Ευρωπη και Τουρκια

Καταθέστε τη γνώμη σας για σημαντικά γεγονότα της διεθνούς σκηνής και τις γνωστές και κρυφές πτυχές της πολιτικής των εθνών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 03 Ιουν 2004 23:47

Alex έγραψε:Όσο για αυτά που έγραψες αγαπητέ Hades, δεν αλληλεπηρεάστηκαν οι Τούρκοι με τους Έλληνες, τους Σέρβους, τους Ρουμάνους, τους Βούλγαρους, ακόμα και τους Αυστριακούς
Δυστυχώς 'Αλεξ όχι.Οι Τούρκοι δεν επιρεάστηκαν από κανέναν ούτε ακόμα από τους ομόθρησκους τους ¶ραβες.Όι μόνο που τους επιρρέασαν ήταν οι Γερμανοί που τους έμαθαν όμως μόνο πως να κάνουν καλύτερες εθνοκαθάρσεις.

Alex έγραψε:Τώρα το τί έλεγε ο Γλάδστωνας δεν είναι για μένα το καλύτερο
Τον ανάφερα μόνο και μόνο για να δούμε τι γνώμη είχε γι'αυτούς ακόμα και ένας κυνικός και ρεαλιστής άνθρωπος όπως ο Γλάδστωνας

Alex έγραψε:Αλλά και ποιός λαός που έκτισε αυτοκρατορία δεν άφησε πίσω του θάλασσες αίματος; Οι Ρωμαίοι, οι Βυζαντινοί, οι Ισπανοί, οι ¶γγλοι (εφευρέτες των στρατοπέδων συγκέντρωσης, ας μήν το ξεχνάμε), ή πιο πρόσφατα οι καλοί μας φίλοι οι Αμερικάνοι
Φυσικά Aλεξ όλες οι αυτοκρατορίες στήθηκαν πάνω στα νεκρά κορμιά κάποιον 'αλλων.Όμως όλες άφησαν πίσω τους και κάτι καλό.Οι μόνες αυτοκρατορίες που δεν άφησαν τίποτα πίσω τους ήταν των Μογγόλων και των Τούρκων.Άφησαν μόνο νεκρούς και φόβο.

Alex έγραψε:Σίγουρα δεν είναι άγιοι οι Τούρκοι, άλλωστε δεν υπάρχουν καλοί και κακοί λαοί, αλλά δεν είναι και τα τέρατα που μας έχουν μάθει να τους θεωρούμε
Φυσικά κανένας άνθρωπος δεν είναι .Όμως οι ήγετες τους από τον Σουλειμάν τον Μεγαλοπρεπή μέχρι τον Κεμάλ τους έκαναν να φαίνονται έτσι.
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 05 Ιουν 2004 12:19

Φίλε Hades λίγο υπερβολικά τα βλέπω όλα αυτά. Δεν ξέρω αρκετά ιστορικά για να πώ κάτι με επιχειρήματα, αλλά η εντύπωση που έχω είναι ότι έχουμε αυτή την άποψη για τους Τούρκους γιατί αυτό μας έμαθε η σχολική κρατική προπαγάνδα, όπως είμαι σίγουρος το ίδιο ισχύει και από την άλλη πλευρά.

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 05 Ιουν 2004 16:30

Demon έγραψε:αλλά η εντύπωση που έχω είναι ότι έχουμε αυτή την άποψη για τους Τούρκους γιατί αυτό μας έμαθε η σχολική κρατική προπαγάνδα, όπως είμαι σίγουρος το ίδιο ισχύει και από την άλλη πλευρά
Ως έναν βαθμό ναι.Πολλές φορές η επίσημη Ιστορία όλων των λαών τονίζει μόνο τις κακές στιγμές του "εχθρού".Για να σχηματίσουμε όμως άποψη πιστεύω ότι δεν πρέπει να μείνουμε μόνο στην Ιστορία που διδασκόμαστε στα σχολεία.Από την δική μου ανασχόληση όσο και να έψαξα δεν βρήκα τίποτα για τους Τουρκους.Μπορεί να μην έψαχνα σωστά ,να ήμουν υποκειμενικός.Πάντως για να σκεφτω κάποιον Τούρκο που να άφησε το στίγμα του στην γειτονιά μας (εκτός από στρατιωτικό.Από αυτούς μπορώ να σκεφτώ πολλούς) δυσκολεύομαι. Να σου αναφέρω ακόμη τι είπαν οι Αράβες για τους Τούρκους όταν προσυλητίστηκαν στο Ισλαμ ."Σε άγρια ζώα δεν διδάσκεις την θρησκεία".

