Πέρα από το φράγμα του χρόνου

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από Κώστας Δελήμπασης » 15 Νοέμ 2005 02:13

Δε νομίζω πώς έχει νόημα να γράψω κάτι παραπάνω από τη στιγμή που δεν υπάρχει αντίλογος.

notna
Δόκιμο Μέλος

Τι είναι ο χρόνος;

Δημοσίευση από notna » 03 Μαρ 2006 13:17

Με το απλοϊκό μυαλό μου και δίχως να θέλω να δώσω μια επιστημονική απάντηση στην παραπάνω ερώτηση θα έλεγα τα εξής:
Ουσιαστικά ο χρόνος είναι δημιούργημα του ανθρώπου, είναι μια αφηρημένη έννοια και ο καθένας τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Στην πραγματικότητα αν παγώναμε τα πάντα γύρω μας, αν δηλαδή έπαβε να υπάρχει οποιαδήποτε κίνηση τότε θα σταματούσε και ο χρόνος. Από αυτό συμπεραίνουμε ότι τον χρόνο τον κάνει η κίνηση. Τα πράγματα γύρω μας κινούνται έστω και αν φαινομενικά δείχνουν να είναι ακίνητα. Έτσι ακόμη και το τραπέζι που μοιάζει ακίνητο βρίσκεται σε κίνηση διότι τα σωματίδια που το απαρτήζουν (π.χ. τα ηλεκτρόνια κινούνται). Έτσι αν θέλουμε να γυρίσουμε αντίστροφα τον χρόνο θα έπρεπε όλα τα πράγματα να κινηθούν αντίθετα. Το σπασμένο ποτήρι να ξανασυναρμολογηθεί, όπως όταν παίζουμε μια ταινία ανάποδα. Κάτι που θεωρώ ότι είναι αδύνατο να γίνει για το σύνολο του κόσμου, για όλο το σύμπαν δηλ. Τώρα ας υποθέσουμε ότι κάποιος άνθρωπος έχει την ικανότητα να γυρίζει αντίστροφα τον χρόνο κάποια δεδομένη στιγμή. Η μόνη αλλλαγή που θα διαπίστωνε θα ήταν να γίνεται ποιό νέος βλέποντας όμως τους γύρους του να κινούνται ομαλά προς το μέλλον. Διότι το φαινόμενο που τυχαίνει σ΄αυτόν δεν συμβαίνει και στους άλλους. Αν διαπίστωνε ότι οι γύρω του ξανανιώνουν σημαίνει ότι το πρόβλημα της αντιστροφής του χρόνου δεν το έχει αυτός αλλά οι άλλοι. Και μια που όλοι κινούμαστε δυστυχώς προς το μέλλον αυτό δεν ισχύει. Επομένως θεωρώ την ιστορία μια κακόγουστη φάρσα που δεν έχει καμμία σχέση με την πραγματικότητα.
Φιλικα Αντώνης

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 03 Μαρ 2006 21:13

Αντώνη αν ριξεις μια ματιά στις προηγούμενες σελιδες της συζητησης θα δεις ότι η ιστορία είναι φανταστική και αυτό έχει αποκαλυφθεί εδώ και καιρό.
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
glorius
Νέο Μέλος

απαντηση

Δημοσίευση από glorius » 30 Δεκ 2006 16:51

ΝΙΠΣΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΠΣΗΝ

lost_94
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από lost_94 » 05 Φεβ 2007 19:58

Έχω εξοργιστεί, διότι η επιστολή που έγραψα με σκοπό να ενημερωθώ στο παρόν μου τροποποιήθηκε από κάποιους και χρησιμοποιήθηκε για απλό εντυπωσιασμό και για να αυξήσει την επισκεψιμότητα της ιστοσελίδας.

Ένας από αυτούς που ασχολήθηκαν με το γρίφο με εντόπισε, με ενημέρωσε για το περιεχόμενο της επιστολής και αφού το ερευνήσαμε ανακαλύψαμε ότι όντως ο συγγραφέας της επιστολής είμαι εγώ.

