Το πρόσωπο στον Άρη

Αναζητώντας απαντήσεις
Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 23 Ιούλ 2004 19:59

καποιος σε ενα αλλο topic ειχε πει οτι η φαντασια ειναι ανωτερη της λογικης.σωστο εν μερει αυτο αλλα εγω θα προσθεσω και το οτι η αληθεια κρυβετε καλυτερα οταν ειναι σε κοινη θεα....
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 23 Ιούλ 2004 20:44

Δεν ξέρω αν μπορούμε να ταξινομήσουμε φαντασία και λογική (αλήθεια με ποια κριτήρια), για μένα και τα δύο αποτελούν ανώτατες πνευματικές λειτουργίες του ανθρώπινου είδους εξίσου σημαντικές, ίσως συμπληρωματικές σε κάποιο βαθμό.
Ένας κόσμος απόλυτα λογικός θα ήταν ιδιαίτερα βαρετός, αφού ο άνθρωπος νους αρέσκεται σε ταξίδια πέρα από το φαίνεσθαι. Όμως και ένας κόσμος που κυριαρχεί η φαντασία θα ήταν τελείως άναρχος χωρίς τις σταθερές που παρέχει η λογική σκέψη.
Έτσι ο συγκεκριμένος δυισμός είναι απαραίτητος για την ισορροπία του ανθρώπου. Ωστόσο, αυτή η ισορροπία ανατρέπεται όταν από μία φωτογραφία πάμε να βγάλουμε συμπεράσματα τα οποία ανατρέπουν ό,τι γνωρίζαμε ως σήμερα για τον κόσμο μας. Μια τέτοια σημαντική αλλαγή πρέπει να στηρίζεται στη λογική ή στο παιδί της, την επιστήμη. Η φαντασία μπορεί να μας δείξει το δρόμο, αλλά δεν μπορεί να μας πάει μέχρι το τέρμα του.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 28 Ιούλ 2004 21:37

Το προσωπο στην κυδωνια εχει 1600 μετρα μηκος,1000 μετρα πλατος και 400 με 600 μετρα υψος!!δεν νομιζω λοιπον να ειναι ενα απλο δημιουργημα της φυσης!η ΝΑΣΑ μας κρυβει πολλα γι'αυτο το προσωπο οπως και για αλλα περιεργα!παλυ θα κατηγορηθω ομως για συνομοσιολογια και κουκουλοματα.τι να κανω ρε παιδια?αφου ετσι ειναι τα πραγματα.τι αλλο αραγε να κρυβει η ΝΑΣΑ?δεν προκειται να μαθουμε...

Άβαταρ μέλους
John F.K.
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από John F.K. » 29 Ιούλ 2004 12:28

Κώσταs Δελήμπασης έγραψε:Ο καλύτερος τρόπος για την αντιμετώπιση όλων των ανόητων και αστήρικτων θεωριών είναι η ανάπτυξη κριτικής σκέψης.
ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΔΩ
May the force be with you

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 29 Ιούλ 2004 18:05

Spacelord η φαντασία σου οργιάζει. Η Nasa δεν ξαναέστειλε τον δορυφορο της να φωτογραφίσει την περιοχή του προσώπου; Η Nasa δεν μετέδωσε Live μέσω Internet τις φωτό αυτές; Εαν πήγαινες στο site της θα ανακάλυπτες πώς όχι μόνο δεν κρύβει τίποτα αλλά δείνει και άλλες φωτογραφίες περιοχών που μοιάζουν με πρόσωπα (http://www.nasa.gov/audience/forkids/ac ... _Mars.html), παρέχει αναλύσεις για το θέμα και πρόσφατες φωτογραφίες (http://science.nasa.gov/headlines/y2001/ast24may_1.pdf), η φωτογραφία δε που τραβήχτηκε το 2001 είναι ξεκάθαρη (http://apod.gsfc.nasa.gov/apod/ap031214.html)(http://marsweb.jpl.nasa.gov/mgs/msss/ca ... index.html). Κάθισες ποτέ να δεις αυτές τις φωτό; Έλεος

