Πέρα από το φράγμα του χρόνου

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
tzado
Επισκέπτης

Re: Πέρα από το φράγμα του χρόνου

Δημοσίευση από tzado » 18 Σεπ 2010 03:08

ΝΙΠΣΟΝΑΝΟΜΙΜΑΤΑΜΙΜΟΝΑΝΟΠΣΙΝ
αγια σοφια αν δεν κανο λαθος

Εικόνα
Το σχόλιο κατατέθηκε στο σύστημα σχολιασμού άρθρων του e-telescope.gr κατά την περίοδο που το forum ήταν εκτός λειτουργίας.
Με την επανέναρξη της λειτουργίας του forum τα σχόλια μεταφέρθηκαν στα αντίστοιχα θέματα

fanisatt
Επισκέπτης

Δημοσίευση από fanisatt » 21 Σεπ 2010 20:49

Συμφωνώ με mitsako σε ότι αφορά στο χρόνο. Έχω αναφέρει και σε άλλα σχόλια μου την άποψη αυτή. Δεν νομίζω ότι, ο χρόνος μπορεί κατά κάποιον τρόπο να αποτελεί συστατικό του σύμπαντος. Αντί να μιλάμε για χωροχρόνο, θα προτιμούσα το χώρος και ενέργεια. Ο χρόνος είναι απλά ένας μαθηματικός όρος χρήσιμος για υπολογισμούς. Απ' εκεί και πέρα κάθε έμβια ενεργειακή μορφή ανάλογα με τη δομή της ζει για όσο χρόνο της επιτρέψει το περιβάλλον στο οποίο βρίσκεται. Θα μπορούσα λοιπόν να δεχθώ με μεγάλη ευκολία ότι, ένας άνθρωπος θα μπορούσε να ζήσει πολύ λιγότερο ή πολύ περισσότερο από άλλους, είτε λόγω ιδιαιτεροτήτων του περιβάλλοντος στο οποίο διαβιεί, είτε λόγω δικής του ιδιαιτερότητας ως ενεργειακή μορφή, είτε λόγω κάποιου συνδυασμού των παραπάνω. Σε ότι όμως αφορά στο κείμενο που διαβάσαμε, θεωρώ ότι δεν ευσταθεί και το απορρίπτω κατηγορηματικά.

Εικόνα
Το σχόλιο κατατέθηκε στο σύστημα σχολιασμού άρθρων του e-telescope.gr κατά την περίοδο που το forum ήταν εκτός λειτουργίας.
Με την επανέναρξη της λειτουργίας του forum τα σχόλια μεταφέρθηκαν στα αντίστοιχα θέματα

Thomas
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Thomas » 26 Ιαν 2011 22:45

Θα το αντιμετωπίσω ώς ένα δοκίμιο για το χρόνο, γιατί αυτό πιστεύω ότι είναι και θα σταθώ στον έντονο συναισθηματισμό ο οποίος μου άρεσε. Όσο για το γρίφο θα ήθελα όντως να μάθω αν έχει δομή και ερμηνεία.

Εικόνα

aimilia
Επισκέπτης

Δημοσίευση από aimilia » 03 Νοέμ 2011 14:41

http://kithira.eu/tour6.html
ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΚΥΘΗΡΩΝ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ "ΛΕΞΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ" ΤΟΥ ΓΡΙΦΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΑ, ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ Ο ΤΑΦΟΣ ΧΩΡΙΣ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΠΛΑΚΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ... ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ...

Εικόνα

Magda
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Magda » 16 Οκτ 2012 17:58

Παιδιά έχει λύσει κανεις τον γρίφο? Έχει βρει κανεις καμια άκρη?

