ΦΑΚΕΛΩΜΑ ΣΤΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ

Θέματα σχετικά με την κοινωνία και τις τεχνολογίες του διαδικτύου και τους υπολογιστές
Απάντηση
Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

ΦΑΚΕΛΩΜΑ ΣΤΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 03 Ιουν 2005 03:34

Διαβάζω στο http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=252
Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή θα καταθέσει πρόταση που θα υποχρέωνε τις εταιρείες τηλεπικοινωνιών να διατηρούν αρχείο με όλες τις τηλεφωνικές συνδιαλέξεις, τα e-mail και κάθε άλλη μορφή ηλεκτρονικής επικοινωνίας, με στόχο την πάταξη της τρομοκρατίας και του οργανωμένου εγκλήματος.

«Η πρόταση θα κατατεθεί τις επόμενες ημέρες» δήλωσε η Βίβιαν Ρέντινγκ, επίτροπος για την Κοινωνία της Πληροφορίας, μιλώντας σε συνέδριο τηλεπικοινωνιών που παρακολούθησε το Reuters.

Και ακόμα δεν είδαμε τίποτα. Άκουσε κάποιος κάτι για αυτό το θέμα ρε παιδιά στις τηλεοράσεις;
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Sorix
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Sorix » 03 Ιουν 2005 09:48

Και θα ήθελα να συμπληρώσω πως ,
για να υπάρχει η πρόταση απο το Ευρωπαικό κοινοβούλιο
σίγουρα υπάρχει ο τρόπος και ο χώρος για να αποθηκευτούν
και να αξιοποιηθούν όλα αυτά.
Και εφόσον υπάρχει η τεχνολογία ποιός μας διαβεβαιώνει
οτι δεν αρχειοθετούνται ήδη παρανομα όλα αυτά και απλά οι λεβέντες
θέλουν και την νομική νομοθετική κάλυψη για να κινηθούν πιο άνετα
και αποτελεσματικά.

Άβαταρ μέλους
BASILEIOS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από BASILEIOS » 10 Ιουν 2005 04:14

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΟΓΚΟΣ ΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!!!ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΛΟΙ ΘΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΦΑΚΕΛΟ..........ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΟΥΜΕ? :?
"ΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΑΣ ΜΕ ΚΡΙΝΟΥΝ........"

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 10 Ιουν 2005 08:25

Θα ήταν μιά καλή λύση αυτό στην αντιμετώπιση της τρομοκρατίας. Οι ελευθερίες μας βέβαια θα περιοριστούν σημαντικά αλλά αυτό είναι κάτι που δέν ενδιαφέρει καθόλου όπως φαίνεται τις διάφορες ομάδες τρομοκρατικής δίωξης και το έχουν δείξει πολλές φορές. Αλλά δέν θα ήταν τόσο κακό να γίνει ώστε καθένας που θα σκεφτεί να στείλει κάποιο ενοχλητικό e-mail να μήν το κάνει άν δέν είναι και τόσο απαραίτητο.
Θεωρώ όμως οτι είναι πολύ δύσκολο οι Εταιρείες κινητής τηλεφωνίας να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν.
Ο όγκος είναι πραγματικά τεράστιος και η οικονομική επιβάρυνση απο τα έξοδα τους θα είναι ΠΑΛΙ σε βάρος μας!!

Άβαταρ μέλους
Θεόφιλος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Θεόφιλος » 13 Ιουν 2005 00:48

Προσωπικά πιστεύω ότι τέτοια μέτρα δεν αποτελούν "φακέλωμα" αρκεί βέβαια να δημιουργηθεί το κατάλληλο πλαίσιο λειτουργίας αυτών και να μην αφήνεται η εφαρμογή της νομοθεσίας στην κρίση του αστυφύλακα ή του υπαλλήλου της τηλεφωνικής εταιρίας. Γενικά νομίζω ότι όπως δεν μπορείς να κάνεις ομελέτα χωρίς να σπάσεις αυγά.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 14 Ιουν 2005 00:22

Προσέξατε και μια άλλη αναφορά που κάνει το άρθρο:
Οι εταιρείες διατηρούν σήμερα αρχείο μόνο για τρεις μήνες για λόγους χρέωσης.
Άρα μήπως το θέμα πρέπει έτσι κι αλλιώς να μας απασχολεί, μέ ή χωρίς το νέο νομοθέτημα;

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 15 Ιαν 2006 22:36

Εμένα πάντως μου φαίνεται παρα πολυ αρρωστημένο και δυσοίωνο να κρυφακούει κάποιος τα τηλεφωνήματα μου με πρόσχημα τις τρομοκρατικές επιθέσεις . Είναι άκρως φασιστικό .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 17 Ιαν 2006 00:01

Εμένα μου φαίνεται τελέιως αναποτελεσματικό. Έκτος του τεράστιου κόστου αποθήκευσης ειναι και τρομερά δύσκολα να επεξεργαστούν τόσα πολλά δεδομένα. Πέραν τούτου οι αμερικάνοι κάνουν αυτοί την δουλεία χρόνια τώρα, ε τα ειδαμε τα αποτελέμαστα της...

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 03 Φεβ 2006 14:46

Είδατε τελικά τι έγινε με την Vodafone? κρίμα να μην πιάσουν αυτούς που το έκαναν, θα είχε πλάκα!

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 03 Φεβ 2006 16:45

Πολιτικό Σχόλιο.
Δεν ξέρω εσείς τι ακριβώς εννοείτε με τον όρο κράτος αλλά για μένα όταν μια εταιρεία χρησιμοποιείται, για να παρακολουθεί τον πρωθυπουργό μιας χώρας, άσχετα με το τι γνώμη έχει ο καθένας μας για αυτόν, και μετά καταστρέφει το λογισμικό που θα μπορούσε να δείξει τον ένοχο, εγώ πιστεύω ότι από χτές έπρεπε να είναι κλειστή.
Όλα τα άλλα είναι κουβέντες καφενείου.
Tasos Zakynthos

Απάντηση