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 29 Ιούλ 2004 18:49

δεν εχω παει στο site της nasa και σε ευχαρηστω που μου το ειπες.θα ρηξω μια ματια.εχω δει ομως φωτογραφιες με προσωπα και πυραμιδες απο την επιφανεια του αρη και απο το εξαιρετικο βιβλιο εξωγηινη αρχαιολογια!εγω παντως για την ΝΑΣΑ εω πει την γνωμη μου.Δηλαδη πηστευεις οτι αυτα τα καλα παιδακια εκει στη ΝΑΣΑ πραγματικα ενδιαφερονται για μας?θελουν να ξερουμε τα παντα για τα ευρηματα εκει εξω?τους νοιαζει να εχουμε γνωση για οτι συμβαινει στο διαστημα?δεν νομιζω!!!

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 29 Ιούλ 2004 19:42

Spacelord έγραψε:Το προσωπο στην κυδωνια εχει 1600 μετρα μηκος,1000 μετρα πλατος και 400 με 600 μετρα υψος
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε προβληματίζουν οι διαστάσεις...τις θεωρείς μικρές ή μεγάλες?Με την ίδια λογική κι εγώ σου λέω πως ΚΑΙ τα Μετέωρα είναι εξωγήινης προέλευσης.

Όσο για τις φωτογραφίες με πυραμίδες κτλ...στείλε μου μια φώτο σου και θα σ'έχω παρέα με τον Αρμστρονγκ στη σελήνη.

Επίσης, όταν έχουμε αρνητική γνώμη για κάποιον κοιτάμε να είμαστε ενήμεροι για τις θέσεις-απόψεις του. Ο νοών νοείτω...
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 29 Ιούλ 2004 21:14

και ομως υπαρχουν πυραμιδες στον αρη feanor.μπορεις να τις δεις στο βιβλιο εξωγιηνη αρχαιολογια.και μη μου πεις μετα οτι και αυτο ειναι δημιουργημα της φυσης!!μη τρελαθουμε τελειως!και αν υποθεσουμε οτι τις πυραμιδες τις εφτιαξαν Ελληνες(και μην ακουω βλακειες,οτι αιγυπτιοι τις εφτιαξαν),αυτα ειναι παραμυθια!ζυγκουρατ και πυραμιδες ηταν κατασκευες Ελληνων και υπαρχουν σε ολο τον κοσμο.και στην Ελλαδα επισης.και κατα την γνωμη μου κατω στο βυθο του αιγαιου υπαρχουν πολλα τετοια!αρα ποιος εχτισε τις πυραμιδες εκει στον Αρη?μηπως οι αρχαοι ελληνες πηραν την τεχνογνωσια απο καποιους αλλους?μηπως λεω!!Phantom εσυ τι εχεις να πεις?αλλωστε εσυ ανοιξες αυτο το θεμα!

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 30 Ιούλ 2004 02:10

Εκανα μερικα μπανια φιλε μου(και θα ξανακαν κι αλλα) γι αυτο και εγραψα απουσια.

Δεν καταλαβαινετε τι εγινε? Τους ξεφυγαν οι πρωτες φωτογραφιες και μαγειρεψαν τις επομενες για να μας κλεισουν τα ματια. Νομιζετε για πλακα τους εχει πιασει ψυχωση με τον Αρη? Αρκετες απο τις σιγουρα κατασκευασμενες φωτογραφιες τις εχουν ριξει οι ιδιοι οι Αμερικανοι στην κυκλοφορια για να ερθουν μετα και να πουν "ποιες αυτές? μα αυτες ειναι πειραγμενες"
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
John F.K.
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από John F.K. » 30 Ιούλ 2004 10:59

spaceLorld ΠΟΛΥ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΦΤΙΞΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ Κ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΜΕΣΑ Κ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΖΙΓΚΟΥΡΑΤ Κ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΟΙ ΜΟΝΟΙ Κ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ Η ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΑΒΕΣ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ PHANTOM ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΕ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ!ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ

OΣΟ ΓΙΑ ΤΟ βιβλιο εξωγιηνη αρχαιολογια ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΙΣ ΦΟΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΣΤΗΛΕ ΔΟΡΥΦΟΡΟ?ΜΠΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΑΣΑ Κ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΝΑΣΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
May the force be with you

Απάντηση