Πέρα από το φράγμα του χρόνου

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 18 Οκτ 2004 17:24

Kαλως ηρθες φιλε Kotso.. :wink:

Η ιστορια που εγραψα παραπανω,δεν αποκλειεται να ειναι αληθινη,διοτι οπως βλεπεις,αυτος ο ανθρωπος καταφερε να προβληματισει πολυ κοσμο.
Ειναι φαρσερ?
Ισως.
Αν οχι ομως?
Αν τα ταξιδια στο χρονο ειναι σε λιγο καιρο εφικτα?

Εγω δεν καταλαβαινω..αν αυτος ηρθε απο το μελλον ετσι?Τοτε δεν υπαρχουν και αλλες πραγματικοτητες?Κατι σαν παραλληλα συμπαντα.
Και αυτος μας λεει οτι γνωριζε πραγματα που θα συμβουν και οντως συνεβησαν :shock:
Πως ειναι σιγουρο οτι η ιστορια επαναλαμβανεται?
Γιατι να μην γινεται κατι διαφορετικο,παρα αυτο που αυτος γνωριζε :?:
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
kotso
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από kotso » 19 Οκτ 2004 20:08

Ευχαριστω για το καλωσορισμα smartboy.
Δυστυχως δεν ειμαι Θεος για να απαντησω στα ερωτηματα σου. :( :(
Αλλα μπορω να σου δωσω μερικες πληροφορίες γα τα παραλληλα συμπαντα που λες.Σε ενα μερος (Αμερικη η Αγγλια δεν θυμαμαι) ειχε γινει ενα πειραμα και λεγεται οτι καταφεραν να ταξιδευσουν σε αλλες διαστασεις.Αυτο και καλα το πετυχαν αφου κατερευσε η κυματοσυναρτηση.(Τωρα τι σημαινει ;;;;;............).Αυτο που θελω να πω ειναι οτι η κβαντομηχανικη ειναι απο τις ελαχιστες επιστημες που ενωνει το αγνωστο με τα .......μαθηματικα. Αν θες λεπτομέρειες πηγαινε στο www.incunabula.com (η .org δεν θυμαμαι).
Τελος οπως καταλαβαίνετε εχω ενα πρόβλημα μνήμης. :P
Αν δεν παίξεις δεν θα χαρείς και Αν δεν ρισκάρεις δεν θα κερδίσεις ! Απλα...

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 02 Νοέμ 2004 13:25

Παιδια εγω πιστευω πως ειναι καπως δυσκολο να ταξιδεψουμε μεσα στο ν χρονο.Ε? τι λετε? Για φανταστηται οτι οταν θα θελουμε να "παμε πισω" που ακριβως θα παμε? Ε? Μηπως δεν θα υπαρχει πισω? Μηπως η Γη θα ειναι σε τετοια θεση που να μην μπορουμε να "πατησουμε" πανω της?Δεν ξερω, δεν ξερω απλα ρωταω με το φτωχο μου μυαλο!

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 03 Νοέμ 2004 15:21

Η συλλογιστική του Rico είναι απολύτως σωστή. Αν πάω 10.000 χρόνια (εμπρος ή πίσω) ο πλανήτης λόγω της ελικοειδούς του κίνησης στον χώρο δεν θα βρίσκεται στην ίδια θέση με τη σημερινή. Βέβαια, η μελλοντική ή παρελθοντική θέση δεν θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο να υπολογιστεί χρησιμοποιώντας απλά τη νευτώνεια Μηχανική.
kotso το ταξίδι σε άλλες διαστάσεις είναι αδύνατο δεδομένου ότι είμαστε τρισδιάστατα όντα, οπότε δεν θα μπορούσαμε να 'αναπαρασταθούμε' σε ένα ν-διάστατο κόσμο, καθώς θα υπολοιπόμασταν ν-3 διαστάσεων.
Αν θες μπορείς να διαβάσεις το καταπληκτικό μυθιστόρημα του Ασίμοφ 'Ακόμα και οι Θεοί', που πραγματεύεται ένα τέτοιο ενδεχόμενο.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
kotso
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από kotso » 03 Νοέμ 2004 22:35

