Σπηλιά Του Νταβέλη - Mύθοι και Αλήθειες

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
Predator
Νέο Μέλος

Πού είναι η πολυπόθητη Σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη;

Δημοσίευση από Predator » 21 Οκτ 2004 12:28

DC (Davelis Cave). Έχουμε πάει 5 συνεχόμενα βράδια με τους φίλους μου να βρούμε τη σπηλιά και τίποτα.
Μια μας λένε οτι είναι κοντά στο εκκλησάκι. Μία μας λένε οτι είναι πίσω απο τα λατομεία. Πάλι τίποτα.
Τελευταία μας είπαν οτι είναι 100 μέτρα απο το καντήλι δίπλα στο δρόμο. 100 μέτρα όμως προς τα που;

Έχουμε λυσάξει να τη βρούμε. Κάθε βοήθεια πολύτιμη

Άβαταρ μέλους
Ostria
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Ostria » 21 Οκτ 2004 21:43

Πρέπει να στρίψεις εκεί που υπάρχει μιά μισοσβημένη πινακίδα που δείχνει προς ένα χωματόδρομο δεξιά ανεβαίνοντας το βουνό. Θα προχωρήσεις αρκετά μέχρι να βγεις στην σπηλιά. Πρώτα θα συναντήσεις το ένα τεχνητό τούνελ και μετά από την επόμενη στροφή θα βγεις στην σπηλιά.
'' Χρη σιγάν ή κρείσσονα σιγής λέγειν '' Πυθαγόρας-.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 22 Οκτ 2004 06:23

Στην μεγάλη Πλατεία της Παλαιάς Πεντέλης (εκεί που είναι ενα LUNA PARK, το Αγαλμα του Κρυστάλλη & γίνεται αναστροφή προς Αθήνα) ρώτησα έναν κάτοικο. Μου την έδειξε σε 1 τρύπα γύρω 1 km μπροστά στα Λατομεία αλλά κοιτάζοντας Βόρεια, ΔΕΝ στρίβεις δεξιά στον δρόμο που πάει για Νέα Μάκρη!!

Polait
Νέο Μέλος

Σπηλιά Του Νταβέλη - Mύθοι και Αλήθειες

Δημοσίευση από Polait » 01 Νοέμ 2004 22:59

Όσοι πιστεύουν πως έχουν επισκεφτεί το χώρο της Σπηλιάς και έχουν βιώσει κάποιες εμπειρείες εδώ θα μπορέσουν να τις αναφέρουν μιας και εγώ ο ίδιος έχω κάποιες ... εμπειρίες καθώς και γνώσεις να καταθέσω και να σχολιάσω...
Εν καιρό όμως. Προς το παρών περιμένω εμπειρίες, πληροφορίες και ειδήσεις...
Για να δούμε τι θα "βγάλουμε" και πως θα διασταυρωθούν οι διάφορες πληροφορίες ωστέ να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα ενός "δυνατού" χώρου...
Λοιπόν προσωπικά θα αναφέρω ότι με αυτά τα πράγματα έχω προσωπική ενασχόληση εδώ και περίπου 12 συνεχή χρόνια. Έχω έπικοινωνία με διάφορους "γνωστούς" που κινούνται σε αυτούς τους χώρους, αλλά και κάποτε είχα δημιουργήσει μια ομάδα με την οποία είχαμε εστιάσει τις προσπάθειές μας στην υπόθεση της Σπηλιάς Του Νταβέλη, και έχω "βιώσει" κάποιες καταστάσεις κάπως παράξενες ...
Στο παρελθόν είχα δεχθεί και τηλεφωνική απειλή, από γνωστή οργάνωση η οποία ομολογώ πως με είχε κρατήσει μακριά από τη Σπηλιά για 6 μήνες.
Καί με έναν γνωστό αστυνομικό συντάκτη έχω κάνει κάποιες έρευνες όπου ενώ εντοπίσαμε τον Ελληνοαμερικανό Αξιωματούχο ο οποίος ήταν ο άμεσα υπεύθυνος για την μεταφορά του Αετού 151 στην Ν. Μάκρη, μαζί με άλλα 3 πανομοιότυπα πλοία (για να μπερδευτούν, τα ίχνη του), και αφού του κλείσαμε ένα ραντεβού σε ένα club εκείνος όχι μόνο δεν εμφανίστηκε ποτέ,αλλά και εξαφανίστηκε διαπαντός...
Πάντως χρειάζεται προσοχή όταν ασχολείσαι με πράγματα τα οποία κάποιοι προτιμούν να παραμείνουν ως έχουν ..δλδ. στην αφάνεια..
Κάποια θα αναφέρω το περιστατικό με την τεράστια ηλεκτρογγενήτρια έξω από την σπηλιά και τι είδαμε την επόμενη μέρα, ή την απάντηση που μου έδωσε ο Μπαλάνος και τι ισχυρίστηκε το Mega μετά από σχετική
Φιλικά, Polait!
Η υπομονή είναι μια σπουδαία αρετή.

