Πέρα από το φράγμα του χρόνου

Αναζητώντας απαντήσεις
Απάντηση
Γιάννης
Επισκέπτης

Re: Πέρα από το φράγμα του χρόνου

Δημοσίευση από Γιάννης » 08 Μάιος 2010 01:36

Αναρωτιέμαι αν ο γρίφος έχει κάποια λύση;
Πέρα από αυτό είναι ένα ενδιαφέρον κείμενο που προφανώς δε βρέθηκε, αλλά γράφτηκε.

Εικόνα
Το σχόλιο κατατέθηκε στο σύστημα σχολιασμού άρθρων του e-telescope.gr κατά την περίοδο που το forum ήταν εκτός λειτουργίας.
Με την επανέναρξη της λειτουργίας του forum τα σχόλια μεταφέρθηκαν στα αντίστοιχα θέματα

v-tech
Επισκέπτης

Δημοσίευση από v-tech » 08 Μάιος 2010 01:59

Ή ιστορία είναι σίγουρα ψεύτικη, αλλά πολύ ενδιαφέρουσα. Υποθέτω ότι ο συγγραφέας θέλησε να δημιουργήσει αίσθηση και γι αυτό το λόγο διάλεξε αυτό τον τρόπο. Είναι πάντως ένας πρωτότυπος τρόπος για να παρουσιάσει κανείς τις απόψεις του για το χρόνο.

Εικόνα
Το σχόλιο κατατέθηκε στο σύστημα σχολιασμού άρθρων του e-telescope.gr κατά την περίοδο που το forum ήταν εκτός λειτουργίας.
Με την επανέναρξη της λειτουργίας του forum τα σχόλια μεταφέρθηκαν στα αντίστοιχα θέματα

mariner
Επισκέπτης

Δημοσίευση από mariner » 13 Μάιος 2010 08:42

Με συνάρπασε ο γρίφος και θα ήθελα να κάνω κάποιες υποθέσεις πάνω σε αυτόν. Η πλάκα που δεν έχει αρχή νομίζω ότι αναφέρεται σε μια ταφόπλακα η οποία δεν έχει την ημερομηνία γέννησης του νεκρού, ίσως γιατί θα ήταν σχήμα πρωθύστερο με βάση την εξέλιξη της ιστορίας. Αρα ψάχνουμε για ένα νεκροταφείο. Κοντά ή μέσα σε ένα φρούριο, ένα κάστρο. Η αναφορά στον Απόλλωνα και τις δάφνες του νομίζω ότι μας δίνει κατ' αρχήν την πληροφορία ότι ψάχνουμε κάπου μέσα στην Ελλάδα. Αρα συνοψίζοντας, ψάχνουμε ένα τάφο, χωρίς την ημερομηνία γέννησης του νεκρού στην ταφόπλακα, σε κάποιο νεκροταφείο κοντά ή μέσα σε κάποιο κάστρο, κάπου στην Ελλάδα. Ο Απόλλωνας και οι δάφνες του παραπέμπουν κατά πάσα πιθανότητα στους Δελφούς και την Πυθία. Όσο για τα στενά εδώ πια χρειάζεται πιο λεπτομερής γνώση της γεωγραφίας της περιοχής των Δελφών. Νομίζω πάντως ότι κάπως έτσι ερμηνεύεται ο γρίφος.

Εικόνα

Αιρετικός
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Αιρετικός » 13 Μάιος 2010 10:57

Αν κρίνω από την ημερομηνία δημοσίευσης προηγείται του Benjamin Button. Μας έκλεψαν την ιστορία?

Εικόνα

Spectr3
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Spectr3 » 27 Ιουν 2010 20:27

