Τι είναι τα forums?

Θέματα σχετικά με την κοινωνία και τις τεχνολογίες του διαδικτύου και τους υπολογιστές
Απάντηση
Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Τι είναι τα forums?

Δημοσίευση από Kostas » 15 Μαρ 2005 10:51

Τελικά γιατί έχει πάρει τέτοια ανάπτυξη τα τελευταία χρόνια η χρήση των forums?
Είναι χώροι διακινησης ιδεών?
Είναι χώροι όπου μπορούν να ανταλλαγούν απόψεις?
Είναι μήπως απλά χώροι επικοινωνίας?
Μήπως έτσι φαίνεται πως έχουμε ανάγκη την επικοινωνία αλλά είναι δύσκολο να την βρούμε γύρω μας, πρόσωπο με πρόσωπο, και για αυτό "καταφεύγουμε" εδώ?
Μήπως τελικά, η επικοινωνία των ανθρώπων είναι το μοναδικό στοιχείο που θα καλυτερέψει την ζωή μας?
θα μας δώσει ερεθίσματα για συνέχιση αυτης της ανιαρής ζωής?
Θα μας γλιτώσει από τις ηλιθιότητες της τηλεόρασης?
Ποιά η γνώμη σας?

υ.γ. Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο τα περέθεσα στην σωστή ενότητα. Αν δεν είναι, παρακαλώ τον διαχειριστή να το μεταφέρει όπου εκείνος θέλει.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 15 Μαρ 2005 11:27

Αγαπητέ Kosta, εξαρτάται από την κατεύθυνη που θα πάρει η συζήτηση. Ας ξεκινήσει και βλέπουμε.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 17 Μαρ 2005 12:31

Ξεσπάμε Κώστα, αυτό πιστεύω εγώ. Βομβαρδιζόμαστε καθημερινά με ένα σωρό πληροφορίες και μαλακ...ες και κάπου θέλουμε να τα πούμε κι εμείς. Επιπλέον, όταν γράφεις κάτι στο forum κανείς δεν πρόκειται να σε διακόψει. Τα γράφεις και ξεσπάς και μετά περιμένεις να δείς αν θα μπει κανείς στον κόπο να σου απαντήσει και τί θα πεί. Και φτού κι απ την αρχή.

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 17 Μαρ 2005 12:41

Κώστα, τα forums πραγματικά δεν είναι τίποτα.
Τα fora (πληθυντικός του forum) είναι αυτά που εννοείς!!!
:) , φιλικά.

Πάντως οι απόψεις αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα στο σύνολό της.
Και χώροι ανταλλαγής ιδεών και επικοινωνίας κτλ κτλ..

Άβαταρ μέλους
tomas
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tomas » 17 Μαρ 2005 17:11

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠ'ΟΛΑ. ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΩΣ ΕΝΑ ΜΕΣΟ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΝΩΣΤΕΣ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΜΑΣ. ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΑΥΤΟ-ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗΣ :D

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 17 Μαρ 2005 18:59

μιχάλης έγραψε:Κώστα, τα forums πραγματικά δεν είναι τίποτα.
Τα fora (πληθυντικός του forum) είναι αυτά που εννοείς!!!
:) , φιλικά.

Πάντως οι απόψεις αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα στο σύνολό της.
Και χώροι ανταλλαγής ιδεών και επικοινωνίας κτλ κτλ..
Αν είναι ποτέ δυνατόν να παρεξηγηθώ επειδή κάποιος με διόρθωσε :)
Κοίταξα ένα παλιό λεξικό Αγγλικών που έχω, και είδα πως forum σημαίνει : Αγορά, δικαστήριο και τόπος επικοινωνίας.
Μάλλον είναι όλα αυτά.
Αλλά πιστεύω περισσότερο είναι η ανάγκη επικοινωνίας που έχει χαθεί.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 18 Μαρ 2005 10:20

Από ετυμολογική σκοπιά το forum είναι λατινική λέξη, που σημαίνει αγορά και τη χρησιμοποιούσαν οι Ρωμαίοι για την Αγορά της Ρώμης, κάτι ανάλογο με την Αγορά των ελληνικών πόλεων. Από τόπο ανταλλαγής αγαθών η αγορά γρήγορα εξελίχτηκε σε χώρο συνάθροισης και ανταλλαγής ιδεών. Οι φιλόσοφοι για παράδειγμα εξέφραζαν τις θεωρίες τους στην Αγορά.

Σίγουρα δεν θα μπορούσαμε να βρούμε καλύτερη ονομασία για αυτές τις διαδικτυακές κοινότητες, όπου εντελώς άγνωστοι άνθρωποι μαζευόμαστε και συζητάμε επί παντός επιστητού. Δεν νομίζω ότι η διάοδση των (γενική πληθυντικού του forum????) οφείλεται τόσο πολύ στην έλλειψη επικοινωνίας. Αν δείτε τα θέματα τα οποία αναπτύσσουμε εδώ μέσα ποικίλλουν από θεωρίες συνωμοσίας μέχρι αθλητικά.Εκ των πραγμάτων με την παρέα, την οικογενεια ή τους συναδέλφους στη δουλειά δεν μπορούμε να συζητάμε για όοοοολα αυτά, οπότε τα fora έρχονται και συμπληρώνουν το κενό.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 21 Μαρ 2005 10:19

Αν δείτε τα θέματα τα οποία αναπτύσσουμε εδώ μέσα ποικίλλουν από θεωρίες συνωμοσίας μέχρι αθλητικά.Εκ των πραγμάτων με την παρέα, την οικογενεια ή τους συναδέλφους στη δουλειά δεν μπορούμε να συζητάμε για όοοοολα αυτά, οπότε τα fora έρχονται και συμπληρώνουν το κενό.
Συμφωνώ απόλυτα αγαπητέ Feanor.

Ξεσπάμε Κώστα, αυτό πιστεύω εγώ. Επιπλέον, όταν γράφεις κάτι στο forum κανείς δεν πρόκειται να σε διακόψει. Τα γράφεις και ξεσπάς και μετά περιμένεις να δείς αν θα μπει κανείς στον κόπο να σου απαντήσει και τί θα πεί. Και φτού κι απ την αρχή.
Συμφωνώ, επίσης.

Απάντηση