Aυτοκτονιες μεσω Ιnternet...

Θέματα σχετικά με την κοινωνία και τις τεχνολογίες του διαδικτύου και τους υπολογιστές
Απάντηση
Avaris
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Avaris » 26 Νοέμ 2006 00:16

Εύα έγραψε:Έγραψες σοφές κουβέντες καλέ μου Avaris. Η ανθρωπιά λείπει από το διαδίκτυο γιατί πολύ συχνά ξεχνάμε ότι πίσω από την οθόνη και μέσα από τα καλώδια των τηλεφωνικών γραμμών βρίσκονται άλλοι άνθρωποι. Το ότι δεν τους βλέπουμε μας ρίχνει στην παγίδα της απρόσωπης επικοινωνίας. Λέμε πράγματα που ποτέ δε θα λέγαμε πρόσωπο με πρόσωπο με κάποιον άλλο, επιδεικνύουμε συμπεριφορές πολύ συχνά ασύμβατες με τον πραγματικό μας χαρακτήρα για να ικανοποιήσουμε ένα προφίλ που ίσως θα θέλαμε να έχουμε στην πραγματικότητα.
Φίλη μου Εύα,

Έχω παρατηρήσει πως η διαδικτυακή επικοινωνία χρειάζεται χρόνο. Σιγά σιγά μαθαίνεις το "στυλ" του άλλου. Καταλαβαίνεις "τον τρόπο" που λέει κάτι, εαν είναι ή όχι ειρωνία, ή απλό αστειάκι, εαν είναι κακεντρέχεια ή "λεκτική αστοχία" και πάει λέγοντας.

Παρατήρησα επίσης όμως πως πολλοί είναι αυτοί που ξεκινάνε να γραφτούνε στα forums μα σταματάνε στα πρώτα posts, ενίοτε δεν τολμάνε να ρίξουν ούτε ένα.

Δεν έχουμε παρά να δούμε πόσοι είναι οι εγγεγραμμένοι στα forums και πόσοι είναι αυτοί που παίρνουν πάνω τους το βάρος των "αντιπαραθέσεων".

Δεν είναι παράξενο.

Δεν μπαίνει εύκολα ο άλλος στην "Αρένα".

Γιατί δυστυχώς περί Αρένας πρόκειται. Μια μονομαχία. Μια κόντρα.

Κρυμμένη πίσω απο την έννοια "δικαίωμα γνώμης".

Γιατί σου λέει να μπω? για να εξευτελιστώ?

Δεν γουστάρουν όλοι την γκρίνια και την ένταση. Οι περισσότεροι θα ήθελαν έναν όμορφο διάλογο. Τέτοιον που να βγούνε πλουσιότεροι στο τέλος.

Κι όχι να εκτονώσουν την "ένταση" της δουλειάς με μια "διαδικτυακή κοκορομαχία".

Πως φερόμαστε άραγε απέναντι σε αυτά τα άτομα?

Τους θέλουμε στις on line κοινότητες?

Ή περνάμε ένα μήνυμα, του στυλ "όποιος δεν αντέχει να κρατάει σπαθί και ασπίδα να κάτσει σπίτι του"?
Avaris Veritas Vos Liberabit

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 28 Νοέμ 2006 08:28

Έγραψες σοφές κουβέντες καλέ μου Avaris. Η ανθρωπιά λείπει από το διαδίκτυο γιατί πολύ συχνά ξεχνάμε ότι πίσω από την οθόνη και μέσα από τα καλώδια των τηλεφωνικών γραμμών βρίσκονται άλλοι άνθρωποι. Το ότι δεν τους βλέπουμε μας ρίχνει στην παγίδα της απρόσωπης επικοινωνίας. Λέμε πράγματα που ποτέ δε θα λέγαμε πρόσωπο με πρόσωπο με κάποιον άλλο, επιδεικνύουμε συμπεριφορές πολύ συχνά ασύμβατες με τον πραγματικό μας χαρακτήρα για να ικανοποιήσουμε ένα προφίλ που ίσως θα θέλαμε να έχουμε στην πραγματικότητα.
Δέν υπάρχουν λόγια να συμφωνήσω στην θέση σου αυτή.
Για αυτά που γράφεις με τις τελείως ασύμβατες συμπεριφορές με τον πραγματικό μας χαρακτήρα συμβαίνει στην πλειοψηφία των περιπτώσεων που κρύβουμε τα πάντα γύρω απο την ταυτότητα μας, και αποφεύγουμε οποιαδήποτε εξωτερική επαφή με άλλα προσωπα των forum.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 28 Νοέμ 2006 08:29

Να προσθέσω οτι όλοι όσοι έχουμε την δυνατότητα να μετέχουμε ολημερίς σε συζητήσεις forum ανήκουμε σε μιά προνομιούχο ελίτ αυτής της κοινωνίας. Έχω περάσει και εγώ μεγάλες περιόδους που είχα ελάχιστες δυνατότητες χρήσης Internet και εκεί κατάλαβα την διαφορά.
Τα αρνητικά μου συναισθήματα πολλαπλασιάστηκαν, το Internet όταν μπείς στον ρυθμό του γίνεται κάτι σάν τσιγάρο ή ναρκωτικό ιδιαίτερα η συμμετοχή στα forum, τα νέα μπορείς να τα μάθεις και απο εφημερίδες.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Απάντηση