Άβαταρ μέλους
Ostria
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Ostria » 03 Νοέμ 2004 04:08

Λοιπόν για να έχουμε και μία οπτική ιδέα του τι συζητάμε. Αυτή είναι η είσοδος της, η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από τον φίλο Gemma.

Εικόνα

Στο λεξικό του Ελευθερουδάκη (1930) λέει τα εξής:

Τα λατομεία του Πεντελικού όρους είναι αφ ενός μεν υπέρ τον Διόνυσον, αφ ετέρου 15' προς Β της μονής Πεντέλης, σημείου αφ ού άρχονται παρατηρούμενα πολλά ίχνη της αρχαίας εκμεταλλεύσεως. 15' βορειότερον, είναι τα κύρια λατομεία. Παρά τα λατομεία ταύτα υπάρχει άντρον σταλαχτιτών (10-15 μ ύψους και 20-30 μ. βάθους) κατά την είσοδον του οποίου υπάρχει παρεκκλήσιον.

Από το iranon
Το σπήλαιον έχει πλάτος μέγιστον 45 μ. και βάθος 62 μ. περίπου. Εκ της πλήρους σταλακτιτών οροφής αυτού πίπτουν αενάως σταγόνες ψυχρού ποσίμου ύδατος εις φυσικά και τινά τεχνικά μικρά βαθύσματα.

Κατά την αρχαιότητα λατρευόταν εκεί ο θεός Πάνας, οπότε ονομάζεται και "σπήλαιο του Πανός". Αλλά και "των αμώμων" (δηλαδή των άμεπτων, των αναμάρτητων) λόγω των χριστιανών αναχωρητών που ζούσαν εκεί, αλλά είναι περισσότερο γνωστή ως λημέρι του ληστή Νταβέλη, εξ ου και "σπηλιά του Νταβέλη".

Αυτά ως εισαγωγικά στο θέμα
:D

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 03 Νοέμ 2004 12:10

Aσχετο, αλλά υπάρχει καμία σχέση του "φωτογράφου" με το βιβλίο "γκέμμα" του Λιαντίνη?

Polait
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Polait » 03 Νοέμ 2004 21:32

Οκ παίδες αυτό ήταν...
Ακούστε πως συνδέονται τα φαινόμενα του Νταβέλη με τα ...παραφαινόμενα....Και εξηγούμαι...
Όταν "συμβαίνει" αυτό το "κάτι δεν πάει καλά..." τότε αρχίζουν να συμβαίνουν και άλλα ταυτόχρονα...δλδ..
Ας πούμε πως κάποιος τυχαίνει και βρίσκεται κάπου που δεν θα έπρεπε για τους χ λόγους, με αποτέλεσμα να γίνει μάρτυρας κάποιου μεταφυσικού γεγονότος. Αυτόματα μπαίνουν σε λειτουργία κάποιοι μηχανισμοί και προβάλλουν διάφορα δεδομένα απευθείας στον εγκέφαλο του ανθρώπου...με αποτέλεσμα να έχει μπερδεμένες αισθήσεις και αναμνήσεις από το όποιο περιστατικό. Η τεχνολογία αυτή είναι πραγματικά ότι πιο κορυφαίο και ονομάζεται Ψυχοτρονική Τεχνολογία. :shock:
Για όποιον ενδιαφέρεται μπορώ να του δώσω το εξής Link:
www.zapatopi.net/mindguard.html#intro
ή αν θέλει να πάθει την πλάκα του μπορεί να αγοράσει το βιβλίο Mind Machines - Ψυχοτρονική Τεχνολογία , αν δεν κάνω λάθος από τις εκδόσεις Έσοπτρον
Περιμένω αντιδράσεις (αφού διαβάσετε όλο το site) :D
Φιλικά Polait.

