WIFI ασυρματο διαδικτυο

Θέματα σχετικά με την κοινωνία και τις τεχνολογίες του διαδικτύου και τους υπολογιστές
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

WIFI ασυρματο διαδικτυο

Δημοσίευση από maximos » 14 Δεκ 2006 21:05

Αποψεις συμβουλες για το ασυρματο δικτυο μεταξυ υπολογιστων.
WIFI - Bluetooth -

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 14 Δεκ 2006 23:33

Εξαρτάται πάντα από το τι θέλεις να κάνεις.
Το bluetooth σου προσφέρει ασύρματη επικοινωνία, αλλά σε πολύ μικρή εμβέλεια και με χαμηλό bandwidth, για παράδειγμα το pc με το κινητό σου.
Από την άλλη μεριά αν έχεις δύο υπολογιστές και θέλεις να τους συνδέσεις χωρίς καλώδια θα πας σε μια λύση wifi.

Αν μου πεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις θα σε βοηθήσω περισσότερο.
Προς το παρόν δες τα παρακάτω
http://en.wikipedia.org/wiki/Bluetooth
http://en.wikipedia.org/wiki/Wifi
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από maximos » 20 Δεκ 2006 01:44

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση και την διαθεση για βοηθεια λοιπον θελω να κανω συνδεση μεταξυ δυο υπολογιστων σημειο α - adsl 784 αποσταση 150μ υψομετρικη διαφορα 10μ-30μ βλεπει το ενα σημειο α το β και μετα απο αυτο θελω να βαλω στο δικτυο 2ο υπολογιστη μεσω airport αυτο που θελω ειναι οι ρυθμισεις τους.
πως αλλαζω mac adress ποιαν διευθυνση βαζω που ?? και ολα αυτα τα καλουδια..εχω κανει κατι αλλα με την βοηθεια ειδικου απο εκει και περα λιγο μαυρα...μπρδευομαι στις τοποθετηση διευθυνσεων κ.λ.π δεν υπαρχει καποιος να τα πει ποιο απλοικα.
ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από maximos » 31 Δεκ 2006 16:45

MMMMMM.....μαλλον αργειτε να απαντησετε.....

Σας πλακωσε η γαλοπουλα και μετα σκονταψατε στα μελλομακαρονα και γλυστρισατε στους κουραμπιεδες με αποτελεσμα να χασετε ορατοτητα απο την αχνη αυτων....

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 31 Δεκ 2006 17:51

Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από maximos » 19 Ιαν 2007 13:12

Το προβλημα με τα wifi ειναι οτι ειναι μια Νεα Τεχνολογια που εαν και εφοσον αποφασισης να ασχοληθεις μαλλον δυσκολο να βρεις σωστο δασκαλο.
Ολοι απαντουν μονο σε μορφη ascii οπως, θα ανοιξεις το mac adr και θα το αλλαξεις...οκ τι ειναι αυτο και τι κανει ?
Το σωστο ειναι να ερθει καποιος και να μας ανοιξει τις γνωσεις σε αλλο επιπεδο......να μας τα κανει λιανά.
Για να το καταλαβουν και οι πιο ασχετοι...
ΘΑ ειναι πιο προσβασιμα απο ολους!
Καποιος/ποια διαθεσιμος/μη?

Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από maximos » 06 Δεκ 2007 19:31

Λοιπον τα νεα ειναι φρεσκα, εχω αγορασει και εγκαταστησει τα εξης:

2 τεμ κουτια ηλεκτρολογου μεσαιο μεγεθος
2 τεμ WAP54G linksys
2 τεμ καλωδια για ethernet 50m το καθε ενα
2 ζευγαρια power over ethernet για τα συγκεκριμενα linksys
1 modem-wifi-router WAG200G linksys

και εχω καταφερει να μεταφερω σημα ιντερνετ σε αποσταση 300μ αναμεσα απο δρομους και κτιρια αλλα προσοχη η μια αντεννα βλεπει την αλλη απο την ταρατσα.

Το σημα ειναι στα 65% κατεβαζει ανετα και χειριζετε 4 υπολογιστες το ολο συστημα!

Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Master Yoda » 06 Δεκ 2007 19:58

Δυο φιλαράκια στα Λιόσια έχουν δικτυωθεί μεταξύ τους. Σκέφτομαι πως θα μπορέσω να τρυπώσω και εγώ στο δίκτυο τους. Το κακό είναι ότι βρίσκομαι στον Ερυθρό Σταυρό.

Σκέφτομαι το ενδεχόμενο να βάλω repeater στον Υμηττό (αν χρειαστεί και στην Πάρνηθα). Μπορώ να το κάνω, δεδομένου του γεγονότος ότι είμαι του ραδιοτηλεοπτικού χώρου. Δεν ξέρω αν η μέγιστη επιτρεπόμενη από το νόμο ισχύς είναι αρκετή.

Μέσω AWMN θα μπορούσα να συνδεθώ;
...fear is the path to the dark side of force...

Απάντηση