2012

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

2012

Δημοσίευση από PUCK » 19 Ιούλ 2004 09:19

Εκανα ένα μικρό ψάξιμο στο διαδίκτυο και βρήκα διάφορα στοιχεία που αφορούν το έτος 2012. Θα τα παραθέσω και σας καλώ αν έχετε κάτι περισσότερο να το προσθέσετε.

Φαίνεται, πως το συγκεκριμένο έτος για τους διάφορους καταστροφολόγους είναι ένα νέο millenium. Δεν ασπάζομαι τις διάφορες θεωρίες, άλλωστε έως τώρα όλες έχουν πέσει έξω. Απλώς, μου κάνει εντύπωση που έχουν γραφτεί τόσα και από τόσους για ένα έτος που δεν είναι καν στρογγυλό (1000 μ.Χ., 2000 μ.Χ. κλπ).
Σκοπός του topic είναι να συλλέξουμε τις διάφορες «ενδείξεις» και εν συνεχεία να τις κριτικάρουμε, αν αντέχουν βέβαια σε κριτική. Ούτως ή άλλως αν γίνει κάτι θα το δούμε στην πορεία. Προς το παρόν όλα είναι θεωρίες που όμως μας «γοητεύουν»… έτσι δεν είναι;….

1. Βιβλίο «Οι προφητείες των Μάγια» : 21-12-2012, τέλος του κόσμου-χρόνου.
2. Θιασώτες ομάδος-Ε : 2012, Ελευσις των θεών.
3. Βιβλίο «Ο Ιησούς έρχεται το 2012» : συγγραφέας Ευστάθιος Θεοδόσης.
4. Ζεκάρια Σίτσιν : Ο 12ος πλανήτης Νιμπίρου έρχεται κοντά στη Γη.
5. Timewave Zero: θεωρία του Ted Mckenna για το τέλος του χρόνου – 2012.
6. Κάποια μέντιουμ λένε ό,τι δεν μπορούν να «δουν» μετά το 2012.
7. Το μαγνητικό πεδίο της Γης εξασθενίζει, πράγμα που σημαίνει πως πάμε για αντιστροφή των πόλων.
8. Διάφορες προφητείες (Νοστράδαμος, Κοσμάς Αιτωλός, πατέρας Παϊσιος, κλπ) που αναφέρονται πάνω-κάτω σ’ αυτήν την περίοδο.

Αυτά είναι όσα έχω βρει έως τώρα. Αλλα είναι επιστημονικά, άλλα ερμηνείες κειμένων και άλλα θεωρίες που έχουν αμφισβητηθεί έντονα. Τα παραθέτω ως αρχή για να ξεκινήσει η κουβέντα. Σε επόμενα μηνύματα θα δώσω και ιστοσελίδες.

Ξεκαθαρίζω και πάλι ότι δεν αποδέχομαι, ακόμη τουλάχιστον, κάτι απ’ όλα αυτά. Είμαι στο ψάξιμο και καλώ όσους έχουν διάθεση και χρόνο να ψάξουν κι αυτοί, και στο τέλος ο καθένας ας δεχτεί ή ας απορρίψει ό,τι θέλει.

Ας μη χωριστούμε αμέσως σε «σκεπτικιστές» και «ονειροπόλους» κι ας μην αναλωθούμε εξ αρχής σε «ανταλλαγή βεγγαλικών» σαν άλλοι Βροντάδες Χίου την ανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 19 Ιούλ 2004 18:49

καλο το θεμα που ανοιξες puck.αλλα αλλοι λενε οτι το 2011 ειναι η κρισιμη χρονια.το θεμα δεν το εχω ψαξει πολυ,μονο οτι εχω βρει στο διαδυκτιο και σε μερικα βιβλια.κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν προκειται να ερθει κανενα τελος του κοσμου το 2012 η' το 2011.ας ειμαστε ποιο αισιοδοξοι.ισως και να συμβουν αλλα πραγματα,απροσμενα τοτε και κατα την πορεια προς το μελλον!
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 23 Ιούλ 2004 09:20

Λίγα λόγια για το βιβλίο «Ο Ιησούς έρχεται το 2012».

Ο συγγραφέας υποστηρίζει ό,τι η Βίβλος, ο Δανιήλ στα κεφάλαια ΙΑ και ΙΒ και η Αποκάλυψη του Ιωάννη, που κατά τον συγγραφέα, αποτελεί συνέχεια των κεφαλαίων του Δανιήλ, έχουν ένα χρονοδιάγραμμα ιστορικών γεγονότων, αρχής γενομένης από τη βασιλεία του Κύρου των Περσών ως τη Δευτέρα Παρουσία το 2012. Συνοπτικά :