Polait
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Polait » 05 Νοέμ 2004 13:59

Ostria, πως σου φάνηκε η ιδέα οτι θα μπορούσαν να εμπλέκονται στο θέμα Ψυχοτρονικές Συσκευές ? Το είδες το site?

ΜΙΧΑΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ » 05 Νοέμ 2004 20:33

Ωραίος ο τύπος, μου άρεσε ιδιαίτερα η "δήλωση" του Μπούς για το πρόγραμμα. Έξυπνο site-παρωδία των ιστοσελίδων συνομωσίας.

Άβαταρ μέλους
Ostria
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Ostria » 06 Νοέμ 2004 01:34

μιχάλης έγραψε:Άσχετο, αλλά υπάρχει καμία σχέση του "φωτογράφου" με το βιβλίο "γκέμμα" του Λιαντίνη?
Απ όσο ξέρω του άρεσε το βιβλίο γι αυτό έβαλε αυτό το nickname. :D

Polet, όπως είπε και ο ΜΙΧΑΛΗΣ το site είναι παρωδία. Διάβασα αυτά που γράφει το link για το Βέλγιο και έσκασα στα γέλια! :lol:

Αλλά ας συζητήσουμε λίγο το θέμα που βάζεις
Ας πούμε πως κάποιος τυχαίνει και βρίσκεται κάπου που δεν θα έπρεπε για τους χ λόγους, με αποτέλεσμα να γίνει μάρτυρας κάποιου μεταφυσικού γεγονότος. Αυτόματα μπαίνουν σε λειτουργία κάποιοι μηχανισμοί και προβάλλουν διάφορα δεδομένα απευθείας στον εγκέφαλο του ανθρώπου...με αποτέλεσμα να έχει μπερδεμένες αισθήσεις και αναμνήσεις από το όποιο περιστατικό.
Λες ότι συμβαίνει πρώτα το μεταφυσικό γεγονός και μετά κάποιοι (ποιοί και για ποιόν λόγο; ) το καλύπτουν.
Θα μου ακουγόταν πιό λογικό αν ας πούμε υπήρχε στρατιωτική βάση μέσα στο βουνό και όποιος πλησίαζε την είσοδο (σπηλιά) να είχε μία περίεργη εμπειρία που θα τον φόβιζε και θα τον ανάγκαζε να το βάλει στα πόδια.
Ετσι θα έβγαινε η φήμη ότι κάτι "μεταφυσικό" συμβαίνει στην σπηλιά και με αυτόν τον τρόπο θα κάλυπταν τις υπόλοιπες φήμες που θα μιλούσαν για την βάση.
Αυτή είναι μία ιδέα, μόνο που έτσι μαζεύεις πιό πολλούς περίεργους...

Μία δεύτερη είναι να συμβαίνει κάτι περίεργο εκεί και όταν συμβαίνει (πχ το άνοιγμα μιάς πύλης) ο χωροχρόνος να μπερδεύεται έτσι ώστε να δημιουργεί τα διάφορα φαινόμενα που ισχυρίζονται κάποιοι ότι έχουν ζήσει.

Υπάρχει μία τρίτη περίπτωση, η βάση να φτιάχτηκε ειδικά εκεί επειδή όντως έχουν ανακαλύψει κάτι περίεργο. Σε αυτή την περίπτωση όμως θα είχαν αποκλείσει όλη την περιοχή βρίσκοντας κάποια άλλη δικαιολογία και δεν θα επέτρεπαν την πρόσβαση κοντά "στο σημείο όπου γίνεται κάτι".

Απάντηση