ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ

Αναζητώντας απαντήσεις
Άβαταρ μέλους
cmd
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από cmd » 16 Ιουν 2004 14:45

Φίλε Dorian,
Σε αυτό που λές θα συμφωνήσω αρκετά. Ήταν μάλιστα κάτι που το συζητούσα και με ένα ξάδερφό μου. Πώς γίνεται αυτός ο άνθρωπος να έχει ένα εκπληκτικό γραπτό λόγο με πολύ μεγάλη φαντασία στις ιδέες του κι όμως μόλις εμφανίζεται στην τηλεόραση να φτάνει μέχρι και στο σημείο του άσχετου. Πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω το συγκεκριμένο. Πάντως μια ανάγνωση στο βιβλίο που αναφέρω και ειδικότερα μια περιγραφή που κάνει για ένα παιχνίδι ρόλων και πολιτειομαντείας, θα σας δείξει ενα άλλο πρόσωπο του συγγραφέα Γιαννουλάκη. Αυτά για τον ίδιο και δεν θα επανέλθω πάλι στο πρόσωπό του, παρα μόνο στα γραπτά του. Όσο αφορά το άρθρο που παραπέμπεις με μια πρώτη ματιά που του έριξα, ήθελα να πώ πως ο Μπαλάνος - ο οποίος εννοείτε ως συγγραφέας;- είναι συνεργάτης του Γιανν. στο περιοδικό του. Και αυτός ένας πολύ καλός συγγραφέας. Με αρκετές ιδέες.

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 16 Ιουν 2004 16:32

ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΑΣΤΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ. ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ, ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΜΑΝΤΡΟΤΟΙΧΟΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΣΥΝΘΩΣ ΝΥΧΤΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ. ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
cmd
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από cmd » 16 Ιουν 2004 16:38

Φίλε phantom,
αυτό το απόσπασμα που αναφέρεις είναι από το βιβλίο του Γιανν. "Megapolisomancy". Ή κάνω κάποιο λάθος;

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 18 Ιουν 2004 01:54

ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ CMD. ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΤΩΝ ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΑΡΧΕΤΥΠΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ.
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
cmd
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από cmd » 19 Ιουν 2004 00:33

Τελικά phantom το τσέκαρα και είναι όντως ένα απόσπασμα απο το βιβλίο που ανάφερα πρίν. Εαν σου άρεσε το απόσπασμα, πιστεύω πως μπορεί να σου αρέσει και το βιβλίο.

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 19 Ιουν 2004 01:20

Δανείστηκα το βιβλιο απο καποιο φιλο και φαινεται ενδιαφερον. Περισσοτερα οταν προχωρησω αρκετα

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 22 Ιουν 2004 13:14

ΘΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ CMD, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΡΧΕΤΥΠΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ?
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
AUDI S3
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από AUDI S3 » 05 Σεπ 2004 01:26

Αγαπητοι φιλοι CMD και Νικο, οσον αφορα το θεμα του 500αρικου και της χειραψιας θα ηθελα να σας ενημρωσω οτι η χειραψια ειναι 100% μασωνικη. Αν θελετε μπορω να σας πω μαλιστα και απο ποια μελη γινεται...εννοω τι βαθμο εχουν! Αληθεια δεν ανοιγουμε ενα θεμα περι "τεκτονισμου"?....

Άβαταρ μέλους
des
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από des » 06 Σεπ 2004 01:03

cmd έγραψε:Πώς γίνεται αυτός ο άνθρωπος να έχει ένα εκπληκτικό γραπτό λόγο με πολύ μεγάλη φαντασία στις ιδέες του κι όμως μόλις εμφανίζεται στην τηλεόραση να φτάνει μέχρι και στο σημείο του άσχετου. Πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω το συγκεκριμένο.
Αυτό συμβαίνει γιατί στα βιβλία τού Γιαννουλάκη δεν υπάρχει τίποτα το δικό του! Τα έχει πάρει όλα από βιβλία άλλων.
Γι αυτό τον βλέπεις να μην μπορεί να σταυρώσει μια σωστή κουβέντα σε ζωντανές εκπομπές: είναι πραγματικά άσχετος και δεν πολυκαταλαβαίνει τα θέματα με τα οποία ασχολείται.
Δεν έχει δικές του απόψεις, μόνο ό,τι άρπαξε από δω και από κει!

Άβαταρ μέλους
kotso
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από kotso » 21 Οκτ 2004 12:30

Κατω στην Αθηνα υπηρχε ( την ειχα δει πριν 5 χρονια) μια πορτα η οποια ηταν μονιμως κλειστη και ειχε πανω της ενα Δρακο και ενα περίεργο συμβολο :?:
Περισυ ετυχε να ακουσω για αυτην την συγκεκριμενη πορτα στον Χαρδαβελλα..Στην εκπομπη του αναθερφηκαν στην πορτα αυτη και ειπαν οτι ειχε κατασκευαστει τον 16ο αιωνα και οτι κανεις δεν ξερει που οδηγει.
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι πραγματι ο δρακος και το συμβολο ειχαν σβηστει απο στην πορτα.Γιατι αυτο:?:Τι πειραζει μια πορτα με ενα δρακο :?: Μηπως κινουσε υποψιες και ωθουσε τους κατοικους στην ερευνα?
Αν δεν παίξεις δεν θα χαρείς και Αν δεν ρισκάρεις δεν θα κερδίσεις ! Απλα...

Απάντηση