ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ

Δημοσίευση από phantom » 10 Ιουν 2004 19:18

ΑΝ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΗ, ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΘΗΝΑ Ή ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΣΗΜΑΔΙΑ, ΣΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ. ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ, ΚΥΡΙΩΣ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΑΛΙΕΣ.
ΑΚΟΥΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΧΑΡΔΑΒΕΛΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΓΜΕΝΕΣ ΠΕΝΤΑΛΦΕΣ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΠΕΡΙΚΛΕΙΟΥΝ ΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΑΜΑΛΙΑΣ-ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ-(ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ 3ΟΥ ΔΡΟΜΟΥ). ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΑΥΤΟ ΑΝΗΚΕ ΣΤΗ ΔΟΥΚΙΣΣΑ ΤΗΣ ΠΛΑΚΕΝΤΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΧΑΡΙΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΛΕΓΟΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 11 Ιουν 2004 01:06

Αυτό είναι όντως ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα. Η Θεσσαλονίκη είναι γεμάτη από κτίρια με περίεργες παραστάσεις στα αετώματα τους, σε αψιδωτές εισόδους, περίεργα σχήματα και πάει λέγοντας. Ιδιαίτερη εντύπωση μου είχε κάνει το παλιό αρχαιολογικό μουσείο, στην ομώνυμη οδό, το οποίο στα τελειώματα της στέγης έχει σχήματα τα οποία φτιάχουν αστέρια του Δαυίδ. Πολύ παράξενο αν σκεφτεί κανείς πώς είναι παλιό τζαμί.

Άβαταρ μέλους
cmd
Νέο Μέλος

Megapolisomancy

Δημοσίευση από cmd » 11 Ιουν 2004 01:20

"Κάτω από τις πόλεις υπάρχει και μια άλλη μυστική πόλη που κοιμάται συνήθως, αλλα πού και πού ξυπνά και εάν δεν προσέχεις μπορεί να ξεστρατίσεις και να χαθείς μέσα της. Από την άλλη μπορεί και να ψάξεις να βρείς την είσοδό της ηθελημένα."

Το θέμα του Χαρδαβέλλα δεν θα το σχολιάσω.Βρίσκω ότι είναι σαν να ζητώ γεω-οικονομικό-πολιτική ανάλυση ενός ζητήματος από τη Μενεγάκη. Ο άνθρωπος το λιγότερο είναι αστείος. Παρακολούθησα όμως όλη τη συνέντευξή του για τον απλό λόγο που λέγεται Παντελής Γιαννουλάκης. Ήταν ο ομιλητής που αναφέρθηκε στα "περίεργα" καπάκια και έκανε τη σύνδεση αυτών με την Δούκισσα και τη σπηλιά του Νταβέλη. Ο λόγος που ο Παντελής( θα μου επέτρεπε να του μιλάω στον ενικό πιστεύω) αναφέρθηκε στο συγκεκριμένο θέμα είναι γιατί ο ίδιος έιναι πολύ καλός γνώστης του. Είναι και ο λόγος για τον οποίο έγραψε το εκπληκτικά αποκαλυπτικό βιβλίο "Megapolisomancy" φανερώνοντας την μυστική ζωή των πόλεων. Σας το συνιστώ οπωσδήποτε εάν θέλετε περισσότερες πληροφορίες.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 11 Ιουν 2004 18:46

Πραγματικά το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και έχει πολλές προεκτάσεις. Πάντως έχεις άδικο Phantom για το ότι μόνο στις μεγάλες πόλεις μπορεί να ανακαλύψει κανείς περίεργα αρχιτεκτονήματα και άλλα παράξενα. Απλά στις μεγάλες είναι πιο πολλά.
Cmd, αν και δεν έχω διαβάσει το βιβλίο που αναφέρεις, το Γιαννουλάκη δεν τον έχω σε ιδιαίτερη υπόληψη, κρίνοντας από το περιοδικό (το Strange δεν είναι που βγάζει) και ένα-δυο άλλα βιβλία του που ξεφύλισσα. Περισσότερο σπεκουλάρει εκμεταλευόμενος το ενδιαφέρον του κοινού.

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 11 Ιουν 2004 23:04

Δεν είναι μόνο στις πόλεις που μπορείς να ανακαλύψεις περίεργα σχήματα. Δεν ξέρω εαν θυμάστε στο παλιο 500ρικο την χειραψία απο τους καρπούς. Μερικοι λενε πως είναι σύμβολο των μασώνων! Ίσως εαν έχει καποις μια πιο συγκεκριμένη αναφορά να την μελετήσουμε. Καποια φωτο θα βοηθούσε ιδιαίτερα.

