Aυτοκτονιες μεσω Ιnternet...

Θέματα σχετικά με την κοινωνία και τις τεχνολογίες του διαδικτύου και τους υπολογιστές
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Aυτοκτονιες μεσω Ιnternet...

Δημοσίευση από smartboy » 13 Οκτ 2004 02:09

Τόκιο

Η αστυνομία της Ιαπωνίας ανακάλυψε τα πτώματα εννέα νεαρών ατόμων, τα οποία πιθανότατα αυτοκτόνησαν έπειτα από συνεννόηση μέσω δικτυακών τόπων για υποψήφιους αυτόχειρες...

Εκπρόσωπος της αστυνομίας δήλωσε ότι επτά από τα εννέα πτώματα ανακαλύφθηκαν μέσα σε μικρό φορτηγό στα βουνά Σαϊτάμα, δυτικά του Τόκιο. Λίγη ώρα αργότερα, δύο γυναίκες βρέθηκαν νεκρές μέσα σε ένα αυτοκίνητο νότια του Τόκιο.

Σύμφωνα με το BBC, τον τελευταίο καιρό παρατηρείται στην Ιαπωνία κύμα αυτοκτονιών που συνδέονται με το Internet, καθώς -από ό,τι φαίνεται- οι άνθρωποι αναζητούν συντροφιά στην απόφασή τους να αυτοκτονήσουν. Συνολικά οι αυτόχειρες Ιάπωνες έφτασαν το 2003 τους 34.000, αυξάνοντας το ποσοστό των αυτοκτονιών κατά 7% σε σχέση με το 2002.

Ορισμένα από τα αίτια που συμβάλλουν στην απογοήτευση των νεαρών κυρίως Ιαπώνων και τελικά οδηγούν στην αυτοκτονία είναι οι οικονομικές δυσκολίες και η ολοένα αυξανόμενη απομόνωση μεταξύ των ανθρώπων.

Ένας μικρός, αλλά συνεχώς αυξανόμενος, αριθμός από απόπειρες αυτοκτονιών πραγματοποιείται έπειτα από συνεννόηση με άλλα άτομα μέσω του Διαδικτύου. Οι αναλυτές εικάζουν ότι οι ομαδικές αυτοκτονίες απαλύνουν τη μοναξιά του θανάτου. Μάλιστα, τα τελευταία χρόνια έχουν εμφανιστεί δεκάδες δικτυακοί τόποι, που προσφέρουν συμβουλές σε όσους σκοπεύουν να βάλουν τέλος στη ζωή τους.

Οι τρεις γυναίκες και οι τέσσερις άνδρες, που αυτοκτόνησαν στα βουνά Σαϊτάμα, ήταν όλοι γύρω στα 20. Πρόκειται μάλλον για τη μαζικότερη ομαδική αυτοκτονία, σύμφωνα με τα στοιχεία της αστυνομίας.

Και τα εννέα άτομα, αν και οι δύο υποθέσεις δεν συνδέονται μέχρι στιγμής, πέθαναν από τις αναθυμιάσεις των εξατμίσεων.

Οι αρχές εξετάζουν το ενδεχόμενο να κλείσουν ή να βάλουν περιορισμούς στη λειτουργία αυτών των δικτυακών τόπων, όμως οι υπεύθυνοι των sites υποστηρίζουν ότι προσφέρουν ευσπλαχνία σε όλους αυτούς που δεν έχουν πια καμιά ελπίδα στη ζωή τους.

Όλο και περισσότεροι νεαροί Ιάπωνες αισθάνονται αποξενωμένοι από τη σύγχρονη ζωή. Μάλιστα, το φαινόμενο οικειοθελούς απομόνωσης πολλών χιλιάδων εφήβων ή νέων στο δωμάτιό τους με μόνη διασκέδαση το Internet έχει αποκτήσει και όνομα, σαν επιδημία: Χικικομόρι.

Το συμβαν ειναι τραγικο.Μηπως θα πρεπει να αρχισει εντονοτερα ο ελεγχος απο αρμοδιους,το περιεχομενο και το θεμα καθε ιστοσελιδας?
Ομολογω οτι κατι τετοιο δεν ειχα ξανακουσει και μου εκανε εντυπωση.Ισως τελικα να μην χρησιμοποιειται τελικα απο ολους για ενημερωση και διασκεδαση,αλλα τροπος ''επικοινωνιας'' για ομαδικες αυτοκτονιες.
Με τα site που παροτρυνουν ανθρωπους να αυτοκτονησουν τι κανουμε?Δεν πρεπει να λαβουν και εδω τα μετρα τους?Γενικα για ''παρανομα'' site.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 13 Οκτ 2004 08:59

