Ιστορίες του πληκτρολογίου

Θέματα σχετικά με την κοινωνία και τις τεχνολογίες του διαδικτύου και τους υπολογιστές
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Ιστορίες του πληκτρολογίου

Δημοσίευση από nikos_ft » 22 Ιούλ 2004 15:28

Στο ελληνικό πληκτορόλογιο ο τόνος είναι δίπλα στο λ. Συχνά λοιπόν αντί για τόνο πατάω λ, φανταστείτε τι βγαίνει όταν πάω να γράψω κάνω (και μου συμβαίνει συχνα!)

Μια αλλή ωραία ιστορία ήταν το πάθημα ενός συμφοιτητή μου. Ήθελε να γράψει ένα email στον πρόεδρο του τμήματος. Ο πρόεδρος λέγετε κος Βουρος. Όμως στο αγγλικό "u" αντιστοιχεί το ελληνικό "θ". Έτσι εκ παραδρομής το email του άρχιζε: Αγαπητέ κύριε Βόθρο.

Τέλος θυμάμαι έναν μαθηματικό που με ρώταγε πως κλείνει ένα παράθυρο στα windows. Του είπα πάτα το Χ, Και μου απάντησε το πατάω μα δεν κλεινιει. Πάταγε το Χ.....στο πληκτρολόγιο.

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 23 Ιούλ 2004 13:43

Και εσύ Νίκο έχεις βάλει πολλές φορές θ αντί υ. :wink: Νομίζω ότι σε όλους συμβαίνει αυτό μέχρι να συνηθίσουμε και να αποκτήσουμε κάποια ευχέρια. Ως τότε η συνταγή: γράφω, κοιτάω, διορθώνω είναι η μόνη.

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 18 Νοέμ 2004 17:35

Και το Word... :roll:
Άσχετα το ότι εγώ δεν το αγγίζω καν...
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 04 Δεκ 2004 18:29

Δικιο εχεις freespirit αλλα για εμενα παραδειγμα που χρεσιμοποιω και τα δυο ειδη γραφης, καθως στο chat δεν μπορεις να γραψεις με ελληνικους χαρακτηρες, τι γινεται?Απλα εξασκηση..χεχεχε :!:

Απάντηση