Η απάτη μεταφοράς Νιγηριανών Κεφαλαίων

Θέματα σχετικά με την κοινωνία και τις τεχνολογίες του διαδικτύου και τους υπολογιστές
Απάντηση
e-telescope.gr
Άτυπος Χρήστης

Δημοσίευση από e-telescope.gr » 16 Φεβ 2004 03:00

Η βασική αρχή σε όλες τις απάτες "προκαταβολής φόρων" είναι το να πειστεί το υποψήφιο θύμα ότι πληρώνοντας ένα μικρό ποσό εξασφαλίζει ένα άλλο πολύ μεγαλύτερο, χωρίς να κάνει απολύτως τίποτα. Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι, δικαίως, σκεπτικοί απέναντι σε τέτοιες προσφορές ή "ευκαιρίες. Υπάρχουν όμως και εκείνοι που κινούμενοι από απληστία, από μεγάλη ανάγκη, ή απλά είναι αρκετά ευκολόπιστοι, μετατρέπονται σε θύματα αδίστακτων κακοποιών.

Διαβάστε τη συνέχεια του άρθρου στο e-telescope.gr

Άβαταρ μέλους
Εικονικός Χρήστης
Άτυπος Χρήστης

Δημοσίευση από Εικονικός Χρήστης » 17 Φεβ 2004 02:33

Δοκίμασα και εγώ να απαντήσω σε κάποιο από αυτά το e-mail και μου απάντησαν ζητώντας όλα μου τα προσωπικά στοιχεία, ονοματεπώνυμο, τόπο διαμονής, επάγγελμα, τράπεζα με την οποία συνεργάζομαι, ΑΦΜ κλπ. Τους έδωσα κάποια φανταστικά στοιχεία και την επόμενη μέρα πήρα ένα e-mail που έλεγε ότι δεν μπόρεσαν να τα διασταυρώσουν. Πιστεύω ότι το δίκτυο είναι αρκετά εξαπλωμένο και έχει πλοκάμια και στην Ελλάδα ώστε να έχουν τη δυνατότητα να κάνουν τους ελέγχους. Επίσης πρόσφατα διάβασα σε μια εφημερίδα ότι στην Αγγλία έγιναν συλλήψεις, και ότι οι συλληφθέντες ήταν Άγγλοι και ένας Έλληνας.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον εικονικό χρήστη δείτε το σχετικό υπόμνημα viewtopic.php?t=8

Άβαταρ μέλους
Εικονικός Χρήστης
Άτυπος Χρήστης

Δημοσίευση από Εικονικός Χρήστης » 17 Φεβ 2004 02:34

Λαμβάνω σχεδόν ένα τέτοιο μήνυμα κάθε μέρα. Ενημέρωσα σχετικά την αστυνομία και μάλλον δεν κατάλαβαν τι τους έλεγα, Είπαν πώς δε βλέπουν κάτι παράνομο, απλά εάν πάρω τα λεφτά θα πρέπει να τα δηλώσω στην εφορία. Μιλώντας με ένα φίλο δικηγόρο μου είπε πώς ακόμα και αν κατάφερνα να πάρω τα λεφτά θα μπορούσα να κατηγορηθώ για ένα σωρό πράγματα ανάλογα με τη μορφή και τους όρους της συναλλαγής.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον εικονικό χρήστη δείτε το σχετικό υπόμνημα viewtopic.php?t=8

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 18 Φεβ 2004 13:25

Χθές έλαβα mail ότι κέρδισα κάποιο διαγωνισμό (περίπου 50.000.000 δολλάρια) και πρίν από μία εβδομάδα ένα άλλο που μου έλεγε ότι αν βοηθούσα στην ανεπίσημη εκκαθάριση μιας κληρονομιάς δεχόμενος ένα εξωφρενικό ποσό σε κάποιο λογαριασμό μου θα μπορούσα να κερδίσω ένα 20% του ποσού. Προφανώς και αυτά εντάσσονται στο ίδιο σχήμα.

Δεν μπορώ πάντως να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που τα πιστέυουν και πολύ περισσότερο που προχωρούν σε συνεννοήσεις.

Απάντηση