Οφείλω να σας ενημερώσω ότι η αληθινή χρονολογία της γέννησής μου είναι το 1994. Για λόγους που ακόμη δεν έχω προσδιορίσει, κάποιος άλλαξε τη χρονολογία αυτή σε 2004.

Παρόλα αυτά ο λόγος που με ωθεί να γράψω αυτό το μήνυμα δεν είναι η ενόχλησή μου, αλλά το γεγονός ότι χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Και ελπίζω σ'αυτήν επειδή έχω δει ότι δείξατε ενδιαφέρον για την περίπτωσή μου.

Το 2008 πλησιάζει, και σε λίγο ο χρόνος για μένα θα μετρά αντίστροφα. Τι μπορώ να κάνω για να το αποτρέψω;

Μπορώ;

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 06 Μαρ 2007 22:29

Lost κανε αγωγες και μηνυσεις, ολο και κατι θα βγει. Τωρα αν θα προλαβεις να τα χαρεις δεν ξερω :wink:
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 07 Μαρ 2007 08:08

notna έγραψε:Ουσιαστικά ο χρόνος είναι δημιούργημα του ανθρώπου, είναι μια αφηρημένη έννοια και ο καθένας τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Στην πραγματικότητα αν παγώναμε τα πάντα γύρω μας, αν δηλαδή έπαβε να υπάρχει οποιαδήποτε κίνηση τότε θα σταματούσε και ο χρόνος. Από αυτό συμπεραίνουμε ότι τον χρόνο τον κάνει η κίνηση.
Στην πραγματικότητα ποτέ δέν είμαστε ακίνητοι, πάντα κινούμαστε με κάποια ψηλή μάλιστα ταχύτητα. Νομίζουμε φαινομενικά οτι είμαστε ακίνητοι ενώ συμμετέχουμε σε 3 κινήσεις :
της γής γύρω απο τον ήλιο, την γής γύρω απο τον άξονα της, του ηλιακού συστήματος γύρω απο τον άξονα του γαλαξία. Οπότε η δική μας φαινομενική κίνηση όταν τρέχουμε με το αυτοκίνητο με 40 - 50 Km/h είναι μικρά ψιλοπράγματα μπροστά στις 3 παραπάνω.
Εάν με πραγματική μηδενική ταχύτητα πάγωνε ο χρόνος δέν μπορώ να το απαντήσω, ο χρόνος σύμφωνα με την θεωρία του Einstein παγώνει όταν κινούμαστε με την ταχύτητα του φωτός, την πλέον υπερβολικά ψηλότερη τιμή που μπορεί να φτάσει στην φύση. Στην ταχύτητα του φωτός ο χρόνος δέν φθείρει την ύλη, όταν κινούμαστε με ταχύτητες που την πλησιάζουν ο χρόνος περνάει πολύ μαλακότερα επάνω μας.
Έχω ακούσει να λέγεται οτι άν διαστημόπλοιο με τόσο μεγάλες ταχύτητες φύγει απο την γή για 40 χρόνια οι αστροναύτες όταν επιστρέψουν θα είναι γερασμένοι ελάχιστα 2 - 3 χρόνια.
Για πραγματικά μηδενική ταχύτητα όπως δείχνει θα γινόταν το αντίθετο ο χρόνος θα ήταν άπειρος τί σημαίνει αυτό?
Δέν μπορεί να σταθεί καθόλου η ύλη χωρίς κίνηση, καταστρέφεται αυτόματα?
Δείχνει να είναι δύο όψεις του νομίσματος που σχετίζονται άμεσα μαζί τους.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από Κώστας Δελήμπασης » 24 Μαρ 2007 13:29

lost_94 έγραψε:Έχω εξοργιστεί, διότι η επιστολή που έγραψα με σκοπό να ενημερωθώ στο παρόν μου τροποποιήθηκε από κάποιους και χρησιμοποιήθηκε για απλό εντυπωσιασμό και για να αυξήσει την επισκεψιμότητα της ιστοσελίδας.
Lost, δες το απο τη θετική πλευρά, το e-telescope σου έδωσε τη δυνατότητα να το μάθεις !!!

Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από Κώστας Δελήμπασης » 24 Μαρ 2007 13:58

Φίλε ctrl_alt_delete είναι πλέον ευρύτατα αποδεκτό ότι ο χρόνος είναι μια διάσταση, τουλάχιστο ισότιμη με τις γεωμετρικές και απείρως πιο απτή και καθημερινή από τις άλλες 5 που εμφανίζονται στις θεωρίες των υπερχορδών. Από την άλλη μεριά ώς διάσταση, ώς φυσικό μέγεθος, εξακολουθεί να παραμένει μια ανθρώπινη σύμβαση βασισμένη σε κάποια ατομικά ρολόγια, όπως ακριβώς είναι και τα πρότυπα στοιχεία που χρησιμοποιούνται για τις πιο οικείες διαστάσεις και μεγέθη.

Δυστυχώς μέχρι σήμερα η μελέτη του χρόνου ώς διάσταση έχει καταστεί εφικτή μόνο στο υποατομικό επίπεδο και χρειάζονται αρκετές παραδοχές και θεωρητικές προσεγγίσεις για τη μελέτη της συμπεριφοράς του στο μακρόκοσμο.

Το παράδοξο του χρόνου που περιέγραψες αποτελεί προϊόν μερικών από αυτές τις θεωρητικές προσεγγίσεις, όμως εξακολουθεί να υφίσταται το θεμελιώδες πρόβλημα του ότι ο άνθρωπος, ώς ζωντανός οργανισμός, αποτελείται από πλήθος ατομικά και υποατομικά σωματίδια, η συμπεριφορά των οποίων σε ταχύτητες κοντά ή ίσες με αυτή του φωτός είναι πιθανότατα τέτοια που θα αποδομούσε το "όλον", δηλαδή τον ανθρώπινο οργανισμό.

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 24 Μαρ 2007 14:30

Φίλε Κώστας Δελήμπασης αναφέρουμε στην περίπτωση που ισχύει η θεωρία του Einstein, του μεγάλου αυτού επιστήμονα που καθιέρωσε την επιστημονική σκέψη της εποχής μας. Αν στο μέλλον βρεθεί κάποιος μεγαλύτερος που θα ανατρέψει την θεωρία μου, αυτά που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα μου ίσως και να μήν ισχύουν.
Σύμφωνα με τον Einstein η ταχύτητα του φωτός δέν αγγίζεται παρά μόνο προσεγγίζεται, μπορεί να φτάσει στο παρα κάτι αλλά ποτέ δέν πρόκειται να πέσει μέσα. Αντίστοιχα δέν υπάρχει και καμία αφθαρσία στην ύλη μόνο προσεγγίζεται ποτέ δέν πραγματοποιείται.
Με άλλα λόγια μπορεί να μήν γερνάμε σε 50 ή 70 χρόνια, αλλά σε 500.000 άν προσεγγίσουμε πάρα πολύ την ταχύτητα του φωτός αλλά κάποτε θα γεράσουμε. Φυσικά και αυτό έχει σχέση με τα υποατομικά σωματίδια της ύλης (μόρια, άτομα, πρωτόνια, νετρόνια, ηλεκτρόνια) με την εργασία που επιτελούν μετασχηματιζόμενα σε ανώτερες μορφές (πρωτείνες, αμινοξέα) αυτά με την σειρά τους συνθέτουν τον οργανισμό.
Πιστεύω οτι σε πολύ μεγάλες ταχύτητες κατα την γνώμη μου πάντα οι συγκεκριμένες λειτουργίες όλο και περισσότερο καθυστερούν χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δέν θα γίνουν ποτέ. Αν το φώς κατάφερε να φτάσει την συγκεκριμένη ταχύτητα κάτι που δέν μπορεί η ορατή ύλη δείχνει οτι το φώς δέν είναι ύλη παρά κάποιος σύνδεσμος του ορατού με τον μή ορατό υλικό κόσμο. Έτσι εξηγείται και η παράσταση του θεού με το φώς.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Απάντηση