Κλείνοντας να αναφέρω ότι αν δεκτούμε ότι οι Τούρκοι έχουν πολιτισμό αυτός δεν έχει καμμιά σχέση με τον Ευρωπαικό.Γιατί και "ο μπλαζέ των Γάλλων" και" η κουτοπονηριά των Ελληνων" "και τα φτιάχνω όλα των Γερμανών" Κ.Τ.Λ έχουν ένα κοινό υπόβαθρο τον Ελληνορωμαικό πολιτισμό την Αναγέννηση και τον διαφωτισμό.Επειδή η Τουρκία δεν έχει επιρρεαστεί από τίποτα από αυτά δεν μπορεί να μπει στην ΕΕ.Γιατί η θέλουμε μια ΕΝΩΜΕΝΗ ΕΥΡΩΠΗ ή κάτι άλλο.Αύτο δεν πηγάζει από κάποια υπεροψία αλλά από την ανάγκη για να βρουν οι λαοί της Ευρώπης κοινά στοιχεία .Βάζοντας και την Τουρκία ας βάλουμε και το Μαρόκο το Ισραήλ την Τυνισία .Αυτό όμως δεν οδηγεί σε μια πραγματική ένωση
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 05 Ιουν 2004 20:28

Η δημιουργία της πάλε ποτέ ΕΟΚ και νυν ΕΕ έγινε για λόγους οικονομικής φύσεως και συνεργασίας. Σταδιακά τα πράγματα άλλαξαν και φτάσαμε σήμερα στην Ευρώπη των 25 και έχει ο Θεός ή μήπως ο Αλλάχ?

Το έθεσα έτσι γιατί η ένταξη μιας μουσουλμανικής χώρας σε μια ένωση αμιγώς χριστιανική κρύβει κινδύνους. Είμαι κάθετα εναντίον των Θρησκειών αλλά παρόλα αυτά αναγνωρίζω τον ρόλο τους σε μια κοινωνία.

Η θρησκεία γαλουχεί πνεύματα, καθοδηγεί συνειδήσεις, επηρεάζει, ενώνει, χωρίζει κοκ. Όλοι μας μπορούμε να καταλάβουμε τον ρόλο της και άσχετα το βλέπουμε υποκειμενικά ή αντικειμενικά, η ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ θα την χαρακτήριζα προβληματική.

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 06 Ιουν 2004 03:38

Η ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ ίσως οδηγούσε στην μείωση των δαπανων της Ελλάδας για το στρατό. Είναι τραγικό να είμαστε η πρώτη χώρα στην ΕΕ όσον αφορά το ποσοστο του ΑΕΠ που σπαταλάτε για τον στρατό. Επίσης θα βοηθούσε πολλοι στις μετακινησεις μεταξύ τουρκίας και ελλαδας - κατι συχνο για έλληνες στα σύνορα. Από την άλλη πλευρά το οικονομικό πληγμα για την ελλάδα θα ήταν μεγάλο. Ήδη πολλες εταιρίες μεταφέρουν την έδρα τους απο την ελλάδα στην τουρκία, φανταστέιτε τι έχει να γίνει άμα ανοίξον τα συνορα και δεν πληρώνουν πλεον δασμούς. Τελος η Τουρκια είναι μια προβληματικη χωρα: οι στρατιωτικοί έχουν μεγάλη δυναμη, η οικονομια της δεν έχει να προσφέρει πολλά, το ποσοστό φτώχιας είναι μεγάλο, ανθρώπινα δικαιώματα καταπατούνται και εαν λαβει υπόψη του κανεις οτι για το τελεθταιο σημαντικο ρόλο παίζει η θρησκεία το σχόλιο της siva αποκτά ακόμα μεγαλυτερη βαση. Η αποψη μου λοιπον είναι πως η η ενταξη της Τουρκιας στην ΕΕ είναι ένα πείραμα το οποιο εαν αποτύχει η ΕΕ δεν είναι ακομα έτοιμη να αντέξει τις συνέπεις αυτής της αποτυχίας.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 06 Ιουν 2004 11:20