Φιλε feanor κατ΄αρχας το βιβλιο που μου ανεφερες τυχαινει να το εχω διαβασει και θελω να σου πω οτι αυτα που αναφερονται μεσα δεν παυουν να ειναι οι αποψεις του συγγρφεα.Επισης ο κοσμος μας δεν ειναι 3-διαστατος αλλα τετραδιαστατος (χρονος) και για να κανουμε τους υπολογισμους που αναφερεις χρειαζομαστε κβαντομηχανικη μηχανικη γιατι το συμπαν δεν ειναι βασισμενο σε ευκλειδια γεωμετρια αλλα σε πιο ... μοντερνες.
Φαντασου τωρα σε παρακαλω μια πολη ας πουμε με δυο μονο διαστασεις το πλατος και το υψος (επιπεδουπολη).Οι κατοικοι αυτης της πολης αραγε θα μπορουσαν να βρουνε την τριτη διασταση (βαθος).Εγω πιστευω δεν θα μπορουσαν ποτε ποτε ποτε... αν δεν αλλαζαν τον τροπο με τον οποιο εβλεπαν το κοσμο γυρω.Φανταζεστε να ειμαστε ενας απο αυτους του κατοικους??Πλακα θα εχει ετσι δεν ειναι?
Αρα.. δεν ειναι τοσο απιθανο να πουμε οτι ζουμε σε ενα κοσμο με παραπανω απο 4 διαστασεις και επισης οτι δεν μπορουμε να αντιληφθουμε τις υπολοιπες διαστασεις ειτε γιατι ειμαστε προκατυλλημενοι ειτε γιατι ειναι ετσι φτιαγμενος ο εγκεφαλος μας ωστε να αντιλαμβανεται μονο 4 διαστασεις...
Αν δεν παίξεις δεν θα χαρείς και Αν δεν ρισκάρεις δεν θα κερδίσεις ! Απλα...

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 04 Νοέμ 2004 10:07

Η κβαντομηχανική έρχεται να εξηγήσει τα φαινόμενα του μικόκοσμου. Αντίθετα, οι κινήσεις των ουράνιων σωμάτων, όπου οι ταχύτητες είναι μικρές (σε σχέση με την κίνηση των σωματιδίων) αρκεί η κλασική μηχανική. Επίσης, δεν είπα ότι ο Ασίμοφ έχει δίκιο, μια πρόταση έκανα αφού είδα ότι σ'ενδιαφέρει το θέμα...είναι κουραστικό να εξηγώ τα πάντα.
Τέλος, δεν μπορώ να δεχθώ με τίποτα ότι δεν βλέπουμε τις υπόλοιπες διαστάσεις λόγω 'προκατάληψης' :!: :!: , βρες κάτι καλύτερο. Από την άλλη μεριά αν ο εγκέφαλος μας είνα έτσι φτιαγμένος, τότε έρχεσαι στη δική μου άποψη ότι ταξίδια μεταξύ παράλληλων κόσμων είναι αδύνατα.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 04 Νοέμ 2004 14:08

Αγαπητοί φίλοι, θα σας παρακαλούσα τη γενική συζήτηση για την πιθανότητα ταξιδιών στο χρόνο να τη συνεχίσετε στη σχετική συζήτηση:
http://www.e-telescope.gr/forum/viewtopic.php?t=18
Τα τελευταία σχόλια σας έχουν ήδη μεταφερθεί και εκεί.

Nikos
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από Nikos » 30 Νοέμ 2004 12:38

paidia diaviaste auto sxetika me to taksidioti tou xronou http://www.phigita.net/~1744/blog/2

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 01 Δεκ 2004 16:06

Nikos έγραψε:paidia diaviaste auto sxetika me to taksidioti tou xronou http://www.phigita.net/~1744/blog/2
Κώστα Δελήμπαση κάποιοι σε αντιγράφουν :evil:

Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από Κώστας Δελήμπασης » 08 Δεκ 2004 20:01

Δυστυχώς τα 'χει αυτά το internet φίλε Siva, τουλάχιστο στη συγκεκριμένη περίπτωση αναφέρουν και την πηγή του κειμένου, κάτι είναι κι αυτό.

Απάντηση