ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
diplomat
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από diplomat » 21 Οκτ 2004 21:40

Όσον αφορά τη χειραψία που χρησιμοποιούν οι τέκτονες αυτή γίνεται με το δείκτη του χεριού λυγισμένο σα διαβήτης ένα πράγμα και πιεζοντας το άλλο χέρι 3 φορές...

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 27 Οκτ 2004 19:57

Φιλε μου kotso νομιζω ππως ο δρακος που ειδες πρεπει να τον δουμε και εμεις. Πιστευω πως αξιζει να ριξω μια ματια οποτε αν μπορεις δωσε μας καποιο στοιχειο.Α και παιδια θα ηθελα περισσοτερα στοιχεια για αυτα που βλεπετε καθως δεν αξιζει να τα λεμε ετσι.Καλο θα ηταν να διασταυρωνουμε τις πληροφοριες.

maria
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από maria » 18 Νοέμ 2004 16:22

Φίλε PHANTOM σεχτικά με την αναφορά σου για την οδό της Θεσ/κης με το αδιέξοδο υπάρχει μια καλή αναφορά στο βιβλίο του Παντελή Γιαννουλάκη "Ιστορίες που δεν διηγήθηκε ποτέ κανείς" (εκδόσεις Αρχέτυπο). Η οδός ονομάζεται Μαύρης Πέτρας και η εμφάνιση της γίνεται κάθε 3 μέρες και είναι ορατή μόνο για 15 λεπτά μτά τα μεσάνυχτα. Ίσως το συγκεκριμένο βιβλίο να μοιάζει περισσότερο λογοτεχνικό αλλά αναφέρει αρκετές αλήθειες!

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 13 Δεκ 2004 20:22

maria εσενα δεν σου φαινεται λιγο περιεργη αυτη η αναφορα για τον δρομο :?: Εμενα παντως με μπερδευη λιγο.Πως γινεται ενας δρομος να εμφανιζεται απο το πουθενα :?:

maria
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από maria » 14 Δεκ 2004 13:32

Καλημέρα!
Φίλε Rico δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο από τη στιγμή που σε πάρα πολλά σημεία του ελλαδικού χώρου υπάρχουν δίαφορες παρόμοιες περιπτώσεις (ο σρόμος της Πεντέλης με το αντίστροφο βαρυτικό, η Δήλος με τα ιερά της, η Ακρόπολη της Αθήνας που δυστυχώς με την όλη τη βαβούρα της πόλης και τις κεραίες χάνει σιγά σιγά το πεδίο της). Και ειδικότερα ότνα βλέπεις πως όλες αυτές οι μαρτυρίες αναφέροντε πλέον σε όλο και περισσότερα βιβλία. Δεν μπορώ να πιστέψω πως όλες αυτές οι μαρτυρίες/αναφορές είναι λέξεις που καταλαμβάνουν χώρο σε σελίδες ή απλές συμπτώσεις. Και αν μοιάζουν με συμπτώσεις ένα έχω να πώ:
ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 17 Δεκ 2004 01:15

Σωστα σωστα.Απλα δεν μου καθεται καλα στο μυαλο.Οκ θα ηθελα πολυ να δω απο κοντα ολο αυτο με τον δρομο....Που ξερεις μπορει να οδηγει και σε καμια αλλη διασταση(χεχεχε) :twisted: .

Άβαταρ μέλους
Mike-P
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Mike-P » 25 Σεπ 2007 14:09

Γεια σας και από μένα.
Το μυστήριο με τα καπάκια είναι όντως ενδιαφέρον. Έχω δει πολλά τέτοια καπάκια με σύμβολα στη πόλη που μένω, στον όμορφο (λέμε τωρα :) ) Πειραιά. Ίσως μια χαρτογράφηση τους, να ήταν ενδιαφέρον..

Τώρα δε ξέρω αν έχει κάποια σχέση, μα σε ένα μικρό δρόμο κοντά στη πλατεία Αλεξάνδρας, που συνήθως'κόβω δρόμο'για πιο γρήγορα, έχω παρατηρήσει εδω και καιρό, ότι υπάρχουν πάνω του κάπου 12 καπάκια ! Και λέω οτι δε ξερω αν εχει κάποια σχεση, γιατι δεν είναι καπακια με συμβολα(αποσο εχω προλαβει να δω δηλαδη) αλλα φυσιολογικα. Μπορει να μη τρεχει κ τιποτα ,απλα μου φαινεται περίεργο σε ένα ασήμαντο και σχετικα μικρο στενο να υπάρχουν τοσα πολλα καπάκια.
Πάντως κάποιος που θα αποφασίσει να κάνει μια σπειροειδή βόλτα απο Καστέλα και προς τα πάνω, ως το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία,θα δει διαφορα πάνω σε πόρτες, πράθυρα,κάγκελα κλπ.

Εκεί που ξεκινάει η οδος της Τζαβέλα, απτη μεριά της Καστέλας, υπάρχει μια σιδερένια πορτα πάνω σε ένα μεγάλο βράχο. Αυτη η πόρτα άλλες φορες είναι κλειδωμένη με λουκέτο και άλλες όχι. Ενα βράδυ λοιπόν εγώ με ένα φίλο μου τη βρήκαμε ξεκλείδωτη και αποφασίσαμε να μπούμε. Μέσα ήταν σα μικρό τόυνελ το οποίο στο βάθος κατέληγε αριστερα. Εκεί είχε μια μεταλλική(απότι κατάλαβα) πόρτα, με ένα μικρό παραθυράκι. Μου θύμισε πολυ, πόρτες σαν αυτες που βλέπουμε στην απομόνωση των φυλακών. Πίσω απτη πόρτα υπήρχε ζωγράφιστό ένα αυτοσχέδιο τέρας-τύπου διάολος-και απο κάτω εγραφε terror. Δε χρειαζόταν να δω αυτο για να σας πω οτι η ατμόσφαιρα εκει μέσα ηταν ηδη τρομακτικη. ημασταν με μικρά φακουδακια και εκει κυριαρχουσε απόλυτο σκοτάδι. Πίσω απτη πόρτα είχε μια πιο μεγάλη αίθουσα η οποία δε γνώρίζω σε τι χρησίμευε. Ήταν ακατάστατη και πάντου είχε σκόνη και βρωμιά.Εμοιαζε εγκαταλημένη πολλά χρόνια. Προχωρήσαμε στο βάθος και είχε σκάλια απο κει και πέρα. Δε θυμάμαι και πολύ καλα, μα νομίζω ότι όταν τα ανεβήκαμε έιχε δυο διαδρόμους που μπορούσες να πας, αριστερά και δέξια. μα δεν συνεχίσαμε, γιατι φοβηθηκαμε μη χάθουμε, είχαμε προχωρήσει ήδη αρκετά μέσα. Δε γνώρίζω τι ήταν αυτό και σε τι χρησίμευε παλια, πάντως, ανάκαλυψαμε πως όλος ο βράχος πάνω απτη πόρτα, ο βράχος που καταλήγει στο προφήτη Ηλία(και σε,νομίζω, κάτι σα δεξαμενή που έχει εκεί) είναι κούφιος..
Διάλεξα το δρόμο το λιγότερο ταξιδεμένο και αυτό έκανε όλη τη διαφορά..

Απάντηση