Απ'οσα λεγονται ως τωρα βλεπω οτι δυο ειναι τα επιχειρηματα για τη μη ενταξη της Τουρκιας.
Ο πρωτος, ισως και λιγο υποκειμενικος ειναι η διαφορα στην κουλτουρα μεταξυ Ευρωπαιων και Τουρκων
Ο δευτερος, αρκετα ρεαλιστικος, ειναι οτι η ενταξη θα δημιουργησει προβληματα συνοχης στην ΕΕ

Οσον αφορα στις θρησκειες και στο ρολο που παιζει ως κριτηριο για την ενταξη μιας χωρας εχω να πω οτι σε 10 χρονια που θα ξεκινησουν οι συζητησεις για τις βαλκανικες χωρες, κανεις δεν θα αρνηθει τη Βοσνια στην ΕΕ επειδη ειναι μουσουλμανικη χωρα.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 06 Ιουν 2004 21:13

Φίλε Feanor τρανό παράδειγμα είναι η ένταξη της Κύπρου στην ΕΕ.Ακούγεται ότι οι Ευρωπαίοι εταίροι μας πίεζαν για λύση για να βάλουν και τους τουρκοκύπριους που είναι μουσουλμάνοι μέσα και έτσι πίστευαν ότι θα χρυσόσουν το χάπι στην Τουρκία λέγοντας δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με το θρήσκευμά σου αλλά ότι άλλα είναι τα προβλήματα.Πιστεύω ότι η Τουρκία έπεσε θύμα των ίδιον μεγεθών της που τόσο διαφημίζει.Και δεν εννοώ μόνο τα πληθυσμιακά μεγέθη της αλλά και τα στρατιωτικά και τα γεωπολιτικά.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 06 Ιουν 2004 23:37

Tο θέμα της θρησκείας θα το άφηνα εντελώς έξω, δε νομίζω ότι παίζει κανένα ουσιαστικό ρόλο.
Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι τελικά η Τουρκία θα μπει στην ΕΕ και ο ιστορικός του μέλλοντος θα σχολιάσει και θα κάνει κρίσεις επ΄αυτού.
Αγαπητέ Hades δε θα διαφωνήσω ότι η Τουρκική και Οθωμανική παραγωγή πολιτισμού υπολείπεται σημαντικά της Ελληνικής και άλλων Ευρωπαϊκών. Πάντως δε μπορώ να μη σημειώσω πώς η παραγωγή πολιτισμού δεν αποτελεί άλλοθι για σφαγές, αν και φαντάζομαι όλοι θα συμφωνήσουμε σε αυτό.

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 07 Ιουν 2004 03:13

Νομίζω πως η καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων έιναι το σημαντικότερο προβλημα για την ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ. Με την ένταξη των νέων χορών η ΕΕ απόκτησε αρκετά οικονομικά προβλήματα και θα χρειαστέι κάποιο χρόνο να συνέλθει, και δεδομένου της - ευχαριστα παραξενης - ευαισθησιας της ΕΕ στα ανθρώπινα δικαιώματα θα διαφωνήσω μαζί σου Αlex και θα πω πως η Τουρκία θα αργήσει να μπει στην ΕΕ.

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 07 Ιουν 2004 15:00

Το σημαντικότερο πρόβλημα για την Τουρκία είναι ότι δεν έχει αποφασιστεί αν είναι Ευρωπαικό κράτος ή Ασιάτικο.Δεν αρκεί να κατέχει ένα κομματί γης που ανήκει γεωγραφικά στην Ευρώπη ή ότι συμμετέχει σε κάποιους ευρωπαικούς θεσμούς.Είναι θέμα νοοτροποίας.Για μένα σημαντικότερο είναι να μιλάμε για μια μελλοντική ένταξη της Ρωσίας στην ΕΕ.Προς εκεί πρέπει να πάμε.Η Τουρκία το μόνο που μπορεί να πετύχει είναι να διατηρήσει το σημερινό καθεστώς στις σχέσεις της με την ΕΕ.
Θα συμφωνήσω με τον Νικο_ft και θα προσθέσω ότι δεν θα αργήσει απλώς να μπει η Τουρκία στην ΕΕ αλλά δεν θα μπει καθόλου.Τον Δεκέμβρη θα μάθουμε.

Απάντηση