Το πρόσωπο στον Άρη

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
e-telescope.gr
Άτυπος Χρήστης

Το πρόσωπο στον Άρη

Δημοσίευση από e-telescope.gr » 18 Φεβ 2004 03:00

Το πρόσωπο στον Άρη

Η ιστορία του προσώπου στον Άρη ξεκινά το 1976, όταν το Viking 1 της NASA προχώρησε σε μια σειρά φωτογραφήσεων στην επιφάνεια του κόκκινου πλανήτη με στόχο την επιλογή του σημείου προσεδάφισης για το αδερφό του σκάφος, το Viking 2 που επρόκειτο να ακολουθήσει. Μια από τις φωτογραφίες αυτές απεικόνιζε ένα περίεργο σχηματισμό που έμοιαζε πολύ με ανθρώπινο πρόσωπο.

Διαβάστε τη συνέχεια του άρθρου στο e-telescope.gr

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Το προσωπο της Κυδωνιας

Δημοσίευση από phantom » 07 Ιούλ 2004 01:24

Το προσωπο της Κυδωνιας αναφερθηκε και σε αλλη συζητηση αξιζει ομως μια δικη του γιατι ειναι πολυ σημαντικο ευρημα. Το αρθρο του e-telescope προσπαθει μαλλον απλουστευτικα να δωσει μια σκεπτικη εξηγηση η οποια ειναι αυτη που δινει επισημα και η ΝΑΣΑ. Μπλεκει επισης μια σειρα ασχετες ιστοριες.

Η γνωμη μου ειναι πως η ΝΑΣΑ εδωσε τη φωτογραφια στη δημοσιοτητα πριν καταλαβει τι ακριβως δειχνει και στη συνεχεια μαγειρεψε τις φωτογραφιες των επομενων αποστολων που εμφανιζονται. Στην πραγματικοτητα αυτο που βλεπουμε ειναι τα ερειπια μιας αρχαιας πολης στον Αρη και δεν αποκλειεται να προκειται για τον πολιτισμο απο τον οποιο προερχομαστε κι εμεις. Μηπως δεν ειναι τυχαιο που τα τελευταια χρονια οι Αμερικανοι και οι Ευρωπαιοι εχουν σκιστει στις αποστολες στον Αρη?
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 21 Ιούλ 2004 15:21

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι μια μυστική παγκόσμια οργάνωση συνέλαβε ένα σατανικό σχέδιο και φρόντισε να κτίσει πολυκατοικίες και ενοικιαζόμενα διαμερίσματα στον Αρη και πολυτελή ξενοδοχεία στη σκοτεινή πλευρά της Σελήνης ώστε να κάνει τις διακοπές της η παγκόσμια ελίτ χωρίς να συχνωτίζεται με τους πληβείους.

Και μήν τολμήσει κανείς να με κατηγορήσει πώς γράφω βλακείες γιατί τίποτε από αυτά δεν είναι πιο παράλογο από άλλα που έχουν κατά καιρους γραφτεί στο forum.

Όσο για το πρόσωπο στον Αρη και το άρθρο αυτό που μάλλον δε σου αρέσει Phantom είναι ότι μένει στα στοιχεία που υπάρχουν και στα δεδομένα που μπορούν να εξεταστούν και δεν ασχολείται με τίποτε περίεργες θεωρίες. Αν τώρα εσύ από αυτές τις φωτογραφίες βλέπεις τα ερείπια μιας πόλης στον Αρη τί άλλο να πώ

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 21 Ιούλ 2004 19:24

εμενα δεν μου φενετε για πολη.ειναι ενα μια κατασκευη απο καποιους,ας τους πω αρηανους.Μαχο παρεκτρεπεσε και λες βλακειες!!!!γιατι τα ισοπεδωνεις ολα?αμα δεν σε ενδιαφερει κατι το καλυτερο ειναι να μην ασχολεισαι!αστο.υποβαθμιζεις και τον εαυτο σου.μα ειναι δυνατον να ασχολεισαι με εμας τους βλακες που γραφουμε παραμυθια!!το προσωπο στν κυδωνια και τα αλλα προσωπα στον αρη συγουρα δεν ειναι εργο της φυσης και ουτε κατασκευαστηκε τυχαια!ολα εχουν τον σκοπο τους και ουτε οι βραχοι κοντα στο προσωπο σε σχημα πυραμηδας ειναι τυχαια εκει!και ουτε το ισοπλευρο τριγωνο που σχηματιζουν με το προσωπο ειναι τυχαιο!
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 21 Ιούλ 2004 23:25

Μα με ενδιαφέρει Spacelord με ενδιαφέρει και πολύ μάλιστα, άλλωστε αυτά που έγραψα πιο πάνω και χαρακτήρισες απαξιωτικά "βλακείες" σε τί διαφέρουν από αυτά που υποστηρίζεις εσύ (αναφέρομαι και σε άλλες συζητήσεις)? Περιμένω να ακούσω τη θεωρία σου για το σχηματισμό του προσώπου της πυραμίδας και των βράχων.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 22 Ιούλ 2004 13:54

το προσωπο στν κυδωνια και τα αλλα προσωπα στον αρη συγουρα δεν ειναι εργο της φυσης και ουτε κατασκευαστηκε τυχαια
Το ξέρεις ή απλά έτσι σου φαίνεται?Εμένα προσωπικά μου δίνουν την εικόνα γεωλογικών σχηματισμών.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 23 Ιούλ 2004 02:06

μα φενετε ολοκαθαρα οτι ειναι ενα προσωπο.δεν νομιζω οτι ειναι γεωλογικα σχηματα.πηστεψε το απηστευτο....
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 23 Ιούλ 2004 11:57

