Ευρωπη και Τουρκια

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 06 Οκτ 2004 12:58

μιχάλης έγραψε:Ο πανεπιστημικός δάσκαλος και μοναδικός τουρκολόγος στην ελλάδα ΣΑΡΡΗΣ
Ωχωχω! Τον κύριο αυτόν έτυχε να τον έχω καθηγητή! Και αν δεν κάνω λάθος τώρα είναι Πρόεδρος του τμήματος της Κοινωνιολογίας Παντείου. Πάντως εμείς Τουρκοφάγο τον λέγαμε, όχι Τουρκολόγο...

μιχάλης έγραψε: Σε πιθανή δε είσοδο της τουρκίας στην 'ενωση, η Ελλας θα αντιμετωπίσει τεράστιο προβλημα, καθώς όλα τα νησιά του αιγαίου θα γεμίσουν από τουρκους ευρωπαίους πολίτες, που θα εκλέγουν τους δικούς τους τούρκους τοπικούς και εθνικούς άρχοντες και με σαφή την κατάληξη του ελληνισμού..
Γιατί, όταν μπήκε η ελλάδα στην ΕΕ, πήγαμε στη Σικελία και τη Σαρδινία να εκλέξουμε δικούς μας τοπικούς και εθνικούς άρχοντες; Δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς, αν θέλεις να το εξηγήσεις...
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 06 Οκτ 2004 13:53

Από το in.gr, σήμερα: (παραθέτω αποσπάσματα)

Βρυξέλλες

Αρχισε το πρωί της Τετάρτης η κρίσιμη για την Τουρκία συνεδρίαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Εκτιμάται ότι η έκθεση προόδου θα της δίνει το «πράσινο φως» για ενταξιακές διαπραγματεύσεις, υπό τον όρο ότι η Αγκυρα δεν θα κάνει πίσω στην υλοποίηση των μεταρρυθμίσεων στον τομέα του εκδημοκρατισμού και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Εφόσον η πιθανότατα θετική εισήγηση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής υιοθετηθεί από της Σύνοδο Κορυφής των αρχηγών κρατών της ΕΕ το Δεκέμβριο, οι ενταξιακές διαπραγματεύσεις με την Τουρκία μπορεί να ξεκινήσουν εντός του 2005.
Σύμφωνα, δε, με τον υπουργό Εξωτερικών της Ολλανδίας Μπέρναρντ Μποτ οι διαπραγματεύσεις ανάμεσα στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή και την Τουρκία για την ένταξη της χώρας στην ΕΕ μπορεί να ξεκινήσουν το δεύτερο εξάμηνο του 2005, «Δεν υπάρχει βεβαιότητα ότι θα υπάρξει εισιτήριο εισδοχής» τονίζει ο ολλανδός υπουργός Εξωτερικών, θεωρώντας ότι η επιτυχία των διαπραγματεύσεων «θα εξαρτηθεί από τις εξελίξεις στην Αγκυρα». Ο υπουργός δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο διακοπής των διαπραγματεύσεων ως μέσου πίεσης προς την Αγκυρα, ενώ αρνήθηκε να κάνει οποιαδήποτε πρόβλεψη για τη χρονολογία ένταξης της Τουρκίας στην ΕΕ.

Ενδεικτική του κλίματος η δήλωση της επιτρόπου του Λουξεμβούργου Βιβιάν Ρέντιγκ, που παρατήρησε: «Λείπουν πολλά πράγματα ακόμη. Υπάρχουν τα βασανιστήρια».

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 06 Οκτ 2004 13:58

Ωχωχω! Τον κύριο αυτόν έτυχε να τον έχω καθηγητή! Και αν δεν κάνω λάθος τώρα είναι Πρόεδρος του τμήματος της Κοινωνιολογίας Παντείου. Πάντως εμείς Τουρκοφάγο τον λέγαμε, όχι Τουρκολόγο...
Μπορείς λιγάκι να μου προσδιορίσεις το ''εμείς''? Εκτός και αν εκπροσωπούσες όλο το φοιτητικό κίνημα στο Πάντειον.. Δεν νομίζω πάντως να αμφισβητείται από κανέναν το επιστημονικό του έργο.. Και αφού έχεις και πρόσβαση, διάβασε αν θέλεις ένα από τα πονήματά του που αναφέρεται στην οσμανική πραγματικότητα..