ΙΣΩΣ, να μην έχει τόση σημασία αν είναι φάρσα (φάρσα? λάθος λέξη νομίζω) ή διήγημα ή ακόμα αληθινή ιστορία, αλλά μια συνολική προσπάθεια για διαφορετικό τρόπο αντίληψης. κυρίως όταν ο καθένας επιλέγει να ζεί στον κόσμο του(όπως τον αντιλαμβάνεται δλδ ο καθένας), γιατί να μη θεωρήσεις ότι αυτός ήταν ο κόσμος του συγγραφέα, άρα κατά μία έννοια, ήταν αλήθεια.
Κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν έχει σημασία ούτε το ποιός επηρεάστηκε από ποιόν (Button, Butterfly effect κλπ) ούτε η επίλυση του γρίφου (ο οποίος νομίζω ότι υπάρχει για να υπάρχει, είτε είναι διήγημα, είτε έχει αληθινά στοιχεία), αλλά η αντίληψη του χρόνου κάπως έτσι "Μήπως τελικά δεν είναι ο χρόνος που κυλά, αλλά οι άνθρωποι που κινούνται μέσα σε αυτόν, όπως ακριβώς κινούνται μέσα στο χώρο;"
imho, πάντα.

Εικόνα

aporwn
Επισκέπτης

Δημοσίευση από aporwn » 27 Ιουν 2010 20:56

Δεν σε πιάνω, Αιρετικέ.

Εικόνα

Μαρία Ν.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Μαρία Ν. » 03 Αύγ 2010 19:07

Έχω δει συζητήσεις για το συγκεκριμένο κείμενο σε 5-6 forum και παντου δημιούργησε αίσθηση και πολλές αναλύσεις με σημεία αιχμής την αυθεντικότητα του και την ερμηνεία του γρίφου. Δε θέλω να χαλάσω εντελώς την ατμόσφαιρα μυστηρίου που δημιουργεί, απλά θα ρωτήσω αν ο γρίφος όντως έχει εξήγηση και αν τον έχει λύσει κανείς

Εικόνα

dorachatzikiriakou
Επισκέπτης

Δημοσίευση από dorachatzikiriakou » 07 Σεπ 2010 22:54

ίσως ο γρίφος που έβαλε να κίνησε πολλών την περιέργεια!
το έψαξε όμως κανεις σας?
είδε αν μπορεί να το λύσει?
και αν δεν είναι ένα μυστήριο?
αλλα απλά πρέπει να επισκεφτείς το μέρος που λέει?
και αν βρείς κάτι εκεί που μπορεί να σε καθοδηγεί?
ότι και αν είναι πιστεύω ότι αξίζει να το ψάξει κανεις και αν βρει κάτι ίσως να αλλάξει και για αυτόν η ζωή του και να αλλάξει και όπως του ατόμου που έγραψε το κείμενο!
θα ήθελα να το ψάξω,μονο που φοβάμαι ότι ότι έχω κατακτήσει μέχρι τώρα θα το χάσω
και έχω πολλά ακόμη να κάνω και να δω για το νεαρό της ηλικίας μου

Εικόνα

mitsakos
Επισκέπτης

Δημοσίευση από mitsakos » 07 Σεπ 2010 23:22

Χρόνος δεν υπάρχει, είναι μία ανθρώπινη εφεύρεση για να μπορούμε να συγχρονιζόμαστε με γεγονότα και καταστάσεις, Στην ουσία ζούμε στα ίδια χρόνια με τη γένεση του σύμπαντος, απλά τα φυσικά φαινόμενα αλλάζουν τα πάντα γύρω μας (ακόμα και εμάς) δίνοντας μας την ψευδαίσθηση ότι ο χρόνος κυλά...
Να υπενθυμίσω τη νόσο της πρόωρης γήρανσης, όπου ένα άτομο γερνάει σε διπλάσιο χρόνο από τους γύρω του, γι αυτόν ο χρόνος κυλάει γρηγορότερα, όπως και την τον αυτισμό όπου το άτομο παραμένει σε μία νοητική κατάσταση, σαν ο χρόνος να έχει σταματήσει... :(

Εικόνα

bunny
Επισκέπτης

Δημοσίευση από bunny » 13 Σεπ 2010 01:27

δεν θα μπορουσα να κρινω το αν το κοιμενο ειναι βασισμενο σε αληθινη προσωπικη εμπειρια ζωης.Σιγουρα ομως το περιεχομενο του κοιμενου βασιζεται στην πραγματικοτητα..υπαρχει ψυχη και τον χρονο ο καθε ανθρωπος τον αντιλαβμανεται διαφορετικα...Γιατι λοιπον αφου αυτο θεωρητικα ειναι κατι κατανοητό να μη μπορει να συμβει και στην πραγματικοτητα??

Εικόνα

Απάντηση