Αν το θέτεις σε βάση πίστης τότε πιστεύω ότι το συγκεκριμένο πρόσωπο είναι:
Μια διαστρική πύλη της οποίας το δεξί μάτι κοιτάζει προς τον Βοώτη, από τον οποίο ως γνωστό προέρχονται οι Βοιωτοί, το αριστερό μάτι μας οδηγεί με ασφάλεια στον γ της Μεγάλης Αρκτου, πατρίδα της καφέ αρκούδας. Επίσης τα ρουθούνια (και τα δύο) εκτοξεύουν προς τη Γη ψυχοτροπες ουσιες για να κρατουν τον πληθυσμο της σε ναρκη, ενω το στομα εκπεμπει ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια που τυφλωνει τα γηινα ρανταρ. Φυσικα είναι περιττό να πω πως τα αυτια του χρησιμευουν στην παρακολουθηση ολων των συνομιλιων σε ακτινα 5.000 ετων φωτος.
Αυτα για το προσωπο του Αρη.

Με τα παραπαν δεν εχω καμμια απολυτως διαθεση να ειρωνευτω, απλα επισημαινω πως οταν ξεκιναμε ενα επιχειρημα με τη φραση 'πιστευω οτι...' αυτο που επακολουθει μπορει να ειναι εξωφρενικα απιστευτο και χωρις φυσικα να χρειαζεται να μπουμε σε διαδικασια αποδειξεων.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
Δάφνη
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Δάφνη » 23 Ιούλ 2004 13:32

Σωστός ο Feanor.... :lol:
Everything is dust in the wind...

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 23 Ιούλ 2004 17:29

feanor έγραψε:Με τα παραπαν δεν εχω καμμια απολυτως διαθεση να ειρωνευτω, απλα επισημαινω πως οταν ξεκιναμε ενα επιχειρημα με τη φραση 'πιστευω οτι...' αυτο που επακολουθει μπορει να ειναι εξωφρενικα απιστευτο και χωρις φυσικα να χρειαζεται να μπουμε σε διαδικασια αποδειξεων.
Κατά την αναζήτησή μου στο διαδίκτυο για το θέμα "2012" που υπάρχει σε άλλο σημείο του forum έπεσα πάνω σε κείμενο κάποιου Tony Wicks με τίτλο Dramatic Changes ή κάπως έτσι. Ο τύπος γράφει απίστευτα πράγματα χωρίς όχι απλά ίχνος απόδειξης αλλά ούτε καν μια παραπομπή κάπου. Μια ιστοσελίδα, ένα βιβλίο, μια θρησκεία ή έναν γκουρού βρε αδερφέ που ξύπνησε ένα πρωί, την είδε κάπως και λέει διάφορα

Ξεχώρισα και μετέφρασα μια παράγραφο με τα πιο light απ' αυτά που υποστηρίζει. Διαβάστε και γελάστε, κλάψτε, εγώ πάντως αν και κατά των ναρκωτικών αυτό που ήπιε ο τύπος για να το γράψει θα το δοκίμαζα.

Πολλά έχουν γραφτεί, ειπωθεί και προφητευτεί για το μέλλον μας. Κάποια ήταν αληθινά όταν καταγράφτηκαν, αλλά από τότε έχουν αλλάξει. Κάποια ήταν ψέματα και είχαν σκοπό να μας ποδηγετήσουν. Κάποια, τέλος, ήταν και παραμένουν αληθινά έως σήμερα. Το να τα βάλουμε σε μια σειρά είναι δύσκολο. Να γιατί η «αλήθεια» για έναν άνθρωπο δεν είναι «αλήθεια» για κάποιον άλλο. Χρειάζεται να βάλετε τη δική σας οπτική των πραγμάτων στις πληροφορίες που λαμβάνετε, συμπεριλαμβανομένου και του άρθρου μου. Οι άνθρωποι αφυπνίζονται σε διαφορετικό βαθμό κατά τη διάρκεια της εκμάθησης.
Κάποιες πληροφορίες είναι δύσκολο ν’ αφομοιωθούν όπως : η Κοίλη Γη μας και οι αρχαίοι πολιτισμοί που ζουν ακόμη εκεί, κάποιοι άνθρωποι ταξίδεψαν στο παρελθόν και άλλαξαν την ιστορία, έχουμε ανακαλύψει τρόπους για να κάνουμε αόρατα πολεμικά πλοία και να ταξιδεύουμε στο χρόνο από το 1943, το πρόγραμμα Απόλλων ήταν ψεύτικο και βιτρίνα, έχουμε φτιάξει βάσεις στη Σελήνη και τον Αρη από τις αρχές της δεκαετίας του ’60.
Τέλος, για να σας ανοίξω την όρεξη, ή να σας κάνω πιο σκεπτικιστές, αναλόγως το που βρίσκεται το μονοπάτι της αφύπνισής σας, η Γη σιγά-σιγά θα επιβραδύνει την περιστροφή της, θα σταματήσει και θα την αντιστρέψει χωρίς καταστροφές, ενώ θα κινηθεί με το υπόλοιπο ηλιακό σύστημα προς το σύστημα του Σείριου του οποίου θα γίνει μέρος.

Και αυτά είναι τα πιο light όπως είπα. Τι διαστάσεις μπλέκονται (4η και 5η που δεν μπορούμε να τις κατανοήσουμε), τι όντα υλικά, ημί-υλικά και άϋλα τι λέσχες που κινούν τα νήματα... Ορεξη να χεις να διαβάζεις. Εγώ πάντως, καθότι και θιασώτης της φανταστικής λογοτεχνίας, πέρασα καλά.

Ετσι για να δείτε πόσο δίκιο έχει ο feanor...

Απάντηση