Γιατί, όταν μπήκε η ελλάδα στην ΕΕ, πήγαμε στη Σικελία και τη Σαρδινία να εκλέξουμε δικούς μας τοπικούς και εθνικούς άρχοντες; Δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς, αν θέλεις να το εξηγήσεις...
Πιστεύεις ότι αν ενταχθεί η τουρκία, οι τούρκοι θα μείνουν στη χώρα με τα χίλια μύρια προβλήμματα (εκτός αν πιστεύεις ότι ως τότε θα έχουν ληθεί όλα αυτά), ή ότι θα μεταναστεύσουν σαν ευρωπαίοι πολίτες πλέον στις υπόλοιπες χώρες και κυρίως στην πιο κοντινή σε αυτούς? Τα 70 εκατομύρια των τούρκων υποφέρουν αλλά δεν παύουν να είναι και να νιώθουν τούρκοι ακόμα και μακρυά από τη χώρα τους (βλ Γερμανία).. Οι Έλληνες δεεν είχαν κανένα λόγω κατά την ένταξη να φύγουν.. Οπότε είναι τουλάχιστον άστοχη η συγκριση αυτή..

Οταν ο ΝΤΕΣΤΕΝ μιλάει για διάλυση της ΕΕ, αν ενταχθούν οι τούρκοι και πολλές χώρες προσανατολίζονται σε δημοψηφίσματα, εμείς, με το μεγαλύτερο πρόβλημα τωρα (παραβιάσεις, κυπριακό, θράκη) και στο μέλλον τους λέμε περάστε...

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 06 Οκτ 2004 14:37

μιχάλης έγραψε:Μπορείς λιγάκι να μου προσδιορίσεις το ''εμείς''? Εκτός και αν εκπροσωπούσες όλο το φοιτητικό κίνημα στο Πάντειον..
Δεν είπα ότι το φοιτητικό κίνημα στο Πάντειο (χωρίς ν, παρακαλώ) αποκαλούσε τον Σαρρή Τουρκοφάγο!! (Πως διαστρεβλώνονται, όμως τα λόγια ενός ανθρώπου!) Είπα "εμείς", δηλαδή εγώ και η παρέα μου. Και, πάνω από όλα, χαριτολογώντας!

Όσον αφορά τα ερωτήματα που μου θέτεις παρακάτω, πραγματικά δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη πάνω σε αυτό. Ίσως ήταν άστοχη η σύγκριση, αλλά στο είπα και πριν, δεν είχα καταλάβει τι εννοούσες.

Δεν ξέρω τι πιστεύω ότι θα κάνουν οι Τούρκοι, ξέρω όμως ότι ελπίζω πριν γίνει δεκτή η τουρκία στην ΕΕ να λυθούν κάποια από τα προβληματα που τους ταλανίζουν.

Μια τελευταία παρατήρηση, άσχετη με το τόπικ: είτε τα μηνύματά σας έρχονται από το μέλλον, είτε τα ρολόγια στους υπολογιστές σας "τρέχουν" γύρω στα 15 λεπτά!!!

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 06 Οκτ 2004 14:47

Εδω είναι όμως το σωστό forum :)
¶ποψή μου είναι πω αν βγαίναμε μπροστά και λέγαμε πως δεν θέλουμε την ένταξη της στην ΕΕ τότε ολοι οι άλλοι Πρωθυπουργοί θα κρύβονταν πίσω από εμάς.
Επιτέλους και μια φορά οι πολιτικοί μας σκέφτηκανα καθαρά ΠΟΛΙΤΙΚΑ στην εξωτερική μας πολιτική.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 06 Οκτ 2004 14:53

Καταρχήν η ένταξη στην ΕΕ πέρα από τον οικονομικό παράγοντα επιφέρει αλλαγές και στην κοινωνία. Μπορεί κανείς να αρνηθεί την αλλαγή που συντελέστηκε και ακόμα συντελείται στην ελληνική κοινωνία?Πλέον έχουμε εξευρωπαϊστεί (με όλα τα καλά και τα άσχημα που σημαίνει αυτό).
Επιπλέον η Τουρκία θα αργήσει τουλάχιστο καμιά 20αριά χρόνια να ενταχθεί στην ΕΕ. Μέσα σε αυτή την 20ετία θα δούμε όλοι την Τουρκία να μεταμορφώνεται, αλλιώς δεν θα μπει στην ΕΕ...τόσο απλά.
Στο θέμα της μαζικής μετακίνησης Τούρκων προς την Ελλάδα...αν είναι να φύγουν θα το κάνουν για να βρουν ένα καλύτερο μέλλον, άρα θα πάνε στην Αγγλία ή στη Γερμανία. Επιπρόσθετα, ένα από τους λόγους που η ΕΕ ρίχνει χρήματα μέσω ΚΠΣ ή άλλων χρηματοδοτικών πακέτων είναι η ανάπτυξη των υποβαθμισμένων περιοχών, ώστε να παραμένουν οι ντόπιοι και να μην ξενιτεύονται.
¶λλα είναι τα προβλήματα που πρέπει να μας απασχολούν σχετικά με την τουρκική ένταξη και όχι το απίθανο γεγονός του να βγαίνει Τούρκος δήμαρχος στο Καστελόριζο.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 07 Οκτ 2004 10:56

