μου έτυχε το "παράξενο"...
Μια άλλη φορά πήγα με 3 αυτοκίνητα.Ήμασταν περίπου 12 αγόρια...Ήταν καλοκαίρι και η ώρα ήτανε κατά τις 11:00 το βράδυ. Καθώς ανεβαίναμε τις στροφές κοντά στην διασταύρωση με το μοναστήρι ακουγότανε αραιά και που μέσα από την όποια βλάστηση κάτι σαν CB...Φτάνοντας επάνω και ενώ δεν υπήρχε κανένα αυτοκίνητο μπροστά από την σπηλιά ήταν "παρκαρισμένη" μια τεράστια γεννήτρια κόκκινη.Απο αυτή "έφευγαν" τριφασικά καλώδια τα οποία ήταν βιαστικά αποσυνδεμένα από τα άλλα που οδηγούσαν μέσα στη σπηλιά. Μέσα από τη Σπηλιά ακουγόντουσαν ψίθυροι και επικρατούσε σκοτάδι...Προφανώς κάποιους διακόψαμε από κάτι...
Αποφασίσαμε να μην προχωρήσουμε (μερικοί ήτανε "καινούργιοι" στη Σπηλιά και τα χρειάστηκαν!) οπότε γυρίσαμε πίσω. Εγώ όμως πήρα τηλ. τον κ Μπαλάνο και του το ανέφερα και μάλιστα του ζήτησα να ανέβει εκείνη την στιγμή...Εκείνος μου είπε πως δεν είχε αυτοκίνητο και πως θα έκανε κάποια τηλέφωνα σε κάποιους γνωστούς του μήπως μάθαινε κάτι...Πράγματι στην μετά από λίγο επικοινωνία μας με διαβεβαίωσε πως του είπαν πως . . . Η κ. Έλλη Στάη έκανε γυρίσματα για την τότε εκπομπή της "Με τα μάτια της Έλλης" με θέμα την Σπηλιά του Νταβέλη.... Εμένα μου έκανε εντύπωση που η γεννήτρια δεν έφερε κανένα χαραχτηριστικό σήμα τηλεοπτικού σταθμού ή κάποιο άλλο χαραχτηριστικό...
Από την άλλη ολόκληρο συνεργείο έκανε γυρίσματα και όταν πήγαμε δεν υπήρχε ούτε ένα ...βανάκι ούτε ένα αυτοκίνητο??Και γιατί είχαν κλείσει τα πάντα , τί κάνανε μέσα στο απόλυτο σκοτάδι και γιατί ψιθυρίζανε??
Τι γυρνάγανε ? Ο Νταβέλης Βρυκόλακας??
Τέλοσπάντων την επόμένη το πρωί με έναν από τους φίλους που είχαμε πάει εχθές στην Σπηλιά αρχίσαμε να ανεβαίνουμε με ένα παπάκι για να δούμε την έγινε με την γεννήτρια...Στα μέσα των στροφών...έρχεται από την αντίθετη κατεύθυνση μια Μερσεντές αραβικού τύπου (είναι πολύ πιο πλατιές από τις Γερμανικές), με φιμέ τζάμια, ο οδηγός είχε κατεβασμένο το παράθυρό του περίπου μέχρι και τη μέση και τον είδα..Σίγουρα ¶ραβας μελαμψός με μύτη "μελιτζάνα" και μαύρα γυαλιά ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΧΕ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ? ΚΙ ΟΜΩς ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΑΙΗΛΕΡ!!!!!!!!!
Ποιός τηλεοπτικός σταθμός ή εταιρεία τηλεοπτικού εξοπλισμού διαθέτει Μερσεντές για να πηγαινοφέρνει στα κατσάβραχα τεράστιες γεννήτριες ας μου πεί κάποιος...
΄Επεισα τον φίλο μου να γυρίσει το μηχανάκι και να την ακολουθήσουμε αλλά μετά από λίγο ο φίλος μου φοβήθηκε (Δυστυχώς ή και ευτυχώς) και γυρίσαμε πάλι προς την πορεία μας για την Σπηλιά.
Όταν μπήκαμε μέσα αντικρύσαμε τεράστια πανιά απλώμένα σχεδόν σε όλο το δάπεδο που απεικόνιζαν αραβικές πόλεις με μιναρέδες στο δε τελείωμα της Σπηλιάς υπήρχε μια πόρτα σαν από σκηνικό θεάτρου.
Ρώτησα κάποιον που ασχολιόταν με μαγείες και μου είπε πως όλο αυτό ήταν μια επίκληση σε μια οντότητα για να περάσει στην δική μκας διάσταση και πως η συγκεκριμένη τελετή ολοκληρώνεται σε 3 ημέρες..
Δεν ξερω αν ισχύει, απλά το αναφέρω. και τέλος όταν πήρα την Έλλη Στάη αν θυμάμαι καλά στο Mega ήταν τότε, και ζήτησα να με συνδέσουν το πήρε το τηλέφωνο η συνεργατιδά της και με ρώτησε τι θα ήθελα...Όταν την ρώτησα αν σχεδιάζουν να κάνουν γυρίσματα με θέμα την Σπηί'α του Νταβέλη μου είπε πως δεν κάνουν κάτι τέτοιο και πως ούτε και έχουν σκοπό...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Βγάλτε τα συμπεράσμα τά σας...
Φιλικά Polait

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 09 Νοέμ 2004 16:48

Όλα αυτά μου φαίνονται στην κυριολεξία 'ιστορίες από την κρύπτη' και περιπέτειες του μικρού Κθούλου.