1. Εως το 2008 οι Αμερικάνοι πετυχαίνουν το «ειρήνη και ασφάλεια».
2. Το 2009 γίνεται μεγάλος πόλεμος στην Ασία για τα νερά του Ευφράτη.(6ος άγγελος – Αποκάλυψη Θ14-Ιστ12) και σκοτώνεται το 1/3 της ανθρωπότητος (Θ15-ΜατθαίοςΚΔ21). Κατά την εκτίμηση του συγγραφέα για να υπάρξει τόσο μεγάλος αριθμός νεκρών, θα πρέπει να υπάρξει σύρραξη ανάμεσα σε πυρηνικές δυνάμεις, όπως η Ινδία και το Πακιστάν, στην οποία ίσως εμπλακεί και η Κίνα.
3. Ο πόλεμος τελειώνει στα μέσα του 2009 οπότε και αρχίζουν τα 3,5 έτη πριν τη Δευτέρα Παρουσία. Η θρησκεία τίθεται παγκοσμίως εκτός νόμου αφού θα θεωρηθεί υπεύθυνη για τη σύρραξη (λόγω του φανατισμού που προκαλεί).
4. Μεσ’ το 2012 δύο αστεροειδής χτυπούν τη Γη. Ενας πέφτει σε θάλασσα κι ένας σε ξηρά σε σημείο που δεν γνωρίζουμε, αλλά σύμφωνα με την απόδοση του συγγραφέως στα κείμενα, δεν θα έχουμε θύματα αφού θα έχουμε υπολογίσει τότε το σημείο πτώσης και ο χώρος θα έχει εκκενωθεί.
5. Μεσ’ το 2012 θα γίνει η «αρπαγή» των υπολοίπων ζώντων αγίων μέχρι ο αριθμός τους να φτάσει το 144.000 (όλοι οι άγιοι του Χριστιανισμού μαζί). Αυτοί θα στελεχώσουν την παγκόσμια κυβέρνηση του Ιησού. Ο Ιησούς έρχεται, συγκρούεται και νικά το «δικέρατο θηρίο» (ΗΠΑ-Μ.Βρετανία) και ξεκινά η χιλιετής βασιλεία του κατά την οποία θα αναστηθούν σταδιακά όλοι οι νεκροί, από καταβολής κόσμου, για να έχουν μια δεύτερη ευκαιρία ζωής κάτω από ιδανικές συνθήκες. Στο τέλος των χιλίων ετών ακολουθεί τελευταία σύγκρουση και οριστική νίκη επί του Εωσφόρου. Τότε έρχεται και ο «δεύτερος θάνατος» (οριστικός) που αφορά όσους πάνε με τον Εωσφόρο.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 23 Ιούλ 2004 21:41

να δουμε που θα χορεσουμε ολοι!αν ζωντανεψουν οι νεκροι!θα χρειαστουμε 10 πλανητες σαν την γη!ασε που ηδη εχουμε κυκλοφοριακο προβλημα,για φαντασου τι θα γηνει αν ερθουν και τα ζομπι??εκτος και αν κυκλοφορουν μετα της 12.κατι θα γηνει!θα τα βολεψουμε.αντε να γηνει αυτο μηπως και καταφερω να βρω τον kurt cobain να του μηλησω!!
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 30 Ιούλ 2004 02:30

Υπαρχει και ενα αλλο δεδομενο. Καποιο μαθηματικοι δημιουργησαν τη λεγομενη timewave theory. Ουσιαστικα προσομοιωσαν την ιστορια του ανρθωπινου πολιτισμου με μια σειρα κυματων χρησιμοποιωντας ως σημεια αναφορας τα διαφορα σημαντικα γεγονοτα της ιστοριας και τις διαφορες εξελιξεις. Ετσι κατορθωσαν να βγαλουν μια κυματοειδη καμπυλη στον ενα αξονα της οποιας ειναι ο χρονος και στον αλλο ενα μεγεθος που χαρακτηριζει την ενταση και τη σημασια των εξελιξεων. Το αποτελεσμα ειναι:

Εικόνα

Οπως φαινεται η πορεια ειναι συνεχως φθινουσα και στις 12 Δεκεμβριου του 2012 παυει πλεον να υπαρχει η οποιαδηποτε εξελιξη. Μηπως σημαινει κατι αυτο?
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 31 Ιούλ 2004 14:57

Ενδιαφέρον, phantom. Μπορείς να μας δώσεις την πηγη που το βρήκες; Μου έχει δημιουργήσει κάποιες απορίες. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 03 Αύγ 2004 01:39

Αγαπητέ Phantom θα μπορούσες να εξηγήσεις ποιό ακριβώς μέγεθος αναπαριστά ο κατακόρυφος άξονας; Επίσης μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση που τα 2.000 χρόνια μΧ καλύπτουν ένα πολύ μικρό μέρος του διαγράμματος, αν και νομίζω ότι είναι τα σημαντικότερα από την άποψη της τεχνολογικής προόδου. Αντίθετα βλέπω μια μεγάλη κορυφή περίπου στο 15.000 πΧ. Τί ακριβώς αντιπροσωπεύει;

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 03 Αύγ 2004 02:28

Βρε Φάντομ μου, πού βρήκαν στοιχεία πριν το 2000 π.Χ. (για να μην πω κι αργότερα;). Δώσε μας στοιχεία να το ψάξουμε κι εμείς!

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 04 Αύγ 2004 14:02

Για περισσοτερες πληροφοριες δειτε:
http://serendipity.nofadz.com/ft/gyrus/river.htm
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 07 Αύγ 2004 02:41

Κοίταξα το link που δίνεις Phantom και δεν έγινα καθόλου σοφότερος, ούτε και κατάλαβα κάτι παραπάνω για το διάγραμμα.

Απάντηση