Ανάποδα μηνύματα

Θέματα σχετικά με την κοινωνία και τις τεχνολογίες του διαδικτύου και τους υπολογιστές
Απάντηση
dagger
Δόκιμο Μέλος

Ανάποδα μηνύματα

Δημοσίευση από dagger » 31 Ιούλ 2005 02:54

Στις 12 Σεπτεμβρίου του 1957, ο ερευνητής εμπορίου James M. Vicary, συγκάλεσε συνέντευξη τύπου, για να ανακοινώσει τη δημιουργία της καινούργιας εταιρείας με την ονομασία the Subliminal Projection Company (Εταιρεία Υποσυνείδητης Προβολής), η οποία δημιουργήθηκε για να ερευνήσει μια μεγάλη ανακάλυψη στις διαφημίσεις: «Τα υποσυνείδητα Ερεθίσματα». Ο Vicary παρουσίασε τα αποτελέσματα από πείραμα 6 εβδομάδων που διεξήχθη σε κινηματογραφική αίθουσα του New Jersey, όπου ένας υψηλής ταχύτητας κινηματογραφικός προβολέας χρησιμοποιήθηκε στο να εκπέμπει τις φράσεις «πιες Coca Cola» και «φάε ποπκόρν» κατά τη διάρκεια της ταινίας, με ταχύτητα 1/3,000 του δευτερολέπτου ανά πέντε δευτερόλεπτα, χωρίς οι φράσεις αυτές να γίνονται αντιληπτές απο το μάτι των θεατών. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι κατά τις 6 εβδομάδες που διήρκησε το πείραμα οι πωλήσεις ανέβηκαν 57,5 % στο ποπκόρν και 18.1 % για την Coca Cola

http://minimata.50webs.com

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 09 Αύγ 2005 05:36

Δεν το έχω ερευνήσει αυτό, αν και το έχω ξανακούσει. Πού το βρήκες; Αυτό που έχω ακούσει εγώ είναι ότι στα σούπερ-μάρκετ και πολυκαταστήματα χρησιμοποιούνται μηνύματα κατά της κλοπής, που ακούγονται μέσα στην μουσική που παίζει ασταμάτητα. Μου φαίνεται πολύ πιθανό... Δεν ξέρω όμως αν υπάρχουν στοιχεία για την αποτελεσματικότητά του.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
αλεξης
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από αλεξης » 02 Σεπ 2005 08:28

τα εχω ακουσει και εγω αυτα και για το συνεμα αλλα και για το συπερ μαρκετ και τα πιστευω. Η απορια μου ομως για να μην πω μελαχολια ειναι οτι αυτο συνεχιζεται αλλα με πολυ ποιο ασχημα μυνηματα.Ειναι πολυ περιεργο το πραγμα και μου προκαλει απορια πως και κανεις δε το ψαχνει γιατι ειναι πολυ καλο οπλο το να σου περνουν μυνηματα χωρις να το ελεχεις...........
ολα βασιζονται στο σχεδιο Του.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 06 Σεπ 2005 22:38

Το θέμα είναι, αυτά που ακούμε πώς τεκμηριώνονται. Όσο πιο σοβαρό είναι ένα θέμα τόσο πιο σοβαρές αποδείξεις πρέπει να υπάρχουν, δεν έχει νόημα να μιλάμε γενικά και αόριστα γιατί έτσι κανείς δεν πείθεται να ερευνήσει. Υπάρχουν μελέτες για το θέμα; Υπάρχουν επιστημονικές έρευνες; Υπάρχουν βιβλία με σοβαρή βιβλιογραφία, όχι απλώς βιβλία που λένε ότι κάποιος είπε ή ότι κάποιος άκουσε... Παλιότερα μου είχαν πει κάτι για μια απόφαση δικαστηρίου, νομίζω αμερικανικού, που καταδίκαζε μια εταιρεία γιατί χρησιμοποιούσε υποσυνείδητα μηνύματα. Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε για να το διαπιστώσουμε κι εμείς; Σαν αυτό το παλιό που παίζανε τους δίσκους βινυλίου ανάποδα κι άκουγαν φράσεις που δεν ακούγονταν απ' την κανονική μεριά; Έχετε κάποιον ηχολήπτη γνωστό σας, που να πειραματιστεί να δει αν μπορεί να καταφέρει κάτι τέτοιο από μόνος του; Προσωπικά ίσως κάνω κάποια έρευνα στο Ίντερνετ όταν έχω περισσότερο χρόνο... Κάντε κι εσείς, ίσως βγάλουμε κανέναν λαγό.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 06 Σεπ 2005 22:45

Χίλια συγγνώμη, δεν είχα δει το link στο http://minimata.50webs.com που έχει αυτές τις φωτογραφίες! Σχετικά με τα αποκρυφιστικά σύμβολα στις εικόνες των ΜΤΙ το ήξερα κι εγώ, αλλά όλα αυτά τα ελληνικά τραγούδια τα αγνοούσα. Τέλος πάντων, θα ήθελα να τ' ακούσω με τ' αυτιά μου. Υπάρχει τρόπος να τα ακούσω στο σάιτ ή όχι;

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 06 Σεπ 2005 22:55

Δύο χιλιάδες συγγνώμη! Δεν είχα προσέξει ότι το σάιτ λειτουργεί καλά με Internet Explorer, και στον Mozilla Firefox δεν φαίνονταν τα mp3 players. τα άκουσα, ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
αλεξης
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από αλεξης » 07 Σεπ 2005 05:34

MARD! έγραψε:Το θέμα είναι, αυτά που ακούμε πώς τεκμηριώνονται. Όσο πιο σοβαρό είναι ένα θέμα τόσο πιο σοβαρές αποδείξεις πρέπει να υπάρχουν, δεν έχει νόημα να μιλάμε γενικά και αόριστα γιατί έτσι κανείς δεν πείθεται να ερευνήσει.