Εικόνα

Eli Miteva
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Eli Miteva » 18 Οκτ 2012 11:08

Θα ήθελα να μοιρασθώ κάποιες σκέψης μαζί σας.Εδώ και 20 χρονια ασχολούμαι με το μυστήριο και έχω διάβαση αρκετά περίεργα πράγματα,και επίσης μου έχουν συμβεί αρκετά περίεργα πράγματα τα οποια με έκαναν να ψάξω πιο βαθιά.Θα ήθελα να πω μερικά πράγματα,τα οποια έχω διαπίστωση στης έρευνες μου.Από όσα έχω διάβαση ελάχιστες είναι οι ιστορίες ταξιδιών στο μέλλον.Οι περισσότερες έχουν σχέση με το παρελθόν.Και όλες,μα όλες περιγραφουν κάποιο ακούσιο άλμα πίσω στο χρόνο κάτω από περίεργες συνθήκες και ούτε μια που έχω διαβάσει είχε σχέση με σταδιακή και σταθερή πορεία πίσω στο χρόνο.

Για αυτό θεωρώ ότι αυτό το γράμμα είναι μια καλλιτεχνική προσέγγιση του χρόνου και τα μυστήρια του.Κάποτε κάποιος έχει πει ότι η γραμμή μεταξύ ευφυΐας και τρέλας είναι πολύ λεπτή μάλλον αυτό συμβαίνει και εδώ.Δεν είναι εύκολο κάποιος να δώσει μια σαφής απάντηση αν στον άνθρωπο αυτό όντως συμβαίνει κάτι πολύ παράξενο και ας μην είναι ακριβώς όπως τα λέει,η είναι ένας άνθρωπος με διαταραγμένη προσωπικότητα με κάποια ψυχολογικά προβλήματα που ίσος έχουν δημιουργηθεί από φοβίες και ανησυχίες ανακατεμένες με μυστήριο.

Το ότι όντως υπάρχουν πολύ παράξενες ιστορίες για άλματα πίσω στο χρόνο πιστεύω κανεις δεν αμφιβάλλει πια.θα σας πω μια ιστορία που έχει λάβει μέρος πριν πολλά χρονια στην πατρίδα μου. Ένας φορτηγατζής γύριζε στην χωρα μετά από μακρύ ταξίδι στο εξωτερικό μες στον χειμώνα.Μόλις έχει περάσει τα σύνορα και έκανε παρα πολύ κρύο μες στα ξημερώματα. Έχει ξεμείνει από πόσιμο νερό και πλησίαζε ένα μικρό χωριο κοντά στα σύνορα.Το πρώτο σπίτι που είδε είχε το φως αναμμένο και σταμάτησε να ζητήσει νερό.Του άνοιξε ένας άνθρωπος μέσης ηλικίας και τον κάλεσε μέσα.Όταν ζεστάθηκε και πήρε νερό ο φορτηγατζής ευχαρίστησε ευγενικά και συνέχισε το μακροί δρόμο του προς την επιστροφή σπίτι. Μόλις ξημέρωσε σταμάτησε σε μια καντίνα να φάει κάτι και τότε διαπίστωσε ότι έχει ξεχάσει το τσαντάκι του στο σπίτι που ήταν προηγούμενος.Γύρισε και αντίκρισε ένα σπίτι κλειδωμένο με λουκέτο στην μπροστινή πόρτα,έδειχνε εγκαταλειμένο με χορτάρι και όλες οι πόρτες του σπιτιού είχαν λουκέτα.Καμια σχέση με το σπίτι που ήταν το πρωί αλλα δεν έκανε λάθος,αυτό ήταν το σπίτι.Ρώτησε στο διπλανό σπίτι που να πήγε ο γείτονας τους,γιατί έχει ξεχάσει το τσαντάκι του.Τον κοίταξαν άκρως περίεργα και του είπαν ότι ο άνθρωπος αυτός έχει πεθάνει εδώ και 10 χρονια και το σπίτι ήταν από τότε πάντα κλειδωμένο.Και όμως όταν έσπασαν τα λουκέτα το τσαντάκι του φορτηγατζή ήταν στο τραπέζι.

Εικόνα

fanisatt
Επισκέπτης

Δημοσίευση από fanisatt » 24 Οκτ 2012 13:06

Δεν θα είχε να πληρώσει το χαράτσι κι έκαμε τον πεθαμένο στη γειτονιά....ενώ σίγουρα, θα έπαιρνε και μαϊμού σύνταξη.....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 12 Νοέμ 2012 14:55

Άσε που δε θα πήγε και στρατό με τρελόχαρτο (αν και μάλλον αυτός το δικαιούταν)

Απάντηση