Άβαταρ μέλους
cmd
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από cmd » 12 Ιουν 2004 09:41

Dorian θα σου έλεγα πως έχεις πέσει σε μια περίεργη παγίδα που στήνει ο Γιανουλάκης. Για κάποιο τρόπο όλα του τα άρθρα και βιβλία ξεκινούν με μια γενικόλογη και μερικές φορές κουραστική προσέγγιση, για να καταλήξουν σε μια βαθιά ανάλυση των στοιχείων. Θα σου έλεγα πως γενικά είναι λίγο δύσκολο να κρίνεις ένα συγγραφέα απλά ξεφυλλίζοντας ένα βιβλίο του. Και συγκεκριμένα στην περίπτωση αυτή θα έλεγα να το προσπαθήσεις με το βιβλίο που έχω προαναφέρει. Είναι ένα πραγματικά αξιοπρόσεχτο βιβλίο με πάρα πολύ γνώση. Όσο αφορά το θέμα του περιοδικού του, επειδή εντρυφώ στην ειδικότερη θεματολογία, έχω διαβάσει αρκετά περιοδικά του είδους και, τουλάχιστον προσωπικά, το επίπεδο παρουσιάσης των θεμάτων με καλύπτει. Μην ξεχνάς ότι είναι περιοδικό και εκτός του ότι πρέπει να πουλήσει, πρέπει και να προσελκύσει κόσμο με θέματα όχι και τόσο ουσιαστικά. Ολα τα περιοδικά του χώρου αυτού το εφαρμόζουν. Μην με ρωτήσεις γιατί το κάνουν αυτό όμως. Δεν το γνωρίζω αυτό. Ούτε γνωρίζω γιατί ο Παντελής ακολουθεί αυτή τη συγκραφική τεχνική. Θα σου έλεγα όμως ότι επειδή και οι δύο γράφουμε μια θεματολογία ενός χώρου που δεν υπάρχουν γραπτές αποδείξεις για τα περισσότερα πράγματα, απλά καταθέτουμε απόψεις, να είσαι πιο προσεκτικός με τον χαρακτηρισμό σπεκουλάρισμα. Μιάς και όλες οι απόψεις που γράφονται εδω μέσα, συμπεριλαμβανομένων και των δικών μου, είναι προσωπικές "υποθεσιολογίες" του καθενός. Τέλος θα ήθελα να συμφωνήσω ότι τα φαινόμενα των "καπακιών", για τα οποία υπάρχουν εφάνταστες υποθέσεις, ότι δεν είναι χαρακτηριστικό μόνο των μεγάλων πόλεων, μιάς και έχω βρεί τέτοιου είδους σημάδια και στην Χαλκίδα που βρίσκομαι τώρα.
Αυτά πρός το παρόν...

Άβαταρ μέλους
cmd
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από cmd » 12 Ιουν 2004 09:47

Νίκο, δεν νομίζω ότι μια μυστική χειραψία μεταξύ μυημένων θα μπορούσε να είναι κάτι τόσο εξειδικευμένο. Τουλάχιστον η κοινή χειραψία αναγνώρισης είναι κάτι που προκύπτει από μια ειδική πίεση των δακτύλων κατα τη διάρκεια μιας απλής χειραψίας. Τώρα εαν πρόκειται για μια εσωτερική χειραψία, θα σε γελάσω, μιας και δεν θυμάμαι την συγκεκριμένη εικόνα που λές πάνω στο 500ρικο. Οι φωτογραφίες που λές να τοποθετηθούν, σε ποιό θέμα αναφέρεσαι;

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 13 Ιουν 2004 02:11

Μπορεις να βρεις μια φωτο απο το 500σαρικο

Εικόνα

Εικόνα

H χειραψία -αν και δεν φαινεται καλα - είναι κάτω απο τις υπογραφές και είναι η τρίτη χειραψία που περιγράφεται στο site http://www.masonic.uni.cc/ Πάντος με λίγο ψαξιμο είδα πως σχεδόν όλα τα είδη χειραψιών παρουσιάζονται ως μαδονικά, αλλα παραμένει αξιοπεριέργο γιατί να υπάρχει αυτου του είδους χειραψία στο χαρτονόμισαμ επάνω. Τέλος στην μικρή έρευνα που έκανα διάβασα σε ένα site πως όταν είχε προτοβγει το χαρτονόμισμα πολλοί μιλάγανε για μασονικά σύμβολα, ίσως κάποιος παλιός να θυμάται κάτι.
Οι φωτογραφίες που λές να τοποθετηθούν, σε ποιό θέμα αναφέρεσαι;

Αναφέρομαι σε φωτό από περίεργα σχήματα που υπάρχουν στα καπάκια ή σε άλλα σημεία της πόλης που κάπιος έχει δει.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 15 Ιουν 2004 21:44

Αγαπητέ Cmd έχεις δίκιο για την παρατήρηση σου σχετικά με το πώς μπορεί να αξιολογήσει κανείς ένα βιβλίο. Πάντως η γνώμη που έχω για το Γιαννουλάκη είναι αποτέλεσμα ανάνγωσης άρθρων του και η εντύπωση που μου έχει κάνει με τις διάφορες αερολογίες που τον έχω ακούσει να λέει σε εκπομπές. Όμως αυτά είναι προσωπικές κρίσεις και απόψεις και εν πάσει περιπτώσει δεν είναι αυτό το θέμα μας.
Ένα εξαιρετικό κείμενο για τα καπάκια είναι αυτό στη σελίδα: http://www.vembos.gr/lidsresearch.htm όπου υπάρχουν και πολλές φωτογραφίες.

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 16 Ιουν 2004 11:44

Το άρθρο στο οποίο παρέπεμψες Dorian είναι πραγματικά εξαιρετικό. Ο τύπος έχει κάνει πολλή και καλή έρευνα πάνω στο θέμα και τα συμπεράσματα του είναι αρκετά λογικά και ρεαλιστικά.

Απάντηση