Πάντως αν κατάλαβα καλά υπάρχει τόσο έντονο ενδιαφέρον για την εν λόγω σπηλιά, που κάθε βράδυ μαζεύει κόσμο. Λόγω και μόνο του 'τουριστικού κύματος' δεν νομίζω ότι κάποιος σώφρων μυστικιστής θα πήγαινε εκεί για να κάνει τις τελετές του.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 09 Νοέμ 2004 16:55

Μερσεντές αραβικού τύπου… Αραβας μελαψός με μύτη "μελιτζάνα"… μαύρα γυαλιά…
μήπως έψαχνε για πετρέλαιο??? :lol: :lol: :lol:

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 09 Νοέμ 2004 19:46

Φίλτατε Polait από την ιστορία που μας διηγήθηκες μου δημιουργήθηκαν μερικά ερωτηματικά/συμπεράσματα.
1.Η γεννήτρια προφανώς ανέβηκε με κάποιο μεταφορικό μέσο. Όπως και όσοι ήταν μέσα στην σπηλιά. Αφού η γεννήτρια έμεινε έκθετη, για ποιο λόγο έκρυψαν τα μεταφορικά μέσα?
2.Σύμφωνα με την απάντηση από το γραφείο της κ. Στάη ο κ. Μπαλάνος (αλήθεια ποιος είναι?) είτε σου είπε ψέματα είτε του είπαν και αυτού ψέματα.
3.Αν ήταν κάτι περίεργο γιατί αφήσανε το ‘σκηνικό’ αφού φύγανε? Λες παρακάτω πως κάποιοι σου είπανε πως είναι μια τελετή που κρατά 3 ημέρες. Ίσως να μην ήταν η τελευταία ημέρα αλλά και πάλι δεν φοβόταν πως θα πήγαιναν κάποιοι, σαν εσάς π.χ., και θα το χαλούσαν? Αν δεν τους ενδιέφερε, γιατί στήνονταν εύκολα, τότε γιατί δεν το ξεστήνανε και να το ξαναστήσουνε την επομένη.
4.Στην ερώτησή σου στην κ. Στάη, μάλλον αυτή που σε απάντησε δεν πρέπει να είχε μεγάλη σχέση με τηλεόραση, διότι ποτέ κάποιος παραγωγός δεν λέει ότι δεν θα ασχοληθεί με ένα συγκεκριμένο θέμα.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Polait
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Polait » 10 Νοέμ 2004 10:23

Φίλτατε Κώστα :)
Ακριβώς τα ίδια ερωτήματα έχω και εγώ. Πάντως για αυτό που λες για την παραγωγό, τι να σου πω, αυτή ήταν η απάντηση που μου έδωσε, αφού μου συστήθηκε με αυτή την ιδιότητα(το τηλ. κέντρο του Mega μου έδωσε εσωτερική γραμμή.)
Ο κ. Μπαλάνος είναι ο άνθρωπος που έγραψε το γνωστό βιβλίο μέσα στο οποίο περιέγραψε όλα αυτά τα οποία συνέβησαν σε αυτόν και την ομάδα τουκατά τη διάρκεια της εξερεύνησης της Σπηλιάς πριν από τα έργα που έλαβαν χώρα σε αυτήν.
Ostria ρώτησες τον φίλο σου σχετικά με την σπηλιά? Πές του αν θέλει να μας πει τη γνώμη του τουλάχιστον για τα περί γεννήτριας...
Κάποιοι άλλοι λένε πως τη χρησιμοποιήσαν με σκοπό να τροφοδοτήσουν το χώρο με περισσότερη ηλεκτρομαγνητική ενέργεια...για κάποιο πείραμα...
Φιλικά Polait

Άβαταρ μέλους
Δάφνη
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Δάφνη » 18 Νοέμ 2004 13:06

Την βρήκες τελικά? Φαντάζομαι ότι δεν ενθουσιάστηκες και πολύ.... Το λέω αυτό διότι μια παρέα φίλων μου πήγαιναν κάθε βράδυ και όμως δεν ακουσαν ούτε είδαν τίποτα!!! Πάντως είναι μια ωραία βόλτα στην Πεντέλη!!! :wink:
Everything is dust in the wind...

Άβαταρ μέλους
Δάφνη
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Δάφνη » 18 Νοέμ 2004 13:19

Feanor , πότε θα πάμε και εμείς στη σπηλιά? Κι αν μας χαλάσει καμιά κάμερα ή κανένα ρολόι μη σκάς...... Θα μας το φτιάξει ο Geller!!!! :wink:
Everything is dust in the wind...

Απάντηση