Διαφωνώ με οποιαδήποτε μορφή απαγόρευσης δικτυακού περιεχομένου το οποίο δεν αντιβαίνει τον νόμο. Ξ συγκεκριμένη πράξη δεν είναι παράνομη. ¶ρα καλώς βρέθηκαν οι 7, καλώς πήγαν στο βουνό και καλώς αυτοκτόνησαν. Εξάλλου το κύμα έξαρσης αυτοκτονίας στην Ιαπωνία δεν οφείλεται στην παροχή συμβουλών από κάποια site αλλά στην αποξένωση. Γεγονός που παρατηρείται και σε άλλες αναπτυγμένες χώρες και ίσως κάνει κι εδώ την εμφάνισή του.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 13 Οκτ 2004 10:39

feanor όταν λες Ξ συγκεκριμένη πράξη δεν είναι παράνομη. σε πια πράξη αναφέρεσε?
Στην δημιουργία ιστοσελίδας που, όπως γράφτηκε, δίνει συμβουλές αυτοκτονίας ή στην ίδια την πράξη της αυτοκτονίας?
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 13 Οκτ 2004 13:17

Την αυτοκτονία εννοούσα, αλλά και η παροχή συμβουλών δεν νομίζω ότι αντιβαίνει κάποιο νόμο, αν και θα μπορούσε να κατηγορηθεί ο κάτοχος ενός τέτοιου site ως ηθικός αυτουργός. Πάντως μου φαίνεται ηλίθιο να κατηγορηθεί κάποιος για ένα τετοιο πράμα. Και όπως έγραψα στην αρχή οι απαγορεύσεις είναι πολύ επικίνδυνες καθώς η μία θα φέρει την άλλη και σταματημό δεν θα'χουν.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 13 Οκτ 2004 20:14

feanor έγραψε:Την αυτοκτονία εννοούσα,
Στην Ιαπωνία δεν ξέρω αν είναι παράνομη, πάντως στην Ελλάδα είναι.
Ακόμα και αν έχεις τροχαίο και τραυματιστείς μόνο εσυ χωρίς να εμπλέκονται τρίτοι και πάλι δικάζεσαι. Το ξέρω από πρώτο χέρι.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 14 Οκτ 2004 08:56

Δεν δικάζεσαι επειδή πήγες να σκοτωθείς, αλλά επειδή παραβίασες κάποια διάταξη του ΚΟΚ (πχ υπεβολική ταχύτητα).

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 14 Οκτ 2004 11:20

feanor έγραψε:Δεν δικάζεσαι επειδή πήγες να σκοτωθείς, αλλά επειδή παραβίασες κάποια διάταξη του ΚΟΚ (πχ υπεβολική ταχύτητα).
Ας το αφήσουμε καλύτερα γιατί δεν ενδιάφέρει το σύνολο, πάντως δεν υπήρχε παράβαση πιστοποιημένη για την καταδίκη μου. Βασικά δεν ξέρω γιατί έφαγα τα 3 χρονάκια.
Αλλά και έτσι να είναι και πάλι η αυτοκτονία δεν είναι νόμιμη πράξη. Τώρα θα μου πείτε σε κάποιον που προσπάθησε να αυτοκτονήσει και απέτυχε τον στέλνουν στο δικαστήριο? Ε αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 14 Οκτ 2004 11:45

Σε αυτούς που πιάνουν επ'αυτοφόρω να κάνουν απόπειρα αυτοκτονίας, θα έπρεπε να επιβάλλουν τη θανατική ποινή...
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 15 Οκτ 2004 09:45

don_kichotes έγραψε:Σε αυτούς που πιάνουν επ'αυτοφόρω να κάνουν απόπειρα αυτοκτονίας, θα έπρεπε να επιβάλλουν τη θανατική ποινή...
Ομολογώ ότι εκπλήσσομαι με αυτό που έγραψες :o ..Εκτός και πίσω από αυτό κρύβεται κάποια μορφή ειρωνίας, που όμως δεν την διέκρινα (αν υπάρχει)..

Θέλεις να γίνεις πιο σαφής?

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 15 Οκτ 2004 10:57

Ομολογώ ότι εκπλήσσομαι με αυτό που έγραψες ..Εκτός και πίσω από αυτό κρύβεται κάποια μορφή ειρωνίας, που όμως δεν την διέκρινα (αν υπάρχει)..
Μην ασχολείσαι, Μιχάλη, μια βλακεία έγραψα, άνευ σημασίας!
Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποτελεί αδίκημα η αυτοκτονία. Καθένας δεν θα πρέπει να έχει δικαίωμα στο θάνατό του, αν μη τι άλλο; Αυτό όμως κολλάει περισσότερο στη συζήτηση περί ευθανασίας.
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Απάντηση