Το άκουσα χθες στις ειδήσεις και απλά το μεταφέρω:
1. Στην απόφαση για την ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ εφόσον εκπληρωθούν τα κριτήρια που τέθηκαν, μειοψήφησαν ο Γάλλος και ο Δανός επίτροπος.
2. Οι εταίροι που μέχρι πριν από λίγα χρόνια μας πίεζαν να άρουμε τις αντιρήσεις μας για την ένταξη της Τουρκίας, μας ζητούσαν τον τελευταίο καιρό να βγούμε μπροστά και να προβάλλουμε τις αντιρήσεις αυτές γιατί "εμείς τους ξέρουμε καλύτερα" (τους Τούρκους).

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 07 Οκτ 2004 12:20

Βέβαια, έτσι είναι παλιότερα ήμασταν εμείς οι 'κακοί' και 'κομπλεξικοί'. Όταν αλλάξαμε τροπάριο αποκλύφτηκε ότι όλη η αντι-τουρκική παράταξη της ΕΕ κρυβόταν από πίσω μας και στην ουσία ξεμπροστιάστηκε.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 07 Οκτ 2004 13:50

Προσωπικά πιστεύω ότι η ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ θα είναι αρνητική για την χώρα μας.
1.Χάνουμε ένα σημαντικό στρατηγικό πλεονέκτημα έναντι της Τουρκίας
2.Με την είσοδο της αποδυναμώνεται και άλλο η ΕΕ και πάει να γίνει μια ζώνη ελεύθερου εμπορίου(η Ελλάδα με την πολιτική της επιδιώκει το ακριβώς αντίθετο)
3.Αν ενταχθεί η Τουρκία αυτό θα γίνει με κάποιους περιορισμούς με τον κυριότερο που είναι περί της εγκατάστασης Τούρκων μέσα στην ΕΕ.Ενώ η Τουρκία θα απολαμβάνει τα πλεονεκτήματα της Ένωσης όπως Κοινοτικά πακέτα κτλ με αυτήν την μερική ένταξη μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχει και πλήρης υποχρεώσεις
4.Δεν μπορώ να καταλάβω πως η ΕΕ θα ημερέψει την Τουρκία όταν δεν έχει τα όργανα και όταν η συγκατήκηση στο Νατό που είναι ένας στρατιωτικός μηχανισμός έχει δείξει ότι όχι μόνο δεν την ηρέμησε αλλά την έκανε να έχει και άλλες διεκδηκήσεις.Το μόνο που προσφέρει η ΕΕ είναι ένα περιβάλλον ασφαλείας ώστε αν γίνει πόλεμος να μην ανακατεφθούν τρίτες χώρες όπως έκανε και το Νατο και μετά να μας ζητήσει να το ξεχάσουμε όπως το 1974 που το ελληνικό κράτος τους πολεμιστές της Κύπρου τους δίνει συντάξεις ως μαχητές του εμφυλίου ενώ οι ποιο πολλοί τοότε ήταν αγένητοι
Αυτά προς το παρόν
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 07 Οκτ 2004 13:55

Kate έγραψε:Το άκουσα χθες στις ειδήσεις και απλά το μεταφέρω:
1. Στην απόφαση για την ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ εφόσον εκπληρωθούν τα κριτήρια που τέθηκαν, μειοψήφησαν ο Γάλλος και ο Δανός επίτροπος..
Ο Δανός επίτροπος ανέφερε (5/10) και τις τελευταίες εκτιμήσεις τις EYROSTAT, ότι δηλαδή λόγω των διαρθρωτικών αλλαγών που θα χρειαστεί να γίνουν στην τουρκία για να προσεγγίσει τα ευρωπαϊκά πρότυπα, η ανεργία θα πλήξει περισσότερα από 7 εκ. άτομα.. Η μετανάστευση μάλιστα θα κυμαίνεται περί αυτόν τον αριθμό.

Δεν είπα ότι το φοιτητικό κίνημα στο Πάντειο (χωρίς ν, παρακαλώ) αποκαλούσε τον Σαρρή Τουρκοφάγο!!
Νομίζω ότι το πανεπιστήμιο που σπουδάζεις, ονομάζεται Πάντειον Πανεπιστήμιο πολιτικών και κοινωνικών επιστημών, έτσι δεν είναι?

Απάντηση