Ηλεκτρονικός πόλεμος και πληροφοριακά συστήματα

Θέματα σχετικά με την κοινωνία και τις τεχνολογίες του διαδικτύου και τους υπολογιστές
Απάντηση
feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 07 Οκτ 2004 23:12

Kosta αυτά που αναφέρεις δεν ήταν ενέργειες, ας πούμε, οργανωμένες από τα αντίστοιχα επιτελεία. Υπάρχουν 16χρονα (και πάλι μεγάλα λέω) παιδιά που σου σμπαραλιάζουν τον web server χωρίς να πάρεις μυρουδιά.
Και φαντάσου πόσο κοντά είναι μια σελίδα από τα άλλα αρχεία μίας βάσης δεδομένων.
Συγκεκριμένα ο web server του ΓΕΝ είναι τελείως αποκομμένος από το υπόλοιπο δίκτυο του κτιρίου ακριβώς για να μην έχουν τέτοιες ζαλάδες. Δεν χρειάζεται να είσαι guru της Πληροφορικής για να το σκεφτείς, οπότε το να αλλάξω ολόκληρο το site με δικές μου σελίδες είναι μεν κάτι σε επίπεδο γοήτρου, αλλά ως εκεί.

Η Ελλαδα ισως και να μην ειναι τοσο πισω οσο γνωριζουμε εμεις.Θελω να πιστευω οτι εχουμε πληρως ηλεκτρονικες ''βασεις'',με πολυ καλη ασφαλεια,καθως και ''μυαλα'' οπου θα μπορουν να τα χρησιμοποιουν καταλληλα.
Μυαλά υπάρχουν στις Ένοπλες Δυνάμεις...όταν πας στρατό (υποθέτω ως φοιτητής δεν έχεις πάει ακόμα) θα καταλάβεις γιατί δεν είναι στις κατάλληλες θέσεις. Για το πρώτο σκέλος θα σου πω ότι μέχρι πριν λίγο καιρό το Ναυτικό διέθετε ένα πλοίο υποκλοπών, εφοδιασμένο με συστήματα για ηλεκτρονικό πόλεμο και άλλα τέτοια εξωτικά....παροπλίστηκε χωρίς να υπάρχει προοπτική να αντικατασταθεί από κάποιο άλλο.

Επίσης, οι υπολογιστές που ελέγχουν τα συστήματα μάχης σπανίως εώς ποτέ είναι δικτυωμένοι με PC γενικής χρήσης, ώστε να αποκτήσεις μέσω αυτών πρόσβαση. Απ'όσα είχα την την τύχη να δω είμαστε ακόμα πολύ μακριά (εμείς και οι 'άλλοι) από το σημείο να πυροδοτούμε τον εχθρικό πύραυλο για να πλήξει φίλιο στόχο.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 08 Οκτ 2004 11:18

feanor έγραψε:Μυαλά υπάρχουν στις Ένοπλες Δυνάμεις...όταν πας στρατό (υποθέτω ως φοιτητής δεν έχεις πάει ακόμα) θα καταλάβεις γιατί δεν είναι στις κατάλληλες θέσεις.
feanor αν το παραπάνω σχόλιο αναφέρεται σε εμένα, μακάρι να ήμουν ακόμα φοιτητής (πέρασα πολύ ωραία πρέπει να το ομολογήσω) αλλά δυστυχώς πέρασαν 13 ολόκληρα χρόνια από το τελευταίο φοιτητικό όργιο :( :(
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 08 Οκτ 2004 11:25

Στον Smartboy αναφερόμουνα. Αλήθεια πέρασες κανά μάθημα :?:
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 09 Οκτ 2004 13:53

feanor έγραψε:Στον Smartboy αναφερόμουνα. Αλήθεια πέρασες κανά μάθημα :?:
Ε..το κατα δυναμην :wink: :)
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Απάντηση