μα αυτος ειναι ο σκοπος ενος καλου μυστικου.... να μην ψαξει κανεις σε βαθμο που να μην το πιστευουν.
εσυ πιστευεις οτι σταματησαν τα πειραματα μονο στη μουσικη ?
αφου ειδαν οτι λειτουργει το κολπο με τη coca cola νομιζεις οτι θα σταματουσαν εκει?
ολα βασιζονται στο σχεδιο Του.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 07 Σεπ 2005 15:46

Βέβαια και δεν πιστεύω ότι θα σταματούσαν. Αλλά το θέμα δεν είναι μόνο αυτό. Είναι να πέφτουν αυτά πάνω σε ανθρώπους που έχουν σχετική ανοσία... όπως τα μικρόβια, που όταν προσβάλλουν έναν εμβολιασμένο, δεν μπορούν να τον αρρωστήσουν σοβαρά. Όσο πιο συνειδητός είναι κανείς, και με σοβαρή πνευματική ζωή, τόσο πιο δυνατός είναι απέναντι σε υποσυνείδητα μηνύματα. ¶ρα η καταπολέμηση των μηνυμάτων έχει κι άλλο ένα πεδίο δράσης, εκτός από την ανακάλυψή τους. Κι ένα απλό προληπτικό μέτρο: ας μην εκτίθεται κανείς πολύ σε τηλεόραση, ειδικά σε διαφημίσεις όπου το κάθε τι επιστρατεύεται με σκοπό το κέρδος. Να είστε καλά.

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 06 Ιαν 2006 19:34

Μόλις είδα το τόπικ τρόμαξα . Λέω όχι ρε γμτ δε γίνεται ... κι`άλλη επίθεση στο ροκ/μεταλ ? Ευτυχώς , κάτι τέτοιο δε συμβαίνει . Πάντως κάποιοι τύποι που λένε πως δήθεν οι δίσκοι όταν παίζονται ανάποδα κρύβουν μυνήματα υπερ του σατανισμού είναι αρχιμαλ@%#4 . Ο καθένας ακούει ότι του γουστάρει παίζοντας ανάποδα ένα βινύλιο . Δεν υπάρχει τίποτα ξεκάθαρο . Μια ζωή ηλιθιότητες και ανακρίβειες για να "θαφτούν"αυτά τα είδη μουσικής . Μέχρι και ένα βιβλίο γεμάτο ανακρίβειες έχει εκδοθεί .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Adaris
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Adaris » 11 Ιαν 2006 03:48

necrosauron έγραψε:Μόλις είδα το τόπικ τρόμαξα . Λέω όχι ρε γμτ δε γίνεται ... κι`άλλη επίθεση στο ροκ/μεταλ ? Ευτυχώς , κάτι τέτοιο δε συμβαίνει . Πάντως κάποιοι τύποι που λένε πως δήθεν οι δίσκοι όταν παίζονται ανάποδα κρύβουν μυνήματα υπερ του σατανισμού είναι αρχιμαλ@%#4 . Ο καθένας ακούει ότι του γουστάρει παίζοντας ανάποδα ένα βινύλιο . Δεν υπάρχει τίποτα ξεκάθαρο . Μια ζωή ηλιθιότητες και ανακρίβειες για να "θαφτούν"αυτά τα είδη μουσικής . Μέχρι και ένα βιβλίο γεμάτο ανακρίβειες έχει εκδοθεί .
Άστα αυτά ρε! Αφού όλοι ξέρουν πως οι Led Zeppelin και οι Eagles έκρυβαν σατανιστικά μηνύματα στα τραγούδια τους.... Just kidding φυσικά...... Κι εγώ όταν είδα τον τίτλο κάτι τέτοιο περίμενα. Πάντως μη νομίζεις πως τα ανάποδα μηνύματα περιορίζονται στη ροκ. Ο Τζίμης Πανούσης είχε βάλει σε ένα live του ένα τραγούδι της Μαρινέλλας να παίζει ανάποδα.... τι έλεγε? για περισσότερες πληροφορίες στο cd "με λένε πόπη" (νομίζω)

Edit: Και μ'όλη τη συζήτηση για ποπ κορν μου ανοίξατε την όρεξη. Τελικά, τα μηνύματα που γράφονται κανονικά έχουν μεγαλύτερο αποτέλεσμα από τα ανάποδα!
Την επόμενη φορά που θα πυροβολήσεις άσε με να πιαστώ απ' τη σφαίρα

Απάντηση